Przemoc. Uraz psychiczny i powrót do równowagiPobieranie 4.95 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar4.95 Kb.
Przemoc. Uraz psychiczny i powrót do równowagi
Judith Lewis Herman
Tłumaczenie: Anna i Magdalena Kacmajor
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2003

"Przemoc. Uraz i powrót do równowagi" autorstwa Judith Lewis Herman to książka ostatnio niezwykle "modna". I nic dziwnego. Jest to pozycja fascynująca z wielu względów. Została napisana świetnie i z dużym zaangażowaniem. Autorka zawarła w niej sporo przykładów z własnej pracy klinicznej oraz anegdot związanych z reakcją profesjonalistów i opinii publicznej na odkrycia dotyczące przyczyn urazu i leczenia jego skutków. Tematykę urazu potraktowano niezwykle kompleksowo - począwszy od historii badań i pracy terapeutycznej, poprzez analizę przyczyn jego powstawania, aż po konkretne modele terapeutyczne. Autorka zwraca uwagę jak drażliwy i trudny jest to temat, zważywszy na cykliczne jego znikanie ze świadomości społecznej.

Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że jest to jedynie podręcznik psychoterapii. Przeciwnie, odebrałam "Przemoc..." jako książkę bardzo zaangażowaną społecznie i politycznie. J.L. Herman napisała swą pracę z perspektywy kobiecej, pełnej troski i współczucia, a zarazem racjonalnej i obiektywnej. Przemawia w niej głosem pacjentek i pacjentów, dążąc w ich imieniu do ujawnienia strasznej prawdy o cierpieniu z powodu przemocy zadawanej nie tylko na polu bitwy czy w więzieniach, ale także w tzw. zaciszu domowym. Mówi o "podobieństwach między ofiarą gwałtu a weteranem wojennym, między maltretowaną kobietą a więźniem politycznym, między człowiekiem więzionym w wielkim obozie koncentracyjnym a ofiarą małego, tajnego obozu koncentracyjnego, założonego przez domowego despotę". Argumentując, że bez odpowiedniego kontekstu społecznego nie jest możliwe ujawnienie faktów przekraczających zwykłe ludzkie doświadczenie, J.L. Herman zdecydowała dołączyć swój głos do chóru ofiar, by wraz z nimi walczyć z zaprzeczeniem i tłumieniem wiedzy o okropnych wydarzeniach w świadomości społecznej. Wg. autorki bowiem, wstępnym warunkiem zarówno odbudowy porządku społecznego jak i uzdrowienia jednostki jest przypomnienie sobie i opowiedzenie prawdy o okropnych zajściach. Drugim ważnym warunkiem wyzdrowienia jest odnowienie związków między jednostką a społeczeństwem, jako że ofiara urazu, naznaczona przez swą tajemnicę, zwykle cierpi w strasznym psychicznym osamotnieniu. Izolacja ta jest szkodliwa dla ofiar, natomiast wygodna dla sprawców, którzy, dzięki wypieraniu wiedzy o przemocy ze świadomości społecznej, często cieszą się całkowitą bezkarnością.

"Przemoc .." to książka napisana z perspektywy bio-psycho-społecznej. Autorka dąży do przekonania czytelników, że doświadczenie urazu to nie problem dotkniętej nim jednostki, lecz problem społeczeństwa jako całości. Dlatego sądzę, że jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób wrażliwych na kwestie społeczne.Agata Nowicka

Pobieranie 4.95 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna