Program PierwszyPobieranie 15.67 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar15.67 Kb.
Program Pierwszy przypomni najważniejsze wydarzenia, o których przed 90 lat informowało Polskie Radio i sylwetki wybitnych twórców radiowych. Radiową historię przypomni cykl pt. „Historie dobrze opowiedziane", emitowany w "Sygnałach dnia" i "Popołudniu z Jedynką" w ramach którego prezentowane są unikatowe fragmenty nagrań archiwalnych. W licznych wywiadach pojawią się na antenie Jedynki znani radiowcy: Andrzej Siezieniewski, Krzysztof Ołdakowski, Tadeusz Sznuk, Maciej Kwiatkowski (syn), Krzysztof Michalski, Grzegorz Dziemidowicz, Wiesław Szala, Szczęsna Mili, Sławomir Szof, Krystyna Czubówna, Roman Czejarek, Zygmunt Chajzer, Anna Retmaniak, Janusz Kukuła, Andrzej Brzoska. Hanna Bielawska-Adamik oraz wiele postaci bliskich radiu jak: Krystyna Janda, Agata Kulesza, Andrzej Wajda, Wiesław Myśliwski, Joanna Kulmowa czy Agnieszka Holland.

Na antenie Programu Pierwszego przypomniane zostaną także sylwetki wybitnych polskich reportażystów: Jacka Stwory, Witolda Zadrowskiego. Adama Wielowieyskiego, Melchiora Wańkowicza, Andrzeja Mularczyka, Krystyny Usarek, Aliny Słapczyńskiej, Alicji Maciejowskiej, Krystyny Melion, Janiny Jankowskie i Ireny Piłatowskiej.

Propozycje Jedynki uzupełnia poranna audycja „Tak to bywało - w Polskim Radiu", w której red. Adam Rozlach przypomina nagrania zachowane w archiwum Polskiego Radia. Wśród nich są nagrania muzyki poważnej i rozrywkowej, realizowane z towarzyszeniem orkiestr działających w Polskim Radiu i w jego studiach nagraniowych. W tej audycji przypominane są także dawne audycje radiowych dziennikarzy oraz nadawane także unikalne audycje Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy: „Słodkie Radio Retro" oraz „Wspomnienia pisane dźwiękiem".

Program Drugi zaprezentuje m.in. Portrety Ludzi Polskiego Radia, czyli audycje Anny Skulskiej, emitowane raz w miesiącu w poniedziałki o godz. 19.00. W cyklu Wielcy reportażyści emitowanym raz w miesiącu, w każdy drugi poniedziałek w godz. 21.00, przypomniane zostaną reportaże najwybitniejszych mistrzów tego gatunku. Historię muzyki, zespoły artystyczne i wybitnych wykonawców zaprezentuje audycja Marka Zwyrzykowskiego 90 lat dookoła dźwięku emitowana w każdy piątek, godz. 13.00.

Poza tym warto zwrócić uwagę na audycję Z kolekcji Jana Webera autorstwa Przemka Psikuty emitowane raz w miesiącu, w poniedziałki o godz. 19.00 czy audycję Chopin z Kolekcji Jana Webera, która pojawia się na antenie raz w miesiącu w soboty o godz. 14.00. oraz w okresie letnim w każdą niedzielę z wykorzystaniem niezwykle cennych zbiorów radiowych zawierających ok. 9000 płyt.

Twórczość radiowa nawiązująca do Jubileuszu pojawi się w ramach takich wydarzeń jak Festiwal Nowa Tradycja, Festiwal EBU w Krakowie, Konkurs Chopinowski,

Program Trzeci przypomni w ramach cyklu pt. „9 wydarzeń 9 dekad" najważniejsze i najciekawsze wydarzenia ostatnich 90 lat, w tym między innymi: wybuch II wojny światowej, Gagarin w kosmosie, marzec 1968, upadek muru berlińskiego czy „małyszomanię".

W ramach drugiego rocznicowego cyklu pt. "Ludzie Trójki" pojawią się audycje opowiadające o osobach, które tworzyły i tworzą radiową Trójkę, pasjonatach dziennikarstwa, osobowościach, ekspertach, którzy mieli (lub wciąż mają) duży wpływ na charakter i brzmienie Programu 3. Wśród nich znaleźli się między innymi: Mateusz Święcicki, Jacek Ejsmond, Jan Ptaszyn Wróblewski, Barbara Podmiotko, Grażyna Dobroń, Henryk Sytner.


Program Czwarty w ramach obchodów rocznicy 90-lecia proponuje przede wszystkim Historie ukryte w piosenkach, czyli szereg audycji poświęconych historiom opowiadanym w piosenkach. W poniedziałkowej audycji Wole Starsze, wolę młodsze Kamil Jasieński i Jacek Kruczek zaprezentują historię wybranego wcześniej utworu muzycznego, nawiązującą do historii radiofonii. Dodatkowo Czwórka nada cykl reportaży o tym, jak zaczynali i kim byli najlepsi polscy reportażyści radiowi, co zostało do dziś z ich doświadczeń i czego można się od nich nauczyć
W związku z Rokiem Teatru, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Teatr Polskiego Radia przygotowuje w ramach wydarzenia „Dwa Teatry" szereg propozycji artystycznych i popularnonaukowych, które będą transmitowane na różnych antenach. Na scenie sopockiego Teatru Kameralnego zostaną pokazane trzy słuchowiska „na żywo" dające widzom pogląd na to, czym jest reżyseria i aktorstwo radiowe. Zaprezentowane zostaną: „Drugi pokój" Zbigniewa Herberta w reżyserii Pawła Łysaka, „Dzisiaj się tak nie tańczy" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza, a „Słuchowisko" tego samego autora wyreżyseruje Jan Warenycia. Teatr Polskiego Radia planuje również prezentację (w Teatrze Kameralnym lub Dworku Sierakowskich) kilku słuchowisk zrealizowanych wg. różnych tekstów Wojciecha Bogusławskiego, w związku z 250-leciem Sceny Narodowej.
Cyfrowe Polskie Radio 24 będzie na bieżąco informowało o wszelkich wydarzeniach związanych z rocznicą. Ponadto, w ciągu całego roku na antenie pojawią się rozmowy z członkami Komitetu Honorowego na temat roli i znaczeniu radia w ich życiu oraz specjalne spoty promujące jubileusz, których istotną częścią będą dźwięki archiwalne dotyczące najważniejszych wydarzeń (1925 - 2015) dla Polski i Polaków.

Mając na uwadze dokonania Polskiego Radia w ciągu minionych dziewięciu dekad, jego rolę w upowszechnianiu wiedzy, dorobku nauki, tradycji oraz szczególny sposób edukowania wielu pokoleń Polaków oraz niezwykle atrakcyjne propozycje antenowe związane z Jubileuszem Radia, zwracam się do Państwa Kuratorów z uprzejmą prośbą o zamieszczenie na stronach internetowych kuratoriów oświaty stosownej informacji.Uprzejmie proszę Państwa Kuratorów o rozważenie możliwości skupienia uwagi nauczycieli z Państwa regionu na Jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia, choćby z wykorzystaniem wskazanych audycji. Gdyby uznali Państwo, że potrzebne są jeszcze inne informacje, które możemy dostarczyć, to uczynimy to z radością.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna