Rys historycznyPobieranie 18.08 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar18.08 Kb.
10 Opolska Brygada Logistyczna im. płk Piotra Wysockiego

 

 

RYS HISTORYCZNY

 

                    W roku 1999 w związku z wejściem Polski do NATO, zdecydowano się utworzyć jednostkę przystosowaną do współpracy ze strukturami NATO i wspierającą oddziały Wojska Polskiego od strony logistycznej wszędzie tam gdzie realizowane są misje z udziałem polskich żołnierzy. Tak na mocy rozkazu MON nr PF 14/Org. z dnia 22 lutego 1999 roku zaczęło się formowanie 10 Brygady Logistycznej. Już tego samego roku jednostka uczestniczyła we wsparciu logistycznym 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego, który wykonywał misję w Macedonii w ramach misji pokojowej NATO. Obecnie szkolenie żołnierzy służby zasadniczej i kadry zawodowej przebiega równolegle z doskonaleniem i przygotowaniami do wykonywania misji poza granicami kraju. Od stycznia 2002 brygada została zrestrukturyzowana, a 4 października 2002 otrzymała nazwę wyróżniającą oraz imię patrona jednostki. Żołnierze brygady przez ostatnie lata bardzo intensywnie zabezpieczają logistycznie misje poza granicami kraju, w ostatnich latach brali udział w misjach PKW Macedonia, EUFOR, KFOR, PKW SFOR Bośnia i Hercegowina, PKW Irak, UNIFIL Liban, Kongo, Pakistan, UNDOF Syria. Obecnie żołnierze brygady nadal uczestniczą w misji PKW Irak i PKW Afganistan, PKW Czad. Kilku żołnierzy brygady brało udział także w misji PKW Kambodża. Dodatkowo brygada wspierała logistycznie pododdziały chemiczne w ramach Igrzysk Olimpijskich w Grecji. Brygada ceniona jest za solidność i profesjonalne podejście do wykonywania zadań. Brygada obecnie podporządkowana jest Śląskiemu Okręgowi Wojskowemu. 

Główne zadania Brygady to zabezpieczenie logistyczne jednostek wojskowych Wojsk Lądowych prowadzących działania w ramach sił NATO. Polega to m.in. na zakładaniu baz magazynowych w rejonie działań. Ponadto Brygada dokonuje zakupów niezbędnych środków na rynkach lokalnych oraz dostarcza materiały i środki z kraju. Również oprócz zadań wykonywanych w trakcie trwania misji, realizowane są zadania poprzez Lotnicze Zespoły Medyczne związane z ewakuacją medyczną żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju i wymagających szybkiego transportu do kraju. Brygada jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, głównie przeładunkowy. Dysponuje między innymi podnośnikami typu Luna i Kalmar do transportu kontenerów. Do przewozu na duże odległości, w tym międzynarodowego, używa się ciągników siodłowych typu Man lub Volvo. Na krótszych trasach wykorzystuje się samochody Jelcz i Star. Do załadunku i wyładunku kontenerów używa się także systemów Multilift oraz Hiab. Brygada dysponuje ponadto karetkami reanimacyjnymi, ambulansami stomatologicznymi na podwoziu Mercedesa oraz zestawem pojazdów specjalistycznych, takich jak chłodnie, chlebowozy, cysterny, cysterny paliwowe i wodne oraz wiele innych samochodów dostawczych i osobowo - terenowych.

 


Pokaz sprzętu brygady podczas dni otwartych koszar ( zdjęcie pochodzi ze strony brygady www.10blog.sow.mil.pl )

 

TRADYCJE, PATRON i ŚWIĘTA

 

Nazwę wyróżniającą „Opolska” zatwierdzono decyzją nr 122/MON z 28 czerwca 1999.Brygada obchodzi swoje święto w dniu 30 czerwca, zatwierdzono to decyzją nr 91/MON z 6 września 2000.

 


Oznaka rozpoznawcza na mundur

 


Proporczyk na beret

 

W roku 2002 decyzją nr 265/MON z 4 października 2002 potwierdzono nazwę wyróżniająca nadaną w 1999 roku i potwierdzono dzień święta oraz dodatkowo ustalono patrona jednostki oraz wyróżniki takie jak odznaka pamiątkowa, oznaka rozpoznawcza i proporczyk. 


Okolicznościowa oznaka rozpoznawcza żołnierzy 10.BLog służących w Afganistanie w ramach operacji „Enduring Freedom”

 


Żołnierze brygady podczas ćwiczeń w porcie Szczecin ( zdjęcie pochodzi ze strony brygady www.10blog.sow.mil.pl )

 

STRUKTURA

 

 - Dowództwo - batalion dowodzenia i zabezpieczenia

 - 1 batalion logistyczny

 - 2 batalion logistyczny

 - 91 batalion logistyczny – Komprachcice

 - batalion składowania

 - Narodowy Element Wsparcia (NEW)

 - 82 batalion ewakuacji sprzętu – Oleśnica

 

POCZET DOWÓDCÓW

 

 - gen. bryg. Roman Klecha ( 6.VII.2001 – 22.XII.2006 ) - cz. p.o. płk Zbigniew Gawlik ( 22.XII.2006 - 26.VI.2007 )

 - płk Marek Sanak ( 27.VI.2007 – 2.IX.2007 )

 - wz. ppłk Jan Zadworny ( 2.IX.2007 – 12.XI.2007 )

 - płk Jacek Mroczek ( 12.XI.2007 – obecnie )

 

PODPORZĄDKOWANIE

Śląski Okręg Wojskowy

 

DANE ADRESOWE

10 Opolska Brygada Logistyczna im. płk Piotra Wysockiego

ul. Domańskiego 68

45-820 Opole

tel. (077) 547-5911http://www.10blog.sow.mil.pl
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna