Pisemkoonasdlawa sPobieranie 31.66 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar31.66 Kb.


P I S E M K O O N A S D L A W A S-


Szkoła Podstawowa w Niemczu, ul. Bydgoska 35, 86-031 Osielsko, tel. 3813-623 Nr 32 Listopad ’2006


NOWY ROK SZKOLNY 2006/2007
Obecnie w naszej szkole uczy się 177 dzieci, w tym 19 sześciolatków w oddziale przedszkolnym. Przybyło aż 40 nowych uczniów. Przyjęto też 4 nowych nauczycieli, tj.:

p. mgr Dorotę Wichowicz - anglistkę, p. mgr Beatę Bednarkiewicz - germanistkę, p. mgr Kingę Słomińską - wychowawcę świetlicy i p. mgr Agnieszkę Winkowską – katechetkę.

Od nowego roku w pełnym wymiarze godzin funkcjonuje świetlica szkolna. Z jej opieki nasi uczniowie mogą korzystać nie tylko po zajęciach (do godz. 15.30), ale także przed lekcjami od godz. 7.40. Ofertę zajęć pozalekcyjnych poszerzyliśmy o kółko języka angielskiego dla kl. IV – VI. Wprowadziliśmy także dodatkową godzinę na zajęcia zespołu wyrównawczego z matematyki. Ogólnie oferujemy naszym uczniom: 3 kółka przedmiotowe, 3 artystyczne, zespół wokalno – instrumentalny, zajęcia SKS w kl. IV – VI, gimnastykę korekcyjną w kl. I – III oraz naukę języka angielskiego od kl. I i dodatkowego języka niemieckiego w kl. IV – VI.

Z troską o właściwe wychowanie naszych uczniów realizujemy program „Spójrz inaczej” w kl. I, III i IV. Nadal będą kontynuowane wewnątrzszkolne akcje: „Nie przeklinam”, „Super kumpel” i „Mój szkolny anioł stróż”.

Zajęcia w naszej szkolne rozpoczynają się o godz. 8.00, a kończą najpóźniej o godz. 16.05.
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2006/2007:

4 września – rozpoczęcie roku szkolnego,

21 listopada – próbny sprawdzian w kl. VI,

23 – 31 grudnia – zimowa przerwa świąteczna,

15 – 28 stycznia – ferie zimowe,

5 – 10 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna,

12 kwietnia – sprawdzian kompetencji w kl. VI,

22 czerwca – zakończenie roku szkolnego,

2 maja i 8 czerwca – dni wolne od zajęć szkolnych,

4 maja - dodatkowy dzień wolny po odpracowaniu.

Dyrektor szkoły

p. Kazimiera Sulińska

SAMORZĄD UCZNIOWSKIWybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się w naszej szkole 25 września. Głosowali wszyscy uczniowie klas II – VI oraz nauczyciele. Na listach wyborczych umieszczeni zostali chętni do pracy w SU uczniowie klas IV – VI. Spośród 9 kandydatów największą liczbę głosów uzyskali: Jakub Grzela - kl. VI, Maciej Kujawski – kl. IV i Grzegorz Wydrzyński – kl. IV. Przewodniczącym rady SU został Jakub, Grzegorz zastępcą, a Maciej sekretarzem.

Wybrano także opiekuna SU, którym został pan Przemysław Zając.

Zadania SU w roku szkolnym 2006/2007 będą realizowane wokół następujących haseł: • wrzesień – START,
 • październik - NASZA SZKOŁA,

 • listopad - POLSKA- MOJA OJCZYZNA,

 • grudzień - PRZYJDŹ MA KOLĘDO...,


 • styczeń - NIE ZAMYKAJ OCZU,

 • luty - W RYTMIE SERCA,

 • marzec - POLAK I EUROPEJCZYK,

 • kwiecień - KIEDY ŚWIAT SIĘ ZAZIELENI...,

 • maj - W KRÓLESTWIE SŁÓW, OBRAZÓW I MYŚLI,

 • czerwiec - NA FINISZU.
Opiekun SU p. Przemysław ZającR A D A R O D Z I C Ó W

Przewodniczącap. Iwona Mikulska

Zastępca przew. – p. Roma Bakuła

Skarbnik – p. Justyna Wegner

Sekretarz – p. Ewa Rosiak

Członkowie – p. Beata Kamińska, p. Kwiryna Hemerling, p. Janusz Winiarski, p. Tomasz Witkowski


17.10.2006 roku odbyło się pierwsze zebranie rady rodziców, w którym uczestniczyli członkowie „trójek klasowych” poszczególnych klas. Zaproszony gość, pani dyrektor, zapoznała zebranych z planami szkoły na nowy rok. Na spotkaniu uaktualniono również skład prezydium RR oraz ustalono plan pracy na rok szkolny 2006/2007. Mamy nadzieję, że uda się go zrealizować, dzięki chętnej współpracy wszystkich rodziców.
Dziękuję koleżankom i kolegom za aktywny udział w zebraniu.
Przewodnicząca RR p. Iwona Mikulska
Informacje bieżące:

 • 20 listopada będziemy gościć bractwo rycerskie z Gniewu,

 • 20 listopada odbędzie się druga audycja muzyczna dla klas 0 – III,

 • 21 listopada kl. VI będzie pisała próbny sprawdzian kompetencji,

 • 23 listopada w godz. 1700 – 1900 odbędzie się w szkole spotkanie rodziców z nauczycielami w ramach „drzwi otwartych”,

 • w listopadzie wszystkie klasy organizują zabawy andrzejkowe podczas, których nie zabraknie wesołych wróżb,

 • od początku listopada chętni uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania sportowe w dziedzinie gry w tenisa stołowego; zajęcia w szkole prowadzi p. Tadeusz Rudak,

 • w naszej bibliotece są wyłożone kroniki szkolne – zachęcamy do ich oglądania,

 • pod koniec miesiąca nastąpi podsumowanie zadań wynikających z planu pracy SU (hasło miesiąca – POLSKA MOJA OJCZYZNA).Podajemy adres naszej strony internetowej: http://sp-niemcz.ether.plRedakcja pisemka
Wiwat Szkoła! Wiwat Nauczyciele!
W październiku obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej, z tej okazji mieliśmy uroczysty apel, podczas którego słowem i piosenką podziękowaliśmy naszym nauczycielom.Drodzy Nauczyciele!
Na dzień nauczyciela

życzymy Wam spełnienia

każdego marzenia:

Czy chcecie mamuty,

czy nowe byty

czy inną perukę

czy lepszą naukę

dzieci w szkole

a może pole?

W każdym razie

na razie

żadnych zamówień nie dostaliśmy

więc na liście

nic nie ma

żadnych marzeń do spełnienia.

Lecz czy to nasza wina

niech żaden nauczyciel nie zaczyna

marudzić, że nic nie dostał.

To przez niego i basta

bo czy ktoś nam powiedział

o czym marzy

Nie! Więc niech się teraz śpieszy

a potem cieszy

że daliśmy mu to czego nie miał

i dostać chciał.
autorka wiersza

Aneta Krzysik z kl. V
ROWEREM PO OKOLICY
Dnia 14 października klasy I a i V wraz z opiekunami p. J. Beardshall i p. M. Siudą wybrały się na rajd rowerowy. Trasa wiodła przez piękne lasy Niemcza do Leśnictwa Jagodowo. Na miejscu odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. Pan leśniczy opowiadał o swojej pracy i o życiu leśnych zwierząt. Zaapelował o pomoc w dokarmianiu zwierzyny podczas zimy. Wróciliśmy zadowoleni.

Uczniowie z wychowawczyniami
ZMAGANIA Z MATEMATYKĄ
Dnia 25.10.2006r. odbył się konkurs „ALFIK MATEMATYCZNY 2006”, w którym udział wzięło 12 uczniów z klas IV – VI.

Teraz czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za naszych kolegów i koleżanki.


Organizator konkursu

p. J. BeardshallJUŻ UCZNIOWIE !


25 października zostaliśmy

przyjęci do braci uczniowskiej.

W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej,

w obecności starszych kolegów i koleżanek, rodziców i nauczycieli zdaliśmy egzamin na ucznia klasy I. Każdy wykazał się wiadomościami i umiejętnościami, które zdobył przez krótki czas nauki. Nagrodą dla nas były pamiątkowe dyplomy, upominki od klas starszych oraz słodkie rogi obfitości. Złożyliśmy ślubowanie i wiemy jak należy postępować, aby godnie reprezentować szkołę. Dotrzymamy słowa!


Uczniowie kl. I z wychowawczynią

p. D. DurdąUNIA EUROPEJSKA W PIGUŁCE
ODKRYJMY EUROPĘ – PRZYRODA I KLIMAT

W przeważającej części Europy panuje klimat umiarkowany – ani za ciepły, ani za zimny. Najzimniejsze rejony leżą na dalekiej północy i w wysokich górach, gdzie temperatura zimą spada do –400 C. Najgorętsze miejsca to dalekie południe i południowy wschód, tam upały przekraczają +400 C. Lato jest najgorętszą i najbardziej suchą porą roku – trwa mniej więcej od czerwca do września. Zima (od grudnia do marca) jest porą największego zimna. Pogoda w Europie jest jednak bardzo zmienna w wielu regionach praktycznie o każdej porze roku zdarzają się deszcze.My się zimy nie boimy!

Dzikie zwierzęta żyjące w mroźniejszych rejonach mają zwykle grube futro albo gęste upierzenie, dzięki czemu zbytnio nie marzną. Czasami białe futro pozwala się ukryć w śniegu. Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, by zaoszczędzić energię. Taki stan nazywamy hibernacją. Wiele ptaków żywi się owadami, małymi stworzeniami wodnymi lub innym pożywieniem trudno dostępnym w czasie zimowych miesięcy. Dlatego też jesienią odlatują na południe, by powrócić na wiosnę. Niektóre z nich przemierzają tysiące kilometrów, przelatując nad Morzem Śródziemnym i Saharą, by spędzić zimę w Afryce. Te coroczne wędrówki ptasie nazywamy migracjami.Wiosną i latem.

Z nadejściem europejskiej wiosny (od marca do maja) robi się znacznie cieplej. Śniegi i lody topnieją. W strumykach

i stawach roi się od młodych rybek i larw owadów. Ptaki migrujące powracają, by założyć gniazda i wychowywać pisklęta. Rozkwitają pąki kwiatów, drzewa pokrywają się świeżymi liśćmi, które chłoną światło słoneczne. Zwierzęta zmiennocieplne, np. gady, również potrzebują energii słonecznej. W lecie, zwłaszcza na południu Europy, można często zobaczyć jaszczurki wylegujące się na nasłonecznionych skałach lub można usłyszeć niezliczone pasikoniki

i cykady.Jesień to pora zmian.

Późnym latem i jesienią dzień staje się coraz krótszy, a nocą robi się chłodniej. Wiele drzew zrzuca liście, które byłyby bezużyteczne, kiedy słońce tak szybko zachodzi. Liście stopniowo zmieniają kolor: zieleń przechodzi w żółć, czerwień, złoto i brąz, a w końcu opadają, pokrywając ziemię barwnym kobiercem. Spadłe liście ulegają rozkładowi, wzbogacając glebę i zapewniając pożywienie kolejnym pokoleniom roślin.

Ten cykl zmieniających się pór roku sprawia, że Europa może się poszczycić tak urozmaiconym i pięknym krajobrazem.

Redakcja pisemkaSkład redakcji – p. Magdalena Kawecka-Piłat – nauczyciel (redaktor naczelny), p. Małgorzata Karczewska – nauczyciel,p. Iwona Mikulska – przewodnicząca Rady Rodziców, Aneta Krzysik – uczennica klasy V.©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna