Ryszard flakiewicz sdb stare I nowe śWIĄtynie + pacyfik I m. KaraibskiePobieranie 26.08 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar26.08 Kb.
PIELGRZYMKA ZE SZWECJI, 17-31.10.2013

KAPŁAN KS. RYSZARD FLAKIEWICZ SDB
STARE I NOWE ŚWIĄTYNIE + PACYFIK I M. KARAIBSKIE

Trasa pielgrzymki obejmuje 6 miejsc jakie odwiedził papież, Jan Paweł II w czasie swych 5 wizyt apostolskich do Meksyku
DZIEŃ 1, 17.X.13, czwartek: Przylot do miasta Meksyk, powitanie na lotnisku. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Kolacja i nocleg w mieście Meksyk.
DZIEŃ 2, 18.X.13, piątek: Śniadanie. Zwiedzanie tzw. Placu Trzech Kultur, gdzie miały miejsce ważne dla historii Meksyku wydarzenia. Wizyta w Bazylice Matki Bożej z Gwadalupe, największym Sanktuarium Maryjnym na świecie. Msza Święta, później zwiedzanie tzw. Miasteczka Matki Bożej z Guadalupe, na które składają się piękne kaplice i kościoły, prawdziwe architektoniczne perełki. Wejście na Tepeyac, czyli Wzgórze Objawień, gdzie miały miejsce 3 z 4 objawień M.B. z Guadalupe Indianinowi Janowi Diego. Interpretacja symboliki ikony, jaka jest Autoportret Maryjny, namalowany różami na szacie Indianina. Przejazd do Teotihuacanu i zwiedzanie największych piramid Ameryki z początku naszej ery: Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Piramida Pierzastego Węża, Droga Zmarłych. Kolacja typu “szwedzki stół” w pobliżu piramid. Noc w hotelu w mieście Meksyk.
DZIEŃ 3, 19.X.13, sobota: Śniadanie. Przejazd do Narodowego Muzeum Antropologii i Historii, posiadającego najbogatsze zbiory sztuki prekolumbijskiej w całej Ameryce Łacińskiej. Pobyt w Muzeum pozwoli pielgrzymom na zrozumienie idiosynkrazji Meksykanów, których religijność ma silne korzenie pogańskie. Przejazd do Centrum Historycznego, znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wizyta na głównym placu miasta, nazywanym Zocalo, przy którym usytuowane sa najważniejsze budowle historyczne: Pałac Narodowy, gdzie urzęduje Prezydent Meksyku, Enrique Peña Nieto; Ratusz Miejski; ruiny Templo Mayor, czyli “świętej” dla Azteków piramidy, na której składali swoim bogom ofiary z żywych ludzi, jak również Katedra Metropolitalna, największa budowla sakralna Ameryki Łacińskiej z wieloma polonikami. Msza Sw. w Katedrze lub w pobliskim kościele Sw. Dominika. Po południu, przejazd do “Dzielnicy kwiatów”, czyli Xochimilco i spływ kolorowymi łodziami w rytm muzyki mariachis, miedzy dawnymi pływającymi ogrodami azteckimi. Obiadokolacja w stylu meksykańskich na łodziach. Nocleg w mieście Meksyk.
DZIEŃ 4, 20.X.13, niedziela: Śniadanie. Przejazd do miejscowości Tepotzotlan i Msza św. w kościele Św. Piotra Apostola. Krótkie zwiedzanie Narodowego Muzeum Wicekrólestwa, które posiada zbiory z okresu kolonialnego. Przejazd do miasta Queretaro, znanego z ważnych wydarzeń historycznych, mających miejsce w rożnych epokach, miedzy innymi z podpisania Traktatu Pokojowego ze Stanami Zjednoczonymi (1848 r.), w wyniku którego Meksyk utracił ponad polowe swego terytorium. Nawiedzenie kościoła Św. Krzyża i wizyta w klasztorze o tej samej nazwie, w ogrodzie którego rosną drzewa, które wydają kolce w postaci autentycznego krzyża. Kolce te maja rożne rozmiary, największe przekraczają 15 cm długości i widać na nich nawet ślady po gwoździach Pańskich. Drzewa wydające te kolce wielokrotnie próbowano przesadzić w inne miejsca, ale nikomu się to nie udało. Piękna legenda opowiadana w klasztorze, wyjaśnia pochodzenie tego tajemniczego drzewa. Obiadokolacja w Queretaro, powrót do miasta Meksyk na nocleg.
DZIEŃ 5, 21.X.13, poniedziałek: Śniadanie. Przejazd do stanu Guerrero, zwiedzanie największych i najpiękniejszych jaskiń Ameryki Łacińskiej: Cacahuamilpa. Przejazd do słynnego, znanego w świecie z wyrobów sztuki jubilerskiej, srebrnego miasta Taxco. Możliwość zakupu wspaniałych wyrobów użytkowych i biżuteryjnych ze srebra. Spacer po miasteczku, malowniczo położonym na wzgórzach. Nawiedzenie kościoła Św. Pryski i Św. Sebastiana, jednego z 5 najpiękniejszych w Meksyku przykładów “kipiącego” baroku. Zarówno budowę kościoła, jak i wystrój wnętrza, sfinansował jeden tylko człowiek, najbogatszy górnik okresu kolonialnego, żyjący w XVIII w. Przejazd do "Perły Pacyfiku", znanego kurortu Acapulco. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.
DZIEŃ 6, 22.X.13, wtorek: Msza Św. w hotelu. Wypoczynek na plażach Acapulco w formule wyżywienia All Inclusive. Po południu, panoramiczne zwiedzanie miasta i podziwianie karkołomnych skoków do wody za skały La Quebrada. Nocleg.
DZIEŃ 7, 23.X.13, środa: Msza Św. w hotelu. Śniadanie. Wyjazd w kierunku stanu Morelos, wizyta w hacjendzie Vista Hermosa, która należała do konkwistadora Meksyku, Hernana Korteza. Zwiedzanie hacjendy i obiad w spektakularnym otoczeniu. Przejazd do stolicy stanu, Cuernavaca, zwanej “Miastem Wiecznej Wiosny”. Wizyta w katedrze, gdzie znajduja się ciekawe freski z początku XVII w. przedstawiające martyrologie meksykańskich Jezuitów i Franciszkanów w XVI w. w Japonii. Krotki spacer po mieście: Plac Broni, Pałac Gubernatora (z zewnątrz), Pałac Hernana Korteza (z zewnątrz). Przejazd do Puebli, ulubionego miasta Papieża, Jana Pawła II. Nocleg w Puebli (bez kolacji).
DZIEŃ 8, 24.X.13, czwartek: Śniadanie. Zwiedzanie kolonialnej Puebli, zwanej „Miastem Aniołów”: Starówka, Katedra, Kościół Św. Dominika z przepiękna Kaplica Matki Bożej Różańcowej, nazwanej w XIX w. przez niemieckiego podróżnika i badacza, Aleksandra von Humboldta, Ósmym Cudem Świata. Msza Święta. Przejazd do pobliskiego miasteczka Cholula, gdzie znajduje się monumentalna piramida, największa pod względem objętości na świecie, na szczycie której zbudowano w czasach kolonialnych kościół Matki Bożej Dobrej Rady. Wizyta w pięknym ludowym kościółku w Tonantzintla. Kościółek został zbudowany przez Indian w stylu baroku folklorystycznego i nie ma sobie równych w całym kraju. Przejazd do miejscowości Oaxaca. Wieczorny spacer po Oaxaca: Starówka, Katedra, kościół Świętego Dominika, itp. Kolacja oraz spektakl folklorystyczny Guelaguetza Oaxaquena w restauracji ludowej. Nocleg w Oaxaca.
DZIEŃ 9, 25.X.13, piątek: Msza św. w hotelu. Śniadanie. Zwiedzanie prehiszpańskiej stolicy Indian Zapoteków, Monte Alban. Przejazd do Santa María del Tule, by obejrzeć drzewo o największej objętości na świecie: Arbol de Tule, które ma 58 m obwodu! Wizyta w strefie archeologicznej Mitla, dawnej nekropolii Indian Mixtekow. Możliwość zakupów pięknych wyrobów rękodzielniczych na miejscowym targu. Wizyta w wytwórni mezcalu, słynnego meksykańskiego napoju z agawy z robakiem. Kolacja i nocleg w Tehuantepec.
DZIEŃ 10, 26.X.13, sobota: Msza Św. w hotelu. Śniadanie. Przejazd do kulturalnej stolicy stanu Chiapas, San Cristobal de las Casas. Po drodze, rejs motorową łodzią po rzece Grijalva w pięknej scenerii Kanionu Sumidero., którego ściany wznoszą się na wysokość 1000 m. Wizyta w indiańskich wioskach: San Juan Chamula i Zinacantan. Wizyta w domu Indian Tzotzil. Wieczorny spacer po San Cristobal, miasteczku zadziwiająco kosmopolitycznym, gdzie obfitują indiańskie targi, ale również kluby jazzowe w europejskim stylu. Kolacja i nocleg w hotelu.
DZIEŃ 11, 27.X.13, niedziela: Śniadanie. Wczesny wyjazd z hotelu. Przystanek i spacer przy malowniczych wodospadach Agua Azul. Przejazd do prehiszpańskiego miasta Palenque – spacer po lesie deszczowym, zwiedzanie zagubionych w tropikalnej dżungli budowli stolicy Starego Państwa Majów: Świątynia Czaszki, Świątynia Inskrypcji, Świątynia Czerwonej Królowej, tzw. Plac Zespołu Krzyży, Obserwatorium. Możliwość obserwacji miejscowej fauny, w tym małp wyjców. Msza Św. w miasteczku Palenque. Kolacja i nocleg w Palenque.
DZIEŃ 12, 28.X.13, poniedziałek: Śniadanie. Wyjazd w kierunku Półwyspu Jukatan starożytnym szlakiem Majów. Zwiedzanie słynnej strefy archeologicznej, Uxmal: Świątynia Wróżbity, tzw. Czworobok Mniszek, Wielka Piramida. Przejazd do Meridy - kolonialnej perły Jukatanu, stolicy włókna sizalowego i cenionej koszenili. Wieczorny spacer po starówce, gdzie znajduje się Pałac Władz Stanowych z pięknymi freskami o tematyce historycznej, dom konkwistadora, Francisco de Montejo oraz Katedra pod wezwaniem Św. Ildefonsa. Msza Św. w Katedrze. Kolacja i nocleg w hotelu.
DZIEŃ 13, 29.X.13, wtorek: Śniadanie. Przejazd do „Świętego miasta” Izamal, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Jukatańskiej przy byłym klasztorze Św. Antoniego, pobudowanym na ruinach Indiańskiego centrum ceremonialnego. W sierpniu 1993 r, na rozległym atrium, papież, Jan Paweł II, miał bardzo wzruszające spotkanie z przedstawicielami wszystkich etni indiańskich Ameryki. Msza Święta. Przejazd do stolicy Nowego państwa Majow – Chichen Itza; Piramida Kukulcana; Platforma Jaguara, Platforma Venus, Obserwatorium, Studnia ofiarna („Cenote Sagrado”). Przejazd do slynnego kurortu nad Morzem Karaibskim, Cancun. Zakwaterowanie w hotelu przy plaży w formule wyżywienia All Inclusive. Nocleg.
DZIEŃ 14, 30.X.13, środa: Msza Święta. Pobyt wypoczynkowy w hotelu w Cancun. Możliwość udziału w wycieczkach fakultatywnych: Wyspa Cozumel, Wyspa Kobiet, Tulum, Park Wodny Xel-Ha, Park Wodny Xcaret, Nurkowanie w wapiennych studniach zwanych cenotami. Nocleg.
DZIEŃ 15, 31.X.13, czwartek: Msza Święta. Śniadanie. Ostatnie chwile wypoczynku na plażach w Cancun. Transfer na lotnisko. Wylot z Cancun do miasta Meksyk i wieczorem wylot z Meksyku do Europy, lub bezpośredni lot z Cancun do Europy.
Koszt: 9100 SEK – przelać na konto: 5201-3359209 (z dopiskiem; Meksyk i nazwisko) – ta wpłata decyduje o umieszczeniu na liście uczestników pielgrzymki.

1800 USD – wpłacić ks. Ryszardowi (do końca września)
DOPLATA DO “JEDYNKI” : 650 USD
Cena obejmuje:
* Noclegi w hotelach 4* w czasie objazdówki i 5* w części wypoczynkowej w Acapulco i Cancun;

* Śniadania, 3-daniowe kolacje;

* Kawę i herbatę w czasie śniadań i kolacji;

* W Acapulco i Cancun posiłki zgodnie z formułą All Inclusive: 3 posiłki DZIEŃnie, tzw. otwarty bar napojów chłodzących oraz drinków lokalnych w hotelowych barach i restauracjach, w godzinach ustalonych przez hotel;

* Transfery i przejazdy klimatyzowanym autokarem, wyposażonym w odtwarzacz CD, DVD i mikrofon;

* Opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas całego pobytu;

* Msze Święte w kościołach ewentualnie w specjalnie zamówionych salach w hotelach;

* Napiwki w hotelach (bell boys, pokojówki) oraz w restauracjach (kelnerzy);

* Bilety wstępu do wszystkich muzeów, stref archeologicznych, parków narodowych oraz opłatę za łódź w Xochimilco;

* Bilet lotniczy Cancun-Miasto Meksyk (czas przelotu 2 godz.20 min.)Cena nie obejmuje:

* Ubezpieczenia, należy wykupić w Szwecji;

* Napiwków dla artystów umilających swymi występami niektóre kolacje

* Napojów do kolacji (rozlewanych z dzbanka, butelkowanych lub w puszkach), za wyjątkiem kawy i/lub herbaty podawanych w filiżankach. Przykładowy koszt napojów: butelka 0.5 l wody: poniżej 1 USD w sklepach, 1.5 USD w restauracjach; piwo: poniżej 1 USD w sklepach, 2-2.5 USD w restauracjach.


UWAGI PRAKTYCZNE:
Jeśli chodzi o bagaż, to dopuszcza się na osobę 23 kg bagażu głównego, ważonego oraz 8 kg bagażu podręcznego, kabinowego. Przy wylocie z Meksyku skrupulatnie wazony jest bagaż główny, bagaż kabinowy nie jest wazony. Opłaty za nadbagaż są wysokie, nie warto ryzykować większą ilością kilogramów.

Do Meksyku nie można wwozić polskich wyrobów wędliniarskich, a wiec kabanosów, "krakowskiej" obsuszanej, itp., bo niestety celnicy wszystko to zabierają i niby wrzucają do kosza, ale tak naprawdę to sobie zabierają do domu, bo jakość polskich wyrobów jest w Meksyku dobrze znana. W przypadku wwożenia wyrobów szwedzkich, nie ma takich zakazów. Ze słodyczami nie ma żadnego problemu, można wwozić cukierki, czekolady, ciastka, ciasta, itp., nie są one przez celników zabierane.


Jeśli któryś z pielgrzymów byłby zainteresowany zakupem Tequili, to proszę zapomnieć o zakupach w strefie wolnocłowej na lotnisku w Meksyku, przed wylotem do Europy. Alkohol należy nabyć wcześniej (do 3 l), najlepiej w zwykłym markecie i zapakować do bagażu głównego, bo jeśli będzie w bagażu podręcznym, nie wyleci z Meksyku. Proszę pamiętać, ze bagaż główny poleci bezpośrednio z Meksyku do portu docelowego w Europie i nigdzie nie będzie sprawdzany.


Październik to ostatni miesiąc pory deszczowej. Prawdopodobieństwo deszczu jest 70%. Proszę się jednak nie obawiać, pada wyłącznie po południu, 16:00-19:00 i nie zakłóca zwiedzania. Wskazane jest jednak zabranie ze sobą parasolki lub jakiegoś okrycia przed deszczem.


Temperatury w październiku na trasie pielgrzymki, będą rzędu 22-30°C. Trzeba ze sobą zabrać odzież przewiewna, letnia, ale nie zapomnieć o kurtce czy żakiecie, ponieważ z wyjątkiem regionu nadmorskiego, w pozostałych regionach temperatura spada rano i wieczorem do ok. 16°C. Obowiązują oczywiście wygodne buty, najlepiej sandały lub lekkie adidasy. Proszę również zabrać ze sobą jakieś nakrycie głowy: czapkę, kapelusz, chustkę lub inne, byleby skutecznie chroniło głowę, zwłaszcza na obszarach tropikalnych, gdzie silne słonce jest gwarantowane.


Osoby zażywające leki, niech o nich nie zapomną, gdyż w Meksyku wiele lęków jest na receptę, a te bez recepty są drogie. Warto ze sobą zabrać leki przeciwbiegunkowe, np. polska Smekte, bo jak się okazuje, dość często się przydają, szczególnie jak osoba chce popróbować potraw oryginalnej kuchni meksykańskiej. Tak zwana "zemsta Moktezumy" (biegunka) może nam osłabić przyjemność pielgrzymowania, warto się przed nią ustrzec.


W Meksyku jest inne, jak w Polsce, napięcie prądu, 110 V, nie wiem, jakie napięcie jest w Szwecji. Nie wiem tez, jak wyglądają szwedzkie wtyczki, czy maja bolce okrągłe, tak jak w Polsce, czy tez płaskie, tak jak w Meksyku i USA. Warto wiec zadbać o odpowiednie wtyczki - przejściówki, by moc włączyć szwedzkie aparaty (ładowarki, kamery filmowe, itp.) do meksykańskiej sieci. Mile widziane będą transformatorki.

Przy filmowaniu kamera w strefach archeologicznych i muzeach, obowiązuje dodatkowa oplata w wysokości 45 pesos. czyli ok. 4 USD. Robienie zdjęć jest bez kosztu, ale w muzeach nie można używać flesza, czyli lampy błyskowej.

Jeśli chodzi o Internet, to we wszystkich hotelach jest WI-FI, w większości przypadków bez żadnego kosztu. W niektórych przypadkach można z niego korzystać nawet w pokojach (jak się ma laptopa), w innych - w hotelowym lobby lub Business Center, korzystając z komputerów hotelowych.Jeśli chodzi o działanie telefonów komórkowych, nie mam doświadczenia w przypadku aparatów szwedzkich. Proszę wyjaśnić te sprawę u swojego dostawcy sieci.

Poniżej umieszczona jest mapa trasy.

4 conector recto de flecha6 conector recto de flecha7 conector recto de flecha8 conector recto de flecha9 conector recto de flecha10 conector recto de flecha11 conector recto de flecha13 conector recto de flecha14 conector recto de flecha17 conector recto de flecha27 conector recto de flecha28 conector recto de flecha12 conector recto de flecha15 conector recto de flecha16 conector recto de flecha22 conector recto de flecha23 conector recto de flecha25 conector
: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Rozwoju kultury
2013 -> Rozkład zajęĆ w semestrze IV rok akademicki 2013/2014 rok II grupa t1
2013 -> Okręgowego związku piłki nożnej wałbrzych ►Adres siedziby
2013 -> Pedagogika nauczycielska
2013 -> Ochrona środowiska – rok I semestr I (zimowy) rok akademicki 2015/2016 aktualizacja 10. 10. 2015r
2013 -> Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie Zakład Filologii Polskiej Kierunek: filologia polska
2013 -> Terminy dyżURÓW nauczycieli akademickich rok akademicki 2015/2016 – semestr zimowy
2013 -> Terminy dyżurów w semestrze zimowym w roku akademickim 2014/2015
2013 -> Terminy dyżurów Wykładowców Zakładu Filologii Polskiej w semestrze zimowym w roku akad. 2014/2015
2013 -> Projekty systemowe. Formularz wniosku wstępnego ze wskazówkami
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna