Powszechne Mity o hiv I aidsPobieranie 23.05 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar23.05 Kb.
Cześć, nazywam się (imię i nazwisko prezentera). Jestem ( funkcja prezentera). Zapraszam do nagrania video “ Powszechne Mity o HIV i AIDS”. Celem video jest skorygowanie powszechnych mitów i niewłaściej informacji na temat HIV i AIDS. Najpierw przedstawię mit, a nastepnie wytłumaczę jaka jest rzeczwistość.
Mit: Wirus HIV nigdy nie został znaleziony
Rzeczywistość:

HIV mógł być znaleziony u blisko wszystkich pacjetach sięgajac wstecz do roku 1989. Może być znaleziony w tkankach i płynach ustrojowzch włączajac krew, spermę, śluz pochwowy i tkankę mózgową. Test medyczny może wyliczyć jak wiele cząsteczek HIV jest obecnych we krwi. HIV może być wychodowany w laboratoriach. Zdjęcia HIV zostały zrobione przez mocne mikroskopy. Testy medyczne mogę wykazać jakim rodzajem HIV individualny pacjent jest zarażony i odpowiednio, lekarz może użyć tą informację do wybrania odpowiednich leków na AIDS.


Mit: HIV nie powoduje AIDS
Rzeczywistość:

Naukowcy na całym świecie zgadzają się że wirus nazwany HIV jest przyczyną choroby nazwanej AIDS. Naukowcy udowodnili jak HIV zaraża organism, osłabia możliwość zwalczenia choroby i powoduje AIDS. HIV może być zmierzony we krwi zarażonej osoby. Leki, ktore blokują HIV poprawiają zdrowie ludzi z AIDS; jeżeli HIV nie powoduje AIDS one nie byłyby efektywne. UNAIDS, Swiatowa Organizacja Zdrowia, USA Centrum Kontroli i Prewencji Chorób i Instytut Pastera we Francji zgadzają się że HIV jest przyczyną AIDS.


Mit: Testy HIV często sa błędne
Rzeczywistość:

Testy używane dzisiaj są bardzo dokładne. Jeżeli dana osoba weźmie HIV test, jeżeli wynik jest “ HIV pozytywny”, drugi inny test może być użyty do potwierdzenia wyniku HIV pozytywnego. Badania naukowe wykazał,y że jeżeli dana osoba ma wynik HIV pozytywny w wyniku obu testów, to tylko w proporcji 1 do 250,000 istnieje szansa, że wynik był błędny. Oznacza to, że spośród 250,000 osób które mają wynik “HIV pozytywny” w pierwszym i drugim teście tylko jedna osoba ma szanse błędnego wyniku.


Mit: USA Organizacja Zarzadzania Zywnością i Lekami (FDA) nie zatwierdziła testów HIV
Rzeczywistość :

Ten mit jest łatwo zdemaskować. Wejdź na Internet URL pokazany na twoim ekranie. Lub poprzez Google.com, wpisz po angielsku wyrażenie pokazane na twoim ekranie. W ten sposób dojdziesz do strony FDA listy testów zatwierdzonych przez FDA dla diagnozowania HIV.


Mit: Przyczyną AIDS jest nielegalne używanie narkotykow, a nie HIV
Rzeczywistość:

Lekarze po raz pierwszy rozpoznali AIDS w początkach lat osiemdziesiątych. W tym czasie niektórzy badacze myśleli, że AIDS może być powodowane poprzez nielegalne używanie narkotykow, które są wdychane lub wstrzykiwane. Badanie przeprowadzone od tamtego czasu wykazały że tylko ludzie HIV pozytywni chorują na AIDS i tylko ludzie którzy są HIV pozytywni umierają na AIDS. Ludzie, którzy są HIV negatywni nie chorują na AIDS i nie umierają na AIDS, nawet jeżeli wdychają lub wstrzykują narkotyki.


Prawdą jest, że ci co wstrzykują narkotyki mają podwyższone ryzyko zachorowania na AIDS. Dlatego, że wspólne używanie igieł prowadzi do rozprzestrzeniania HIV, a nie wyłącznie z powodu wstrzykiwania narkotyku.
Mit: Przyczyną AIDS są leki na AIDS, nie HIV
Rzeczywistość:

Przyczyną AIDS jest HIV, a nie leki na AIDS. Mamy do czynienia z wieloma przypadkami ludzi którzy nigdy nie byli leczeni lekami na AIDS, a zachorowali na AIDS. Leki na AIDS były dostepne w poźnych latach osiemdziesiątych. Wcześniej nikt nie był leczony lekami na AIDS, a dziesiątki tysięcy ludzi tylko w USA zostało zarażonych HIV i zachorowało na AIDS. Ludzie zarażeni HIV poprzez transfuzję krwi w czasie wczesnej epidemi nigdy nie byli leczeni lekami na AIDS, i zostali zarażeni HIV, nastepnie rozchorowali sie na AIDS. Miliony ludzi krajów rozwijającego świata zostało zarażonych HIV i rozchorowało się na AIDS długo zanim leki na AIDS były tam dostępne. Niemowleta, które zostały zarażone HIV w czasie porodu lub poprzez karmienie piersią rozchorowały się na AIDS po pewnym czasie, również gdy nie były leczone lekami na AIDS. Badania wykazały, że ludzie zarażeni HIV generalnie chorują na AIDS po pewnym okresie czasu i jeżeli nie są leczeni. Z drugiej strony badania wykazały, że leczenie ludzi HIV pozytywnych redukuje ryzyko rozwoju AIDS i śmierci.


Mit: Lekarstwo na AIDS “AZT” (azidothymidine) powoduje wiecej szkody niż pożytku
Rzeczywistość:

AZT ratuje życie. AZT było pierwszym lekarstwem na AIDS. W czasie kiedy było to jedyne dostepne lekarstwo musiało być stosowane w dużych dawkach i dlatego powodowało wiecej skutków ubocznych. Ponieważ AZT było używane jako jedyny lek, HIV szybko zmniejszył jego efektywność. Dzisiaj, stosuje się wielorakie leki na AIDS jednocześnie. Poprzez wspólne działanie, leki są skuteczniejsze niż jedno lekarstwo stosowane pojedynczo. Niektóre, mogą być używane w niskich dawkach co redukuje skutki uboczne. Lecz nawet zanim wspołczesne leki na AIDS były dostepne, badania wykazały że stosowanie tyko AZT oszczędziło życie wielu ludzi.


Mit: Lepiej jest nie używać leków na AIDS

Mit: Leki na AIDS nie są efektywne w leczeniu AIDS


Rzeczywistość:

Jak inne leki, leki na AIDS mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Czasem, skutki uboczne mogą być śmiertelne. Jakkolwiek, badania wykazały, że jeżeli choroba HIV jest dostatecznie zaawansowana, że przeciętnie wymaga lecznia lekami na AIDS, jej rozwój jest spowolniony i ludzie żyja dłużej jeżeli są leczeni lekami na AIDS, niż wtedy gdy nie używają leków na AIDS.


Wyobraź sobie, że masz dużą grupe, kilku tysięcy HIV pozytywnych ludzi i że ta grupa nie otrzymuje żadnego leczenia, 1000 osob z tej grupy rozwinie AIDS lub umrze po pewnym okresie czasu. Badania naukowe wykazały, że jeżeli leczysz cała grupę tylko jednym lekiem na AIDS, tylko 700 osób rowija AIDS lub umiera. Jeżeli leczysz całą grupę dwoma lekami na AIDS tylko 420 z nich rozwinie AIDS lub umiera. Jeżeli leczysz całą grupę trzema lekami na AIDS (tak jak to sie odbywa dzisiaj w standardowym leczeniu medycznym), tylko 252 z nich rozwinie AIDS lub umiera. Dlatego, przez dostosowanie się do instrukcji lekarza, osoba HIV pozytywna może zredukować ryzyko rozwoju AIDS lub śmierci prawie w proporcji trzy czwarte.
To jest warte powtórzenia. Badania publikowane w naukowych magazynach udowodniły, że HIV pacjenci używajacy leki na AIDS rozwijają AIDS wolniej i żyją dłużej niż pacjenci którzy nie używali leków na AIDS.
Mit: Leki na AIDS powodują, że nie musimy dłużej przejmować się HIV/AIDS
Rzeczywistość:

Leki na AIDS pomagają w walce przeciwko HIV, ale nie powodują wyleczenia. Jeżeli Twój lekarz przepisze lek na AIDS, powinieneś wziąć każdą dawke prawidłowo, ażeby zmniejszyć ryzyko, że lek przestanie zwalczać HIV. Leki na AIDS mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Jeżeli HIV w organizmie jest w stanie pokonać działanie leków na AIDS które pacjent używa, ta osoba ciagle może rozwinąć AIDS i umrzeć. Każdego roku dochodzi do ponad 2 milionów nowych zakażeń HIV. Globalnie koszty leczenia wzrastają. Z tych wszystkich powodów HIV/AIDS pozostaje poważnym problemem i prewencja HIV jest ciągle ekstremalnie ważna.


Mit: Jeżeli już jesteś zarażony HIV i masz seks to nie musisz wiecej zabezpieczać się
Rzeczywistość:

Ludzie HIV pozytywni, którzy mają aktywne życie seksualne powinni ciągle praktykowac bezpieczny seks w celu redukcji ryzyka zarażenia swojego negatywnego partnera . Jeżeli oboje partnerzy są HIV pozytywni, każdy partner ciągle powinien praktykować bezpieczny seks w celu przeciwdziałania zarażenia swojego partnera rodzajem HIV, który może byc bardziej agresywny i trudny do pokonania przez leki na AIDS. Jeżeli dana osoba jest HIV pozytywna i ma seks to jest bardzo ważne powiedzenie o tym każdemu partnerowi przed wspołżyciem i uprawianie każdokrotnie bezpiecznego seksu.


Mit: Nie można zarazić się HIV poprzez seks oralny
Rzeczywistość: Chociaż ryzyko rozprzestrzenienia HIV poprzez seks oralny jest niższe niż poprzez inne praktyki seksualne, ciągle nie jest ono zerowe. Istnieją znane przypadki ludzi, ktorzy mieli tylko seks oralny i w efekcie zostali zarażeni HIV. Dlatego ludzie, którzy mają seks oralny powinni zmniejszyć ryzyko poprzez używanie prezerwatyw przez meżczyzn i kawałki lateksowe, zwane też chusteczkami lateksowymi przez kobiety.
Mit: Nie możesz zostać zarażony HIV poprzez pojedynczy stosunek seksualny
Rzeczywistość:

Znane sa przypadki osób, które zostały zarażone HIV poprzez pojedynczy stosunek seksualny, ponieważ ich partner był HIV pozytywny i nie używał prezerwatywy. Każdy, kto jest HIV pozytywny może zarazić swojego seksualnego partnera. Dlatego, jeżeli masz seks pamietaj ˛że możesz zostać zarażony HIV poprzez pojedynczy stosunek seksualny, i że bardzo ważne jest używanie prezerwatywy.


Mit: Jeżeli jesteś HIV pozytywny, lecz ilośc HIV w twojej krwi jest ekstremalnie niska lub niewykrywalna (to znaczy nie może być znaleziona poprzez test krwi), nie możesz zarazić innych
Rzeczywistość:

Każdy kto jest HIV pozytywny może zarazić swojego seksualnego partnera. Prawdą jest, że jeżeli ilość HIV w twojej krwi jest niska ryzyko rozprzestrzenienia HIV obniża się, ale ryzyko nie jest zerowe. Jeżeli, jesteś HIV pozytywny i masz seks, nie jest ważne jak zdrowo się czujesz i jak niska jest ilość HIV w twojej krwi, musisz o tym powiedzieć partnerowi i możecie wspólnie zdecydować jak zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia HIV.


Mit: AIDS może być rozprzestrzeniony poprzez pocałunek, uścisk, potrząśniecie rąk
Rzeczywistość:

Istnieją trzy sposoby poprzez które HIV powszechnie się rozprzestrzenia: wspólne używanie igieł w czasie wstrzykiwania narkotyku, przekazanie dziecku przez matkę w czasie porodu i poprzez karmienie piersią. Nie można zarazić się HIV poprzez ślinę, pot, łzy, pracując, jedząc, lub potrząsanie rąk z osobą zarażoną HIV. Nie można zarazić się HIV poprzez delikatny pocałunek w usta lub poprzez uścisk.


Mit: HIV może być wyleczone poprzez stosunek seksualny z dziewicą
Rzeczywistosc:

Obecnie nie istnieje możliwość wyleczenia HIV lub AIDS. Istnieje mit w wielu cześciach Afryki, że wyleczenie HIV/AIDS jest możliwe poprzez stosunek seksualny z dziewicą. Z tego powodu meżczyzni zarażeni HIV gwałcą młode kobiety i dziewczynki oczekując wyleczenia z HIV.


Mit: Każda osoba zarażona HIV finalnie rozchoruje się na AIDS

Istnieje wiele osób HIV pozytywnych, które nigdy nie rozchorowaly się na AIDS, nawet będąc HIV pozytywne przez okres ponad 20 lat.Wydaje się, że ich organizm zwalcza HIV bez leków. Niektórzy, mogli zarazić się słabszym rodzajem HIV. Inni, ciągle biorą leki zanim zdolność organizmu do zwalczania choroby zostanie osłabiona i oni nigdy nie rozchorowali się na AIDS. Tylko czas może pokazać jak długo dana osoba może pozostać HIV pozytywna bez rozwoju AIDS.


Mit: HIV został stworzony przez człowieka
Rzeczywistość:

Naukowcy badali różne rodzaje HIV które nie rozwineły się w AIDS. Istnieją dwa główne rodzaje HIV: HIV-1 i HIV-2. Badania naukowe wykazały, że HIV-1 został przeniesiony na człowieka przez bardzo podobny wirus nazwany SIV znaleziony u szympansów. Wirus HV-2 został przeniesiony na człowieka przez podobny SIV wirus znaleziony u małp. To prawdopodobnie zdarzyło się poprzez kontakt człowieka z szympansem i małpią krwią w czasie polowania, zabijania i przygotowywania mięsa do jedzenia. Inne badania pokazały, że HIV-1 rozwinął sie około roku 1931.

Wymienione mity dotyczące HIV i AIDS są najbardziej powszechne. Istnieje ich wiecej. Mity są szkodliwe ponieważ powodują zamieszanie dotyczace HIV, jego roli jako przyczyny AIDS i sposobów leczenia HIV/AIDS. Upewnij się że masz właściwą informację o HIV i AID. Nie polegaj na plotkach, mitach, oświadczeniach, stronach intenetowych i nagraniach video na Internecie. Jeżeli masz pytania rozmawiaj ze swoim lekarzem. HIV powoduje AIDS. HIV test może dokładnie zdeterminować czy jesteś zarażony HIV. Leki na AIDS są efektywne w leczeniu HIV/AIDS.

Dla AIDSvideos.org mówił ( imię i nazwisko prezentera ).


Skrypt został przeczytany i zaakceptowany przez lekarza medycyny Becky Kuhn dnia 29 Kwietnia, 2006.

Pobieranie 23.05 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna