Porównanie jakości zapisywanego dźwięku w najbardziej popularnych standardachPobieranie 32.1 Kb.
Data28.04.2016
Rozmiar32.1 Kb.

Porównanie jakości zapisywanego dźwięku w najbardziej popularnych standardach

Poniższa tabela zawiera porównanie często stosownych formatów zapisu audio. Większość opisanych tu formatów ma wiele opcji, które silnie wpływają na ostateczne parametru zapisu dźwięku. Poza tym, nawet dla tych samych parametrów zapisu istotny jest dodatkowo sam kodek, którym dokonywano kompresji (szczególnie istotne to jest w przypadku formatu mp3, oferującego dużą ilość kodeków o różnych własnościach).

Poza tym należy pamiętać, że na jakość zapisywanego dźwięku ma wpływ także sposób jego nagrywania, czy także ripowania z płyty CD. Różne programy mają różne własności pod tym względem.

W tabeli poniżej użyte zostały różne kolory dla formatów z związanych z bezstratnymi formatami zapisu (dźwięk daje się odtworzyć dokładnie w tej postaci jak został zapisany), i formatami stratnymi (czyli w jakimś, choćby nawet niezauważalnym przez człowieka, stopniu zubażającymi materiał źródłowy).Standard zapisu / twórca, właściciel praw

Jakość dźwięku / parametry / 
typowy nośnik

Uwagi

formaty
bez kompresji
wav, AIFF, PCM, RIFF


jakość zależna od parametrów pliku 
- od bardzo niskiej, do doskonałej
do kilku KHz, do prawie 100 kHz
Głębokość bitowa - od 8 do 24 bitów. 

Formaty te są zbiorem standardów o różnych częstotliwościach próbkowania i głębokości bitowej. Możliwości w tym zakresie uzależnione są od klasy karty muzycznej i jej oprogramowania, oraz od programu do obróbki dźwięku.
Standardowo zapisywany jest sygnał mono, lub stereo.
Plik wav nagrany w studiu nagraniowym stanowi wzorcowe źródło sygnału. 
Uwaga:
Standardowe pliki wav nie są kompresowane, jednak jest możliwe zapisanie dźwięku skompresowanego (np. mp3) z rozszerzeniem wav i będzie on prawidłowo rozpoznany przez system Windows.

formaty kompresji bezstratnej

APE, FLAC, WavPack i inneplik

Zestaw kilku formatów o stosunkowo słabej kompresji. Za to zapewniają oryginalną jakość dźwięku i, mimo wszystko, pewne zmniejszenie rozmiaru plików (średnio zmniejszają pliki ok. 2 - krotnie). Są użyteczne do archiwizowania dźwięku. 

płyta audio CD

(Philips)bardzo dobra /
44,1kHz, 16 bitów
bez kompresji / 12 cm płyta CD

- aktualnie wzorcowe źródło dla większości słuchaczy. Audiofile marzą jednak o czymś lepszym...

mp3

(Instytut Fraunhoffera)jakość bardzo dobra, dobra, lub niska (zależna od stopnia kompresji)
44,1 kHz (także 48 kHz) 16 bitów, kompresja stratna.

/różne nośniki cyfrowe - dysk twardy, pamięć flashStandard ten opiera się na identycznych zasadach jak ATRAC, WMA, OGG (i pozostałe kompresowalne formaty). Jest już dosyć stary, a ponieważ większość klasycznych mp3-jek jest kompresowana przy "bitrejcie" 128 kpbs, to nie oferuje naprawdę wysokiej jakości dźwięku. Rasowi audiofile raczej wystrzegają się tak zapisanych plików; choć jak nie ma lepszego źródła, to może być i to (byle kompresowane przynajmniej na 192 kbps).

Format mp3 został opracowany w Instytucie Fraunhoffera w Niemczech i jest chroniony prawami autorskimi (czym typowy użytkownik niespecjalnie się przejmuje...).mp3 PRO

(Instytut Fraunhoffera)podobnie jak mp3

Format mp3PRO stanowi ulepszenie starego mp3 polegające głównie na zwiększeniu wydajności kodowania dla małych plików. Standard ten zapewnia też ogólnie lepsze upakowanie danych i jakość dźwięku osiąganą przy tym samym strumieniu bitów. Jednak jak do tej pory, daleko mu do popularności pierwowzoru.

Format mp3 nie udostępnia zabezpieczeń plików przed nieuprawnionym kopiowaniem.AAC
A
dvanced
Audio
Coding

(Apple)


doskonała, bardzo dobra, dobra, lub niska (w zależności od stopnia kompresji) /
od 8 kHz (8 bitów) - mono, do 96 kHz, 16 bit wielokanałowo / dowolne nośniki cyfrowe (podobne jak mp3)

AAC jest stosowany jako format zapisu dźwięku w wielu różnych mediach - telewizji cyfrowej (formaty MPEG, MPEG2 MPEG4), plikach audio sklepu internetowego ITunes (współpracujących z odtwarzaczem IPod), w telefonach komórkowych z opcją odtwarzania dźwięku (np. część modeli firmy Nokia) i innych. Wiosną 2004 organizacja DVD forum (http://www.dvdforum.org ) zaleciła format AAC jako uzupełniający dla formatu DVD Audio (ma być stosowany podczas odtwarzania płyt za pomocą komputerów PC).
Rozszerzenie format AAC o nazwie AAC plus zapewnia jakość na poziomie CD audio już przy 48 kbps, a przy 32 kbps jakość dźwięku jest wciąż bardzo dobra. 128 kbps pozwala na przesłanie dźwięku wielokanałowego 5.1. 
Ogólnie format AAC określa się jako następcę mp3 z racji na bardzo dobrą efektywność kompresji. 
Format AAC umożliwia zabezpieczanie plików przed nieuprawnionym kopiowaniem.

ATRAC
format stosowany w minidyskach i innych odtwarzaczach Sony 

(SONY)


bardzo dobra
lub dobra - w zależności od stopnia kompresji /
44,1 kHz 16 bitów - kompresja stratna /
płyty (w kasetce) magnetooptyczne do odtwarzaczy minidisc, lub pliki przesyłane Internetem. 

Jest kilka wersji ATRAC-a (jest to stale rozwijany i doskonalony standard) ostatnią wersją (rok 2005) jest ATRAC 3 plus, który zapewnia kilka stopni kompresji, co powoduje, że jakość muzyki zapisanej w tym formacie może być różna w zależności od upakowania danych. Ogólnie jednak można powiedzieć, że jeżeli nie upieramy się aby zastosować maksymalną kompresję w celu upakowania bardzo wielu utworów na jednym krążku, to możemy uzyskać jakość dźwięku praktycznie nie odróżnialną od jakości płyty CD, która to stanowi jakość jest bazową dla formatu ATRAC.

Format ATRAC umożliwia zabezpieczanie plików przed nieuprawnionym kopiowaniem i jest aktualnie stosowany do dystrybucji muzyki w sieci SONY CONNECT - internetowej ofercie muzyki tej firmy.WMA
Windows Media Audio

(Microsoft)doskonała, bardzo dobra, dobra, lub niska (w zależności od stopnia kompresji) /
od 8 kHz (8 bitów) - mono, do 96 kHz, 24 bit wielokanałowo / dowolne nośniki cyfrowe (podobne jak mp3)

WMA w najnowszych wersjach kompresuje dane znacznie lepiej niż mp3. Jest to jak na razie jedyny z popularnych formatów z kompresją, który posiada opcję zapisu dźwięku próbkowanego z częstotliwością 96 KHz / 24-bit (w wersji WMA PRO). Ma on także możliwość zapisu dźwięku wielokanałowego.
Ogólniejszy standard "Windows Media" (WMA jest częścią audio tego zestawu formatów o wspólnej nazwie  "Windows Media") pozwala na kompresję zarówno audio, jak i video, w tym zapis video wysokiej rozdzielczości (HDTV). Posiada jako opcję bezstratny format zapisu dźwięku. 
Standard WMA został zatwierdzony jako oficjalny kodek HD DVD - następcy formatu DVD. Umożliwia on też zabezpieczanie plików przed nieuprawnionym kopiowaniem.
Więcej informacji - WindowsMedia .

 OGG 

(Vorbis)
(freeware,  licencja Open Source)

bardzo dobra, dobra, lub niska  (zależna od stopnia kompresji) /
44,1 kHz 16 bitów - kompresja stratna / dowolne nośniki cyfrowe (podobne jak mp3)

Większość testów wykazuje wysoką jakość dźwięku zapisanego w OGG (pod warunkiem, że stopień kompresji nie jest zbyt silny). Format jest obsługiwany przez część odtwarzaczy dźwięku z pamięci flash.
OGG ma tę zaletę, że jest rozwijany w oparciu o licencję Open Source (nie wymaga opłat licencyjnych, za darmo i bez opłat dostępny jest kod źródłowy). Strona internetowa zespołu rozwijającego standard: http://www.vorbis.com/ 

DVD Video
format MPEG 2

(DVD forum)bardzo dobra /
od 44,1 KHz stereo, do 96 KHz wielokanałowo / 12 cm płyty DVD

Także zapis bez kompresji

Zapis odbywa się w różnych standardach i formatach - od stereo 44,1 kHz /16 bit, znanego z płyt CD, do wielokanałowego 96 kHz 24 bit. W ramach tego zestawu formatów dopuszczalna jest zarówno kompresja stratna i bezstratna.
 Dodatkowo obsługiwany jest oczywiście jest zapis wideo. Istnieje cały szereg dodatkowych podformatów/certyfikatów związanych z zapisem dźwięku na płytach DVD Video - np. Dolby Digital, DTS, THX, THX Ultra. Format 96 kHz 24 bit w wersji wielokanałowej - jest zapisywany z kompresją stratną.

DVD-audio

(DVD forum)

 


doskonała /
do 192 kHz /24 bit stereo, ew. różne kombinacje od 
44,1, do 96 KHz i głębokości bitowej - 16, 20, 24 bity. /
12 cm płyty DVD audio

Więcej informacji

Dla tych standardów absolutnie decydujące stają się pozostałe parametry toru muzycznego - czyli wzmacniacz, kolumny, pomieszczenie odsłuchowe.

Wadą opisanych standardów jest niewielka oferta nośników (płyt) dostępnych na polskim rynku.SACD
Super Audio CD

(Sony)


doskonała /
trudno porównywalny z innymi standardami sposób zapisu / 12 cm płyty SACD

Więcej informacji
Użyteczne linki związane z wiedza na temat cyfrowego dźwięku

http://www.dj-media.com - ogólnie o dźwięku cyfrowym.
Windows Media - technologia Microsoft
http://www.disctronics.co.uk/ - technologia cyfrowego video.

: wyklady
wyklady -> Absolutnie najważniejszą sprawą w pomiarach wielkości doświadczalnych jest rzetelność wyników. Oszacowanie niepewności pomiaru pomiar I zapis wyniku pomiaru
wyklady -> Plastikowe pieniądze
wyklady -> Przegląd metod tworzenia systemów wieloagentowych- mas
wyklady -> Testowanie programów wprowadzenie Rola testowania w tworzeniu oprogramowania
wyklady -> Nowotwór nabyta choroba genetyczna spowodowana mutacją genu, polegająca na zaburzeniach
wyklady -> Oxide sub-oxide per-oxide tlenek pod-tlenek nad-tlenek hydroxide
wyklady -> Wykład 1 Przykład aplikacji: Wyszukiwanie informacji w internecie
wyklady -> Wykład 7 1 Iteracyjno-rozwojowy sposób projektowania I programowania cd. Implementacja w języku java przykładu z wykładu Diagram pakietu klas dla aplikacji
wyklady -> Karta dźwiękowa- zasada działania, parametry, porównanie sprzętowe”
wyklady -> Abstrakcyjne typy danych – kolejki

Pobieranie 32.1 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna