Poznaj styl skandynawski.

Czym jest skandynawski design, a czym nie? Ciekawe jest to, że dla wielu osób styl skandynawski to tylko szwedzkie sklepy meblowe. Takie osoby nie mają pojęcia o tym, jakie inne świetne pomysły i marki są obecne na rynku. A co ważniejsze, nie wiedzą, że skandynawski design jest terminem ustalonym i ma długą tradycję. Historia poszczególnych mebli, projektantów i leżąca u ich podstaw idea jest całkowicie ekscytująca i rzeczywiście można ją opisać jako żywą kulturę i znacznie więcej niż tylko historię projektowania. Poniżej wyjaśnię, dlaczego tak się dzieje.

Czym jest skandynawski styl?

Pomysł pochodzi z lat 20. i 30. XX wieku. W tym czasie w krajach skandynawskich praktykowana była szczególna forma socjaldemokracji. Polegała ona również na tym, aby meble były wykonane z prostych, ale solidnych i przede wszystkim niedrogich materiałów. Nie martw się: historia nie staje się polityczna, a skandynawski design jest wolny od ideologii. Wciąż rozmawiamy o meblach i pięknych rzeczach. Aspekty charakteryzujące tę szczególną formę projektowania to minimalizm i funkcjonalność.
Meble w stylu skandynawskim muszą być przede wszystkim praktyczne, ale mogą też świetnie wyglądać. To produkty proste, ale wysokiej jakości i na wskroś solidne.

Ogólnie rzecz biorąc, to właśnie prostota sprawia, że skandynawski design jest tak cenny. Ponadto większość produktów jest przystępna cenowo i można kupić dobry design za uczciwą cenę. W końcu jest to prawie niemożliwe w wielu innych obszarach projektowania. Kolejnym plusem jest doskonała możliwość łączenia. Niezależnie od tego, czy skandynawski design to meble, lampy , dodatki czy naczynia , sztućce poszczególne elementy harmonijnie do siebie pasują. Dotyczy to również sytuacji, gdy producenci i projektanci są różni, ponieważ prostota pozostaje prosta.
W oczach wielu osób design powinien cieszyć oko. Ale jaki jest sens, jeśli funkcja nie jest spełniona? Innymi słowy: taboret czy fotel musi być przede wszystkim wygodny, a lampa musi zapewniać dobre światło. Listę można by ciągnąć w nieskończoność. Meble w stylu skandynawskim to połączenie piękna, prostoty i praktycznego zastosowania. Wszystkie ulubione przedmioty we własnych czterech ścianach, które nie tylko porządkują codzienne życie, ale także zapewniają przyjemny widok. A ta kombinacja prawdopodobnie istnieje tylko na dalekiej północy.

Dodaj komentarz
You May Also Like