Rzecznik prasowy wojewody mazowieckiegoPobieranie 9.73 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar9.73 Kb.
MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

RZECZNIK PRASOWY

WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

tel: 22 695 62 72, 695 60 63 fax: 22 695-62-50

e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

INFORMACJA PRASOWA, 16 MAJA 2013 R.

Telewizja w Puszczy Mariańskiej: ostatnie dni z sygnałem analogowym


20 maja mieszkańcy gminy, których anteny skierowane są w stronę nadajników
z województwa łódzkiego, utracą analogowy sygnał telewizyjny. Przełączenie nie będzie odczuwalne dla korzystających z sieci kablowych i satelitarnych. Jeśli mimo posiadania właściwego telewizora i anteny sygnał telewizji będzie zanikał lub w ogóle się nie pojawi, należy ponownie wyszukać programy. Będzie to drugi etap wyłączeń sygnału analogowego na Mazowszu.

Mieszkańcy gminy, odbierający sygnał z nadajników Warszawie lub Raszynie, posiadają telewizję cyfrową od 19 marca. Proces wyłączania telewizji analogowej odnosi się do nadajników, a nie terytorium gmin – Puszcza Mariańska znajduje się w zasięgu mazowieckich i łódzkich, dlatego jej mieszkańcy mogli sygnał utracić sygnał w marcu lub maju –


zależnie od skierowania anteny.

Do przejścia na sygnał cyfrowy muszą się przygotować dwie grupy abonentów - właściciele indywidualnych anten telewizyjnych oraz mieszkańcy odbierający sygnał przez antenową instalację zbiorową. Posiadający indywidualne anteny powinni sprawdzić czy ich telewizor ma wbudowany dekoder MPEG-4. Jeśli nie, należy go kupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika i anteny oraz wyszukać programy. Trzeba także sprawdzić przydatność anteny*. Abonenci korzystający z antenowych instalacji zbiorowych (np.


w budynkach wielorodzinnych) powinni upewnić się czy zarządca / właściciel budynku zmodernizował antenę oraz czy telewizor ma wbudowany lub dołączony dekoder. Mieszkańcy odbierający telewizję poprzez sieci kablowe i platformy satelitarne nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału. Zadba o to operator.

Gdyby po odpowiednim przygotowaniu telewizora i anteny, sygnał cyfrowy telewizji był zakłócany, zanikał lub w ogóle się nie pojawił, należy ponownie wyszukać programy. Problem można zgłosić do delegatury UKE w Warszawie tel. (22) 622 73 99. W przypadku abonentów korzystających z oferty telewizji kablowej lub satelitarnej o problemach należy poinformować operatora. Pomoc oraz dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać także pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 (w dniach 18 - 24 maja infolinia jest czynna w godz. 8.00 - 22.00, a 20 maja od godz. 6.00 do północy) oraz odwiedzając strony internetowe: www.cyfryzacja.gov.pl i www.mazowieckie.pl (baner „Naziemna telewizja cyfrowa”). Obecnie w ofercie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów**, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX).

W kolejnym etapie wyłączenia sygnału analogowego tj. 17 czerwca cyfrowe staną się Radom, Płock, Ciechanów i Siedlce oraz okolice tych miast. Jako ostatnia, sygnał analogowy utraci Ostrołęka (23 lipca).

Katarzyna Jakowicka

Koordynator Oddziału Prasowego

Mazowiecki Urząd Wojewódzki

* Warto sprawdzić czy używana obecnie antena jest prawidłowa - przez telegazetę TVP2 (strona 791). Jeśli nie, antena wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany. Odbiór sygnału cyfrowego zwykle umożliwi nam ta, którą już mamy. Jeśli jednak kupujemy nową, wybierzmy ją ze specjalistą i jemu powierzmy montaż na dużej wysokości. Nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami z zasilaniem elektrycznym - mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy. Dopuszcza się stosowanie anteny pokojowej jeśli mieszkamy w niewielkiej odległości od nadajnika. Im dalej od niego, antena powinna też być bardziej zaawansowana technicznie i wyżej zainstalowana. Sprzęt należy kupować w autoryzowanych punktach sprzedaży, by mieć pewność, że będzie on prawidłowo odbierał sygnał cyfrowy, a jeśli tak, to czy nie zakłóci pracy innych urządzeń w domu. Sklepy ze sprzętem RTV są kontrolowane przez mazowiecką inspekcję handlową pod kątem właściwego informowania klientów o przystosowaniu wybranych przez nich urządzeń do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.** MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna