Polish Dream współczesna Polska w fotografii dokumentalnej”Pobieranie 25.12 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar25.12 Kb.
Fundacja

Instytut Fotografii pro Fotografia

www.profotografia.pl
przedstawia:

Polish Dream- współczesna Polska w fotografii dokumentalnej”
10-ciu fotografów, 100 zdjęć

na 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 25-lecie Okrągłego Stołu


wystawa + multimedium


Fotografowie: Agnieszka Rayss, Grzegorz Dembiński, Bartosz Dziamski, Mariusz Forecki, Arek Gola, Witold Krassowski, Maciej Pisuk, Filip Springer, Paweł Supernak, Michał Szlaga.
Kurator:

Monika Piotrowska


Wystawa pod niemieckim tytułem „Polen – zwischen Traum und Wirklichkeit”:

wernisaż – 12 listopada 2014 r. w Hanowerze, GAF Galerie für Fotografie, Seilerstraße 15d (www.gafeisfabrik.de)

czynna do: 11 stycznia 2015 r.
Multimedium:

w formie aplikacji na tablety i pliku PDF, w trzech wersjach językowych (po polsku, niemiecku i angielsku) – dostępne bezpłatnie do pobrania ze stron internetowych organizatorów: www.profotografia.pl i www.gafeisfabrik.de, oraz z App Store i Google Play

termin udostępnienia: październik/listopad 2014


Idea:
25 lat uformowanej na nowo Polski minęło jak mgnienie oka. Zdążyło wyrosnąć pokolenie, które już nie ma własnych przeżyć z ubiegłej epoki. Coś nam ucieka niezauważone. A przecież my, Polacy, mamy o czym opowiadać.
Dlatego z okazji dwóch rocznic wydarzeń z najnowszej historii Polski o najpoważniejszych dla niej konsekwencjach przygotowaliśmy szeroką prezentację fotografii społecznej o walorach artystycznych i edukacyjnych. Dzięki współpracy z hanowerską GAF Galerie für Fotografie zostanie przedstawiona publiczności niemieckiej jako wystawa. Towarzyszące jej wydawnictwo multimedialne skierowane jest do Polaków, Niemców oraz jak najszerszego grona innych odbiorców, którzy posługują się językiem polskim, niemieckim lub angielskim. Fotografie, opatrzone szerokimi komentarzami kuratora, budują barwną opowieść o nowej, polskiej rzeczywistości. Wskazują nasze bogate doświadczenia i występują przeciw stereoptypom i utartym schematom.
Organizatorzy:


Wpółfinansowanie:

Partner medialny:
Od kuratora:
Burzliwy jest rok 2014 w Polsce. Nikt się nie spodziewał ataków prawicowych fanatyków na wykładach prof. Zygmunta Baumana, odwołania sławnego spektaklu Golgota Picknic na skutek zarzutu bluźnierstwa, ani afery podsłuchowej. Ale kulminacja nastąpiła, gdy na szefa Unii wybrano urzędującego polskiego premiera Donalda Tuska.
Projekt Polish Dream rodził się w czasie, gdy nie było jeszcze mowy o takim rozwoju wydarzeń. Tym chętniej go teraz przedstawiamy. Jest dokumentem zmiany, jaka zaszła w Polsce po 1989 r. Dziesięciu polskich fotografów - wielkie osobowości z pokolenia średniego oraz młodzi zaangażowani - pokazuje obraz Polski odmienionej, wieloletnie cykle i fotograficzne notatki, w których czuje się dynamikę historii.
W 1989 r. nikt nie spodziewał się ani Okrągłego Stołu, ani wolnych wyborów. Wszyscy mieli wtedy nadzieję i marzenie, lecz każdy miał trochę inne. Jakie były i jakie są polskie pragnienia? Jak wygląda ich realizacja? Jak wygląda wolność?

Zdjęcia zawsze powinny stawiać pytania – uważał jeden z najbardziej oddanych swej pracy amerykańskich dokumentalistów Roy Stryker, szef sekcji historycznej słynnej Farm Security Administration FSA. Wrażliwość społeczna, jaką mieli fotografowie FSA, uczyniła z ich dzieła narzędzie do kwestionowiania zastanych warunków ludzkiej egzystencji, poruszania rządów i edukacji przyszłych pokoleń.

Fotografowie Polish Dream potrafią tak samo stawiać pytania i poruszać. Tworzą mocną narrację i zmuszają do myślenia.


Koncepcja:
Prezentacja składa się z 3 części. Pierwsza to Otwarcie. Na obraz schyłku PRL-owskiej codzienności w Powidokach Witolda Krassowskiego odpowiada Agnieszka Rayss swoimi American Dream i Pięknymi ciałami; są tu ogromne pragnienie olśniewającej kariery u dziewcząt, startujących w konkursach na Miss i pęd do skrajnej autokreacji na zawodach kulturystycznych. Dalej – Bartosz Dziamski pokazuje feerię wolności środowiska drag queens w Królowych nocy, Grzegorz Dembiński – Żywioł Przystanku Woodstock.
Część druga to Przesilenie. Sterylna i uporządkowana Popkultura pracy Foreckiego, rozpadający się i silny tylko starą więzią społeczną świat górników w Aurze Śląska Arka Goli oraz nieład przestrzenny w Źle urodzonych Filipa Springera ilustrują dostrzeganie cieni. Trzecia część pokazuje Przebudzenie, zakwestionowanie nowych reguł: interwencyjną Stocznię Michała Szlagi i bolesny obraz dramatu ludzi z Brzeskiej na warszawskiej Pradze Macieja Pisuka. Na koniec Paweł Supernak oswaja ludzi ze śmiercią (Hereafter), przywracając ich realnemu życiu.

Biogramy fotografów i kuratora:
Grzegorz Dembiński (1973)

- od 1995 r. dziennikarz , od 2004 r. fotoreporter. Studiował Politologię na UAM w Poznaniu. Publikuje m.in. w Newsweeku, Polityce, Przekroju, Super Expressie, Rzeczpospolitej. Od 2007 r. szef działu foto w poznańskiej gazecie Głos Wielkopolski. Nagradzany w najważniejszych konkursach fotografii prasowej w Polsce.


Bartosz Dziamski (1983)

- fotograf niezależny; fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce. Laureat polskich konkursów fotografii prasowej. Publikował m.in. w Newsweek Polska, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną.


Mariusz Forecki (1962)

- jedyny polski fotograf, który stworzył długi esej o Polsce przemian społecznych i obyczajowych od końca lat 80. do pocz. XXI w. W l. 80. realizował też niezależne fotoreportaże zagranicą, m.in. z trzęsienia ziemi w Armenii (1987), z wojny w Afganistanie (1988); był też jedynym fotografem, który dokumentował ostatnie godziny obrony Pałacu Prezydenckiego w Groznem przez oddział Szamila Basajewa w czasie pierwszej wojny rosyjsko-czeczeńskiej (1995). Autor albumów I love Poland, Kolekcja Wrzesińska i W pracy – Życie Praca Robotnicy.


Arkadiusz Gola (1972)

- pracuje w „Dzienniku Zachodnim” od 1996 r. Zdobywca wielu nagród w polskich konkursach fotografii prasowej. Jego zdjęcia są m.in. w zbiorach kilku muzeów śląskich. Związany silnie z regionem Śląska, który dokumentuje od lat. Wydał albumy Ludzie z węgla, Nie muszę wracać i Stany graniczne.


Witold Krassowski (1956)

- jeden z największych polskich fotografów, specjalizujący się od 30-tu lat w fotografii społecznej i reportażu. Publikował szeroko w wydawnictwach europejskich, szczególnie w angielskich. Laureat wielu nagród fotograficznych, w tym dwukrotnie w konkursie World Press Photo, w którym był również jurororem (1999). Master podczas World Press Photo Joop Swart Masterclass. Współpracował z The Independent, The Observer, The New Yorker, Der Spiegel, National Geographic Polska i Gazetą Wyborczą. Autor albumów Powidoki z Polski i Pieśń na wyjście.


Maciej Pisuk (1965)

Głośny w Polsce scenarzysta, fotografią zajmuje się od 11-tu lat. Jego cykl zdjęć z warszawskiej Pragi powstawał przez te lata jako rodzaj terapii dla autora i wyraz głębokiej przyjaźni, którą obdarzył swoich bohaterów. W 2008 r. zajął I miejsce w kategorii Fotoreportaż – Ludzie/Osobowości (Photojournalism Non-Pro – People/Personality) na PX3 Prix de de la Photographie Paris 2008 Photo Competition. Otrzymał też nagrodę Portfolio Award na Stockholm Photography Week 2012. Członek Agencji Fotograficznej „Forum”.


Agnieszka Rayss (1970)

- niezależna fotografka, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sputnik Photos. Dwukrotna zdobywczyni nagrody Picture of the Year i dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award. Stypendystka Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Dzięki grantowi Funduszu Wyszehradzkiego opublikowała album American Dream.


Filip Springer (1982)

- dziennikarz, publicysta, fotoreporter. Ekspert w dziedzinie architektury i kolekcjoner wizualnych absurdów. Opublikował cztery zbiory reportaży na temat architektury socjalistycznej i polskiego pejzażu, ilustrowane fotografią. Ostatni z nich to Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni. Jego fotografie prezentowano szeroko w Polsce; jest stałym współpracownikiem tygodnika Polityka. Pracuje w Instytucie Reportażu w Warszawie.


Paweł Supernak (1979)

- od 14 lat zawodowo pracuje jako fotoreporter prasowy, od 2005 r. - w Polskiej Agencji Prasowej. Uczestnik licznych grupowych wystaw i projektów fotograficznych, w tym prezentowanego na Interfoto w Moskwie i Miesiącu Fotografii w Paryżu „Ex Oriente Lux”. Zdobywca nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.


Michał Szlaga (1978)

- jeden z najbardziej interesujących, młodych, polskich fotografów. Od czasu ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zdobywał nagrody w Polsce i zagranicą, w tym International Photo Award. Jego wiodącym projektem jest legendarna, gdańska Stocznia, którą dokumentuje od 13 lat (kupił nawet naprzeciw niej mieszkanie). Wydał album Stocznia. Znany również jako fotobloger i fotograf celebrytów.Monika Piotrowska (1966)

- kurator, historyk sztuki; w ostatnich latach przygotowała pięć edycji międzynarodowego Festiwalu Fotodokumentu i ponad dwadzieścia wystaw dla poznańskiej Galerii 2piR. Pracowała jako wykładowca, dziennikarka, a także  jako rzeczoznawca do spraw kultury (w Instytucie Polskim w Lipsku). Recenzentka i krytyk sztuki, autorka ponad setki tekstów. Od 2008 r. jest prezesem Fundacji Instytut Fotografii „proFotografia” w Poznaniu.

Pobieranie 25.12 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna