Program środa, 5 grudnia 2012Pobieranie 42.4 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar42.4 Kb.

Forum „Alternatywna edukacja filmowa”

Wydarzenie towarzyszące 30. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Poznań, 5-7 grudnia 2012
PROGRAM
środa, 5 grudnia 2012

Słodownia, Stary Browar
15.00-16.00 – rejestracja uczestników
16.00-17.30
Opowieści Pogranicza – prezentacja projektu i kolekcji filmów animowanych

Bożena Szroeder, Ośrodek Fundacja Pogranicze w Sejnach


Fundacja Pogranicze, poszukując nowych form edukacji międzykulturowej, sięgnęła po nowoczesny warsztat multimedialny. Projekt Filmowej Kolekcji Bajek „Opowieści Pogranicza”, spotyka w pracy twórczej dzieci i młodzież z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych z wybitnymi artystami i twórcami filmu animowanego. Dzięki wspólnej pracy podczas warsztatów powstały trzy kolekcje filmów animowanych, opowiadających dzieje wielokulturowej Sejneńszczyzny językiem często zapomnianych już bajek, legend i przypowieści.
Bożena Szroeder – animatorka kultury, pedagog. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią. Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. Jest także współprowadzącą program pt. „Gra szklanych paciorków” – o pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkiwanego przez dzieci, który jest obecnie realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. Ponadto zajmuje się historią i kulturą Cyganów-Romów. Wpółtwórczyni Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępca redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”.
Legendy Gorzowa przygoda uczniów z animacją

Małgorzata Miszczak, Renata Smilgin-Roszczyk, Gimnazjum nr 3 w Gorzowie Wielkopolskim


W ramach warsztatów „Trójka kręci” zaprosiliśmy uczniów Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim do przeżycia niesamowitej przygody z filmem animowanym. Uczniowie poznali cały proces powstawania filmu animowanego, byli jego uczestnikami, a przy okazji odkryli tajemnicze miejsca w swoim rodzinnym mieście. Owocem ich ponad rocznej pracy na warsztatach są trzy animowane legendy gorzowskie, które są dowodem na to, że używając najprostszych, klasycznych metod animacji można osiągnąć efekt, który poprzez ciekawe wykonanie i technikę poklatkową zaintryguje widza. Premiera filmów miała miejsce w Kinie 60 Krzeseł w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. W trakcie tej imprezy filmy zostały uroczyście przekazane m.in. władzom miasta Gorzowa oraz instytucjom kulturalnym promującym nasze miasto.
Małgorzata Miszczak – nauczycielka informatyki i opiekunka koła filmowego w Gimnazjum nr 3 w Gorzowie Wielkopolskim

Renata Smilgin-Roszczyk – nauczycielka języka angielskiego w Gimnazjum nr 3 w Gorzowie Wielkopolskim


Filmowe Podlasie Atakuje! POZNAŃ :)

Ireneusz Prokopiuk, Filmowe Podlasie Atakuje


Od 10 lat organizowaliśmy pokazy filmów niezależnych z całej Polski i wpadliśmy na pomysł zrobienia regionalnego przeglądu. Okazało się, że jest dużo materiału, a niektóre filmy są nagradzane na ogólnopolskich festiwalach. Poczuliśmy w tym dobrą energię, udało się wymyślić fajną nazwę i tak to się zaczęło. Akcja powstała do promocji niezależnych filmów i ich twórców, ale przede wszystkim do stwarzania pozytywnego klimatu. Stała się coraz bardziej popularna w Białymstoku, w Polsce, a także za granicę. Po pierwszych pokazach okazało się, że filmy działają energetycznie na nas i na publiczność. Ta kumulacja sprawiła, że zaczęliśmy działać dalej i nakręcać się. Siłą akcji jest różnorodność twórców, tematów, jakie poruszają, doświadczenia, stylu. Organizowanie tego typu przeglądów filmów niezależnych zachęca młodych twórców do dalszego tworzenia, rozwijania się. Pokazy są zawsze połączone ze spotkaniami, by publiczność mogła skonfrontować się zarówno z dziełami, jak i autorami. Pokazy odbywają się na wsi, w małym i dużym mieście, w pubie, na ulicy, w nowoczesnym kinie, na wielkim festiwalu, nawet w stodole na prześcieradle, dla pięciu i stu pięćdziesięciu pięciu osób. Miejsce i ilość widzów nie ma znaczenia. Najważniejszy jest kontakt z twórcami i odbiór publiczności.
Ireneusz Prokopiuk – sam o sobie: „…gdyby się uczył to i biskupem mógł zostać, ale ziemię ukochawszy, analizuje swe korzenie na podlaskiej wsi". Członek legendarnej Grupy DRACHA z Bielska Podlaskiego, dziennikarz Radia Bałaćko oraz jeden z pomysłodawców akcji Filmowe Podlasie Atakuje! Film według Parkosa to ruchomy obraz, przedstawienie swojej wizji świata i osobistego spojrzenia na rzeczywistość. Do tworzenia inspirują go sytuacje, które mu się zdarzyły lub historie zasłyszane i zapamiętane. Miłośnik twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.
17.30-17.45

przerwa kawowa


17.45-19.00
Akademia Orange projekty filmowe. Innowacja i Inspiracja

Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange


W ramach prezentacji przedstawione zostaną zasady działania Akademii Orange. Program ten umożliwia realizację ciekawych projektów z dziećmi lub młodzieżą, dzięki którym młodzi ludzie otwierają się na kulturę, nabierają odwagi do samodzielnego tworzenia, uczą się pracy w zespole, a rezultaty wspólnych działań mogą być inspiracją dla innych dzięki licencjom CC. Projekty filmowe, które zostaną przedstawione przełamują tradycyjne podejście do rozmowy z młodzieżą o sztuce współczesnej, łączeniu tradycji z nowoczesnością, przewrotnym podejściu do sztuki poprzez matematykę. Będzie to więc swego rodzaju zaproszenie do korzystania i inspirowania się gotowymi zasobami wypracowanymi w Akademii Orange. Dzięki różnorodności tej oferty każdy może się odważyć do samodzielnego działania twórczego – w dziedzinie filmowej lub innej.
Jadwiga Czartoryska – prezes Fundacji Orange, jest absolwentką socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła również Wydział Nauk Społecznych paryskiej Sorbony (dyplom DEA). Od 1991 r. organizowała biuro Francusko–Polskiej Izby Handlowej, a następnie Centrum Inwestycji Francuskich w Polsce, gdzie była dyrektorem. Współpracowała również z Ministerstwem Integracji Europejskiej i Polską Agencją Rozwoju Regionalnego (1992–1996), gdzie była współautorem pierwszych programów rozwoju regionalnego finansowanych przez PHARE (Unię Europejską). W latach 2000–2006 była dyrektorem Instytutu Polskiego w Paryżu, którego rolą jest promocja Polski za granicą poprzez kulturę.
Noc w galerii – prezentacja projektu edukacyjnego

Małgorzata Ławrowska, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej


Projekt „Noc w galerii” to projekt edukacyjny w oparciu o wspólną, polsko-niemiecką historię. W ten sposób Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej chce dotrzeć z ciekawym materiałem edukacyjnym do młodzieży gimnazjalnej, a jednocześnie zachęcić do wykorzystywania nowoczesnych metod nauczania w pracy z młodzieżą. Na projekt składają się nie tylko film i materiał edukacyjny do poszczególnych odcinków, ale także projekty towarzyszące, takie jak warsztaty animacji czy konkurs na film amatorski dla klas szkolnych.
Małgorzata Ławrowska – dyrektor i członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Koordynator programów współpracy międzynarodowej, specjalista ds. public relations. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze doświadczenia w kontaktach instytucji polskich i niemieckich zdobywała jako wicedyrektor biura zagranicznego NZS, później kierując referatem wymiany pozaszkolnej w poczdamskim biurze Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a następnie jako dyrektor zarządzający Federacji Polskich Domów Spotkań. Od 2007 r. w służbie dyplomatycznej, ostatnio jako kierownik Wydziału ds. Dyplomacji Publicznej w Ambasadzie RP w Berlinie. Była pomysłodawcą i koordynatorem kampanii wizerunkowych Polski w Niemczech, m.in. w ramach obchodów 20 rocznicy demokratycznych przemian w 1989 roku. Zasiadała m.in.: w zarządzie Fundacji Polsko-Niemieckiej „Krzyżowa”, Radzie Naukowej Centrum Badań Historycznych PAN Berlinie i Stałej Polsko-Niemieckiej Grupie ds. Nauczania Języka Polskiego i Polonistyki w Niemczech.
Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Filmów Animowanych „Halo Echo” – krótka relacja o tym, co wydarzyło się od momentu powołania Przeglądu

Aniela Lubieniecka – reżyser, animator z Wrocławia; Agnieszka Krajewska – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu


Podsumowanie i dyskusja
19.30 – seanse:

Miłość z księżyca reż. Veit Helmer, Kazachstan, Niemcy, Rosja 2011, 94’ / Multikino Stary Browar

The Wise Kids – reż. Stephen Con, USA 2011, 95’ / Multikino Stary Browar

Gałązka – reż. Emmanuelle Millet, Francja 2011, 82’ / Multikino 51

czwartek, 6 grudnia 2012

Słodownia, Stary Browar
9.00-12.00, 12.30-15.30, 16.30-19.00*

warsztat animacji prowadzony przez Joannę Polak i Wiesława Szumińskiego (artyści współpracujący z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”)

9.00-12.00, 12.30-15.30, 16.30-19.00*warsztat filmowy prowadzony przez Ireneusza Prokopiuka i Marka Włodzimirowa (Filmowe Podlasie Atakuje!)
* Każdy uczestnik forum ma możliwość udziału w jednym z trzygodzinnych warsztatów (albo animacji albo filmowym).
Joanna Polak ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Dyplom magistra sztuki, realizatora obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, ze specjalnością reżyser filmu animowanego, uzyskała w 2003; asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzi eksperymenty w zakresie cyfrowej grafiki animacyjnej. Jej filmy, videoinstalacje, fotografie, rzeźby, makramy i obrazy były prezentowane na 23 wystawach, 61 festiwalach (na 5 kontynentach), 13 kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA) i w ponad 300 prezentacjach. Jest autorką 83 filmów głównie animowanych. Jej aktualne poszukiwania twórcze skupiają się wokół eksperymentów z video instalacją symultaniczną. Współpracuje z TVP.
Wiesław Szumiński artysta plastyk, animator życia kulturalnego Suwałk. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978-1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982-1986). Autor obrazów, rzeźb, ilustracji, scenografii teatralnych. Pracownik Ośrodka „Pogranicze sztuk, kultur, narodów”, gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi w pracowni ceramicznej. Współtwórca projektów realizowanych z dziećmi: „Kroniki sejneńskie”, „Gra szklanych paciorków”, „Macewy z sejneńskiego Kirkutu”, „Gliniana Księga”, „Kapliczka”, „Księga Jerzego Ficowskiego”, „Gliniane zabawki”. Kustosz Galerii Papuciarnia i Galerii w Białej Synagodze. Pracuje również w Specjalistyczno-Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, prowadząc terapię przez sztukę. Swoje prace wystawiał w wielu galeriach polskich i europejskich.
Marek Włodzimierow ten filmowy alchemik przyszedł na świat w 1977 roku w Bielsku Podlaskim. Twórca filmów i wizualizacji, grafik komputerowy, ex web designer, współtwórca Grupy Filmowej DRACHA. Zdobywca szeregu nagród na festiwalach kina niezależnego w Polsce. Jego twórczość wyróżnia się specyficzną, niepokojącą atmosferą, przesiąkniętą unikalną wschodnią mistyką. Intryguje eksperymentalnym podejściem do montażu i postprodukcji obrazu. Uważa, iż tworzenie filmów to rozrywka intelektualna, a także sposób na odpoczynek mentalny.
* Poza warsztatem w wybranym paśmie czasowym można uczestniczyć w spotkaniach z młodymi filmowcami oraz seansach. Zapisy na warsztaty, spotkania i seanse będą przyjmowane po zamknięciu listy uczestników.
10.00-12.00, 12.00-14.00, 14.00-16.00

Spotkania z młodymi polskimi filmowcami

Moderatorem spotkań będzie Agata Sotomska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej


9:30 – seanse:

Porwany i inne krótkie filmy Norwegia, Niemcy, Irlandia, Kolumbia, 2011-2012, 79’ / Multikino Stary Browar

Alfie mały wilkołak – reż. Joram Arsen, Holandia 2011, 98’ / Multikino 51

Ernest i Celestyna – reż. Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier, Francja, Belgia, Luksemburg 2012, 76’ / Multikino 51
12.00seanse:

Dziki ptak i inne krótkie filmy Norwegia, Dania, Meksyk, Irlandia, Polska 2011-2012, 83’ / Multikino Stary Browar

Uczeń Świętego Mikołaja – reż. Luc Vinciguerra, Australia, Francja, Irlandia 2010, 80’ / Multikino 51

Zarafa – reż. Rémi Bezançon, Jean-Christophe Lie, Francja, Belgia 2011, 78’ / Multikino 51
17:00 – seanse:

Milo – reż. Berend Boorsma, Roel Boorsma, Holandia, Irlandia 2011, 90’ / Multikino Stary Browar

Luminaris i inne filmy animowane Argentyna, Australia, Dania, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Niemcy, Polska 2011-2012, 103’ / Multikino Stary Browar

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa – reż. Wiktor Skrzynecki, Polska 2012, 104’ / Multikino 51
19:30seanse:

Być jak Kazimierz Deyna – reż. Anna Wieczur-Bluszcz, Polska 2012, 96’ / Multikino Stary Browar

ALE KINO! Z PIŁKĄ: Zaginiony Puchar Świata – reż. Garzella Macelloni, Włochy 2011, 95’ / Multikino Stary Browar

Wild Bill – reż. Dexter Fletcher, Wielka Brytania 2011, 98’ / Multikino 51

piątek, 7 grudnia 2012

Słodownia, Stary Browar
9.00-12.00
sesja poświęcona Januszowi Korczakowi pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka
9.00-10.00
Korczak w kinie? Korczak w filmie?

Agnieszka Witkowska-Krych, Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum, Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy


Spotkanie, podzielone na dwie wyraźne części, będzie z jednej strony podsumowaniem filmowych zainteresowań Janusza Korczak (Henryka Goldszmita) oraz wykorzystywania przez niego tego medium w praktyce pedagogicznej, z drugiej zaś próbą rekapitulacji powojennych działań zmierzających do stworzenia filmu na jego temat.
Agnieszka Witkowska-Krych – kulturoznawczyni i hebraistka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz socjologii w Collegium Civitas. Pracuje w Ośrodku Dokumentacji i Badań Korczakianum, który jest oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Janusz Korczak – spojrzenie z różnych perspektyw

Anna Michalska, Dział Edukacji i Upowszechniania Kultury Filmowej w Muzeum Kinematografii w Łodzi


Muzeum Kinematografii w Łodzi, chcąc przypomnieć dokonania Janusza Korczaka, zaprosiło muzealną publiczność do przyjrzenia się jego postaci z różnych perspektyw. Wyszukaliśmy filmy, spektakle teatru telewizji, literaturę, którą po sobie pozostawił, wreszcie – książki, które próbują przybliżyć postać Korczaka. 6 sierpnia, w 70-tą rocznicę jego śmierci, zaprezentowaliśmy wystawy „Janusz Korczak. Między rzeczywistością a obrazem filmowym” i „Jak kochać dziecko”. Od sierpnia do października w muzealnym kinie Kinematograf odbywały się skierowane do dzieci w wieku 3 – 6 lat oraz do ich rodziców i opiekunów spotkania „Janusz Korczak w Małym Kinematografie”, których głównym bohaterem był „Pan Doktor”.

W ramach wystąpienia zostaną również omówione filmy fabularne i dokumentalne, etiudy filmowe oraz obrazy biograficzno-historyczne poświęcone Januszowi Korczakowi.


Anna Michalska – absolwentka kulturoznawstwa (specjalizacja: filmoznawstwo i wiedza o mediach) na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2006 roku związana z Muzeum Kinematografii w Łodzi, gdzie pracuje jako adiunkt na stanowisku zastępcy kierownika Działu Edukacji i Upowszechniania Kultury Filmowej. Od sześciu lat prowadzi muzealne kino Kinematograf. Inicjatorka szeregu imprez kulturalnych: przeglądów, festiwali filmowych, spotkań autorskich i koncertów, zajmuje się również edukacją filmową najmłodszych widzów.
10.00-10.15

przerwa kawowa


10.15-11.15

Zainspirowani Korczakiem

Spotkanie z Jerzym Hamerskim i Elżbietą Drygas – założycielami Szkoły Podstawowej „Łejery” w Poznaniu


12.00 – seanse:

Korczak – reż. Andrzej Wajda, Polska, Niemcy 1990, 113’ / Multikino Stary Browar

Bankructwo Małego Dżeka – reż. Agnieszka Glińska, Polska 2000, 45’ / Multikino 51
17.00 – seans:

Bajki i muzyka – seans polskich animacji z muzyką na żywo
Swoje pięćdziesiąte urodziny obchodzi w tym roku Miś Uszatek. Obejrzymy go w nowej wersji dźwiękowej, z dialogami i muzyką na żywo. Także kilka innych obchodzących swoje półwiecze bajek, a wśród nich prawdziwą poznańską perełkę – film założycieli Teatru Marcinek, Leokadii Serafinowicz i Wojciecha Wieczorkiewicza „Porwanie”.
19.30 – seans:

Pan Lazhar – reż. Philippe Falardeau, Kanada 2011, 94’

Forum organizowane jest przez Centrum Sztuki Dziecka i współfinasowane przez Polski Instytut Sztuki FilmowejSesja poświęcona Januszowi Korczakowi odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna