Robotyka kalendariumPobieranie 157.25 Kb.
Strona1/3
Data02.05.2016
Rozmiar157.25 Kb.
  1   2   3
ROBOTYKA - KALENDARIUM


około 350 p.n.e.

wybitny grecki matematyk Archytas z Tarentu buduje mechanicznego ptaka nazwanego "Gołąb" (ang. the Pigeon) napędzanego parą. Według przekazów historycznych ptak ten potrafił latać.

1206

powstaje pierwszy prymitywny robot humanoidalny. Była to mechaniczna łódź z czterema automatycznymi muzykami, pływająca po wodzie. Wynalazek ten stworzony przez Araba - Al-Jazariego miał zabawiać gości podczas przyjęć królewskich.
fot. www.thocp.net
1495

Leonardo da Vinci buduje mechaniczne urządzenie wyglądające jak rycerz w zbroi. Mechanizmy ukryte w jego wnętrzu sprawiały, że mechaniczny rycerz poruszał się - wyglądało to tak jakby wewnątrz siedziała żywa osoba.
Średniowieczni wynalazcy często budowali urządzenia podobne jak "robot Leonarda", wykonujące określone czynności, takie jak zamykanie i otwieranie drzwi, witanie wchodzących itp. Urządzenia takie budowano do zabawiania władców.
Pomimo iż nie znano wtedy elektryczności, zbudowano wiele modeli poruszanych energią wody, siłą ciężkości czy energią zmagazynowaną w sprężynach.
fot. www.thocp.net
1525

powstaje pierwszy prawdziwy android w ludzkiej formie - zbudowany przez Niemca - Hansa Bullmanna. Źródła wskazują, iż zbudował on klika androidów symulujących prawdziwych ludzi - niektóre z nich potrafiły nawet grać na instrumentach muzycznych. W tym samym czasie Gianello Torriano z Cremony zbudował androida - kobietę Torriano, potrafiącego grać na lutni. Figurka ta obecnie znajduje się w Kunsthistorisches Museum we Wiedniu.
fot. www.thocp.net
1564

Francuz Pare Ambroise publikuje projekt mechanicznej ręki.
fot. www.thocp.net
1738

Jacques de Vaucanson rozpoczyna w Grenoble (Francja) budowę automatu. Zbudował trzy sztuki. Pierwszym był mechaniczny chłopiec grający na flecie potrafiący zagrać 12 piosenek. Drugi automat potrafił już nie tylko grać na flecie, ale także grał na tamburynie. Jednak najbardziej znanym wynalazkiem Vaucansona był trzeci automat, którym była mechaniczna kaczka, która potrafiła poruszać się, kwakać, machać skrzydłami a nawet jeść i trawić pożywienie.
fot. BBC
1753

pojawia się pierwszy prawdziwy w cywilizacji zachodniej automat do pisania tekstu, zbudowany przez Knausa. Nie mniej ważne od funkcjonalności maszyny były wykonane na niej zdobienia, charakterystyczne dla tamtych czasów.
fot. www.thocp.net
1760

niemiecki wynalazca Friedrich von Knauss buduje androida potrafiącego trzymać pióro i pisać nim tekst (do 170 słów).

1770

Szwajacarscy zegarmistrzowie i wynalazcy nowoczesnych zegarków na rękę - Pierre Jaquet-Droz i jego syn Henri-Louis Jaquet-Droz budują automaty dla europejskich rodzin królewskich. Stworzyli oni trzy lalki, każda z unikatową funkcją. Jedna potrafiła pisać, kolejna grała melodię, a trzecia rysowała obrazki.
fot. www.thocp.net
1805

Joseph Jacquard buduje automatyczne krosno kontrolowane przez kartę dziurkowaną (perforowaną). Karty tego typu będą później stosowane jako metoda sterowania dla pierwszych komputerów w XX wieku.
fot. University of Calgary
1810

Friedrich Kaufmann buduje mechanicznego trębacza. Mierzący 180 cm wysokości automat potrafił grać na trąbce dzięki zaworom przepuszczającym powietrze przez 12 mechanicznych języków. Dzięki nim generowany dźwięk mógł być modulowany. Całość była napędzana mechanizmem sprężynowym.
fot. www.thocp.net
1898

Nikola Tesla buduje i demonstruje na Madison Square Garden zdalnie sterowaną robo-łódź. Amerykański patent nr 613809 zgłoszony przez Teslę opisuje pierwsze na świecie urządzenie sterowane drogą bezprzewodową. Urządzenie to zasilane poprzez wewnętrzne baterie, reagowało na sygnały radiowe. Tesla nie ograniczył tej metody sterowania do łodzi, ale przenosi swoja technologię do innych pojazdów wszelakiego rodzaju oraz mechanizmów mobilnych. Naukowiec chciał, aby możliwe było sterowane dziesiątkami maszyn poprzez jednego lub kilku operatorów wykorzystujących odpowiednio dostrojone radionadajniki i radioodbiorniki.
Kiedy jeden z dziennikarzy New York Times napisał, że Tesla mógłby zbudować bezzałogową łódź podwodną zdolną do przenoszenia dynamitu jako broni, ten zareagował na ten tekst tymi słowy: "To nie będzie bezprzewodowa torpeda, ale pierwsza rasa robotów, mechanicznych ludzi, którzy będą wykonywać ciężka pracę wykonywaną dotąd przez rasę ludzi".
Łódź Tesli była w dosłownym znaczeniu narodzinami robotyki. Naukowiec miał ogromną wiedzę z inżynierii mechanicznej i elektrycznej, co pozwoliło mu na budowę pierwszej zdalnie sterowanej robo-łodzi. Niestety, urządzenie to wyprzedzało wyobraźnię ówczesnych ludzi, którzy nie widzieli dla tej maszyny żadnego praktycznego zastosowania.
fot. PBS

1921

czeski pisarz Karel Capek po raz pierwszy używa słowa "robot" w swojej sztuce "R.U.R" (Rossuum's Universal Robots). Słowo robot po czesku znaczy robota, czyli ciężka, przymusowa praca.
fot. University of Texas - Robotics Research Group
1927

Niemiecki reżyser Fritz Lang stworzył robota kobietę - Maria, w jego filmie "Metropolis".
fot. www.thocp.net
1938

powstaje pierwszy programowalny mechanizm malowania sprayem opracowany przez dwóch Amerykanów - Willarda Pollarda i Harolda Roselunda.
fot. University of Calgary
1940

Isaac Asimov pisze serię opowieści o robotach dla magazynu Super Science Stories. Pierwszą opowieścią była "A Strange Playfellow" (później pod nazwą "Robbie"). Głównym bohaterem był robot który poczuł przywiązanie do chłopca którego miał chronić. Przez kolejne 10 lat Asimov pisze więcej opowieści o robotach, które ostatecznie zostały zebrane w tomie zatytułowanym "I, Robot" (1950).
Asimov przyczynił się do popularyzacji słowa "robotyka", które po raz pierwszy użył w swojej powieści ""Runaround" (zabawa w berka) w 1942 roku. Jednak największym wkładem Asimova w historię robotyki było stworzenie praw robotyki: - prawo pierwsze: robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy. - prawo drugie: robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z pierwszym prawem. - prawo trzecie: robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z pierwszym lub drugim prawem.
Później Asimov dodał jeszcze nadrzędne prawo (tzw. prawo zerowe): robot nie może skrzywdzić ludzkości, ani przez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.1945

II Wojna Światowa okazała się wielkim katalizatorem w rozwoju dwóch istotnych komponentów systemów robotyki: sztucznych układów czucia i kontroli autonomicznej. Istotnym urządzeniem okazał się radar do śledzenia obiektów wroga. Armia amerykańska zbudowała zrobotyzowany system do detekcji min, który był umieszczany z przodu czołgu. W przypadku detekcji miny, system mógł automatycznie zatrzymać czołg zanim ten wjechał na minę. Niemcy zbudowali sterowane, zrobotyzowane bomby zdolne do dokonywania korekt swoich trajektorii.
fot. MSNBC
1946

John Presper Eckert I John W. Mauchley budują maszynę ENIAC pierwszy na świecie całkowicie elektroniczny komputer cyfrowy (programowalny) do zastosowań ogólnych.
fot. MSNBC
1950

Alan Turing publikuje Computing Machinery and Intelligence , w którym opisuje test określający czy maszyna posiadła zdolność myślenia. Test ten nazywany jest "testem Turinga". Wygląda on następująco: prawdziwy człowiek może zadawać dowolne pytania dwóm obiektom, znajdującym się w osobnych pomieszczeniach. Jeden z nich jest człowiekiem, zaś drugi maszyną (np. komputerem). Człowiek zadający pytania musi określić który jest który. Odpowiedzi są w formie tekstu pisanego czcionką komputerową, po to aby nie było wskazówek ze strony głosu. Co więcej, badane obiekty nie są zobligowane do mówienia prawdy, dzięki czemu komputer może udawać człowieka. Jeśli człowiek zadający pytanie nie jest w stanie określić różnicy pomiędzy człowiekiem a maszyną, wtedy rozsądne jest pytanie "Czy maszyna potrafi myśleć?".
1956

powstaje elektroniczna robo-wiewiórka Squee. Za oczy służą dwie lampy fotoelektronowe, za "ręce" specjalna szufla która otwiera się i zamyka. Mechanizm posiada 4 organy zmysłu (dwie lampy fotoelektronowe, dwa przełączniki elektryczne), trzy organy ruchu (silnik napędowy, silnik sterujący oraz silnik zamykający i otwierający szuflę z przodu mechanizmu) oraz niewielki mózg na który składa się 6 przekaźników. Wiewiórka potrafiła polować na "orzechy". Orzechem była piłka tenisowa, nad którą trzeba było trzymać latarkę ze stabilnym światłem wymierzonym na wiewiórkę. Squee zbliżała się do "orzecha", podnosiła go (za pomocą szufli), po czym przestawała reagować na stabilne światło latarki kierowane na nią. Po "złapaniu orzecha" wiewiórka zaczynała szukać źródła innego światła (pojawiającego się i gasnącego 120 razy na sekundę), kierującego ją do "gniazda", do którego wrzucała zebrane orzechy. Kiedy orzech ląduje w gnieździe, wiewiórka ponownie zaczyna szukać kolejnych orzechów.
fot. www.thocp.net
1960

Firma American Machine and Foundry (AMF Corp.) stworzyła pierwszy na świecie robot cylindryczny, nazwany Versatran. Robot został zaprojektowany przez Harry Johnsona and Veljko Milenkovica.
fot. University of Calgary
1960

Na Uniwersytecie Johns Hopkins powstaje robot nazwany "Bestia". Robot ma w sobie kilkadziesiąt tranzystorów - kiedy jego bateria wyczerpuje się, maszyna potrafi znaleźć czrne gniazdko elektryczne na białej ścianie i podłączyć się do niego w cel naładowania baterii.
fot. University of Calgary
1962

pierwsze ramię robota przemysłowego - Unimate. Zostało zbudowane przez firmę Unimation założoną przez G.C. Devola i J.S.Engelbergera. Manipulator przemysłowy został zaprojektowany do wykonywania powtarzalnych i niebezpiecznych zadań na linii produkcyjnej General Motors.
fot. www.thocp.net
1963

powstaje jedno z pierwszych sztucznych ramion robotycznych sterowanych komputerowo. Rancho Arm służy jako narzędzie pomocniczne dla ludzi upośledzonych. Rancho Arm posiada 6 stopni swobody, dzięki czemu charakteryzuje się elastycznością typową dla ludzkiego ramienia.
fot. www.thocp.net
1965

Victor Scheinman i Larry Leifer budują ramię robota nazwane Orm, napędzane sprężonym powietrzem. Słowo "Orm" po norwesku znaczy "wąż" .
1966

Stanford Research Institute (później znany jako SRI Technology) buduje Shakey'ego - pierwszego robota mobilnego świadomego swoich ruchów i reagującego na nie (dzięki zastosowaniu systemu sztucznej inteligencji).
fot. www.thocp.net
1967

Richard Greenblatt pisze program MacHack, który potrafi grać w szachy. Program ten powstaje w odpowiedzi na artykuł Hurberta Dreyfusa, w którym skrytykował badania prowadzone nad sztuczna inteligencją i zasugerował, że żaden program komputerowy nie zdoła go pokonać w szachy. Kiedy Machach był już gotowy, Dreyfus został zaproszony do rozegrania z nim partii szachów. Prowadził przez większość gry, ale ostatecznie przegrał w końcówce. Program Greenblatta stał się podstawą do budowy innych programów tego typu, w tym Big Blue - program zdolny do gry w szachy, który zdołał pokonać wielkiego mistrza tej gry - Gary Kasparova.
fot. MSNBC
1968

Na Uniwersytecie South Carolina powstaje pierwszy robot kroczacy sterowany komputerowo.
fot. University of Calgary
1968

R. Mosher buduje pierwszą, ręcznie sterowaną "kroczącą ciężarówkę". Potrafiła przejść 4 mile w ciągu 1 godziny.
fot. University of Calgary
1968

Kawasaki otrzymuje licencję na robota hydraulicznego zaprojektowanego przez firmę Unimation i rozpoczyna jego produkcję w Japonii.
fot. www.thocp.net
1969

Powstaje WAP-1 - pierwszy dwunożny robot kroczący, zbudowany przez Ichiro Kato. Kato zastosował komputery do stymulowania sztucznych mięśni, połaczaonych z ramą.
fot. University of Calgary
1972

Dwunonożny robot kroczący WAP-3 zbudowany przez Ichiro Kato potrafi chodzić po płaskich powierchniach, wchodzić po schodach i pochyłościach i z nich schodzić, oraz zawracać podczas ruchu.
fot. University of Calgary
1973

brytyjscy naukowcy prezentują w Edynburgu robota Freddy II, potrafiącego automatycznie składać obiekty, posługując się wymieszanymi częściami leżącymi w stosie.
fot. University of Calgary
1973

na japońskim Uniwersytecie Waseda powstaje robot Wabot-1. Jest to pierwszy na świecie robot antropomorficzny zbudowany w pełniej skali. Jest wyposażony w system kontroli kończyn, system wizyjny i system do prowadzenia konwersacji. Wabot-1 potrafi komunikować się z człowiekiem (w języku japońskim) oraz mierzyć odległości i określać kierunki względem obiektów, przy użyciu zewnętrznych receptorów, sztucznych uszy i oczu oraz sztucznych ust. Robot porusza się dzięki dolnym kończynom, potrafi chwytać i transportować obiekty w rękach (z wykorzystaniem czujników dotyku).
fot. www.thocp.net
1974

Victor Scheinman tworzy firmę i zaczyna sprzedawać ramię robotyczne Silver Arm. Ramię to przy zastosowaniu czujników dotyku i ciśnienia potrafi składać ze sobą niewielkie części.
fot. www.thocp.net
1976

Shigeo Hirose na Tokijskim Instytucie Technologicznym (Tokyo Institute of Technology) projektuje chwytak Soft Gripper. Chwytak ten potrafi objąć manipulowany obiekt w sposób podobny jak wąż opasuje przedmioty.
fot. www.thocp.net
1978

Shigeo Hirose buduje robota - węża ACMVI (Oblix). Ostatecznie Oblix zostaje przebudowany i pracuje w przemyśle jako ramię robota MOGURA.
fot. University of Calgary
1978

Wprowadzenie przez firmę Unimation robota PUMA (Programmable Universal Assembly), opracowanego na podstawie projektu powstałego w trakcie badań w fabryce General Motors.
fot. MSNC
1979

urządzenie Standford Cart samodzielnie przechodzi przez pomieszczenie z krzesłami bez interwencji człowieka. Maszyna jest wyposażona w kamerę TV zamontowaną na specjalnej szynie. Obraz otoczenia jest wykonywany pod różnymi kątami i przekazywany do komputera. Komputer (przetwarzając milion operacji na sekundę) po analizie danych szacuje odległość pomiędzy urządzeniem a przeszkodami. Przejście 30 m zajmuje maszynie 5 godzin.
fot. University of Calgary
1980

Robert Quinn i Roy Ritzmann z Uniwersytetu Case Western Reserve budują sześcionożnego robota - owada.
fot. University of Calgary
1980

powstaje pierwsze urządzenie wykorzystujące quasi-dynamiczną technologię poruszania się. Robot WL-9DR wykorzystywał 16-bitowy mikrokomputer jako urządzenie sterujące. Robot mógł wykonywać 1 krok co 10 sekund, miał 10 stopni swobody. WL-9DR został zbudowany przez Ichiro Kato na wydziale inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Waseda w Tokio.
fot. University of Calgary


  1   2   3


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna