Plusy i minusy późnego macierzyństwa.

Przybywa mam po czterdziestym roku życia, co pokazują badania socjologów. Także coraz więcej celebrytek decyduje się na późne macierzyństwo, co wywołuje liczne komentarze w sieci. Są zwolennicy, jak i przeciwnicy rodzenia po czterdziestce. Co mówią jednak na ten temat lekarze, a co same zainteresowane? Jakie są zatem plusy i minusy rodzenia dzieci po czterdziestym roku życia?

Pozytywna strona późnego macierzyństwa.

Powody, dla których kobieta rodzi tak późno dziecko, mogą być różne. Nie można zatem oceniać wszystkich jednakowo i kierować się stereotypami. Problemy z zajściem w ciążę, praca, nieodpowiedni partner, brak środków finansowych, aż wreszcie brak gotowości do bycia matką. Te wszystkie czynniki mogą wpłynąć na decyzję o dziecku w późnym wieku. Powinna to być jednak samodzielna, autonomiczna i przemyślana decyzja kobiety. Jest jednak wiele plusów późnego macierzyństwa. Kobieta jest już dojrzała, świadoma swoich potrzeb, skoncentrowana na dziecku i jego potrzebach. Badania pokazują, że dojrzałe matki doskonale sprawdzają się w swojej roli, są przygotowane teoretyczne do nowej funkcji, dokształcają się, mniej kierują się intuicją. Dla wielu dziecko jest spełnieniem marzeń, kimś upragnionym i wyczekanym. Kobiety dojrzałe mają świadomość, że to ostatni moment, by zostać matką. Dlatego też doceniają okres ciąży, choć nie jest on dla nich łatwy. Czterdziestolatki są już na takim etapie życiowym, że praca schodzi na dalszy plan, a one mogą poświęcić się dziecku. To niezwykle istotne. Wiele dojrzałych matek zostaje w domu, by samodzielnie opiekować się maleństwem i nie tęskni za karierą, pracą, spotkaniami towarzyskimi. Jeśli kobieta ma wsparcie ze strony partnera lub innych członków rodziny to okres ten może być dla niej i dziecka wyjątkowy. Same kobiety podkreślają, że dojrzała matka ma więcej wiedzy, czułości, spokoju i cierpliwości wobec dziecka. Także zabezpieczenie finansowe jest w tym przypadku niezwykle ważne. Kobieta zazwyczaj ma oszczędności, z których może korzystać i nie martwić się o przyszłość.

Trudy późnego macierzyństwa.

Późne macierzyństwo może być niezwykłą przygodą, jednak bywa też trudne. U kobiet powyżej czterdziestego roku życia rośnie ryzyko wad genetycznych u dziecka. Możliwe są częstsze niż u młodszych pań powikłania w czasie ciąży czy samego porodu. Trudniej też dochodzi się do formy po trudnym rozwiązaniu czy cesarskim cięciu. O tych aspektach typowo zdrowotnych mówią sami lekarze. Kobieta po czterdziestce musi poddać się dodatkowym badaniom, by wyeliminować zagrożenia. Wiele pań obawia się późnego macierzyństwa ze względu na możliwe powikłania u dzieci. Także reakcja społeczeństwa na matki czterdzieści plus nie bywa najlepsza. Zazwyczaj pojawiają się opinie negatywne.
Jedną z wad późnego macierzyństwa jest coraz mniej sił. Kobiecie trudniej pogodzić opiekę nad dzieckiem z prowadzeniem domu czy innymi aktywnościami. Organizm wolniej się regeneruje, dlatego czasem, mimo dobrych chęci, opieka nad maleństwem może być wyczerpująca. Tym bardziej, jeśli kobieta nie ma obok siebie nikogo bliskiego. Często babcia lub dziadek maleństwa nie są wstanie pomóc w opiece nad wnukiem ze względu na stan zdrowia czy inne okoliczności.

Macierzyństwo bywa pięknym, choć wyczerpującym okresem w życiu każdej kobiety. To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, a więź, jaka rodzi się między matką a dzieckiem jest niezwykła. Decyzja o posiadaniu dzieci powinna być jednak świadoma i samodzielna. Pamiętać należy, że każda sytuacja jest inna i to należy mieć na uwadze.

You May Also Like