Rusza nabór do drugiej edycji programu Energa Sailing Edukacja Jak zawiązać ósemkę, co to jest grot I czym różni się zwrot na wiatr od zwrotu z wiatrem? To wiedzaPobieranie 12.53 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar12.53 Kb.

Warszawa, 20 stycznia 2014 r.horizontal line 1


Rusza nabór do drugiej edycji programu Energa Sailing Edukacja

Jak zawiązać ósemkę, co to jest grot i czym różni się zwrot na wiatr od zwrotu z wiatrem? To wiedza, którą zdobywać będą uczestnicy drugiej edycji projektu Energa Sailing Edukacja. Nabór
do programu rozpoczął się w poniedziałek 20 stycznia i potrwa do 16 lutego.


II edycja Energa Sailing

Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to kompleksowy projekt Polskiego Związku


Żeglarskiego realizowany przy wsparciu Grupy ENERGA, którego pierwsza edycja rozpoczęła się
w 2013 roku. Jego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu. Partnerami drugiej edycji są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist.

– Program Energa Sailing łączy elementy edukacyjne i sportowe. Mamy nadzieję, że druga edycja pozwoli nam na kontynuację wyzwań, które postawiliśmy sobie na samym początku: ukazanie żeglarstwa jako szkoły życia, sportu kształtującego wzorce właściwych zachowań, uczącego samodyscypliny i czerpania radości z wysiłku. Poza tym to po prostu szansa na wspaniałą żeglarską przygodę – mówi Rafał Sawicki z PZŻ.

Maciej Ruwiński z grupy ENERGA dodaje – Z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie drugiej edycji programu. Obserwując zeszłoroczne dokonania młodych żeglarzy, jesteśmy przekonani, że także
w tym roku nie zabraknie sportowej rywalizacji i zaangażowania. Program Energa Sailing kierowany jest zarówno do dzieci, które dotąd nie żeglowały, jak też do tych, które mają już na koncie pierwsze sportowe sukcesy. Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój tego sportu w Polsce.

W zeszłorocznej edycji programu Energa Sailing wzięło udział 700 uczestników z 7 miast


(4 województwa), którzy przepłynęli łącznie ponad 36 800 mil morskich i zawiązali 92 000 metrów węzłów żeglarskich. W cyklu regat Energa Sailing Cup rywalizowali młodzi sternicy z całego kraju,
a najlepsi z nich wzięli także udział w finale, który odbył się w Sopocie. Dla najlepszych uczestników całego cyklu został zorganizowany obóz żeglarski Energa Sailing Camp. 37 sterników miało okazję trenować pod okiem mistrzów: „Gutka”, Piotra Myszki oraz olimpijczyków – Anny Weinzieher, Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego. Trzynaście osób spośród młodych żeglarzy zostało stypendystami programu i otrzymało dofinansowanie na sprzęt oraz programy szkoleniowe.

Jednym z elementów programu Energa Sailing, jest projekt Energa Sailing Edukacja, skierowany


do dzieci w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały styczności z żeglarstwem. W tym roku projekt będzie realizowany na terenie sześciu miast: Olsztyna, Warszawy, Poznania, Krakowa, Szczecina i Gdyni.

Nabór do programu prowadzony będzie przez regionalnych koordynatorów projektu


w porozumieniu z lokalnym samorządem oraz szkołami. W tym roku, w przeciwieństwie do pierwszej edycji, rekrutacja będzie prowadzona na dwa sposoby. Połowa uczestników zostanie wybrana spośród dzieci, które zgłoszą się do lokalnego koordynatora. Po takim zgłoszeniu zostaną zarejestrowane na stronie internetowej www.edu.energasailing.pl. Pozostali uczestnicy zostaną zrekrutowani przez nauczycieli ze szkół, które wezmą udział w konkursie, polegającym na napisaniu listu motywacyjnego: „Dlaczego dzieci z mojej szkoły chcą uprawiać żeglarstwo z Energa Sailing”. Nauczyciele, którzy zaangażują się w projekt, będą mogli wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu instruktorów żeglarstwa.

Tegoroczna edycja programu przewiduje uczestnictwo około 100 dzieci w każdym regionie, co daje łącznie około 600 młodych wilków morskich.Teoria i praktyka

Zajęcia w ramach projektu Energa Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną


i praktyczną. Lekcje teoretyczne zostaną zorganizowane w formie spotkań moderowanych, warsztatów i gier terenowych, sprzyjających kształtowaniu pozytywnych postaw oraz nauczających podstaw żeglarstwa. Część praktyczna, która rozpocznie się w maju, odbywać się będzie na wodzie,
a uczestnicy programu będą mieli okazję sprawdzić teorię w działaniu. Ponadto początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej półkolonii żeglarskiej, która zostanie zorganizowana indywidualnie dla każdego tegorocznego ośrodka regionalnego.

Podobnie jak w zeszłym roku, także w tym, program wspierają wybitni polscy żeglarze


i sportowcy. Każde z miast będzie posiadało swojego patrona – zawodnika Kadry Narodowej PZŻ, który będzie członkiem Energa Sailing Team Poland. Opiekunowie poprowadzą pojedyncze zajęcia podczas części praktycznej. Wśród tegorocznych patronów znajdą się: Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik (Szczecin), Anna Weizieher (Warszawa), Przemysław Miarczyński (Trójmiasto), Piotr Myszka (Olsztyn), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński (Kraków).

Po więcej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stronę internetowej www.edu.energasailing.pl.Energa Salining Kraków

Koordynatorem projektu jest Józefa Ogrodnik – trener żeglarstwa I klasy, medalistka mistrzostw Polski Kobiet w klasie finn z 1976 r. założyciel i prezes Klubu Żeglarskiego Horn Kraków posiada doświadczenie w prowadzeniu klas Optimist, Cadet, OK-D, Finn, windsurfing. Instruktorzy odpowiedzialni za prowadzenie zajęć: Marcin Zarzycki, Elżbieta Wolska, Marcin Zarzycki, Jarosław Toboła, Marcin Muszkiet.

Zapisy do programu prowadzi biuro Tel: 12 6530508 mail: biuro@hornkrakow.pl, ul. Kozia 22 Kraków. Po zapisie w biurze zapraszamy do rejestracji na stronie www.edu.energasailing.pl Przed rozpoczęciem zajęć odbędzie się spotkanie dla rodziców.

Zajęcia dla dzieci odbędą się w dni powszednie na Przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków – obowiązuje podział na roczniki.


Pobieranie 12.53 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna