Przesłanie od dzieła kolpinga w chilePobieranie 19.16 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar19.16 Kb.
PRZESŁANIE

OD DZIEŁA KOLPINGA W CHILE
Przez modlitwę, jakkolwiek by była niedoskonała, zawsze osiągałem więcej niż przez wszystkie ziemskie wysiłki i starania”

Bł. Adolph Kolping


Jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa pozostawionego nam przez bł. A. Kolpinga jest wzór człowieka nieustannie pogrążonego w modlitwie. Wielkiemu społecznemu zaangażowaniu Błogosławionego towarzyszyła codzienna modlitwa, która umacniała jego wiarę i pozwalała coraz bardziej zbliżać się do Chrystusa.

Obchody Światowego Dnia Modlitwy mają dwa ważne cele dla Dzieła Kolpinga w Chile. Chcemy poprzez modlitwę nawiązać kontakty z ludźmi z całego świata i zbudować globalny łańcuch modlitewny, aby prosić Boga w sprawach ważnych dla naszego Związku - o dobry rozwój naszego kraju, za cały kontynent południowoamerykański i Rodziny Kolpinga na całym świecie.

Dzieło Kolpinga w Chile dziękuje wszystkim osobom, które włączą się do tej modlitewnej kampanii. Nagrodą dla nich będzie świadomość realizacji zadania opartego na chrześcijańskich podstawach i wypływającego z charakteru naszej działalności. Światowy Dzień Modlitwy stwarza możliwość uwrażliwienia serc wszystkich kobiet i mężczyzn w Międzynarodowym Dziele Kolpinga, co jest sprawą niezbędną w obecnych czasach.

 Dzieło Kolpinga w ChileO DZIELE KOLPINGA W CHILE

„Dar od Boga dla Chile”

Wszystko zaczęło się od przybycia do Chile kilku niemieckich misjonarzy, którzy znali działalność Dzieła Kolpinga w Europie, jednak stanowczy impuls do powstania ruchu kolpingowskiego w Chile wyszedł od kapucyna Floriana Stöhra pracującego przez wiele lat w parafii w Padre de las Casas na południu Chile. Ten impuls został wzmocniony przez księży Justino Kleinwächtera i José María Camino, którzy przybyli do Chile z Sao Paulo w Brazylii, aby tworzyć tu Dzieło Kolpinga.

Brat Florian skontaktował się z ojcem Walterem Heckemeierem, dzisiejszym Prezesem Dzieła Kolpinga w Chile, w celu rozpoczęcia współpracy w rejonie Villarica, gdzie 7 października 1976 r. podpisany został dokument założycielski. Jednym z jego sygnatariuszy był ówczesny biskup diecezji Araukani - Wilhelm Hartl. W ten sposób powstało Dzieło Kolpinga w Chile, poparte przez innych księży jak również przez nauczycieli szkoły zawodowej „San Jose” w Villarrica.

Pierwsze grupy kolpingowskie założono w mieście Villarrica. Ich członkami byli młodzi studenci i absolwenci szkół zawodowych, którzy w miarę upływu czasu budowali ruch robotniczy charakteryzujący się własną duchowością. Do zaangażowania się w ten ruch zostali zaproszeni młodzi ludzie z innych parafii i diecezji, zachęcani w trakcie specjalnych spotkań informacyjnych.

W ten sposób chilijskie Dzieło Kolpinga rozrastało się.

Dzisiaj istnieje ono w 20 diecezjach, w których działa ponad 100 Rodzin Kolpinga oraz niezależnie zorganizowane grupy młodzieży aktywnie wcielające w życie idee bł. Adolpha Kolpinga.CHILE: KRAJ I LUDZIE

Kraj


Chile jest republiką położoną w zachodniej i południowo zachodniej części Ameryki Południowej. Od północy graniczy z Peru, od wschodu z Boliwią i Argentyną, a od zachodu z Pacyfikiem. Kraj ten rozciąga się na obszarze 4 300 km od północy do południa, z przeciętną szerokością 177 km. Stolicą jest Santiago de Chile.

Na południowym wybrzeżu Chile znajduje się łańcuch wysp, który rozciąga się od Archipelagu Chiloé do wyspy Diego Ramíreza - najbardziej wysuniętego na południe obszaru kontynentu południowoamerykańskiego. Znajdują się w nim także wyspy Chonos, Guaitecas i zachodnia część Ziemi Ognistej z Przylądkiem Horn.. Pozostałe wyspy należące do Chile to Rapa Nui (Wyspa Wielkanocna), San Félix i San Ambrosio. Wszystkie leżą na południowym Pacyfiku.Ludność i jej charakterystyka


W porównaniu z innymi krajami Ameryki Południowej, ludność Chile jest stosunkowo jednolita. Pierwsi hiszpańscy przybysze wymieszali się z miejscową ludnością, którą głównie stanowili Araukanowie. Ponad 92% mieszkańców kraju jest Metysami czyli mieszanką tych dwóch narodów. Europejska imigracja nie była tak znacząca w Chile jak w innych krajach Ameryki, ponieważ na szerszą skalę zaczęła się dopiero w XIX wieku. Pomimo tego niemieccy imigranci wywarli znaczący wpływ w regionie pomiędzy Valdivią a Puerto Montt. Inni imigranci przybyli z Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Palestyny, dawnej Jugosławii i Francji. W chwili obecnej 2% populacji ma czysto europejskie korzenie, a tylko 6 % jest autochtonicznego pochodzenia (są to przede wszystkim Araukanowie, żyjący głównie w regionie Araucania, którego nazwa wywodzi się właśnie od nich).

Obecnie w Chile ma ponad 17 mln mieszkańców. Średnio na 100 kobiet przypada 97 mężczyzn. W ostatnich 20 latach liczba ludności wzrosła o ok. 2 %.Edukacja i wychowanie


Chilijski system edukacji oparty jest głównie na modelu europejskim, chociaż jest w nim obecna własna tradycja kulturowa. Współczesny system edukacyjny zapoczątkowany został w XIX w. Edukacja jest bezpłatna dla dzieci w wieku szkolnym, czyli pomiędzy 6 a 14 rokiem życia. System szkolnictwa podlega Ministrowi Edukacji. O jego skuteczności świadczy niski stopień analfabetyzmu (analfabeci stanowią 6 % społeczeństwa, co jest to najniższym stopniem w całej Ameryce Południowej.)


Życie kulturalne

W Chile istnieją dwie bardzo żywe i różnorodne kultury - kosmopolityczna kultura miast i ludowa kultura obszarów rolnych. Na tę ostatnią duży wpływ wywarła kultura hiszpańska, co widoczne jest w chilijskiej muzyce i tańcach, chociaż ewidentne są również ślady araukańskiej tradycji.

Chile posiada bogatą tradycję literacką. Stąd pochodzą dwaj laureaci literackiej nagrody Nobla – Gabriel Mistral i Pablo Neruda, a także wielu innych poetów i autorów o światowej sławie. Wielkie zasługi dla tamtejszej nauki położył Polak Ignacy Domeyko – przyjaciel Mickiewicza, emigrant powstańczy, sławny budowniczy kolei w Andach, geolog i rektor uniwersytetu w Santiago, człowiek cnót i prawego sumienia – kandydat na ołtarze.


Główne miejscowości

Obok stolicy Santiago, najważniejsze chilijskie miejscowości to Concepción, Valparaíso, Viña del Mar, Antofagasta, La Serena, Temuco i Puerto Montt.Języki

Oficjalnym językiem w Chile jest hiszpański. Posługuje się nim prawie cała ludność. Języki miejscowe nie są powszechnie używane.


Religia

W Chile istnieje wolność religijna, a od 1925 r. istnieje rozdział państwa od Kościoła. Około 70 % ludności stanowią katolicy. Większość pozostałej ludności należy do Kościoła protestanckiego (przeważnie do zielonoświątkowców), albo do jednej z ponad 2 tys. sekt. Tylko mała część autochtonicznej ludności wyznaje tradycyjną religię.

Do dnia dzisiejszego trzech Chilijczyków zostało wyniesionych na ołtarze: święta Teresa z And (kanonizowana w 1993 r.), bł. Laura Vicuña (beatyfikowana w 1988 r.) i bł. Albert Hurtado Cruchaga SJ ( kanonizowany w 2005 r.)

Zasłużyli się oni w walce o godność i jedność rodziny, zgodnie z ideą bł. A. Kolpinga, który mówił, że „ korzeniem ludzkości jest rodzina”.Potrawy

Różnorodność regionalna w Chile wpływa na zróżnicowanie regionalnych potraw lecz ich podstawą jest zawsze mięso, ryby, owoce morza i jarzyny. Typowe potrawy to: charquican – wołowina z ziemniakami i dynią, carbonada - wołowina z zielonym groszkiem i ryżem oraz sałatka z pomidorów z cebulą, a do tego zawsze czerwone chilijskie wino Cabernet Sauvignon.

Pobieranie 19.16 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna