Radio frequency ablationPobieranie 5.2 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar5.2 Kb.
Ablacja przezskórna - zabieg kardiologiczny, który ma na celu trwałe wyleczenie zaburzenia rytmu serca (częstoskurcz). Polega na zniszczeniu najczęściej energią termiczną obszaru serca, będącego anatomicznym podłożem występowania takiego schorzenia.

Ablacja przezskórna jest szczególnie przydatna w wypadku leczenia częstoskurczów o mechanizmie nawrotnym (ang. reentry).

W celu wykonania ablacji do serca przez tętnicę udową wprowadzona zostaje specjalna elektroda.
Przeprowadza się badanie mające na celu zlokalizowanie miejsca w którym znajduje się źródło nieprawidłowych wyładowań (mapowanie). Nowoczesną metodą mapowania jest tzw. system trójwymiarowej nawigacji elektroanatomicznej CARTO. Następnie w tym miejscu umieszcza się elektrodę, która zostaje rozgrzewana prądem o częstotliwości radiowej (ang. RF ablation - Radio frequency ablation) do temperatury ok. 60° Celsjusza. Taka temperatura jest wystarczająca do zniszczenia ogniska będącego źródłem arytmii.

Ablacja jest wysoce skuteczna, ale pełny efekt często jednak trzeba dłużej poczekać, ponieważ arytmia może ustępować przez dłuższy czas po tym zabiegu. Zdarzają się przypadki wykonywania nawet kilku ablacji u jednego pacjenta.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w pracowni elektrofizjologii. Pod kontrolą obrazu RTG do serca wprowadza się elastyczną plastikową prowadnicę. Przez nią wprowadzana jest elektroda i po znalezieniu źródła arytmii końcówka elektrody jest tam umieszczana i rozgrzewana. Całkowity czas wykonywania ablacji wynosi nawet kilka godzin.

Możliwe powikłania:żródło: pl.wikipedia.org
: files
files -> Instrukcja obsługi do kamery internetowej A4tech evolution Smart View Cam Instalacja oprogramowania Przed rozpoczęciem instalacji odinstaluj wszelkie wcześniej zainstalowane kamery internetowe
files -> Aneks nr 2 do Uchwały nr xxiii/178 /2004 z dnia 1 października 2004r. Rady gminy kłAJ
files -> Plan wynikowy z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej do programu „Słowa na start!”
files -> Apel o dostosowanie zieleni przydrożnej do wymogów bezpieczeństwa współczesnego ruchu drogowego
files -> Sale lekcyjne Biurko
files -> Katedra energoelektroniki I napęDÓw elektrycznych propozycje tematów dyplomowych studia I stopnia –28. 02. 2015
files -> Scenariusz i reżyseria: Konrad Niewolski
files -> Wydział Elektryczny Kierunek studiów
files -> Ankieta danych osobowych do umowy zlecenia

Pobieranie 5.2 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna