Poseł na Sejm rp artur GórskiPobieranie 9.22 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar9.22 Kb.
Warszawa, dnia 10.04.2013 r.

Poseł na Sejm RP

Artur Górski
Klub Parlamentarny


Prawo i Sprawiedliwość

Pan

Bogdan Zdrojewski


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

INTERPELACJA


w sprawie powolnego upadku Muzeum Narodowego w Warszawie i braku reakcji Ministra Kultury
Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładam Panu Ministrowi interpelację w sprawie powolnego upadku Muzeum Narodowego w Warszawie i braku reakcji Ministra Kultury.

Otrzymałem bardzo niepokojący sygnał od jednej z mieszkanek Warszawy, która odwiedziła w lutym Muzeum Narodowe w Warszawie. W salach na I piętrze chciała delektować się malarstwem polskim i doznała dużego rozczarowania. W „Galerii Malarstwa Polskiego” stwierdziła przemieszanie malarstwa polskiego i europejskiego „bez składu i ładu” (wśród prac polskich artystów są prace m.in. Francuza Paula Serusier i Niemca Maxa Slevogt), a także brak wielu znanych obrazów wybitnych polskich twórców (wystawiono tylko po jednym obrazie Juliana Fałata, Wojciecha Kossaka, Jerzego Nowosielskiego i tylko dwie prace Artura Grottgera).

W Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego XIX w. obok portretów mieszkanka znalazła obrazy o przeróżnej tematyce, w tym martwą naturę (co martwa natura ma wspólnego z portretami?). Ponadto w niewielkiej Sali Matejki brak przed obrazem „Bitwa pod Grunwaldem” pulpitu z objaśnieniami, a także jest tam umieszczony drugi obraz, z Matejką nie mający nic wspólnego: Wojciecha Gersona „Zabójstwo Przemysława II”.

Szczególnie mieszkanka była rozczarowana Galerią Sztuki XX i XXI, gdzie – jak napisała – „XXI wiek reprezentują same buble, Kaczor Donald z klocków Lego, na ekranie telewizora dziewczyna oblizująca dwa banany i parę innych bohomazów. Ohyda!”.

Konkludując mieszkanka Warszawy stwierdza: „aby odnaleźć znane obrazy malarstwa polskiego, trzeba przemieszczać się po piętrach i szukać ich w różnych salach, w czym jednak nie mogli mi pomóc zdezorientowani pracownicy Muzeum Narodowego”.

Nie ma wątpliwości, że za obecny bałagan w Muzeum Narodowym, świadczący o jego degradacji (niedawny remont muzeum niczegu tu nie tłumaczy), odpowiada obecna dyrektor placówki, Pani Agnieszka Morawińska, która wcześniej zupełnie rozłożyła Galerię Zachęta. Po pozbawionych smaku eksperymentach „nihilizmu awangardy” w Galerii Zachęta (wciąż tam króluje), Pani Morawińska „eksperymentuje” w Muzeum Narodowym. Obawiam się, że jeśli nadal będzie zarządzała Muzeum Narodowym, zatraci ono swój dotychczasowy charakter i przestanie spełniać swoją rolę swoistej „świątyni” najlepszej sztuki polskiej.

Niepokoi mnie, że Pan Minister, mając wcześniej sygnały o tym, że źle dzieje się w Muzeum Narodowym pod rządami dyrektor Morawińskiej, nie reagował, a nawet nie odpisał na list mieszkanki w tej sprawie z dnia 28 września 2012r. (po jej poprzedniej wizycie w Muzeum Narodowym), w którym autorka listu przypomina opinię wybitnego amerykańskiego krytyka sztuki konceptualnej Donalda Kuspita, który w tekście pt. „Bankructwo postmodernizmu” pisał, że „awangarda zredukowała sztukę do dadaistycznej bzdury czy wręcz artystycznego gówna”. Mieszkanka obawia się, że dyrektor Morawińska, hołdująca prądom modernistycznym, doprowadzi do powolnego upadku Muzeum Narodowego.

W związku z powyższym mam następujące pytania do Pana Ministra:

- Czy dotarły do Pana Ministra sygnały o tym, że ostatnio źle dzieje się w Muzeum Narodowym w Warszawie i dlaczego nie udzielił Pan odpowiedzi na list mieszkanki z września ub.r. (w załączeniu przesyłam jej korespondencję do mnie i kopię listu wystosowanego do Pana Ministra)?

- Czy może Pan Minister odnieść się do uwag mieszkanki, a także wpłynąć na dyrekcję Muzeum Narodowego w Warszawie, aby uporządkowano ekspozycje malarstwa polskiego i wybrano do prezentacji bardziej reprezentatywne obrazy wybitnych polskich twórców?

- Czy zdaniem Mana Ministra, dyrektor jakiejkolwiek placówki muzealnej ma prawo traktować ją jak swój „prywatny folwark” i przez nieudane „eksperymenty” powodować jej degradację?

Artur GórskiPoseł na Sejm RP
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna