Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000176/2011
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Baroness Sarah Ludford, Sophia in 't Veld, Sonia Alfano, Gianni Vattimo, Ramon Tremosa i Balcells, Louis Michel, Jens Rohde
w imieniu grupy ALDE
Przedmiot: Zagrożenie karą śmierci w USA ofiar przekazywania w trybie nadzwyczajnym i tajnych więzień CIA w Polsce
W chwili obecnej zagrożone jest życie Abda al-Rahimiego al-Nashiriego, który od 9 lat znajduje się w areszcie USA i obecnie przetrzymywany jest w Guantanamo, ponieważ może on zostać skazany na karę śmierci przez amerykańską komisję wojskową1. Oświadczył on, że w latach 2002-2003 był przetrzymywany i torturowany w tajnym więzieniu CIA w Polsce, o którego domniemanym istnieniu wspomina się w sprawozdaniach Marty’ego i Favy2. W dniu 27 października 2010 r. polska prokuratura oficjalnie przyznała al-Nashiriemu, tak samo jak w dniu 20 stycznia 2011 r. w przypadku Abu Zubaydaha, status pokrzywdzonego w prowadzonym przez Polskę śledztwie w sprawie tajnych więzień CIA3. W dniu 10 maja 2011 r. al-Nashiri zwrócił się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, aby Trybunał wezwał polski rząd do zainterweniowania u władz USA w celu powstrzymania prokuratury wojskowej od wnoszenia o orzeczenie kary śmierci4. W dniu 24 maja br. władze polskie odsunęły prokuratora Jerzego Mierzewskiego od śledztwa w sprawie domniemanego torturowania al-Nashiriego i Abu Zubaydaha, powołując się na „administracyjne przetasowania”, a jego bezpośredni zwierzchnik Robert Majewski został zdymisjonowany5. Media doniosły, że rozważali oni postawienie członkom ówczesnego rządu, w tym byłemu premierowi Leszkowi Millerowi i byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, zarzutów naruszenia Konstytucji Polski, tolerowania nielegalnego uwięzienia szeregu osób oraz uczestniczenia w zbrodniach przeciwko ludzkości6. W dniu 3 czerwca br. polskie władze wszczęły postępowanie w sprawie przecieku tajemnicy państwowej do mediów7. W dniu 18 czerwca br. media doniosły, że ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski rzekomo nie wiedział o więzieniach CIA, a gdy odkrył ich istnienie, nakazał je zamknąć, oraz że prokuratorzy kontynuują śledztwo, w tym w sprawie Chalida Szejka Mohammeda8.
Czy fakty te są znane Komisji? Co Komisja zrobiła w celu wyrażenia sprzeciwu UE wobec kary śmierci w sprawie al-Nashiriego? Czy Komisja zgadza się z tym, że UE powinna interweniować u władz polskich, i wraz z nimi, na rzecz ochrony wszystkich osób przed karą śmierci, torturami, samowolnymi aresztowaniami i wymuszonymi zaginięciami, m.in. poprzez zapewnienie, że śledztwa w sprawie domniemanych naruszeń praw człowieka nie będą blokowane i że odpowiedzialni za to zostaną postawieni przed sądem? Co Komisja czyni w celu zagwarantowania sprawiedliwości w Europie ofiarom przekazywania w trybie nadzwyczajnym CIA i tajnych programów przetrzymywania w Polsce i innych państwach członkowskich UE, w tym w Rumunii i na Litwie?
Przedłożone: 28.6.2011
Przekazane: 30.6.2011
Termin na udzielenie odpowiedzi: 7.7.2011
871992.PL PE 445.581
|