Rok produkcji: 1984 Reżyseria i realizacja technicznaPobieranie 43.18 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar43.18 Kb.
Elżbieta Królowa Anglii

z cyklu „Złota Setka Teatru Telewizji”

Rok produkcji:1984

Reżyseria i realizacja techniczna: Laco Adamik
Autor: Ferdynand Bruckner
Scenografia: Barbara Kędzierska
Obsada: Teresa Budzisz Krzyżanowska, Jan Frycz, Marek Walczewski, Henryk Machalica, Zdzisław Wardejn, Andrzej Szalewski, Lech Ordon i inniOPIS:
Jeden najwybitniejszych spektakli Teatru Telewizji, w inscenizacji Laco Adamika, to piękne i głęboko ludzkie widowisko kostiumowe. Króluje w nim, jak w Anglii XVI wieku, Elżbieta- władczyni i kobieta, poddana rozumu i niewolnica uczucia, autorka potęgi swego kraju i klęski osobistej. Jej sceniczny portret to obraz epoki i dramatu niezwykłej osobowości, którą decyzja o straceniu wieloletniego faworyta zmusza do podsumowania własnego życia. Postać królowej Anglii zagrała z wirtuozerią Teresa Budzisz- Krzyżanowska, ta rola przeszła do historii polskiego teatru.

DANE TECHNICZNE:
Czas trwania: 178 min

Liczba nośników: 1

Obraz: kolor

Format obrazu: 4:3

Dźwięk: mono

Interaktywne funkcje płyty: spektakl, TVP poleca

Rok wydania: 2009

Kod EAN: 5902600065784
O prawo głosu

z cyklu „Scena Faktu”

Rok produkcji: 2008
Autorzy: Robert Miękus, Janusz Petelski


Reżyseria: Janusz Petelski

Zdjęcia: Wojciech Todorow

Aktorzy: Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania,

Maciej Kozłowski, Ryszard Filipski, Bożena Stachura, Marian Dziędziel, Marek Kalita, Marek Lewandowski, Wojciech Walasik, Lech Potocki, Piotr Kozłowski, Maciej Marczewski,Leon Charewicz, Sławomir Pacek, Tomasz Kozłowicz, Janusz Chabor, Stanisław Brudny, Andrzej Mrożewski inni
OPIS:
Historia ucieczki Stanisława Mikołajczyka z okupowanej przez Sowietów Polski na tle jego losów w ostatnich trzech latach działalności politycznej – jako premiera rządu polskiego w Londynie, przywódcy PSL-u i wicepremiera powojennego rządu. W maju 1945 roku, po rozmowach z Churchillem i Andersem, wbrew stanowisku polskiego środowiska emigracyjnego, Mikołajczyk podjął dramatyczną decyzję o powrocie do kraju i kierując się postanowieniami konferencji jałtańskiej przybył do Polski. Wierzył, że nawet w warunkach sowieckiej dominacji są szanse przeciwdziałania jej i zapewnienia ludziom w Polsce odrobiny godności. Dla większości Polaków stał się symbolem walki z narzucanym siłą ustrojem. Przegrywał jednak polityczną konfrontację z komunistami, którzy sprawowali realną władzę – prześladowali przeciwników politycznych, sfałszowali plebiscyt i wybory. Wicepremier zagrożony aresztowaniem i jego konsekwencjami, podjął decyzję o potajemnym wyjeździe z kraju i 21 października 1947 roku, dzięki pomocy ambasad amerykańskiej i brytyjskiej, opuścił Polskę. Ucieczka Mikołajczyka symbolicznie zamyka pewien okres – czas rozbudzonych nadziei, oporu społeczeństwa przeciwko obcej władzy i walki o minimum demokracji. Dla niego samego była klęską i osobistą porażką, dramatem polityka, męża stanu i polskiego patrioty.


DANE TECHNICZNE:
Czas trwania: 73 min

Liczba nośników: 1

Obraz: Kolorowy

Format obrazu: 16:9

Dźwięk: stereo

Interaktywne funkcje płyty: spektakl, TVP poleca

Wersje językowe: napisy angielskie

Rok wydania: 2009

Kod EAN: 5902600065838
Prezent dla towarzysza Edwarda G.

z cyklu „Scena Faktu”

Rok produkcji: 2008
Autorzy: Janusz Dymek, Jacek Raginis


Reżyseria: Janusz Dymek

Zdjęcia: Dariusz Jadach 

Aktorzy: Szymon Bobrowski, Tadeusz Bradecki, Jacek Romanowski, Joachim Lamża, Mirosław Baka, Ryszard Radwański, Eugeniusz Karczewski, Krzysztof Janczar , Maciej Szary, Grzegorz Gierak i inni


OPIS:
Spektakl Sceny Faktu opowiada o prezencie przygotowywanym z okazji Barbórki 1977 roku dla I Sekretarza KC PZPR. Aby uczcić górnicze święto i ożywić ideę socjalistycznego współzawodnictwa pracy, towarzysze z bliskiego otoczenia Gierka, oprócz odsłonięcia pomnika legendarnego polskiego stachanowca Wincentego Pstrowskiego, postanowili zrobić I Sekretarzowi niespodziankę. W rekordowym tempie trzech miesięcy, z pomocą wojska i w wielkiej tajemnicy, powstawał film o Pstrowskim.

Towarzysze doszukiwali się podobieństw obu biografii, zakładając że Pstrowski i Gierek znali się w młodości – obaj byli repatriantami z Belgii, górnikami i członkami partii komunistycznej. Nikt jednak nie miał pojęcia, jakie naprawdę łączyły ich relacje. Tymczasem kiedy „Pierwszy” dowiedział się o prezencie, wpadł w szał.

Przygotowywana w tajemnicy niespodzianka okazała się niewypałem. Emisję filmu odłożono, uroczystość odsłonięcia pomnika przesunięto, przepadła też obiecana przez Prezesa TVP nagroda dla reżysera filmu. Zastanawiano się tylko nad powodami niechęci do Pstrowskiego. W ostatniej scenie spektaklu próbuje je wyjaśnić jeden z ówczesnych pisarzy. Odsłania kulisy funkcjonowania państwa i specyfikę telewizji, na korytarzach i w gabinetach której rozgrywa się część akcji.
DANE TECHNICZNE:
Czas trwania: 82 min

Liczba nośników: 1

Obraz: Kolorowy

Format obrazu: 16:9

Dźwięk: stereo

Interaktywne funkcje płyty: spektakl, TVP poleca

Wersje językowe: napisy angielskie

Rok wydania: 2009

Kod EAN: 5902600065913
Tajny współpracownik

z cyklu „Scena Faktu”

Rok produkcji: 2008

Reżyseria: Krzysztof Lang
Autor: Cezary Harasimowicz
Zdjęcia: Adam Sikora PSC

Scenografia: Andrzej Przybył
Muzyka: Stanisław Syrewicz

Aktorzy: Mateusz Banasiuk, Cezary Żak, Piotr Grabowski, Jakub Snochowski, Tomasz Borkowski, Tadeusz Szymków, Anna Tomaszewska i inniOPIS:
Wstrząsająca historia cennego dla UB agenta, który doprowadził do wielu aresztowań, wyroków śmierci i osobistej tragedii, nie wahając się nawet wydać własnego brata. Opowieść o tajnym współpracowniku, który dzięki doskonałemu kamuflażowi pozostawał przez wiele lat nierozpoznanym przez otoczenie donosicielem bezpieki.

Na początku 1950 roku uczeń płockiego gimnazjum, szantażowany odpowiedzialnością karną za kontakty z bratem, żołnierzem 6. Brygady Wileńskiej, podpisał deklarację współpracy.

Już pierwsza akcja młodego agenta, działającego na Podlasiu, przyniosła resortowi sukces. Pod pozorem spotkania z bratem „Małachowski” – ukryty później pod pseudonimem „Michał” – zlokalizował miejsce obozowania partyzantów i wskazał je UB, powodując obławę i likwidację pododdziału porucznika „Brzaska”. Jego informacje umożliwiły też rozpracowanie całej siatki współpracowników oddziału „Huzara” i „Brzaska” w rejonie Jabłonny Lackiej, w wyniku czego aresztowano 64 osoby. Spektakl pokazuje też, jak aparat bezpieczeństwa dbał o agentów, obciążając innych ich winami dla uwiarygodnienia swoich ludzi w środowisku, w którym działali.

Późniejszy los tajnego współpracownika nadal wyznaczali jego przełożeni. W PRL zrobił karierę partyjną i został wicedyrektorem wrocławskiej szkoły średniej. Był także cenionym w dolnośląskim środowisku poetą, którego tragicznie realna twórczość, cytowana w spektaklu, miała swoje źródło w agenturalnej przeszłości. Zmarł kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, uznany za „zasłużonego pedagoga i wychowawcę młodzieży”.
DANE TECHNICZNE:
Czas trwania: 72 min

Liczba nośników: 1

Obraz: Kolorowy

Format obrazu: 16:9

Dźwięk: stereo

Interaktywne funkcje płyty: spektakl, TVP poleca

Wersje językowe: napisy angielskie

Rok wydania: 2009

Kod EAN: 5902600065777
Ciemno


Rok produkcji: 1995

Autor: Marek Rębacz
Reżyseria: Janusz Majewski
Zdjęcia: Witold Adamek

Scenografia: Alicja Podowska- Olak
Muzyka: Jerzy MatuszkiewiczAktorzy: Jan Kobuszewski, Paweł Wawrzecki, Hanna Zembrzuska, Magdalena Wójcik, Marek Kondrat, Lech Ordon, Krystyna Feldman, Wiktor Zborowski, Andrzej Mastalerz, Anna MajOPIS:
Komedia obyczajowa utrzymana w konwencji czarnego humoru. Do zagubionej w leśnej głuszy wsi Ciemno trafia pechowiec, który uszkodził swój luksusowy samochód, chcąc ocalić gospodarskiego psa. Od mieszkańców Ciemna domaga się pokrycia szkód, ale ci postanawiają potraktować gościa „po swojemu”. W nocy zabita deskami wieś okazuje się też wsią przeklętą, a wszystkie zasłyszane przez przybysza makabryczne opowieści stają się rzeczywistością. Rano koszmary znikają, ale pozostają trwałe skutki, fatalne dla nieszczęsnego podróżnego. Znakomity satyryczny obraz polskiej prowincji w jej współczesnym pejzażu. Hit Teatru Telewizji z doskonałymi rolami gwiazd polskiej sceny.
DANE TECHNICZNE:
Czas trwania: 54 min

Liczba nośników: 1

Obraz: Kolorowy

Format obrazu: 4:3

Dźwięk: Dolby Digital 2.0

Rok wydania: 2009

Kod EAN: 5902600065883

Brzechwa dzieciom

Rok produkcji: 1979

Autor: Jan Brzechwa 
Adaptacja i reżyseria: Maciej WojtyszkoRealizacja telewizyjna: Ewa Vogtman- Budny

Aktorzy: Jan Matyjaszkiewicz, Anna Seniuk, Grzegorz Wons, Joanna żółkowska, Wieńczysław Gliński, Janusz Gajos, Leszek Herdegen, Barbara Wrzesińska, Wiktor Zborowski, Ewa Dałkowska, Ewa Złotowska, Joanna Szczepkowska i inni


OPIS:
Telewizyjne inscenizacje znanych bajek i baśni Jana Brzechwy, zrealizowane z udziałem wybitnych aktorów, w pięknej scenografii i oryginalnych kostiumach.
OPIS CZĘŚCI:
„Szelmostwa Lisa Witalisa” – bajka o sprytnym lisie, największym szelmie w okolicy, który bez skrupułów oszukuje naiwnych mieszkańców lasu i czerpie korzyści z nieszczęść zwierząt. Spotyka go za to kara.
„Pchła Szachrajka” – bajka o niezwykle psotnej pchle, która bez wahania oszukuje wszystkich dokoła, aż trafia do więzienia i w końcu musi obiecać poprawę.
„Pan Drops i jego trupa” – humorystyczna baśń o Tomku i jego zwierzęcym cyrku. Po śmierci ojca chłopiec wygnany przez braci występuje ze swoją menażerią i zdobywa sławę.

DANE TECHNICZNE:
Czas trwania: 85 min

Liczba nośników: 1

Obraz: Kolorowy

Format obrazu: 4:3

Dźwięk: mono

Rok wydania: 2009

Kod EAN: 5902600065920

: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy

Pobieranie 43.18 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna