Program: 21. 05 – poniedziałEKPobieranie 33.19 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar33.19 Kb.
PROGRAM:

21.05 – PONIEDZIAŁEK

17.00 – OTWARCIE FESTIWALU SLAWISTYKI – (aula 1.47, Wydział Filologiczny UG):

- wręczenie nagród zwycięzcom konkursu Volim puno” przez Dziekana Wydziału Filologicznego prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowę

- prezentacja ośrodka naukowego Hrvatski studiji oraz współpracy w ramach programu ERASMUS przez Jelenę Gazivodę (Uniwersytet w Zagrzebiu)

- prezentacja Programu współpracy w dziedzinie edukacji i kultury między Rządem RP a Republiką Serbii przez Magdalenę Mroczkowską (Uniwersytet Gdański)

- prezentacja serwisu balkanistyka.org przez redaktora naczelnego serwis Łukasza Fleischerowicza20.00 – Wieczór poetycko-kulinarny w Mesa Restaurant (Sopot, ul. Hestii 3)

22.05 – WTOREK

13.15 – prezentacja Jak wyjechać na wymianę do Serbii i Chorwacji?” (aula 1.47, Wydział Filologiczny UG)

15.00 – warsztaty głagolicy (sala 4.8, Wydział Filologiczny UG)

17.00 – warsztaty języka serbskiego (aula 1.46, Wydział Filologiczny UG)23.05 – ŚRODA – „KOCIOŁ BAŁKAŃSKI” (w ramach BFN)

09.00-11.00 – wykład O bałkańskich kulinariach” (sala 4.8, Wydział Filologiczny UG)

15.00 – warsztaty głagolicy (sala 4.8, Wydział Filologiczny UG)

8.00-16.00 – projekt Kulinarna wycieczka po krajach południowosłowiańskich” (degustacja specjałów bałkańskich na holu Wydziału Filologicznego UG)

17.00 – prezentacja Cztery oblicza słowiańskiego świata – Słowenia, Chorwacja, Bośnia, Serbia” (aula 1.46, Wydział Filologiczny UG)

18.30 – Prezentacja Wydawnictwa Międzymorze ( Mediateka CH Manhattan)24.05 – CZWARTEK

09.45 – warsztaty głagolicy (sala 4.8: Wydział Filologiczny UG)

17.00 – warsztaty języka chorwackiego (aula 1.46, Wydział Filologiczny UG)

18.30 – Wykład Chorwackie URBAN LEGENDS – legendy miejskie’ (Mediateka CH Manhattan)

21.00 – Koncert BY-PASS (Serbia) & G.A.R.S. (Trójmiasto) (Klub Mechanik)

25.05 – PIĄTEK

13.15 – Hrvatsko proljeće (Masovni pokret) u kontekstu budućeg raspada Jugoslavije – (Chorwacka wiosna w świetle przyszłego rozpadu Jugosławii (aula 1.46, Wydział Filologiczny UG)

21.00 – NOC POLSKIEGO ROCKa: Jugocovery (Klub Mechanik)

26.05 – SOBOTA

21.00 – BALKAN BASS vol. 2 (Klub Wydział Remontowy)27.05 – NIEDZIELA

17.00 – warsztaty języka słoweńskiego (aula 1.46, Wydział Filologiczny UG)

17.00-21.00 – pokaz filmów Besa” i Klopka” (aula 1.47, Wydział Filologiczny UG)

GOŚCIE FESTIWALU

Bogdan Arkita


Mgr Bogdan Robert Arkita, ur. 1965 w Warszawie, z wykształcenia historyk wojskowości, absolwent m.in. Akademii Obrony Narodowej i Uniwersytetu Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie.

Obecnie jest doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, gdzie pisze pracę na temat konfliktów politycznych i społecznych w byłej federacji jugosłowiańskiej. Prócz historii i polityki, interesuje go sztuka współczesna, religie świata oraz podróże.

Łukasz Fleischerowicz


Redaktor naczelny portalu balkanistyka.org; tłumacz języka macedońskiego, bułgarskiego i serbskiego; absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM; stypendysta MNiSW na Uniwersytecie w Płowdiwie (Bułgaria). W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia dotyczące tożsamości narodowej i regionalnej na Bałkanach współczesne ruchy regionalne, etniczne i narodowe, a także wpływ edukacji na kształtowaną tożsamość.
Jelena Gazivoda (Chorwacja)

W 2008 roku mgr Jelena Gazivoda ukończyła studia licencjackie na kierunkach kroatologia i komunikacja na Wydziale Studiów Chorwackich Uniwersytetu w Zagrzebiu. Jej praca licencjacka nosiła tytuł “Panonska ljetna knjiga (Panonski ljetopis) Gradišćanskohrvatko-hrvatske veze” i została napisana pod kierunkiem doc.dr.sc. Sanji Vulić. W październiku 2011 ukończyła studia magisterskie pracą pod tytułem “Filološki rad Živka Mandića”, której promotorką również była doc.dr. sc Sanja Vulić.

Obecnie pełni funkcję sekretarza komitetu organizacyjnego Trzeciej Międzynarodowej Letniej Szkoły Kultury i Języka Chorwackiego, która odbędzie się w Pirovcu (30 czerwca – 7 lipca) pod przewodnictwem doc.dr.sc Sanji Vulić.Program (eng)Program (hrv).

Głównym zainteresowaniem Jeleny Gazivody jest kultura chorwackiej diaspory i chorwackich emigrantów.

KONCERT BY-PASS (Serbia) oraz GARS (3city)
Organizatorzy Festiwalu Slawistyki, oraz kolektyw Surprises Events Groups zatroszczyli się również o fanów porządnego gitarowego grania!
Specjalnie dla Was, prosto z Serbii 24 maja przyjedzie zespół BY-PASS,
a supportować go będą chłopaki z Trójmiasta GARS! Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 w klubie Mechanik.

BY-PASS to zespół powstały w 1994 roku w Serbii, dokładniej w Panczewie. Gra mocno progresywny rock. Jego inspiracją są tacy artyści jak: Alice In Chains, Soundgarden, Tool, Deftones, Radiohead, Life Of Agony, Type O Negative, A Perfect Circle.http://www.facebook.com/bypassband
http://www.myspace.com/bypassonline

GARS - trójmiejski zespół grający w tym składzie od 2008 r. Ich muzyka to wypełniony melancholią i wściekłością, emocjonalny post hard core. Nagrali muzykę do filmu Moondreamer i EPkę „Numer Zero” (2008) a w czerwcu 2011 wydali debiutancką płytę "Gdzie akcja rozwija się", która zbiera masę pozytywnych recenzji. Płytę promują dwa teledyski. Grają żywiołowe koncerty. Aktualnie tworzą materiał na drugą płytę, którą wyda No Sanctuary Records.

FILMY BESA i KLOPKA: Podróż po Bałkanach: Przystanek Serbia z BALKAN FILM FEST

W ramach Festiwalu Slawistyki 2012 zapraszamy również na Podróż po Bałkanach: Przystanek Serbia z BALKAN FILM FEST, czyli dwie projekcje znakomitych filmów 27 maja na godzinę 17.00 w auli 1.47 na Wydziale Filologicznym UG.

OCZYWIŚCIE WSTĘP JEST DARMOWY!!!

Za udostępnienie filmów dziękujemy Instytutowi Filologii Słowiańskiej UAM – organizatorowi Balkan Film Fest oraz Centrum Filmowemu SerbiiPułapka (Klopka)


Reżyser: Srdan Golubović
Scenariusz: Melina Pota Koljević / Srđan Koljević
Występują: Nebojša Glogovac, Nataša Ninković, Anica Dobra, Miki Manojlović, MarkoDjurković
Czas trwania:106 min
Gatunek: dramat/thriller
Premiera: luty 2007

Ile kosztuje ludzkie życie? Czy za zbrodnią mogą stać szlachetne motywy? Jak daleko sięga miłość rodzicielska i do czego są zdolni rodzice, których dziecko umiera? Pułapka to opowieść o okrucieństwie świata, w którym żyjemy i o moralnych dylematach, z którymi się spotykamy. Pełna emocji, dramatyczna opowieść, która na pewno zdobędzie uznanie widzów. Marija i Mladen są szczęśliwym młodym małżeństwem z Belgradu, a radość w życiu przynosi im ich 10-letni syn, Nemanja. Marija jest nauczycielką, a Mladen inżynierem budowlanym w państwowej firmie budowlanej. Ich świat się zawali, gdy odkryją, że Nemanja choruje na rzadką chorobę. Konieczna jest operacja, która kosztuje 30 000 euro. Muszą jak najszybciej znaleźć pieniądze, ponieważ każdy następny atak choroby jest coraz silniejszy. Ale kwota jest zbyt wysoka. Banki odmawiają przyznania im pożyczki, a przyjaciele nie mają tylu pieniędzy. Mladen i Marija zamieszczają więc ogłoszenie w gazecie, szukając pomocy finansowej. Po kilku tygodniach rozczarowań odzywa się tajemniczy człowiek, który składa Mladenowi ofertę – zapłaci całą sumę za operację, w zamian za zabójstwo pewnego podejrzanego biznesmena. Tajemniczy zleceniodawca tłumaczy wszystko w prosty sposób: życie bezwzględnego człowieka w zamian za życie niewinnego dziecka.Besa (Besa)


Reżyseria i scenariusz: Srdjan Karanović
Występują: Miki Manojlović, Iva Krajnc, Nebojša Dugalić, Radivoje Bukvić
Czas trwania: 106 min
Gatunek: dramat
Premiera: marzec 2010

W czasach, w których żyjemy przysięga nic nie znaczy. Dać komuś słowo i go dotrzymać, przestało mieć znaczenie. Akcja filmu Besa rozgrywa się na początku I wojny światowej. Filip, dyrektor szkoły podstawowej na serbskiej prowincji, pewnego dnia dostaje nagłe wezwanie do wojska. Nie ma z kim zostawić swoją żonę, Słowenki Lea, bo w miasteczku mieszkają krótko i nikogo jeszcze nie znają. Filipowi decyduje się pomóc Azem, niepiśmienny Albańczyk, który pracuje jako woźny w szkole. Składa on Besę (przysięgę, którą zgodnie z albańskim prawem zwyczajowym, należy dotrzymać nawet za cenę życia), że będzie strzegł żony Filipa. Lea i Azem, ludzie o całkowicie odmiennej kulturze i przyzwyczajeniach, są zmuszeni do trudnego, wspólnego życia w opuszczonej szkole i w obcym otoczeniu serbskiego miasteczka. Ostatecznie Besa zostaje wypełniona, ale…
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna