Rozdział 23 Współistnienie i migracja ze środowisk innych producentówPobieranie 134.08 Kb.
Strona1/3
Data02.05.2016
Rozmiar134.08 Kb.
  1   2   3

Rozdział 23

Współistnienie i migracja ze środowisk innych producentów


Mimo nadziei Microsoftu na odwrotny stan rzeczy, dostępnych jest wiele popularnych platform serwerowych innych niż Windows. A ponieważ platforma Windows staje się wszechobecna w większych firmach informatycznych, które zwykle korzystają z kilku platform systemów operacyjnych (OS), klienci coraz intensywniej domagają się integracji między Windows i własnymi platformami OS.

Chociaż Microsoft zdaje sobie sprawę z żądań własnych klientów, dotyczących ułatwienia migracji z innych platform serwerowych do Windows, skuteczność działań Microsoftu na polu współistnienia była różna — łagodnie mówiąc. Do niedawna Microsoft zdawał się ignorować potrzebę współistnienia z innymi platformami serwerowymi i koncentrował się całkowicie na dostarczeniu skutecznego zestawu narzędzi do migracji z systemów swojego najbliższego rywala na rynku serwerów – Novell NetWare. Jednakże sądząc ze zbioru funkcji Windows 2000 Server, Microsoft najwyraźniej posłuchał części żądań klientów, dotyczących potrzeby udogodnienia migracji i współistnienia.

Bieżący rozdział zarysowuje obecne wsparcie Microsoftu (i plany na przyszłość) dla migracji i współistnienia z każdym ze znaczących serwerowych systemów operacyjnych, w tym Novell NetWare 3.x, 4.x i 5.x, Unix (ze względów praktycznych wszystkie wersje będą omówione jako jedna grupa, chociaż istnieje całkiem sporo różnic pomiędzy najpopularniejszymi wersjami Uniksa), Apple Macintosh, IBM OS/2, Banyan VINES i systemów głównych. Jak zobaczymy, perspektywy migracji i współistnienia nie są tak złe dla systemu Windows 2000 Server, jak można się spodziewać z wcześniejszych doświadczeń z Windows NT Server.

Jaka jest strategia integracji Microsoftu


Zanim zagłębimy się w szczegółowe omówienie obsługi przez Microsoft integracji z każdym z wiodących serwerowych systemów operacyjnych innych producentów, ten podrozdział zajmuje się ogólnym spojrzeniem Microsoftu na integrację systemu Windows 2000 Server i Active Directory z rywalizującymi systemami serwerowymi i aplikacjami innych producentów. Informacje te pozwolą Czytelnikowi zrozumieć funkcjonalność — i niedostatki — zdolności współpracy systemu Windows 2000 Server i czego powinniśmy spodziewać się w przyszłości. Wysoce poszukiwana funkcja pojedynczego podpisu (SSO – Single Sign-On) jest jedną z pierwszych rzeczy, na których promocję za pomocą Active Directory stawia Microsoft. SSO pozwala użytkownikom sieci przedsiębiorstw korzystać z wszystkich autoryzowanych zasobów sieciowych „bez szwów”, w oparciu o pojedyncze uwierzytelnienie dokonane przy pierwszym dostępie do sieci. Oszczędzając użytkownikom dzisiejszych kłopotów (to znaczy konieczności wielokrotnego logowania do różnych aplikacji) SSO jest potencjalnie w stanie zwiększyć produktywność użytkowników sieci, zmniejszyć koszty eksploatacji i zwiększyć bezpieczeństwo sieci.

Aby funkcjonalność SSO była naprawdę wszechobecna, zasoby sieciowe dostępne przez SSO powinny obejmować od drukarek i innego sprzętu do aplikacji, plików i innych danych, rozrzuconych po serwerach używających różnych systemów operacyjnych w obszarze całego przedsiębiorstwa. Jednakże ten „raj komputerowy” nie nastanie zbyt szybko, jak mogą przypuszczać bardziej doświadczeni użytkownicy.

W dużym stopniu zostało to spowodowane faktem, iż strategia integracji Microsoftu koncentrowała się jak dotąd wyłącznie na dwóch założeniach:


  • Udostępnienie skutecznych narzędzi migracji — reguła sprawiała wrażenie następującej: im większy konkurent, tym Microsoft oferował lepszy zestaw narzędzi do migracji.

  • Udostępnienie integracji z Active Directory do wiodących systemów operacyjnych konkurentów Microsoftu — z oczywistych powodów Microsoft zawęził silnie pole uwagi do głównych konkurentów w zakresie systemów operacyjnych. Z tego powodu można było uzyskać zadowalający poziom integracji z innymi systemami operacyjnymi jedynie udostępniając informacje z bazy danych Active Directory do tych systemów operacyjnych — nigdy w przeciwnym kierunku. Microsoft zazwyczaj rezerwował możliwość dwukierunkowej replikacji dla niewielu wybranych produktów (zazwyczaj własnych aplikacji serwerowych).

Jeśli więc Czytelnik planuje utrzymanie i aktualizacje swoich najważniejszych informacji sieciowej blisko klientów (czyli sieciowych systemów operacyjnych obsługujących każdy podzbiór klientów), oznacza to konflikt ze strategią Microsoftu. Windows 2000 Server i Active Directory po prostu nie są przystosowane do pomocy w uzyskaniu tego typu równorzędnej integracji. Wobec tego jedynym sposobem na osiągnięcie jakiegokolwiek poziomu takiej integracji było znalezienie narzędzia innej firmy, które mogło zapewnić pożądaną funkcjonalność pomiędzy platformami (co było zwykle bardzo trudne i dość kosztowne, jeśli w ogóle możliwe). Jednakże Microsoft w roku 2000 znacznie złagodził swoje stanowisko. W ramach decyzji, by zacząć zachęcać do integracji z aplikacjami innych producentów, Microsoft z wolna zaczyna przymierzać się do opcji dwukierunkowej integracji z Active Directory.

Wskazówka

Rozdział 16. zajmuje się szczegółowym omówieniem integracji aplikacji z Active Directory.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż Microsoft wciąż potrzebuje solidnej porcji ocieplenia, zanim osiągnie poziom prawdziwej otwartości w kierunku innych systemów operacyjnych. Warto więc przestudiować komentarze na temat różnych technologii i rozwiązań, zawarte w dalszej części rozdziału.


Trzy podstawy strategii Microsoftu


Microsoftowi zależy na eliminacji pozostałej konkurencji Novella na rynku serwerów klasy PC. Wobec tego, historycznie Microsoft koncentrował swoje wysiłki na uczynieniu migracji z platformy NetWare/NDS Novella propozycją jak najbardziej atrakcyjną. Wygląda na to, iż strategia taka wybitnie się opłaci, ponieważ Novell nie poczynił w ostatnich latach zbytniego postępu w kierunku usług katalogowych. Niskie stopy wzrostu w sektorze oprogramowania tradycyjnie już są bardzo dobrym wskaźnikiem kłopotów produktu, więc możemy oczekiwać, iż w nadchodzących latach Microsoft czeka rosnąca liczba migracji z usługi katalogowej NDS Novella do Active Directory.

Lecz Novell nie jest jedynym graczem przy stole. Zdając sobie z tego sprawę, Microsoft zaczął dodawać możliwości integracji dla innych popularnych sieciowych systemów operacyjnych. Microsoft w coraz większym stopniu uważa integrację za więcej niż działanie obronne — to znaczy, jako wysiłek w kierunku zniechęcenia klientów do wyboru z tego powodu NetWare (mimo iż Novell również włożył sporo pracy w problem współistnienia). Jednakże Novell jest dziś znacznie mniej budzącym strach, ponieważ zbliża się do utraty pozycji wiodącego konkurenta Windows 2000 Server w segmencie PC na rzecz Linuksa. Ponadto Microsoft obecnie celuje systemem Windows 2000 Server w rynek najsilniejszego sprzętu, co oznacza, że opcje migracji i współpracy z Uniksem stają się coraz ważniejsze.

Kolejną bardzo ważną podstawą strategii integracji Microsoftu jest chęć umieszczenia Active Directory w sercu infrastruktury sieciowej — jako meta-katalogu. Microsoft chce przekonać firmy do umieszczenia Active Directory w centrum przedsiębiorstwa (do składowania kont użytkowników i wszelkich innych ważnych informacji związanych z integracją z aplikacjami innych producentów, sprzętem sieciowym i potencjalnie innymi systemami operacyjnymi).

Aby to uczynić, firma musi rozwinąć Active Directory w centralny zasób, udostępniający najważniejsze usługi wszystkim użytkownikom sieci (patrz rysunek 23.1). Microsoft pracuje obecnie usilnie nad produktem o nazwie Microsoft Metadirectory Services (MMS), który pozwoli zaspokoić niemal wszelkie potrzeby integracji z innymi katalogami.

Rysunek 23.1

Strategia Microsoftu dla systemu Windows 2000 Server i Active Directory jest bardzo prosta: uczynić z Active Directory centrum przedsiębiorstwaAny LDAP server

Dowolny serwer LDAP

NetWare NDS or bindery

Netware NDS lub bindery

Wskazówka

Rozdział 16. zawiera bardziej szczegółowe omówienie MMS.

I nie jest po prostu kolejny produkt Microsoftu. MMS jest przepakowanym jednym z najlepszych meta-katalogów na rynku (Zoomit VIA), zakupionym przez Microsoft. Ponadto MMS ma za jakiś czas stać się integralną częścią Active Directory (co jest jednym z głównych powodów, dla których Microsoft rozprowadza MMS za darmo dla autoryzowanych partnerów). Jednakże podobnie jak każdy inny produkt meta-katalogowy, MMS wymaga do pomyślnego wdrożenia pewnych mocno wyspecjalizowanych umiejętności. Z tego powodu MMS jest obecnie dostępny jedynie dla klientów wybranej grupy autoryzowanych partnerów jako składnik zakupu czasu konsultacji.
Active Directory w centrum firmy

Strategia Microsoftu dotycząca Active Directory jest nie tylko bardzo logiczna; stanowi też od jakiegoś czasu oficjalne stanowisko firmy. W nieaktualnej już obecnie publikacji „Planning for a Global Directory Service” pojawia się poniższy kluczowy ustęp dotyczący oficjalnego stanowiska Microsoftu:

„Oprócz udostępnienia wszechstronnych usług katalogowych dla aplikacji Microsoftu, usługa Active Directory jest zaprojektowana jako scalający punkt dla izolowania, migracji, centralnego zarządzania i redukcji liczby katalogów używanych przez firmy. Czyni to z Active Directory idealną długofalową podstawę dla udostępniania informacji przedsiębiorstwa i wspólnego zarządzania zasobami sieciowymi, w tym aplikacjami, sieciowymi systemami operacyjnymi i urządzeniami katalogowymi”.

  1   2   3


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna