Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania ” informacja dla rodzicówPobieranie 6.58 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar6.58 Kb.
Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania ” - informacja dla rodziców
Drodzy Rodzice, dzieci coraz częściej, by się odurzać sięgają po leki dostępne bez recepty.
Nastolatki rezygnują z dopalaczy, ale trują się płynami do higieny intymnej, płynami do czyszczenia metali, lekami na ból gardła i kaszel, które są powszechnie dostępne.

Presja środowiska, a także ciekawość powodują, że „BRANIE LEKÓW” staje się istotnym problemem, coraz częściej doprowadzającym do przedawkowania, mogącego skończyć się tragedią.


Z pozoru nieszkodliwe lekarstwa (na przykład na kaszel, czy ból gardła) mogą być przyczyną uzależnień. Łatwo dostępne leki przeciwkaszlowe bez recepty (Acodin, Ibuprom-zatoki, Sudafed, Tussipect, Tyrozyna, Antidol) mogą zawierać substancje, które przyjęte w dużej dawce powodują poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Bardzo niebezpieczne są leki psychotropowe. Jeśli ktoś w rodzinie zażywa leki psychotropowe powinien je chować w miejscu niedostępnym dla dzieci i młodzieży.
To od Was Rodzice zależy, czy Wasze dziecko będzie miało świadomość, że każdy lek może być szkodliwy, gdy używa się go niezgodnie z zaleceniami na ulotce. Dziecko nie powinno samo przyjmować leków, to rodzic dawkuje leki, a potem chowa je w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla dziecka.

Drogi Rodzicu, kontroluj leki w swoim domu, bądź czujny i obserwuj, czy Twoje dziecko nie zażywa nadmiernej ilości leku na kaszel i katar. Dziecko nie powinno samo kupować leków. Nie zapominajcie Rodzice, że gimnazjalista, to także jeszcze dziecko!


Małe dziecko może zażyć lek nieświadomie, nastolatek natomiast sięgnie po taki lek z pełną świadomością, chcąc doznawać kolejnych wrażeń. Bardzo niepokojącym jest fakt, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że leki, czy inne substancje mogą szkodzić zdrowiu. Jednak świadomie używają ich, by zaimponować otoczeniu, rówieśnikom, by uciec od rzeczywistości, by spróbować innych doznań, jednocześnie wiedząc, że mogą doprowadzić swój organizm do wyniszczenia.
Drogi Rodzicu !
Staraj się z dzieckiem jak najwięcej rozmawiać.
Staraj się przede wszystkim słuchać – bez osądzania. Najważniejszą postawą jest pełne szacunku słuchanie, z pragnieniem zrozumienia punktu widzenia swojego dziecka.
Angażuj dziecko w sprawy i przedsięwzięcia rodzinne tak, aby czuło się pełnoprawnym członkiem rodziny, biorącym udział w rozpatrywaniu problemów i podejmowaniu decyzji.
Dawaj dziecku ważne zadania, podczas realizacji których będzie miało szansę na sukces i potwierdzenie własnej wartości.
Podtrzymuj i twórz różne formy wspólnego spędzania wolnego czasu: rytuały i tradycje rodzinne, wspólne wyprawy, rozrywkę, wspólną pracę.
Ukształtuj w dziecku przekonanie, że może na Ciebie liczyć.
Ustal jasne zasady życia domowego i konsekwentnie ich przestrzegaj. Jedną z najpoważniejszych przyczyn bezradności wychowawczej jest brak zasad lub ich niejasność, a także brak konsekwencji w ich przestrzeganiu.

opr. Ewa Brelik- pedagog
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna