Przemysłowy zawrót głowyPobieranie 19.27 Kb.
Data28.04.2016
Rozmiar19.27 Kb.


Zajrzyj do wnętrza największych zakładów przemysłowych Europy, w tym do Bełchatowa

i przekonaj się, czy ta wizyta nie przyprawi Cię o prawdziwy zawrót głowy!

Przemysłowy zawrót głowy

(ang. Industrial junkie)

Premiera: środa, 30 września o godz. 22:00 i 22:30

Emisja kolejnych odcinków: środy, godz. 22:00 i 22:30Opisy odcinków:

Odcinek 1 – Drogi
Emisja: środa, 30 września, godz. 22:00
W rumuńskim regionie Transylwania Jonny przyłącza się do grupy ludzi pracujących na niewiarygodnych maszynach. Realizują oni jeden z największych w Europie projektów budowy autostrad. Jonny obserwuje, jak do stworzenia długiej na 415 kilometrów drogi wykorzystuje się kruszarki, maszyny do układania przęseł, ogromne terenowe ciężarówki, wibracyjne walce drogowe oraz wielopasmową układarkę asfaltu.

Odcinek 2 – Guma

Emisja: środa, 30 września, godz. 22:30We Francji Jonny pozna niezwykły proces, dzięki któremu powstają opony do największego samolotu pasażerskiego na świecie, ważącego aż 560 ton Airbusa A380. W fabryce we Francji Jonny obserwuje, jak naturalny kauczuk uzyskany z drzew jest przerabiany na gumę, z której następnie zostają uformowane gigantyczne koła.

Odcinek 3 – Materiały wybuchowe

Emisja: środa, 7 października, godz. 22:00Jonny odwiedzi fabrykę materiałów wybuchowych, by prześledzić fascynujący proces ich produkcji. Następnie zaobserwuje ich wykorzystanie w praktyce podczas prowadzonej pod ulicami Sztokholmu budowy. Ekipy budowlane będą zmuszone przebijać się przez lity granit, aby mogły powstać tunele północnej obwodnicy miasta. Jonny dostąpi zaszczytu przyciśnięcia guzika głównego detonatora. Eksplozja zaszokuje go i przytłacza swą siłą.

Odcinek 4 – Węgiel

Emisja: środa, 7 października, godz. 22:30Na początku odcinka Jonny odwiedza kopalnię odkrywkową w naszym rodzimym Bełchatowie bo dowiedzieć się jak w jaki sposób znajduje się elektrycznmość w naszym domu . Jest wręcz porażony wielkością pracującej tam koparki węglowej, jednej z największej tego typu maszyn na świecie. Ma ona wysokość 77 metrów, szerokość 210 metrów, waży 8000 ton, tyle samo co wieża Eiffla, a porusza się z prędkością 6 metrów na minutę. Wydobywany w Bełchatowie węgiel brunatny dostarcza nawet 20% energii elektrycznej wykorzystywanej przez Polskę. Jonny zauważa, że kopalnia ma imponujące rozmiary - rozciąga się na 12 km, jest głęboka na 3 km, a transport węgla do kopalni zapewniają taśmociągi o niewiarygodnej łącznej długości 100 km.

Odcinek 5 – Ciężarówki

Emisja: środa, 14 października o 22:00Jonny jedzie do Gyttorp w Szwecji, aby zobaczyć jedną z największych na świecie fabryk produkujących ciężarówki. Pomaga przy budowie olbrzymiego samochodu od samego początku montażu. Później bierze udział w jeździe próbnej, która odbywa się w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Na drodze nie brak śniegu i lodu, a temperatura spada poniżej minus 20 stopni Celsjusza.

Odcinek 6 – Szyby wiertnicze

Emisja: środa, 14 października o 22:30

Jonny dowiaduje się, w jaki sposób wydobyta spod morskiego dna ropa zostaje przerobiona na benzynę. W procesie produkcyjnym bierze udział wiele środków transportu - helikoptery, gigantyczne tankowce, turbiny, pionowo wodowane tratwy ratunkowe i dźwigi. Jonny wejdzie do pustego wnętrza wysokiego na 285 metrów betonowego filaru, na którym spoczywa cały ciężar platformy. Obserwuje też, w jaki sposób na platformie przepompowuje się do 37 milionów litrów ropy dziennie.

Odcinek 7 – Szkło

Emisja: środa, 21 października o 22:00Wizyta w firmie Carmeuse, położonej w Belgii, pozwoli Jonny'emu dowiedzieć się, jak powstaje szkło. W drodze wyjątku będzie mógł zobaczyć proces produkcji i wykorzystywane w nim urządzenia. Zobaczymy, jak ogromne maszyny wiertnicze, eksplozje, niezwykle wysokie temperatury oraz zawrotne wysokości składają się na proces, w wyniku którego powstanie szkło, eksportowane do wielu europejskich miast.

Odcinek 8 – Farby

Emisja: środa, 21 października o 22:30W tym odcinku Jonny dowie się, jak powstają specjalistyczne farby jachtowe, zapobiegające przyczepianiu się do kadłubów statków tysięcy żyjątek morskich. Ich gruba warstwa ma pokryć właśnie zbudowany, ogromny statek pasażerski. Niewiele jednostek może równać się z nim rozmiarem - jest niemal trzykrotnie większy od Titanica. Jonny jedzie do Wielkiej Brytanii do jednej z największych wytwórni farb w Europie, aby przyjrzeć się pracy specjalistów, których zadaniem jest tworzenie najlepszych powierzchni antyporostowych. Następnie odwiedzi stocznię nad rzeką Ems w Niemczech, aby obserwować jak przebiega malowanie gigantycznych statków.

Odcinek 9 – Opakowania

Emisja: środa, 28 października o 22:00Jonny wybiera się na północ Szwecji, do gospodarstwa leśnego opartego na zasadzie zrównoważonego rozwoju. Tam przekona się, jak powstają opakowania plastikowe. Spróbuje też swych sił jako zmechanizowany drwal, zasiadając za kierownicą 20-tonowego, 6-kołowego kombajnu leśnego, wyposażonego w piłę łańcuchową. Ten mechaniczny potwór może ścinać drzewa szybciej, niż cały zespół ludzi z siekierami. Później Jonny odwiedza tartak, który codziennie przerabia 3 tysiące ton drzew.

Odcinek 10 – Stal

Emisja: środa, 28 października o 22:30Dzięki podróży do Hiszpanii Jonny zobaczy, jak ruda żelaza przerabiana jest w stal, z której to natomiast powstają długie na 120 metrów szyny kolejowe. Te zaś służą do budowy najnowszego odcinka hiszpańskiej szybkiej kolei. Kursujące na niej pociągi osiągają prędkość do 350 km/h, taką samą, jak bolidy Formuły 1. Następnie Jonny zabierze się za pracę fizyczną w fabryce w Austrii, produkującej blisko osiem tysięcy kilometrów szyn rocznie.

Discovery Science

Discovery Science prezentuje najciekawsze zagadnienia z dziedziny nauki i technologii. Kanał przybliża największe projekty technologiczne, pokazuje interesujące kierunki badań, bawiąc przy tym widzów ciekawymi gadżetami i nowinkami. Discovery Science przedstawia przełomowe odkrycia i proponuje praktyczne zastosowania najnowszych technologii a wszystko w sposób zrozumiały, przyjazny, a czasami nawet zabawny. Śledząc Discovery Science widzimy, w jaki sposób nauka i technologia wpływają na nasze życie oraz jaką rolę mogą one odegrać w przyszłości. Oferta stacji pomaga widzom znaleźć odpowiedzi na pytania„ co?” „jak?” i „dlaczego?”, rzetelnie przekazując wiedzę.Kanał nadaje 24 godziny na dobę i dostępny jest na polskim rynku od 1999 roku. Oferta programowa stacji zawiera treści poświęcone tematyce ekologii, kataklizmom i największym katastrofom, współczesnej inżynierii i technologii, jak również znane i popularne serie z gatunku pop-science. Discovery Science wzbogaca wiedzę, przykuwa uwagę i bawi. Na kanale znaleźć można takie serie jak m.in. Brainiac, Spojrzenie w przyszłość, Jak to jest zrobione, Ekopolis.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna