Pytanie z dnia: 2005-03-31 20: 08: 11 PytaniePobieranie 453.73 Kb.
Strona1/14
Data06.05.2016
Rozmiar453.73 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Pytanie z dnia: 2005-03-31 20:08:11

Pytanie: AMWAY jest sektą ekonomiczną? To wtedy, znaczy, że i AVON, i ORIFLAME, i dowolna inna firma, która zajmuje się handlem też jest "sektą ekonomiczną"? jak to zrozumieć, jeżeli cały świat trzyma się na różnego rodzaju handlu?

Odpowiedz: Odpowiadający napisał, że niektórzy tak o AMWAY piszą i wyjaśnił co to pojęcie oznacza. Sama sprzedaż bezpośrednia wcale nie znaczy, że mamy do czynienia z sektą... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-31 15:26:54

Pytanie: Jeżeli wolą Pana Boga jest np. żebym zdała egzamin to czy egzaminator zadając mi podchwytliwe pytania (jest złośliwy) może tę wolę zmienić?

Odpowiedz: Odpowiadając nieco żartobliwie... Jeśli wolą Bożą jest, by ktoś zdał egzamin nawet jeśli się nie nauczył, to Bóg sprawi, że egzaminator będzie w szampańskim nastroju i podchwytliwych pytań zadawać nie będzie... Przy okazji: odpowiadający jednak takich spraw jak zdany czy niezdany egzamin nie wiązałby z Bożymi planami. Tak się może dziać w wyjątkowych wypadkach. W większości to sprawa naszego przygotowania i charakteru egzaminatora. Trudno w takich sprawach dopatrywać się realizacji jakichś Bożych planów. Bóg, owszem, może w ich realizacji posłużyć się naszym nieprzygotowaniem albo złym humorem egzaminatora, ale zasadniczo chyba nie wpływa na los egzaminu... Ale prawda na ten temat jest wiadoma tylko Bogu... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-31 14:50:59

Pytanie: Gdzie mogę znależ: ROZWAŻANIE SŁOWA BOŻEGO, KIEDY ROZWAŻAMY SŁOWO BOŻE

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-03-31 11:32:58

Pytanie: Szczęść Boże! Chciałam się dowiedzieć czy powinnam się modlić za dziecko które zmarło po urodzeniu i zostało ochrzczone

Odpowiedz: W takim wypadku dziecko powinno trafić wprost do nieba. Modlitwa za nie nie jest jednak zupełnie pozbawiona sensu. Będzie to modlitwa, w której Ty zyskasz więcej. Zyskasz świadomość, że ciągle jest ono Twoje, nawet jeśli jest już u Niebieskiego Ojca... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-31 00:09:12

Pytanie: PLANOWANIE - NIEPLANOWANIE DZIECI W MAŁŻĘŃSTWIE Jesteśmy małżenstwem od 3 lat. [ja mam 33 lata, mąż 37]. Mamy 2 dzieci, które poczęły się ze stosunku 5 dnia po dniu rozpoczęcia miesiączki. Nie chcę więcej ćwiczyć na sobie NPR. [Od 3 lat albo jestem w ciąży, albo karmię. Jestem tym zmęćzona. ] Nie chcę się stresować kolejną nieplanowaną ciążą. Takie badanie ścianek pochwy czy śluzu jest dla mnie niesmaczne. Mierzenie temperatury jest dla mnie uciążliwe. Jestem zmęćzona dziećmi, pracą przy nich i obowiązkami w domu. Dla mnie ta metoda niszczy małżeństwo, sprowadza je do rangi seksu i MAŁŻEŃSTWO JEST PODPORZADKOWANE SEKSOWI. Ja nie mogę się kochać, tylko wtedy, gdy papierek to uzna za możliwe! Wtedy naprawdę się odechciewa i mi i mężowi kochania się. Dlaczego małżeństwo jest aż tak uprzedmiotowiane? Dlaczego kobieta może się kochać w dniach dla niej najbardziej pełnych wrażeń erotycznych i musi być wtedy poczęcie.[owulacja!] A mężczyzna zawsze ma pełną satyswakcję.To nie jest naturalne, ja muszę zmuszać się, by kochać się przed okresem, jestem wtedy obrzmiała, ciężka, nie pociąga mnie seks. Mąż nie nalega wtedy na stosunek... przceież jesteśmy normali i nie robimy nic na siłę. Przecież jsteśmy małżeństwem i tu nie chodzi o to, by cały czas współżyć, ale wtedy, gdy OBOJE mamy na to ochotę i nie sprawia nam to problemu. Nie rozumię argumentu, że ograniczanie współżycia powoduje, że łatwiej nam będzie przebrnąć trudne chwile. To nieprawda. Po 1 porodzie prawie 5 m-cy nie kochaliśmy się. Można wytrzymać, całkiem łatwo. Listem tym zmierzam do tego, czy możemy stosować prezerwatywę? Gdzie w Bibli pisze,że nie można stosować antykoncepcji? A Onan? Dlaczego Kościół skreśla takie małżenstwa, które stosują antykoncepcję oprócz NPR? Jeżeli i tak zastosuję prezerwatywę, która jest grzechem, to jest dalej sens chodzić do kościoła? Przecież i tak do spowiedzi nie pójdę, aż do menopauzy.... to absurd... agnieszka ps. tak naprawdę myślałam ze w NPR chodzi o to by ewentualne poczęcie i dziecko było bezpieczne, aby nienarodzonemu nie zaszkodzić- "to przy okazji" Ale tu chodzi o umiarkowane współżycie... o ograniczanie popedu w sposób nienaturalny [dni płodne-największa ochota]. A jeśli małżenstow współzyje non -stop, rodzi dzieci co kilka miesięcy, nie stosuje zatem żadnej antykoncepcji - czyli wielowielodzietne rodziny, to tu dopiero możemy mówić o "rozbrykanym" temperamencie erotycznym; czy nie powinno się również i tego potępiać? Jestesmy naprawdę dobrym małżenstwem, tylko ta ingerencji Kościoła w strefę seksu. I czy tak naprawdę jest to grzech? Jeszce 35 lat temu każda antykoncepcja była zakazana w Kosciele,a nie wiadomo co bedzie za 35 lat. A tak naprawdę to każdy będzie na Sądzie Ostaecznym sądzony, również i ten, kto tak interpretuje Pismo Sw.,,, Białe małżeństwo - wykluczamy.

Odpowiedz: Piękny artykuł na interesujący nas temat napisał niegdyś o. Jacek Salij. Mozna go przeczytać TUTAJ .... Chyba jest Pani bardzo rozgoryczona. Cóż powiedzieć... Proszę jednak zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję: powołując się na fakt, że współżycie powinno odbywać się jak najbardziej naturalnie, chce Pani jednocześnie stosować sztuczne metody pozbawiania płodności... Odpowiadając na pytanie: używanie prezerwatywy jako środka antykoncepcyjnego (zresztą o stosunkowo małej skuteczności) jest przez Kościół uważane za niewłaściwe. Co do tego co będzie za 35 lat... Teoretyczne podstawy dzisiejszej postawy Kościoła wobec pigułek antykoncepcyjnych wypracował zespół pod przewodnictwem Karola Wojtyły. Sprawa była naprawdę przemyślana. A czy w przyszłości ktoś spojrzy na sprawę inaczej... Odpowiadający tego nie wie. Zobaczymy za 25 lat... Słusznie Pani twierdzi, że wszystko ostatecznie rozstrzygnie Bóg. Póki co Jego wolę poznajemy poprzez słuchanie Kościoła. Wierzymy, że kieruje nim Duch Święty. Może warto jednak temu ufać?

Pytanie z dnia: 2005-03-30 20:45:18

Pytanie: Szczęść Boże!!! Mam ważne pytanie...czy założenie związku z synem mojego kuzyna jest kaziroctwem, grzechem. Czy jest możliwe założenie takiego związku według wyznaczonech zasad obowiązujących w kościele??? Proszę o odpowiedż. Z góry bardzo dziękuję.

Odpowiedz: Według zasad obowiązujących w Kościele zabronione jest małżeństwo z kuzynem (wspólny dziadek czy babcia). To czwarty stopień linii bocznej (tyle dzieli ich zrodzeń) Związek w piątym stopniu linii bocznej nie jest zabroniony... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 20:25:56

Pytanie: Gdzie mogę otrzymać aktualne informacje nt. sympozjów naukowo - teologicznych odbywających się na terenie Polski?

Odpowiedz: Proszę odwiedzić strony uczelni, na których znajdują się wydziały teologiczne... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 19:50:56

Pytanie: Czy inne religie też czczą Jezusa? Nie mówię oczywiście o czci Boskiej, ale czy np. świadkowie Jehowy (albo inne religie) oddają Mu w jakikowiek sposób cześć, chocby jako wspaniałemu człowiekowi? Czy można mówić o czci dla Jezusa, czy też tylko o podziwie, szacunku itp. Czy ktokolwiek poza chrześcijanami czci Jezusa?

Odpowiedz: Pytanie wikła się w rozumienie słowa cześć. Jeśli przyjąć, że oznacza ono uznawanie w Jezusie Boga, to oczywiście czczą Jezusa tylko chrześcijanie. Jeśli znaczy, że szanuje się jego wielkość, wspaniałość, to oczywiście zdarza się to i wśród tych, którzy nie uznają bóstwa Chrystusa.... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 19:47:24

Pytanie: Informacje dotyczące Jezusa jako postaci historycznej to tak naprawdę kwestia historii a nie wiary - bo jako człowiek urodził się, zył określoną ilość lat, wypowiadał konkretną naukę. Dlaczego więc - skoro to kwestia nauki a nie wiary - wierzący przyjmują że Jezus jest taki, jak mówią Ewangelie, a niewierzący, że jest zupełnie inny?

Odpowiedz: Oprócz wiary czy niewiary mamy dokumenty, które o życiu Jezusa traktują. Głównie jest to Nowy Testament. Jeśli ktoś kwestionuje wartość Ewangelii jako dokumentu historycznego (choć to nie kroniki życie Jezusa) to powinien przedstawić jakieś konkretne argumenty przemawiające za ich odrzuceniem. Z naukowego punktu widzenia podważanie ich wiarygodności jest mocno naciągane i tchnie uprzedzeniami... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 19:47:14

Pytanie: Szcześć Boże mam pytanie jak odczuwa się powołanie kapłańskie. Czy ja jak mam 14 lat moge czuć powołanie służenia Panu Bogu przez całe życie??

Odpowiedz: Może tak być. Ale póki co i tak będziesz musiał poczekać do matury. Dopiero potem możesz zacząć studiować teologię w seminarium. Minie więc następnych 6 lat zanim ewentualnie przyjmiesz święcenia. Masz czas... Powołanie to zazwyczaj pragnienie zostania księdzem. Wyraża się ono szczególnie przez umiłowanie Eucharystii i sakramentu pokuty... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 19:45:03

Pytanie: Ostatni raz na temat historyczności Ewangelii: Konstytucja Dei Verbum mówi że Ewangelie ukazują zycie Jezusa takim ,ajkie było naprawde, niektóre rzeczy streszczając, podając w pełniejszym zrozumieniu, ale zawsze by pokazać prawdę o Jezusie. W związku z tym mam pytanie. Czy to stwierdzenie Konstytucji dotyczy też Ewangelii dzieciństwa - tzn. czy Kościół jest pewien co do tego że 1.Gdy narodził się Jezus, odbywał sięspis ludności (podobno za czasów Heroda spisu nie było, ale nie wiem czy mam rzetelne informacje na ten temat) 2.Jezus narodził się w Betlejem 2.Jezus w dzieciństwie uciekał do Egiptu

Odpowiedz: Odpowiedź na swoje pytanie masz już w przytoczonym przez siebie tekście konstytucji: niektóre rzeczy streszczając, podając w pełniejszym rozumieniu... Interesujący nas fragment brzmi Konstytucji o objawieniu Bożym brzmi (KO 19): Święta Matka-Kościół silnie i bardzo stanowczo utrzymywał i utrzymuje, że cztery wspomniane Ewangelie, których historyczność bez wahania stwierdza, podają wiernie to, co Jezus, Syn Boży, żyjąc wśród ludzi, dla wiecznego ich zbawienia rzeczywiście uczynił i tego uczył aż do dnia, w którym został wzięty do nieba (por. Dz 1,1-2). Apostołowie po wniebowstąpieniu Pana to, co On powiedział i czynił, przekazali słuchaczom w pełniejszym zrozumieniu, którym cieszyli się pouczeni chwalebnymi wydarzeniami życia Jezusa oraz światłem Ducha prawdy oświeceni. Święci zaś autorzy napisali cztery Ewangelie, wybierając niektóre z wielu wiadomości przekazanych ustnie lub pisemnie, ujmując pewne rzeczy syntetycznie lub objaśniając, przy uwzględnieniu sytuacji Kościołów, zachowując wreszcie formę przepowiadania, ale zawsze tak, aby nam przekazać szczerą prawdę o Jezusie. W tej przecież intencji pisali czerpiąc z własnej pamięci i własnych wspomnień, czy też korzystając ze świadectwa tych, którzy "od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa", byśmy poznali "prawdę" tych nauk, które otrzymaliśmy (por. Łk 1,2-4). J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 17:39:23

Pytanie: W Barcelonie znajduje sie Katedra sw. Eulalii. Prosze o kilka slow o Tej Swietej - u nas malo znanej.

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 17:36:22

Pytanie: jakie sa poszczegolne " punkty" modlitwy paschalnej podczas triduum paschalnego i jak wygladala pascha Chrystusa w tych dniach (szczegolnie chodzi mi o wielki piatek i wielka sobote oraz wielkanoc ) prawdopodobnie bylo to w ksiazeczce ktora byla zalaczona do goscia niedzielnego z 20 03, ktorej nie umiem znalezc w archiwum g.n.

Odpowiedz: Dodatek, który był w Gościu, w formacie pdf znajdziesz TUTAJ. Zwróć uwagę, że zamieszczono tam znacznie więcej materiałów na interesujący Cię temat... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 16:48:00

Pytanie: Czy wypicie jednego slabego piwa (Reds) w wieku 16 lat to grzech ciezki?

Odpowiedz: Proszę zapytać o to spowiednika. Zasadniczo młodzi ludzie nie powinni używać alkoholu... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 14:42:50

Pytanie: Szcześć Boże! Czy msza w Wielka Sobote jest wazna takze jako msza niedzielna?

Odpowiedz: Tak. Msza w Wielką Sobotę to tak naprawdę Msza Wiglii Paschalnej, a więc należy już do Niedzieli Zmartwychwstania... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 11:33:19

Pytanie: Jakie stanowisko zajmuje Kościół jeżeli chodzi o tzw. zły dotyk np. w rodzinie czy wogóle czy można normalnie w wieku dorosłym wziąźć ślub (w związku heterycznym oczywiście) bo jak wiadomo zły dotyk boli całe życie czy należy wieść życie samotne czy jest coś na ten temat w Biblii?

Odpowiedz: Nie ma przeszkód, by osoby zranione "złym dotykiem" zawierały małżeństwo, chyba że spowodowało to takie psychiczne spustoszenie, że ktoś nie jest zdolny zawrzeć ważnego małżeństwa... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 08:54:42

Pytanie: SZCZĘŚĆ BOŻE! WE WRZEŚNIU TEGO ROKU CHCIELIBYŚMY ZAWRZEĆ ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI NA JEDNEJ Z GRECKICH WYSP. W JAKI SPOSÓB MOGĘ SIE DOWIEDZIEĆ CZY W OBECNEJ CHWILI NA KRECIE LUB RODOS PRZEBYWA POLSKI KSIĄDZ KTÓRY ZGODZIŁBY SIĘ UDZIELIĆ NAM ŚLUBU? Z GÓRY BARDZO DZIEKUJĘ ZA POMOC.

Odpowiedz: Nic nam na ten temat nie wiadomo. Kreta jest wyspą zasadniczo prawosławna (jak cała Grecja) i katolików jest tam niewielu. Możesz zajrzeć TUTAJ albo TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-03-30 06:07:03

Pytanie: Czy mogę przystepować do Komuni Św tylko w niedzielę, bowiem mam daleko do kościoła polskiego i nie mogę codziennie uczestniczyć w Eucharystii jak to miało miejsce w Polsce. Obecnie przebywam w USA. Jak często powinienem się spowiadać? W Polsce co miesiąc przystępowałem do Sakramentu Pokuty.

Odpowiedz: Oczywiście możesz być na Mszy i przystępować do komunii rzadziej. Nikt nie wymaga, abyś był na niej codziennie... Obowiązkiem jest jedynie udział w niedzielnej (i świątecznej) Eucharystii... Odnośnie do spowiedzi ścisłym obowiązkiem jest przyjęcie sakramentu pokuty raz do roku. W miarę możliwości staraj się robić to częściej, bo raz do roku to zupełne minimum. Podobnie jak obowiązek przyjęcia raz do roku, w okresie wielkanocnym, Komunii... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 21:59:37

Pytanie: dlaczego Jezus ustanowił ofiarę swego Ciała i Krwi w czasie Wieczerzy Paschalnej, dlaczego to wydarzenie dokonuje się teraz???

Odpowiedz: Pascha była pamiętką wyzwolenia Izraelitów z ziemi egipskiej i zawarcia przymierza na Synaju. W tę symbolikę wpisuje się Pan Jezus: dokonuje Nowej Paschy: przejścia ze śmierci do życia; przez swoją śmierć i zmartwychwstanie prowadzi nas z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych. I w swojej krwi zawiera z nami nowe i wieczne przymierze... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 17:20:02

Pytanie: Szczęść Boże, mam problem z którym niebardzo sobie potrafie poradzić. Szukam odpowiedzi i nie moge jej znaleźć. Może tutaj mi sie uda. Otóż jestem homoseksualistą i jestem z ze swoją orientacją pogodzony, jednak ostatnio coraz częsciej zastanawiam sie nad tym, czy w związku z tym co i z kim robie to czy po śmierci automatycznie skazany zostane na potępienie. Prawdopodobnie odpowiecie, że tak. Ale ja ciągle nie mam pewności. Ciągle coś mi się nie zgadza. Przecież Chrystus ustanawiając przykazanie miłości uczynił je najważniejszym. Zatem czy jeśli prawdziwie kocham innego mężczyzne (nie chodzi w tej miłości wyłącznie o sex) to czy ta moja miłość jest gorsza od miłości do kobiety. Wiem, że ta miłośc jest bezowocna ale prawdziwa. A może lepiej by było gdybym udawał, że kocham kobiete, poślubił ją, miał z nia dzieci i całe życie oszukiwał siebie, ją i wszystkich wokół. Czy miłośc może być grzeszna? Prosze pomóżcie rozwiązać mi tę zagadke. Bóg zapłac.

Odpowiedz: Istnieje wiele form miłości. Miłość rodzicielska, miłość braterska, miłość nieprzyjaciół... Każda wyraża się nieco inaczej. Kościół nie zabrania miłości ale udawania związku małżeńskiego przez osoby tej samej płci. Małżeństwo ze swej natury skierowane jest na zrodzenie potomstwa, co w związku homoseksualnym z oczywistych powodów jest niemożliwe. A związki homoseksualne próbują udawać małżeństwo. Sam napisałeś, że nie chodzi w nich tylko o seks. To prawda. Nie tylko, ale także... Bez tego wymiaru seksualnego miłość do osoby tej samej płci nie byłaby czymś nagannym, jak nie jest naganna miłość rodziców do dzieci, siostry do brata czy troska o przyjaciela... Zobacz też TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 12:56:57

Pytanie: Ewangelia podaje że wszyscy, nawet Kananejka, mówią do Jezusa "Panie". Czy to znaczy żę wszyscy od razu po spotkaniu z Jezusem uznawali w Nim Pana I Boga?

Odpowiedz: Niekoniecznie. Podobnie jak setnik spod krzyża tytułując Jezusa Synem Bożym niekoniecznie widział w Nim Boga. Czasami jednak inaczej już ten tytuł rozumieją Ewangeliści. Dla nich wyznanie tamtych ludzi nabrało głębszego wymiaru, charakteru czegoś w rodzaju proroctwa... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 12:55:38

Pytanie: Jak uzasadnić że Jezus był samym Bogiem, a nie po prostu człowiekiem obdarzonym przez Boga niezwykła mocą?

Odpowiedz: Jak już wielokrotnie ostatnio pisano, nie można w Jezusie uznac tylko człowieka, jeśli Apostołowie przekazali nam, że był Bogiem. I przekazali nam tę swoją wiarę w Nowym Testamencie. Ostatecznie kto Go znał lepiej: ci, których uczył, którzy z nim chodzili, czy ktoś żyjący 2000 lat później? J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 12:54:49

Pytanie: Aby kogoś kanonizować, potrzebne są cuda. Czy każdy święty czyni cuda? Czy np.ponieważ żaden cud nie stał sięza przyczyną mojej zmarłej prababci, to mogę mieć pewność że nie ma jej w niebie?

Odpowiedz: Cud jest potrzebny do beatyfikacji i kanonizacji. Nie wymaga się go od męczenników za wiarę. Jeśli za wstawiennictwem kogoś zmarłego nie dokonał się żaden cud nie znaczy, że nie jest świętym. Po prostu cud stanowi swoisty znak, że ów ktoś już niebo osiągnął... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 12:53:16

Pytanie: Święty Piotr był ubogim rybakiem - po co więc wymyślono świętopietrze i tym podobne środki dla zdobywania pieniędzy dla jego następców? Czemu pepieżom (zwłaszcza w przeszłości) tak daleko od ewangelicznego ubóstwa?

Odpowiedz: Co tak naprawdę ma papież? Ostatnie wydarzenia pokazały, że niewiele. Tak naprawdę osobiste bogactwo papieży to mit. Bogactwo które ich otacza to bogactwo urzędu, instytucji, a nie ich samych. Pieniądze zbierane na Stolicę Apostolską przeznaczane są na jej działalność, a nie dla zaspokojenia osobistych zachcianek papieży... No, chyba że za osobistą zachciankę uznać wybudowanie pięknego kościoła, muzeum czy placówki naukowej... Coż... Ile ludzi przy okazji znajdzie pracę, o tym już ludzie zapominają... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 12:51:53

Pytanie: Ewangelia mówi że chleb i wino stały się Ciałem i Krwią Chrystusa - ale ciało i krew to jeszcze nie człowiek, a gdzie np.dusza? Jezus nie powiedział że ten kawałek chleba to On sam, tylko że to Jego Ciało, czemu więc mówimy o Jezusie ukrytym w Najświętszym Sakramencie, a nie o Jego Ciele i Krwi (tylko). W czasie ostatniej wieczerzy uczniowie przecież nie klęknęli przed tym kawałkiem chleba. Niie mogę zrozumieć dlaczego czcimy Jezusa w Najświętszym Sakramencie, skoro On jest wszędzie.

Odpowiedz: Wierzymy, że pod postacią chleba i wina jest cały Chrystus: ze swoim bóstwem i człowieczeństwem złożonym z ciała i duszy. Warto dodać, że semici w krwi widzieli siedlisko życia (a więc mniej więcej to, co my rozumiemy przez pojęcie duszy). To dlatego kapłan przed komunią wrzuca do kielicha z Krwią kawałek Eucharystycznego Chleba. Jako symbol zmartwychwstania... Adoracja Najświętszego sakramentu rzeczywiście jest czyś późniejszym. Jest jednak zupełnie zrozumiałe, że jeśli pod postacią chleba jest Pan Jezus, to możemy mu taką cześć oddawać. Nie chodzi tu bowiem o stanie czy klęczenie, ale wyrażenie szacunku. Bardziej w adoracji chodzi o uświadomienie kim jest Ten, który ukrył się pod postacią chleba, niż o to, jaką postawę ciała wobec Niego przyjmiemy. Podobnie jest z przyjmowanie Komunii. Ci, którzy chcieliby przez stanie podczas przyjmowania Ciała Pańskiego lekceważyć Jezusa, powinni zawsze przed Eucharystią klękać... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 11:43:54

Pytanie: Mam 8 pytań: 1.skoro Bóg kocha szatana, to czy my naśladując Boga też powinniśmy kochać diabła? 2.Czy osoba opętana, która umarła pójdzie do piekła? 3.Czy w piekle są poszczególne poziomy mąk, jak w dziele dantego? 4.Czy w niebie są jakieś poziomy? 5.Czy można bezpośrednio iść do nieba, czy dopiero po czyścu. Podobno św.Faustyna miała iśc najpierw do czyśca. 6.Czy po zmartwychwstaniu ciał każdy człowiek będzie przy Jezusie.Skoro będzie to niezliczony tłum to trudno to sobie wyobrazić. 7.dlaczego wybierano świeckich papieży? 8.Dlaczego kanonizowano cesarza Henryka II, który w walce ze słowianami bratał się z poganami i odznaczał się okrucieństwem.Mam wrażenie, że kanonizowano go tylko dlatego,że był sponsorem wielu klasztorów.W Polsce nie ma ani jednego kościoła i ołtarza ku jego czci.

Odpowiedz: 1. Jak chcesz tę miłość okazywać? ... Diabłu należy się sprzeciwiać, bo zawsze chce zła człowieka. Pięknie pokazuje to historia z opętanym Gerazeńczykiem (Mk 5, 1-20). Nawet kiedy Jezus okazał im llitość pozwalając wejść w świnie, one spowodowały wielkie szkody. Jeszcze raz więc pytanmie: jak miłość do diabła w naszym wykonaniu miałaby wyglądać? Modlitwa? 2. Sąd należy zostawić Bogu. Bo nie wiemy na ile opetanie było przez owego człowieka zawinione... 3. Kościół nic na temat poziomów mąk w piekle nie mówi. Sobóór Florencki wspomniał tylko, że kary piekielne nie dla wszystkich są takie same (w "Dekrecie dla Greków") 4. Podobnie jak w poprzednim wypadku w Dekrecie dla Greków mówiono o zróznicowaniu "w oglądaniu jasno samego Boga". Raczej jednak chodzi o to, że każdy do pełni szczęścia różnych rzeczy potrzebuje. (św. Paweł wspomina o trzecim niebie - 2 Kor 12,12). Na pewno w niebie wszyscy będziemy w pełni szczęśliwi. 5. Wie to tylko Bóg, ale możemy przypuszczać, że niektórzy idą prosto do nieba... 6. :-) Człowiek nie potrafi sobie wszystkiego wyobrazić. Może będzie to tak, że zawsze, w każdej chwili bedziemy mogli się do Niego zwrócić i być wysłuchani. Tak jak teraz, gdy wszyscy w różnych miejscach modlą się do Boga, a On wszystkich słyszy. 7. Świeckich papieży? Hmmm... Może jasniej... Papież zawsze jest duchownym, biskupem Rzymu. Nawet gdyby wybrano biskupem kogoś świeckiego, przed objęciem swojej funkcji musiałby otrzymać sakrę biskupią... 8. Henryk II został kanonizowany w 1146 roku i opowiadający nie zna motywów, które kierowały biskuoami bamberskimi, promotorami jego kultu. Widocznie mieli ku temu jakieś powody. My, Polacy, mamy prawo go nie lubić... J.

Pytanie z dnia: 2005-03-29 11:31:01

Pytanie: Według św.Tomasza z Akwinu jest coś takiego jak hierarchia miłości bliźniego, tzn., że wobec nalbliższych mamy większe zobowiązania. Czy kościół przyjmuje stanowisko św.Tomasza? Jeśli tak to mam pytanie:Czy narodowcy przedwojenni słusznie powoływali się na św.Tomasza głosząc hierarchię miłości poszczególnych narodów?

Odpowiedz: Odpowiadający nie zna dokładnie tego poglądu św. Tomasza, więc zatrzyma się na sprawach bardziej ogólnych... Oczywiście że wobec najbliższych nam osób mamy zobowiązania największe. Im ktoś nam dalszy, tym nasze zobowiązanie jest mniejsze. Najbliżsi to rodzice, rodzeństwo, rodzina. Ich bowiem znam, z nimi się kontaktuję. Anonimowego człowieka mieszkającego na drugim końcu świata nigdy nie spotkałem i dlatego nawet nie wiem, że istnieje i jakie ma potrzeby. Chodzi o to, że nie jesteśmy w stanie służyć pomocą wszystkim ludziom. Powinniśmy więc świadczyć ją tym, którzy rzeczywiście są wokół nas. Nie znaczy to jednak, że mamy pogardzać kimś kogo nie znamy. Przede wszystkim zaś nie powinnśmy dzielić na "bliskich" i dalekich" na podstawie przynależności narodowej. Oczywiście istnieje coś takiego jak wspólnota języka, miejsca zamieszkania itp, ale przeciwko takiemu ciasnemu pojmowaniu "bliskich" wystąpił juz Jezus w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Moim bliźnim jest ten, kogo spotykam. Nawet jeśli jest nim żołnierz wrogiego państwa. Muszę, niestety, bronić przed nim siebie samego i innych moich bliskich, ale nie wolno mi zapominać, że jest człowiekiem. Takim samym jak ja. Gdyby był ranny, muszę mu pomóc. Gdyby się poddał, nie wolno mi go zabijać... J. J.

: elementy
elementy -> Dna składa się z czterech prostszych jednostek, zwanych nukleotydami, a każda z nich zbudowana jest z odpowiedniej zasady azotowej
elementy -> Gdzie w Piśmie Świętym można znależć wzmiankę na temat podziału grzechów na lekkie i ciężkie? Przeczytałem całe ( może za mało uważnie) i nie znalazłem nic takiego
elementy -> 23 maja 2002) Czy w Nowym Testamencie występowało pierwotnie(1i2 wiek n e.) imię Boże jhwh, pisane z języka hebrajskiego jako tetragram?
elementy -> Jednostki pokojowe
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-06-30 15: 03: 45 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-12-31 20: 42: 30 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2007-08-31 23: 48: 42 Pytanie: Jak długo trwało stworzenie Świata? Odpowiedz
elementy -> Kbo uł, Elementy teorii decyzji
elementy -> Pytanie z dnia: 2005-01-31 23: 10: 32 Pytanie
elementy -> Elementy dzieła muzycznego – agogika Cele lekcji

Pobieranie 453.73 Kb.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna