Podstawowe rodzaje narkotyków I ich opis konopie indyjskiePobieranie 28.82 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar28.82 Kb.
PODSTAWOWE RODZAJE NARKOTYKÓW I ICH OPIS
KONOPIE INDYJSKIE (kanabinole, THC)
MARIHUANA (dżoint, skręt, ziele, zielsko, zioło, grasz, marycha, maryśka, gandzia, samosiejka, afgan, kolumbijka) Brązowo-zielone liście i nasionka, mieszanina suchych liści i kwiatostanów przypominająca natkę pietruszki albo majeranek. Najczęściej do palenia w postaci własnoręcznie robionych skrętów.

SKUN- niezwykle mocna odmiana konopi uprawiana w specjalnych warunkach.

HASZYSZ (hasz, gruda, grudka, czekoladka, kloc, plastelina, kostka)

Brązowe i czarne kulki lub kostki, cienkie paski.

Najczęściej palony, może być także dodawany do potraw.

OLEJ HASZYSZOWY (oliwka, olejek)

Zielono -brązowy olej sprzedawany w buteleczkach, fiolkach lub poduszeczkach.

Najczęściej jako dodatek do papierosów i skrętów z marihuaną.

Objawy zażycia: euforia, gadatliwość, poczucie odprężenia, zaburzenia koordynacji ruchowej, zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk, obniżona koncentracja, trudności w zapamiętywaniu, nagłe napady śmiechu, chichot

bez powodu, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, kaszel.

Po zapaleniu skręta następuje odurzenie, które po pewnym czasie ustępuje,

ale nie oznacza to że ustało działanie substancji halucynogennej. Paląc kolejne "dżointy" zawarty w nich THC kumuluje się i jego ilość w organizmie ulega zwiększeniu. Halucynacje mogą wystąpić praktycznie w dowolnym czasie. Mogą one przyjąć formę przyjemnych wizji, ale jednocześnie gorzej, jeżeli za jakiś czas narkoman usłyszy głos nakłaniający go do zabicia członków rodziny!!!

Długotrwałe przyjmowanie narkotyku zniechęca do podejmowania jakichkolwiek czynności fizycznych lub umysłowych, może być przyczyną panicznych leków, halucynacji wzrokowych i słuchowych o nieprzyjemnej treści, majaczeń, obłędu, zazdrości lub agresji. Takie paniczne zachowania mogą skończyć się samookaleczeniem, samobójstwem i agresja wobec samego siebie lub osób trzecich.

Cannabinole powodują ponadto niewydolność układu krążenia, zwyrodnienie komórek rozrodczych, spadek popędu seksualnego, zmniejszenie występowania orgazmu, bezpłodność. Ponieważ THC może przez długi czas kumulować się w organizmie ma on wpływ na rozwój płodu. U noworodków, których matki przyjmowały THC stwierdza się niska wagę urodzeniową dziecka i wiele wad rozwojowych. Karmione piersią niemowlęta otrzymują wraz z mlekiem porcje THC!!!!!ZWRÓC UWAGE NA: słodka woń oddechu, włosów i ubrania, brązowo -zielone liście, nasionka, nagłe zainteresowanie hodowla roślin, fifki, fajki, bibułkę papierosowa.

AMFETAMINA (speed, proszek, proch, amfa, feta, setka, witamina A)

Biały lub brązowy proszek, tabletki, kapsułki. Przyjmowana doustnie, wstrzykiwana lub wciągana przez nos.Objawy zażycia: przypływ energii, poczucie mocy, podwyższenie nastroju, wzmożona aktywność, słowotok, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyspieszona akcja serca, zaczerwienienie skóry, wysypka, suchość w ustach, podwyższone ciśnienie krwi, silny niepokój, napięcie i drażliwość.

Po zastosowaniu środka wrażenie rozjaśnienia umysłu i świadomość zdolności

Do wykonywania wielkich czynów trwa zazwyczaj 2-3 godziny. Jeśli nie zostanie przyjęta następna dawka, zażywający zapadnie w głęboki sen narkotyczny,

z którego budzi się po 12-14 godzinach w bardzo złym samopoczuciu. Stan ten minie po przyjęciu kolejnej dawki. Okazuje się bardzo szybko, że konieczne jest coraz częstsze "konsumowanie" coraz większych dawek narkotyku.

Tolerancja organizmu na narkotyk staje się z czasem tak wielka ze konieczne

Jest przyjmowanie kilku gram środka. Warto przy tym wiedzieć, że dla "czystego" organizmu dorosłego człowieka dawka śmiertelna wynosi ok. 1 grama!!!! Przedawkowanie, czyli tzw. "złoty strzał" kończy się śmiertelną zapaścią organizmu-szybko wzrastające ciśnienie krwi i znacznie przyspieszona akcja serca kończy się zgonem. Amfetamina wyzwala niekontrolowana agresje w stosunku do samego siebie lub osób trzecich.ZWRÓC UWAGE NA: biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki, kryształki, małe woreczki "strunowe", folie aluminiowa, igły, strzykawki.

KOKAINA ( koka, koks, gram, porcja, śnieg, charlie, biała dama, witamina C)

Krystalicznie biały proszek. Wciągana przez nos, przyjmowana doustnie, wstrzykiwana, palona z domieszkami innych narkotyków.CRACK (kisielek, galaretka)

Białe, beżowe lub brązowe kamyki -żwir sprzedawane w foliowych woreczkach lub folii aluminiowej. Pali się w specjalnej fajce lub wdycha jego opary podgrzewając np. nad zapalniczka.Objawy zażycia: pociąganie nosem i/lub katar, nadpobudliwość, gadatliwość, niepokój psychoruchowy, poszerzone źrenice, poczucie euforii, mocy i siły, osłabienie krytycyzmu.

W pierwszej fazie wywołuje euforie i szczególny rodzaj odurzenia, kiedy odczuwa się wzmożone możliwości intelektualne i poczucie siły fizycznej. Użytkownik narkotyku staje się przedsiębiorczy, czuje potrzebę mówienia i aprobaty społecznej. Jego pewność siebie nasila się, a zwiększone potrzeby seksualne chce zaspokoić natychmiast-nic dziwnego, że w takich sytuacjach niejednokrotnie dochodzi do gwałtów. Stan ten trwa ok. 20-40 minut. Po nim następuje wyczerpanie, rozdrażnienie i nastrój depresyjny.

Mogą wystąpić urojenia prześladowcze, stany deliryjne, zamącona świadomość, halucynacje słuchowe, dotykowe i wzrokowe o przerażającej treści. Użytkownik może mieć wrażenie, że gryzą go gady, robactwo czy pasożyty. Kokainiści są bardzo niebezpieczni dla swego otoczenia.ZWRÓC UWAGE NA: biały proszek, a w przypadku cracku na jasnobrązowy "żwirek", fajki, małe flakoniki, opalone łyżeczki, skrawki folii aluminiowej, igły, strzykawki, lusterka.

LSD (kwas, kwasik, papierek, kryształek, kamyczek, trip, ejsid, tejbs, listek, nazwy od rysunków np. Asterix) Przyjmowany doustnie. Małe bibułki z kolorowymi nadrukami, kolorowe "kamyki do zapalniczek", tabletki, kapsułki nasączone LSD.

Objawy zażycia: poszerzone źrenice, wymioty, przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie krwi, wzrost temperatury ciała, zaburzone postrzeganie rzeczywistości widzenie dźwięków, słyszenie kolorów), chwiejność emocjonalna-od euforii do depresji, omamy wzrokowe, stany lękowe.

Po przyjęciu środka następuje tzw. odlot, który trwa 5-8 godzin. W tym czasie mogą wystąpić świetliste wizje, zaburzenia oceny odległości, ostrości widzenia, poczucia czasu i przestrzeni, mogą być obserwowane barwne wizje kolorowych kwiatów, motyli i innych obrazów, które nagle przekształcają się w koszmarne widzenia, które użytkownicy określają mianem " złej podróży" ( bad trip). Zjawy nakłaniają do panicznej ucieczki np. przez okno bez względu na wysokość

i to czy okno jest otwarte czy zamknięte. Takie paniczne zachowania kończą

się samobójstwami, samookaleczeniami lub agresja wobec otoczenia. Narkotyk może przez dłuższy czas kumulować się w organizmie bez widocznych reakcji, nagle w odległym czasie mogą pojawić się objawy psychotyczne typu " flashback" polegające na występowaniu omamów wzrokowych, którym towarzysza napady leku, zaburzenia percepcji czasu, zapachu dotyku itp. LSD wywołuje bardzo silne uzależnienie psychiczne, a dla uzyskania tych samych efektów konieczne staje się zwiększenie dawki. Długotrwałe stosowanie powoduje psychodegradacje, stany paranoidalne i schizofrenopodobne.ZWRÓC UWAGE NA: małe zadrukowane skrawki papieru wielkości znaczka pocztowego, tabletki i kapsułki nieznanego pochodzenia.

ECSTASY (eska, bleta, piguła, drops, oraz nazwy "handlowe" jak UFO, Adam, Eva, Love, Superman, Snowball) Przyjmowana doustnie. Białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi obrazkami i wzorkami, ale także proszek, kapsułki.

Objawy zażycia: wyostrza percepcje kolorów i dźwięków, dlatego najczęściej przyjmowany jest w trakcie dyskotek, koncertów czy techno party.

Efekt działania rozpoczyna się po ok. 20 minutach od przyjęcia i trwa kilka godzin. Jego działanie przebiega w trzech fazach.Pierwsza to "dochodzenie" trwające 5-20 minut. Pojawia się uczucie gorąca, możliwe są mdłości, mogą wystąpić wymioty, następuje przyspieszenie akcji serca, napięcie mięśniowe oraz zaburzenia wzroku.

W drugiej fazie zwanej "szczytowaniem”, która trwa 4-6 godzin narkotyk daje poczucie pobudzenia, wzmaga zainteresowanie otoczeniem, wyzwala chęć działania. Użytkownikowi wydaje się że narkotyk dodaje energii-w rzeczywistości po zastosowanie ecstasy zostaje wykorzystany zapas energii zgromadzonej w organizmie. Faza trzecia to "powrót" trwający często kilka godzin. Występuje potworne zmęczenie, znane są przypadki popadania w depresje. Dla złagodzenia tych objawów użytkownicy niejednokrotnie sięgają po inny narkotyk.

Największe zagrożenie powodowane przez ecstasy wiąże się z uderzeniem

ciepła- w kilka minut po zażyciu temperatura ciała może wzrosnąć do 41-42 st.C, a tańczący nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji doprowadzając do przegrzania organizmu. Wypicie dużej ilości płynu może w tym czasie doprowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej w organizmie co w skrajnym przypadku prowadzi do śmierci. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie ecstasy

z alkoholem. Nawet jednorazowe zażycie może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu, zaburzenia czynnościowe wątroby i nerek a w skrajnym przypadku śmierć na skutek zaburzenia pracy organizmu.ZWRÓC UWAGE NA: białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, popękane naczynka krwionośne zwłaszcza na twarzy i białkach gałek ocznych po całonocnej zabawie.

HEROINA ( hera, herca, Helena, proszek)

Przyjmowana przez wstrzykniecie roztworu.

Biały lub beżowo -brązowy proszek o gorzkim smaku.

BROWN SUGAR (brąz, brown)

Najczęściej wdychany jest dym, czasem wstrzykiwany, rzadko przyjmowany doustnie. Brunatna, beżowa lub różowa granulowana substancja przypominająca cukier lub żwirek.

Jest to odmiana heroiny zyskująca coraz większą popularność, zarówno objawy jak i skutki zażycia są takie same jak w przypadku "zwykłej" heroiny.

KOMPOT-tzw. polska heroina.

Najczęściej wstrzykiwana.

Jasny lub ciemno -brązowy płyn o wyczuwalnym słodkim zapachu i gorzkim smaku.

Objawy zażycia: zwężone źrenice, brak reakcji na światło, szkliste oczy, opadające powieki, zmniejszenie łaknienia, senność, spowolniona mowa, zwolnienie oddechu i akcji serca, stan letargu.

Pierwszym objawem zatrucia jest uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy, bladość i suchość skóry. Wprowadzenie zbyt małej ilości narkotyku grozi wystąpieniem objawów abstynencji- zapaścią organizmu i obrzękiem płuc kończącym się śmiercią. Jest to bardzo śmiertelny narkotyk-ludzie uzależnieni od heroiny przeżywają średnio ok. 8 lat od pierwszego zażycia. Do niedawna głównym sposobem zażywania było wstrzykiwanie, co dodatkowo wiązałosię z ryzykiem zakażenia HIV czy WZW czy ogólnymi zakażeniami miejsca iniekcji związanymi z brakiem zachowania higieny przy wstrzykiwaniu. W ostatnim czasie pojawił się nowy rodzaj -"brown sugar"- jest to niedostatecznie oczyszczona heroina, która przyjmuje się poprzez wdychanie oparów palonej substancji.

ZWRÓC UWAGE NA: wygląd źrenic, igły, strzykawki, ślady nakłuć, ślady krwi na bieliźnie, okopcone łyżeczki, skrawki folii aluminiowej.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna