Podręczny sprzęt gaśniczyPobieranie 5.9 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar5.9 Kb.
Podręczny sprzęt gaśniczy

        jest przeznaczony do gaszenia pożarów w zarodku, w pierwszej fazie jego powstania. Jego główną cechą jest mały ciężar oraz prostota w użyciu, co powoduje możność użycia przez osoby dorosłe bez specjalistycznego przeszkolenia. Do tej grupy zaliczamy:


hydronetka

przenośny pojemnik wyposażony w zbiornik, pompkę tłoczną i wężyk z prądowniczką. Zawiera ok 15 l wody.


gaśnica pianowa

należy wbić zbijek i odwrócić do góry dnem. Działania gaśnicy nie można przerwać. Gasimy pożary grupy A i B.


gaśnica śniegowa

zawira skroplony CO2. Uruchamiamy przez odkręcenie kurka, a gaśnica jest koloru srebrnego. Podczas gazsenia gaśnica staje sie bardzo zimna, dlatego należy trzymać za uchwyty.


gaśnica halonowa

wypełniona cieczą o bardzo niskiej temperaturze parownia. W trakcie gaszenia wydzialają się gazy, które są szkodliwe dla zdrowia. Obecnie wycofuje się z użycia gaśnice halonowe.


gaśnica proszkowa

zawiera proszek gaśniczy pod stałym ciśnieniem np. azot lub gaz. Znajduje się on w dodatkowym zbiorniku.


koc gaśniczy

wykonany z tkaniny niepalnej o powierzchni ok. 2 m2. Kocem okrywamy źródło ognia, a obrzeża dokładnie dociskamy do podłoża, dzięki czemu ograniczamy dostęp tlenu do palącego się materiału.


agregat gaśniczy

sprzęt gaśniczy mający zapas śroków w ilości większej niż 20 kg (od 25 kg do 750 kg). Są wyposażone w kółka. Dzielimy na agregaty: pianowe, halonowe, proszkowe i śniegowe.


hydranty wewnętrzne

na wewnętrznych instalacjach przeciwpożarowych budynku (szafkowe lub wnękowe).


sita kominowe

służący do gaszenia pożarów sadzy w przewodach kominowych. Ma ono za zadanie ograniczyć intensywność palenia się sadzy w kominie poprzez przyduszenie pożaru, a także zapobiegać wydostawaniu z komina palącej się sadzy.Pobieranie 5.9 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna