Pytanie z dnia: 2005-02-28 22: 02: 01 PytaniePobieranie 475.35 Kb.
Strona1/14
Data06.05.2016
Rozmiar475.35 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
 

Pytanie z dnia: 2005-02-28 22:02:01

Pytanie: Gdzie w Krakowie można studiować teologię? Bardzo proszę o podanie jak największej liczby uczelni. Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedz ;)

Odpowiedz: W Krakowie teologię można studiować na Papieskiej Akademii Teologicznej. Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 20:12:30

Pytanie: w jakiem dokumencie Ojciec Święty zawarł konstytucje dla Europy

Odpowiedz: Chodzi zapewne o adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Znajdziesz ją TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 17:58:41

Pytanie: Przed 15 lat poznlem dziewczyne z dzieckiem dziecko nie bylo problem.Wzialem slub koscielny i cywilny,w zwiazku malrzenskim bylem pol roku na papierze dwa dni w rzeczywistosci,po rozwodzie zena powiedziala mi ze dzicko nie jest moje dziecko nie ma moje nazwisko. Czy moge unieważnic koscielny zwiazek malzenski, co jest potrzebne wiecej nie mieszkam w Polsce poznalem druga osobe z ktora bym wziol slub, ale przed Bogiem mam zone!

Odpowiedz: W takich sprawach należy zwracać się do sądu biskupiego diecezji, na terenie której Pan zamieszkuje. Redaktorzy serwisu internetowego mogą jedynie doradzać. Radzimy przejrzeć podręcznik prawa małżeńskiego Kościoła katolickiego zamieszczony na stronie: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_00.html Zwłaszcza jego III i IV rozdział. J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 17:34:58

Pytanie: Czy Jezus został ustanowiony Synem Bożym dopiero po zmartwychwstaniu - na podstawie Rz.1,4

Odpowiedz: Pismo Święte zawsze należy czytać w całości. W Rz 1, 4 jest mowa o uroczystej proklamacji Jezusa jako Bożego Syna. O Jego preegzystencji mowa jest np. w 1 rozdziale Ewangelii Jana czy w hymnie z drugiego rozdziału Listu do Filipian... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 17:32:37

Pytanie: Z jednej strony Jezus mówi, że nie znamy daty końca świata; z drugiej - szerzą się proroctwa, m.in.proroctwa św.Malachiasza, który przewidział liczbę papieży jaka będzie przed końcem świata, i Jan Paweł II ma być tym przedostatnim. Nie wierzyłabym w to - ale skoro ta osoba została kanonizowana, to chyba jest wiarygodna. Ale to by znaczyło że ja wiem kiedy nastąpi koniec świata - nastąpi za mojego życia, bo papież - proszę nie uznać tego za jakieś złe życzenia, ale taka jest bolesna rzeczywistość - nie będzie żył wiecznie, i pewnie - choć tego mu wcale nie życzę - nastąpi to stosunkowo niedługo; a po nim będzie kolejny papież, który będzie dużo starszy ode mnie, bo jestem młodsza od każdego księdza, a tymbardziej od kardynała. A zatem umrze zanim ja umrę. Czyli doczekam końca świata. Trochęto dziwne żeby Pan Bóg pozwolił ludziom wiedzieć takie rzeczy, a jednak takie proroctwa się szerzą, i to nie tylko św. Malachiasza, ale też innych świętych. A Pan Bóg chyba nie okłamał świetych, dając im objawienia.

Odpowiedz: Zasadniczo nie zajmujemy się w tym dziale tekstami, które nie zawierają pytania a sa jakimis komentarzami. Zrobimy jednak wyjątek i wyjaśnimy: 1. Proroctwa o których mówisz są Malachaszowi przypisywane ale najprawdopodobniej nie od niego pochodzą, bo znaleziono je dopiero w 1595 roku (św. Malachiasz zmarł w 1148 roku). 2. Kanonizowanie kogoś nie oznacza automatycznie uznanie za prawdziwe jego objawień. Nigdy zresztą nie trzeba wierzyć w tzw. objawienia prywatne. Zwłaszcza nie powinniśmy tego robić, gdy są sprzeczne z objawieniem Jezusa Chrystusa. A Pan Jezus powiedział, że daty końca nikt nie zna... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 16:08:01

Pytanie: To, co papież mówi w sprawach wiary, jest - jak wierzy Kościoł - wolne od błędu. Łatwo zgodzić się w tym znająć naszego dobrego i mądrego papieża. Ale jak wiemy papieże byli i pewnie będą różni. Więć jeśłi kiedyś papież powie coś nieopatrznie, bez przemyślenia, w każdym razie coś co nie będzie prawdą - to to też będzie prawdą? Np. papież pewnego dnia stwierdzi - taki teoretyczny przykład - że Maryja jest równie ważna i równie wszechmocna jak Bóg - i to automatycznie stanie się prawdą?

Odpowiedz: Skoro coś takiego się nie wydarzyło, to gdybanie na ten temat nie ma sensu. Po prostu papieże tak nie robią. Ich wypowiedzi doktrynalne są przemyślane. A nieomylność nie rozciąga sie na zwykłe kazanie czy wypowiedź dla dziennikarzy... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 15:59:30

Pytanie: Czy śmierć Jezusa była celem Jego przyjścia na ziemię? Czy też Bóg chciał, żeby On przyszedł mówić o Bogu, objawić Go, a Jego śmierć była tylko wynikiem nie chcianego przez Boga, a jedynie dopuszczonego przez Niego biegu wypadków. Ale czy gdyby Jezus nie umarł na krzyżu, a śmiercią naturalną, bylibyśmy zbawieni?

Odpowiedz: Jezus przyszedł na ziemię, aby nas zbawić. Potrzebowalismy odkupienia od czasu, gdy nasi prarodzice w raju zgrzeszyli. Bo od tego czasu nie mogliśmy być w pełni szczęśliwi, żyjąc w cieniu cierpienia, niesprawiedliwości i śmierci. Jezus przez swoją śmierć (swoje posłuszeństwo Ojcu aż do śmierci) otworzył nam bramy nieba... Proszę nie pytać co by było, gdyby losy Jezusa potoczyły się inaczej, bo na ten temat najzwyczajniej w świecie nie można się sensownie wypowiedzieć. Zapewne Jezus zbawiłby nas jakoś inaczej. Tyle, że fakty były inne i tylko o tym można coś powiedzieć... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 15:56:25

Pytanie: Dlaczego kler wyróżnia się strojem nie tylko w czasie Mszy itp. ale też na ulicy i w tym podobnych miejscach. Przecież na początku chrześcijaństwa tak nie było. jeśli to ma być znak odważnego świadczenia o Chrystusie - to może wszyscy powinniśmy sięwyrózniać, bo przecież wszyscy w równej mierze, nie tylko księża, biskupi, papież są - lub powinni być - świadkami Chrystusa.

Odpowiedz: Księża ubierają się w tradycyjne stroje. Jest to jakieś ich przyznawanie się do sprawowanej misji. Wierni świeccy zazwyczaj demonstrują swoją wiarę inaczej, np., przez oszenie krzyżyka czy medalika. Chyba nie ma co robić ze sprawy problemu... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 15:53:26

Pytanie: Szukam dobrego i cierpliwego psychologa katolickiego najlepiej w woj. wielkopolskim.

Odpowiedz: Najlepiej chyba spytać w Katolickim Telefonie Zaufania w Poznaniu: 86-51-000 red.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 14:55:22

Pytanie: Mam 4 pytania. Trzy związane z uczestnictwem w liturgii Kościoła Greckokatolickiego. 1. Czy jako rzymsko-katolik można uczestniczyć w takiej liturgii (włącznie z komunią św.)? 2. Czy można uczestniczyć tylko w liturgii tego obrządku, rezygnując z uczestnictwa w liturgii Kościoła Rzymsko-Katolickiego? Wszak wyznajemy te same prawdy, uznajemy zwierzchnictwo papieża, więc nie różni nas nic prócz rytu liturgicznego. 3.Jak wygląda sprawa wzajemności, np. gdyby ktoś z danego obrządku chciał przejść do drugiego? 4. Czy kobietę w ciąży obowiązuje post i wstrzemięzliwość. Pozdrawiam redakcję

Odpowiedz: 1. Tak 2. Tak 3. Sprawę wyjaśnia Prawo Kanoniczne. Kanon 112 stanowi: § 1. Po przyjęciu chrztu, do Kościoła innego samodzielnego obrządku zostają włączeni: 1° ci, którzy otrzymali zezwolenie Stolicy Apostolskiej; 2° małżonek, który zawierając małżeństwo lub w czasie jego trwania oświadczy, że pragnie przejść do Kościoła innego samodzielnego obrządku swego małżonka; po rozwiązaniu jednak małżeństwa może w sposób nieskrępowany powrócić do Kościoła łacińskiego; 3° dzieci tych, o których w nn. 1 i 2, przed ukończeniem czternastego roku życia, a w małżeństwie mieszanym dzieci strony katolickiej, która zgodnie z przepisami prawa przeszła do Kościoła innego obrządku; po osiągnięciu wskazanego wieku mogą powrócić do Kościoła łacińskiego. § 2. Nawet długotrwały zwyczaj przyjmowania sakramentów według obrzędów Kościoła innego samodzielnego obrządku, nie pociąga za sobą przynależności do tego Kościoła. 4. Tak. Oczywiście gdyby post miał zaszkodzić jej zdrowiu to nie. Ale zarówno wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jak najedzenie się do syta tylko jeden raz w ciągu dnia trudno uznać za szkodliwe dla zdrowia... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 13:58:34

Pytanie: Wczorajsza Ewangelia św. Jana traktująca o rozmowie Jezusa z Samarytanka przy studni zawiera sformułowanie "Nadchodzi jednak godzina, owszem, już jest". O ile pamiętam kilkakrotnie w Ewangeliach pojawie się owo tajmnicze"owszem już jest". Czy nie należałoby inaczej tychże słów przetłumaczyć z oryginału? Pozdrawiam - K.H.

Odpowiedz: Dosłownie fraza ta jest tłumaczona "i teraz jest". "Owszem, już jest" jest chyba bardziej w języku polskim eleganckie i nie zmieniające sensu wypowiedzi Jezusa... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:53:41

Pytanie: Ostatnio dowiedziałem się, że Kościół zabrania urzadzania zabaw tanecznych w piątki i Wielkim Poście. Czy jeśli bedę na takiej zabawie i powstrzymwac ię bede od tańca jedynie luchając muzyki, czy popełnam grzech ?

Odpowiedz: Trochę to dziwne być na zabawie i w niej nie uczestniczyć. Musisz chyba odpowiedzieć sobie na to pytanie w swoim własnym sumieniu, ale odpowiadający czegoś takiego by nie zrobił. Po co stwarzać pozory? J

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:39:34

Pytanie: Czy Jezus w czasie ziemskiego życia miał wiedzę większąniż inni ludzie? Bo mówimy, że był prawdziwym człowiekiem, podobnym we WSZYSTKIM opróćz grzechu. A jednak Jego sytuacja była łatwiejsza, bo On widział Boga. Czy w czasie ziemskiego życia Jezus miał tego świadomość, wiedział o Bogu wszystko? Bo jeśłl tak - to wcale nie był podobny nam we wszystkim, bo wiedzę miał większą.

Odpowiedz: W Hbr 4, 15 czytamy: "Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu". Owo wszystko nie dotyczy więc wszlekich możliwych spraw, ale doświadczeń, przez które Jezus musiał przejść. Jezus zawsze był w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem. Wiedział o ludziach i o Bogu więcej niż my. Ale poddany też został wielkiej próbie wierności... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:36:54

Pytanie: Jezus powstał z martwych o własnych siłach czy też Bóg Ojciec Go wskrzesił?

Odpowiedz: Teologia mówi o zmartwychwstaniu jako dziele Trójcy Świetej. W niektórych tekstach biblijnych jest mowa o wskrzeszeniu Jezusa przez Ojca, w innych, że zmartwychwstaje własną mocą. Więcej na ten temat znajdziesz w Katechizmie Kościoła Katolickiego 648-649 ( TUTAJ )J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:36:06

Pytanie: czy kiedykolwiek jakis papiez sam zrezygnowal ze swojej funkcji czy kazdy konczyl wraz ze smiercia?

Odpowiedz: Tak. Zrobił tak np. Celestyn V. Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:36:04

Pytanie: Ad.Pytanie z dnia: 18.02.2005; Czy gdyby w tekscie jakiejkolwiek oficjalnej wypowiedzi Kościoła było coś o pogardzie dla kobiety - to czy to się nie kłóci z nieomylnością Kościoła? Jak można w skrócie wyjaśnić różnicę miedzy sytuacją kobiety w islamie i w chrześcijaństwie?

Odpowiedz: 1. Kościół jest nieomylny w sprawach wiary i moralności, gdy swoje nauczanie jako nieomylne podaje. Oficjalne wypowiedzi mają więc różną wartość doktrynalną... 2. Proszę zajrzeć TUTAJ i TUTAJ red.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:28:17

Pytanie: Zawsze czuję się dziwnie, kiedy mam o coś poprosić Boga. Np.wczoraj wśród znajomych powstał pomysł, aby o 22.00 pomodlić się w intencji Ojca Św. Prośbę o modlitwę rozsyłali SMSami, tą drogą doszła teżdo mnie. Pomodliłam się, ale było mi dziwnie. Dlaczego? Bo myślę, że skoro papież choruje, to widocznie taka jest wola Boga, a przecież modlitwa jest kierowana właśnie do Boga. A skoro Bóg chciał, aby papież chorował (bo przecież nic nie dzieje się bez "zgody" Boga) to widocznie to jest dobre. Z jednej strony chcę, aby papież był zdrowy, ale skoro Bóg tego nie chce, to nie wiem, czy nie robię źle próbując Go "przekonać" aby zmienił zdanie, co i tak nie ma sensu, bo Bóg nie zrobi czegoś, co jest sprzeczne z Jego wolą, nawet gdyby cały świat o to rposiła. Ale czuję że w tym spojrzeniu na modlitwę jest coś nie tak - bo wtedy nawet gdyby bolała mnie głowa musiałabym uznać że to wola Boga i nie brałabym nawet tabletki przeciwbólowej, a jużtym bardziej nie modliłabym sięo zdrowie dla siebie czy rodziny, gdyby ktoś był chory. A to jednak wydaje się bezlitosne. Proszę o wyjaśnienie jak to jest z modlitwą i jak ona się ma do woli Boga? I bardzo prosiłabym o nieodsyłanie mnie do różnych www bo trochę już sama próbowałam szukać i niewiel mi to wyjasniło.

Odpowiedz: Pan Jezus powiedział: "proście, a będzie wam dane". Oczywiście nie zawsze wiemy, czy prosimy zgodnie z Jego wolą. Jemu to chyba nie przeszkadza. Bo wie, że każda modlitwa zbliża nas do Niego, uczy Jego wole rozpoznawać i się z nią godzić. A my zawsze możemy na końcu naszej prośby dodawać: bądź wola Twoja... Proś więc, jak dziecko prosi rodzica. I ufaj, że cokolwiek się stanie, będzie dobre... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:15:57

Pytanie: Czemu dla poznania Boga konieczne jest objawienie? Czemu istnienie Boga i to, jaki jest, nie jest dla nas oczywistością? A skoro już Bóg się objawia, to czemu pozwala, żeby jeszcze były fałszywe objawienia, ktore mylą ludzi (np.islam też ma swoich proroków, którzy twierdzili, żę mieli objawienia)?

Odpowiedz: Zdaje się, że ostatnio już kilka razy na to pytanie w tym dziale odpowiadano. Ale jeszcze raz... Najprawdopodobniej jest tak: Bóg nie zmusza do przyjęcia czegokolwiek. Gdyby istnienie Boga było czymś oczywistym, wtedy także wybór dobra byłby dokonywany pod przymusem. Bóg pozwala człowiekowi na wymówki, aby tym bardziej było widać różnice między słabością a złą wolą. Fałszywe objawienia mogą mieć dwa źródła: ludzką ułomność albo szatańskie mamienia. Bóg jak widać we wszystkim chce, aby człowiek wykazał dobrą wolę. Jeśli mając ją człowiek jednak zbłądzi, na pewno będzie przez Boga potraktowany łagodniej... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:11:50

Pytanie: Odpowiadający pisze że cuda nie powinny być podstawą wiary - ale przecież pierwsi chrześcijanie uwierzyli Jezusowi chyba właśnie ze względu na cuda?

Odpowiedz: Pierwsi chrześcijanie uwierzyli ze względu na osobe Jezusa Chrystusa. Nie tylko Jego cuda, ale także jego dobroć, prawdomówność, nauczanie. Oni Go po prostu znali. My powinniśmy też owe czynniki uwzględnić. J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 12:09:47

Pytanie: Czy ktoś poza Bogiem może czynić cuda? Np.szatan? Bo chyba szatan nie jest tak potężny jak Bóg, a w takim razie skąd biorą się tzw.fałszywe cuda?

Odpowiedz: Tak. Szatan też potrafi czynić cuda. Robi to, aby zmylić wierzących w Boga... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 07:08:32

Pytanie: Jak długo trwa i jak wygląda przygotowanie do Komunii św. dla dorosłego człowieka?

Odpowiedz: W tej materii (przyjmowania pierwszy raz Komunii przez dorosłych) nie ma odgórnie ustalonych norm. Należy zgłosić się do własnego proboszcza i z nim sprawę omówić. red.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 01:38:43

Pytanie: Czy seks przedmałżeński jest grzechem śmiertelnym?

Odpowiedz: Tak. Wszelkie formy współżycia seksualnego przed ślubem są grzechem cięzkim. J.

Pytanie z dnia: 2005-02-28 00:04:28

Pytanie: Czy można spożywać w piątek: -zupę sporządzona na kościach np. schabowych (bez kawałków mięsa) -podroby np. wątróbkę, nerkę , serca -pasztetową, kiszkę koledzy z pracy mają rózne zdania na ten temat., opierajac się na zdaniu "księdza ze swojej parafi". Czy wegetarianin ma obowiązek zamienić post od mięsa na inny rodzaj wyrzeczenia czy tylko może dobrowolnie od czsu do czsu wyrzec się czegoś lub tylko pomodlić

Odpowiedz: 1. Księża słysząc tego rodzaju pytanie najczęściej odpowiadają: w jakim sklepie się to coś kupuje? Na jakim stoisku? Tak więc podroby uznać należy za pokarm mięsny. Nie jest nim natomiast wywar z kości. 2. Katolik -wegetarianin nie jest zobowiązany przez przepisy do postawienia sobie w piątek jakichś dodatkowych wymagań, choć oczywiście dobrze będzie, jeśli tak zrobi red.

Pytanie z dnia: 2005-02-27 20:39:34

Pytanie: Jak niepracująca studentka może pomóc ludziom, którzy głodują na świecie? Mam wyrzuty sumienia że nie robię nic. Czy my nie będziemy wszyscy potępieni z tego powodu, że tak wielu ludzi jest biednych, a my nie robimy nic, a nawet jeśli robimy, to zawsze jest to kropla w morzu potrzeb. Pytanie nie jest teoretyczne: czy wystarczy być w stanie łaski uświęcającej, by być zbawionym? Wystarczy unikać grzechu? A może nawet będąc w stanie łaski będziemy potępieni ponieważ zaniechaliśmy czynienia dobra? Ja czynię dobro, ale wokół siebie, takie codzienne drobiazgi, ale wciąż widzę że mogłabym robić więcej i dosłownie boję się potępienia wydając najmniejszą sumę pieniędzy na kino i tym podobne sprawy, bo przecież mogłabym je dać biednym. Mam wyrzuty sumienia nawet jedząć coś dla przyjemności, a nie z głodu (słodycze).

Odpowiedz: Jeśli się zastanowić nad tym problemem, to co tak naprawdę można zrobić? Bogate kraje wysyłały niegdyś do owych biednych pomoc żywnościową. Problemów to nie rozwiązało. Można nawet przypuszczać, że je pogłębiło, bo mogło zniechęcić rodzimych producentów żywności do wydajnej pracy. Tak naprawdę nie chodzi bowiem o to by dać, ale by znaleźć stałe rozwiązanie tych problemów. Na przykład inwestować, by kraje biedne stały się bogatsze. A to już na pewno przekracza możliwości niepracującej studentki... Zawsze możesz zaangażować się we pracę grup pomagających tzw krajom trzeciego świata. Trudno jednak mówić o grzechu osób, które tego nie robią. Zbyt wiele jest na świecie potrzebujących. Jeśli pomagasz tym, którzy są blisko Ciebie, to w zupełności wystarczy. Pan Jezus też nie pomógł wszystkim potrzebującym... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-27 20:33:23

Pytanie: Wiem że to niemożliwe, żęby spojrzeć na świat z punktu widzenia Pana Boga - ale wydaje mi się, że jeśli istnieje wszechmogący, dobry Bóg (a chcę wierzyć, że tak jest) to co najmnie dziwną rzeczą jest że od 2 tysiecy lat istnienia chrześcijanstwa nie potrafił On tak pokieować losami świata, żeby wszyscy o Nim usłyszeli i mogli w niego uwierzyć. dziwi mnie to, że Bóg potrzebuje pomocy misjonarzy, którzy się trudzą, podczas gdy Pan Bóg mógłby bez problemu zrobićwszystko za nich i to dużo bardziej skutecznie. Nie chodzi mi o to że ludzie nie powinni robić nic i byćwyręczani przez Pana Boga - ale przecież tym razem jest to chyba zbyt ważna sprawa żeby powierzać ją w ręce samych tylko ludzi. Od ludzi zależy czy ludzie dowiedzą się o Panu Bogu, od ludzi zależy zatem zbawienie innych ludzi. Wielu ludzi umrze zanim usłyszy o Jezusie - czemu Pan Bóg na to pozwala? Nie chce, żeby ludzie Go poznali? Nie zależy Mu na tym, skoro nie zadziała tak, żęby wszycy Go poznali - w końcu jest wszechmocny! I jeszcze jedno pytanie: dlaczego nasza religia "spada w statystykach", skoro jest religią, której obiecany jest Duch Święty? Czy możłiwe jest, że Kościoł zniknie - bo nawet Jezus pytał, czy znajdzie wiarę na ziemi, gdy wróci, czyli chyba nawet On nie był tego pewien.

Odpowiedz: Widać Panu Bogu bardzo zależy, żebyśmy też coś sensownego robili, a nie tylko czekali na Jego interwencje... Co do zniknięcia Kościoła. Póki co cały czas liczba jego członków rośnie. Oprócz Europy sa bowiem i inne kontynenty. Jeśli jednak pewnego dnia ta sytuacja się zmieni, to chyba nie ma powodów do niepokoju. Chrystus obiecał, że Ewangelia będzie głoszona aż po krańce ziemi ale nie to, że wszyscy ją przyjmą... Kościół chyba zawsze wobec świata będzie znakiem sprzeciwu... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-27 20:24:15

Pytanie: Dlaczego wśród prawd wiary jest to, że Bóg jest sędzią sprawiedliwym, a nie ma tego, że Bóg jest miłością i miłosierdzeim? Wiem, że to pierwsze jest prawdą, ale zupełnie innajest wymowa sprawiedliwości Boga, gdy wiemy, że ten sędzia chce dla nas dobra i nas kocha.

Odpowiedz: Z ludzkimi odczuciami trudno dyskutować. Każdy może mieć w tym względzie inną intuicję. Trzeba jednak powiedzieć, że wśród najważniejszych prawd wiary wymieniamy także tę, o Bożej miłości. "Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia".... Jeśli wśród najważniejszych prawd wiary umieszczono stwierdzenie o Bożej sprawiedliwości to zapewne dlatego, aby uświadomić człowiekowi, że odpowiada za swoje czyny. Jeśli zapomnimy o Bożej sprawiedliwości a będziemy ciągle podkreślać Jego miłosierdzie, to istnieje niebezpieczeństwo, że zaczniemy Jego prawo lekceważyć licząc na Boże przebaczenie... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-27 20:15:10

Pytanie: Proszę o odpowiedź na kilka kwestii.Cytat z odpowiedzi: „jak nieposłuszeństwo Adama sprowadziło na świat śmierć, tak posłuszeństwo (aż do śmierci) Jezusa przyniosło nam zbawienie.” Chciałbym zapytać, czy zostali (lub czy mogli zostać) zbawieni ci, którzy wydali Jezusa na śmierć na krzyżu? Czy oni Go wydali na śmierć po to, aby się zbawić? Czy oni zrobili to z nienawiści, czy dlatego że uwierzyli Jezusowi, że po 3 dniach...itd. Mówiąc wprost, czy wynika stad okrutna nauka, że po to żeby się zbawić, trzeba koniecznie było zabić? I jeszcze inny cytat z odpowiedzi: „Jezus, choć był dobrym człowiekiem, za swoje przekonania został zabity” (dokładniej umarł na krzyżu). Jak to jest możliwe, przecież Maryja, bez grzechu, nie umarła, lecz została wniebowzięta u kresu życia. Przecież Jezus, jak wierzymy, ...był podobny we wszystkim, prócz grzechu..., więc z tego punktu widzenia również nie mógł umrzeć. Więc jak to możliwe że umarł? Czy, jeśli zadaję takie pytania, to grzeszę, czy pytając można zgrzeszyć, przecież jestem praktykującym, uważnym katolikiem?

Odpowiedz: 1. Nawet Ci, którzy skazali Jezusa na śmierć mogą być zbawieni. Jak każdy musieli się nawrócić i uwierzyć w Jezusa. 2. Ci ludzie wydając Jezusa nie wiedzieli, że przyczyniają się do zbawienia ludzi. To taka trochę "błogosławiona wina". Oczywiście to nie tłumaczy ich postępowania... Bo zrobili to z nienawiści do Niego, zazdrośni o posłuch jaki znalazł u ludzi, być może przekonani, że Jezus jest bluźniercą... 3. Nie tak dawno tłumaczono tutaj, że Jezus umarł dla nas w dwojakim znaczeniu. Najpierw po to, żeby nas zbawić. Jak jednak napisano wtedy, także w innym znaczeniu. Jezus zbawił nas przez swoje posłuszeństwo Ojcu. , a zapłacił za to tak straszną cenę żebyśmy wiedzieli, że posłuszeństwo wobec Ojca kosztuje. Żebyśmy nie znajdowali tak łatwego usprawiedliwienia dla naszych grzechów... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-27 19:47:11

Pytanie: poczulam w swoim sercu, ze nie potrafie kochac..ale potrafie dac przyjazn ! spotkalam kogos na kim mi zalezy, ale nie potrafie dac z siebie wiecej.. co mam czynic?! jak mam zaczac wierzyc w milosc?!

Odpowiedz: Najprawdopodobniej musisz sobie po prostu dać czas. Nie można się do kochania zmuszać. Pewnego dnia zapewne problem sam zniknie, odkryjesz, że to już jest miłość, nie tylko przyjaźń... J.

Pytanie z dnia: 2005-02-27 19:31:54

Pytanie: czy każdy moze lezec krzyzem??

Odpowiedz: W modlitwie prywatnej nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. J.

Pytanie z dnia: 2005-02-27 17:58:22

Pytanie: Szczesc Boze! bedac na urlopie u kuzynki, wciagnela mnie do kolka "Zywego rozanca" Mam watpliwosci czy moge byc czlonkinia gdyz w co miesiecznych rozdzilach tajemnic nie biore udzialu . tylko informuje sie telefonicznie. Prosze o wyjasnie . Lacze pozdrowienia Kama

: elementy
elementy -> Dna składa się z czterech prostszych jednostek, zwanych nukleotydami, a każda z nich zbudowana jest z odpowiedniej zasady azotowej
elementy -> Gdzie w Piśmie Świętym można znależć wzmiankę na temat podziału grzechów na lekkie i ciężkie? Przeczytałem całe ( może za mało uważnie) i nie znalazłem nic takiego
elementy -> 23 maja 2002) Czy w Nowym Testamencie występowało pierwotnie(1i2 wiek n e.) imię Boże jhwh, pisane z języka hebrajskiego jako tetragram?
elementy -> Jednostki pokojowe
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-06-30 15: 03: 45 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-12-31 20: 42: 30 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2007-08-31 23: 48: 42 Pytanie: Jak długo trwało stworzenie Świata? Odpowiedz
elementy -> Kbo uł, Elementy teorii decyzji
elementy -> Pytanie z dnia: 2005-01-31 23: 10: 32 Pytanie
elementy -> Elementy dzieła muzycznego – agogika Cele lekcji


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna