Rysunek Komputer pcPobieranie 10.72 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar10.72 Kb.
1. Komputery PC i Mac

1.1 Komputer PC

Najbardziej rozpowszechnionym na świecie typem komputerów są komputery PC. Szkolne pracownie komputerowe wyposażone są najczęściej w takie komputery, choć w niektórych używa się komputerów Mac (znanych wcześniej pod nazwą Macintosh), produkowanych przez firmę Apple.Rysunek 1. Komputer PC

1.2 Komputer Mac

Komputery Mac są prostsze w obsłudze od komputerów PC, zwłaszcza dla początkujących użytkowników, ale liczba programów dla komputerów Mac jest o wiele mniejsza. Programy napisane dla komputerów PC nie działają na komputerach Mac i odwrotnie. Istnieją jednak programy, które mają swoją wersję zarówno dla komputerów PC, jak i dla komputerów Mac.

W komputerze przedstawionym na rysunku 2. płyta główna z procesorem i innymi ważnymi częściami nie jest umieszczona w oddzielnej obudowie. Części te połączono jedno urządzenie razem z monitorem ciekłokrystalicznym. Mogą być tak zbudowane zarówno komputery PC, jak i komputery Mac, choć w przypadku tych pierwszych bardziej popularne są modele podobne do przedstawionego na rysunku 2.
Rysunek 2. Komputer Mac

2. Komputery przenośne

2.1 Laptop

Zarówno komputery PC, jak i komputery Mac występują w wersji przenośnej. Komputer przenośny (rys. 3.), zwany często notebookiem lub laptopem, zawiera w sobie wszystkie elementy podstawowego zestawu komputerowego.

W dolnej części znajduje się klawiatura razem z płytą główną, procesorem, pamięcią i innymi ważnymi elementami. Wbudowany jest tam również panel dotykowy (tzw. touchpad), zastępujący mysz. W zamykaną pokrywę notebooka wbudowany jest ekran ciekłokrystaliczny, pełniący funkcję monitora.Rysunek 3. Laptop

2.2 Netbook

Mniejszym od laptopa przenośnym komputerem jest netbook (rys. 4.). Jest on zazwyczaj lżejszy od tradycyjnego laptopa, a jego klawiatura i ciekłokrystaliczny ekran mają mniejsze rozmiary. Można go zatem nosić w małej, podręcznej torbie i wygodnie korzystać z niego w czasie podróży. Netbook nie ma zazwyczaj napędu optycznego potrzebnego do korzystania z płyt CD czy DVD. Posiada jednak porty USB, które umożliwiają korzystanie m.in. z urządzeń PenDrive.Rysunek 4. Netbook

2.3 Tablet

Urządzeniem wzorowanym na laptopach jest tablet (rys. 5.). Jest to również przenośny komputer osobisty, ale bez tradycyjnej klawiatury. Ekran jest nieco mniejszy niż w laptopie i reaguje na dotyk (ekran dotykowy). Oznacza to, że funkcje programów wybiera się, dotykając ekranu specjalnym piórem, które należy do wyposażenia tabletu, lub palcem. Tablet posiada dodatkowe ułatwienia, np. funkcję rozpoznawania pisma odręcznego i klawiaturę ekranową. Praca na takiej klawiaturze polega na dotykaniu odpowiednich znaków wyświetlanych na ekranie monitora.Rysunek 5. Tablet

3. Historia komputerów

Blaise Pascal (kalkulator od nazwiska konstruktora zwany Pascaliną, 1642)

Gottfried Leibniz (system binarny, żywa ława do obliczeń, mechanizm stepped drum)

Abraham Stern (maszyna licząca)

Charles Babbage (maszyna różnicowa, maszyna analityczna)

Ada Lovelace (prace teoretyczne, wizjonerskie w jej czasach koncepcje wykorzystania komputerów)

Claude Shannon (teoretyczne podstawy budowy komputerów – „przekucie” algebr Boole'a i współczesnej mu wiedzy o elektronice)

Alan Turing (teoretyczne podstawy informatyki, maszyna Turinga i uniwersalna maszyna Turinga)

Niektóre z historycznych modeli komputerów:

Atanasoff-Berry Computer – maszyna do rozwiązywania układów równań algebraicznych liniowych, skonstruowana w roku 1939 przez Johna Atanasoffa i jego studenta Clifforda Berry’ego.

Z3 – w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie zbudowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zusew 1941.Colossus – wyprodukowane przez rząd brytyjski podczas drugiej wojny światowej w liczbie 11 sztuk komputery lampowe, których zadaniem było od 8 grudnia 1943 roku łamanie szyfrów maszyny Enigma (zwłaszcza do złamania szyfrów maszyny Lorenza).

ENIAC – tworzony w latach 1943–1946 elektroniczny komputer, który składał się z 18 tys. lamp elektronowych, 1500 przekaźników, ważył 30 ton i miał wymiary 15 na 9 metrów.

Pobieranie 10.72 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna