„Samotność w sieci” (reż. Witold Adamek), „Żurek” (reż. Ryszard Brylski), czy „Rajski ptak”Pobieranie 74.54 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar74.54 Kb.

WIOSNA 2013 W TVP POLONIA
Na wiosnę TVP Polonia przygotowała starannie wyselekcjonowane pasmo filmu fabularnego, w ramach którego pokaże takie hity, jak m.in.: „Samotność w sieci” (reż. Witold Adamek), „Żurek” (reż. Ryszard Brylski), czy „Rajski ptak” (reż. Marek Nowicki).

Wiosna z TVP Polonia to także dobrze znane seriale, wśród nich m.in.: „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i na złe”, „Wszystko przed nami” oraz „Dom”.

W ofercie nie zabraknie cyklicznych programów („Polonia 24”, „Tygodnik.pl”, „Tygodnik Gospodarczy”), jak i audycji rozrywkowych („Złota Dziesiątka Przystanku Woodstock”), czy kulturalnych („Kulturalni PL”).

Wiosenną ramówkę TVP Polonia wzbogacą również produkcje realizowane przede wszystkim dla Polaków mieszkających poza krajem – magazyny „Słownik polsko@polski” oraz „Wilnoteka”.

Nie zapominając o najmłodszych, TVP Polonia przygotowała w swojej ofercie seriale animowane, fabularne oraz cykle edukacyjne: „Załoga Eko” oraz „Jak to działa?”.

Całości dopełniają ciekawe filmy dokumentalne, przedstawiające sylwetki sławnych Polaków, takich jak: Andrzej Bednarczyk, Zbigniew Religa, Aleksander Wolszczan, czy też historie współczesne opowiedziane przez znakomitych twórców kina dokumentalnego: Marię Zmarz-Koczanowicz, Józefa Brzostowskiego, Dagmarę Drzazgę.


FILMY FABULARNE

piątek 22.45; 5.00


URODZONY PO RAZ TRZECI

1 marca
Film sensacyjny/wojenny. Ciąg dalszy filmu „Umarłem, aby żyć", który opowiadał o dramatycznej akcji ratowania oficera AK z rąk gestapo. Kanwą scenariusza „Umarłem..." były wspomnienia Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego. Fabuła „Urodzonego po raz trzeci” jest całkowicie fikcyjna. Błażejewski z dokumentami Wójcika zostaje schwytany w łapance. Wyżeł informuje o tym punkt kontaktowy w Kielcach. Ostrzega też Wójcika. Podczas przesłuchania Błażejewski wypiera się papierów, które przy nim znaleziono. Niebawem wychodzi na wolność. Czy oznacza to, że Wójcik może już spać spokojnie?

Obsada: Andrzej Grabarczyk, Anna Ciepielewska, Bronisław Pawlik, Grażyna Barszczewska, Janusz Bukowski, Eugeniusz Kujawski, Henryk Talar.

(1989) reż. Stanisław Jędryka


PORA UMIERAĆ

8 marca
Film czarno-biały. Historia starszej pani, właścicielki niegdyś pięknej, dziś zrujnowanej, drewnianej willi. Po wielu latach, właśnie teraz spełnia się jej marzenie – „pozbywa się" ostatniego zakwaterowanego po wojnie lokatora. Nareszcie znów jest panią w swoim domu. Niestety ta piękna i długo oczekiwana chwila przynosi raczej rozczarowanie. Nic nie jest tak, jak miało być. Syn nie chce zająć się remontem domu, ani wprowadzić się z rodziną do matki. W tajemnicy przed nią stara się za to sprzedać dom majętnemu sąsiadowi, któremu widok domu-staruszka „burzy" krajobraz. Bohaterka, Aniela, nie należy do smętnych staruszek. Po raz kolejny – może już ostatni raz w życiu – nie poddając się, bierze sprawy w swoje ręce.

Obsada: Danuta Szaflarska, Krzysztof Globisz, Patrycja Szewczyk, Kamil Bitau, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Ziarkiewicz i inni.

(2007) reż. Dorota Kędzierzawska


S@MOTNOŚĆ W SIECI, cz. I

15 marca


Film na podstawie powieści Janusza L. Wiśniewskiego. Ewa mieszka w Warszawie. Atrakcyjna blondynka pracuje w jednej ze stacji telewizyjnych i jest żoną przystojnego architekta Marka. Oboje zajmują eleganckie mieszkanie w centrum miasta, obracają się w gronie podobnych im przedstawicieli zamożnej klasy średniej. Nie mają dzieci, bo nie chciał ich Marek. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie, mają sobie coraz mniej do powiedzenia, chociaż Marek wydaje się tego nie dostrzegać. Podczas jednej z podróży służbowych Ewa mija na dworcu w Berlinie Jakuba, znanego polskiego genetyka pracującego w Niemczech, ale ich pociągi odjeżdżają w przeciwnych kierunkach i żadne z nich nie zapamiętuje osoby zauważonej przez szybę wagonu. Niebawem jednak los łączy ich ze sobą ponownie: obojgu spodobał się, bowiem ten sam obraz na internetowej aukcji. Ewa, coraz bardziej nieszczęśliwa w swoim związku, postanawia zwierzyć się nieznajomemu, ukrywającemu się pod internetowym pseudonimem eljot, ze stanu swoich uczuć. Odtąd oboje regularnie kontaktują się w sieci, poznają się coraz lepiej i stają się sobie coraz bliżsi. Odsłaniają przed sobą swoje słabości, pragnienia, swoją samotność i głód uczuć. Zarazem czują się bezpieczni, bo to znajomość na odległość, wciąż na swój sposób anonimowa, bez zobowiązań, a jednocześnie intrygująca, zagadkowa, kusząca wielką niewiadomą. W końcu jednak tęsknota i ciekawość biorą górę nad obawami i pragnieniem bezpieczeństwa. Ewa i Jakub postanawiają się spotkać „w realu" w Paryżu.

Obsada: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Szymon Bobrowski.

(2006) reż. Witold Adamek
S@MOTNOŚĆ W SIECI, cz. II

22 marca


Jakub przyjeżdża do Nowego Orleanu, gdzie był przed dziesięcioma laty, zbierając pieniądze na operację ciężko chorej córki swojego przyjaciela. Teraz daje wykład na tamtejszym uniwersytecie. Miasto powoli dochodzi do siebie po zniszczeniach spowodowanych przez huragan Katrina. Tymczasem Ewa leci samolotem do Paryża, aby dodać sobie pewności, zabiera ze sobą swoją przyjaciółkę, Asię. Na miejscu obie zatrzymują się w hotelu. Pisze maila do Jakuba, ustala szczegóły spotkania. Nieoczekiwanie Jakub dowiaduje się, że zamiast prosto do Paryża, musi jeszcze polecieć na wykład na uniwersytecie Princenton. Zawiadamia Ewę, że będzie w Paryżu trochę później, ale kobieta nie odbiera tej wiadomości. Wkrótce Jakub dowiaduje się, że samolot, którym pierwotnie miał lecieć, rozbił się nad oceanem. Ewa słyszy o tym dopiero na lotnisku. Przeżywa dramatyczne chwile, zanim wszystko ostatecznie się wyjaśni. Tym szczęśliwsza jest, gdy wreszcie może zobaczyć Jakuba. Spędzają razem wspaniałe, choć krótkie chwile. Sześć tygodni później Ewa dowiaduje się, że jest w ciąży. Podejmuje zaskakującą decyzję.

Obsada: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Szymon Bobrowski.

(2006) reż. Witold Adamek
ŻUREK

29 marca


W małym przygranicznym miasteczku mieszka Halina – zmęczona życiem wdowa z 15-letnią córką Iwonką. Mąż Haliny, Witek, wzorowy ojciec i mąż, kilka miesięcy wcześniej popełnił samobójstwo. Rzucił się pod pociąg w akcie sprzeciwu przeciwko likwidacji połączenia kolejowego, co jego i kolegów pozbawiło pracy. Kiedy Iwonka, dziewczyna nieco opóźniona w rozwoju, cierpiąca na padaczkę, rodzi synka, Halina obiecuje Witusiowi na grobie, że do Bożego Narodzenia odnajdzie ojca dziecka i ochrzci je, nadając mu imię biologicznego ojca. Nie jest to jednak proste, gdyż Iwonka uparcie odmawia wskazania, kto to jest, a przymuszana przez matkę, zaczyna w końcu wskazywać kandydatów. Wszyscy oni zdecydowanie odrzucają pomówienie o ojcostwo, Iwonka sama zresztą wycofuje się z wcześniejszych oskarżeń. Matka, która pragnie dotrzymać danej mężowi obietnicy i zdjąć z rodziny odium hańby, uparcie jednak wędruje z córką i wnukiem od miejsca do miejsca w nadziei, że wreszcie trafi na właściwą osobę. Dąży do prawdy jak ćma do światła, nie myśląc, że może się poparzyć.

Obsada: Katarzyna Figura, Natalia Rybicka, Zbigniew Zamachowski, Marek Kasprzyk, Hanna Polk, Andrzej Szopa, Andrzej Niemirski.

(2003) reż. Ryszard Brylski
WOJNA ŚWIATÓW – NASTĘPNE STULECIE

5 kwietnia


Film fantasy. 28 grudnia 2000 r., dwunastego dnia pobytu Marsjan na Ziemi, Iron Idem - popularny dziennikarz prowadzący niezależny dziennik stacji telewizyjnej SBB - zostaje zmuszony do odczytania przed kamerami narzuconego mu tekstu, wzywającego do nawiązywania przyjacielskich kontaktów z przybyszami z Kosmosu i dobrowolnego oddawania krwi. W konsekwencji następnego dnia rano w mieszkaniu Irona pojawiają się włamywacze. Dziennikarz zostaje zakolczykowany „dowodem przyjaźni", a jego żona uprowadzona. Idem zgłasza się w punkcie rejestracyjnym. Legitymacja „przyjaciela Marsjan" daje mu pewne uprawnienia, lecz odbiera dotychczasowe życie.

Obsada: Roman Wilhelmi, Krystyna Janda, Mariusz Dmochowski, Jerzy Stuhr, Marek Walczewski, Bożena Dykiel.

(1981/83) reż. Piotr Szulkin
EPITAFIUM DLA BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY

12 kwietnia


Film historyczny. Historia wielkiej miłości polskiego króla Zygmunta Augusta do litewskiej szlachcianki Barbary Radziwiłłówny.

Obsada: Anna Dymna, Jerzy Zelnik, Aleksandra Śląska, Krzysztof Kolberger, Zdzisław Kozień i inni.

(1982/83) reż. Janusz Majewski
RAJSKI PTAK

19 kwietnia


Melodramat. Opowieść o dwojgu młodych ludziach, których los przez przypadek połączył ze sobą. Jurek, student medycyny, znany podrywacz, spędza noc z Anką, dziewczyną beztroską i pełną temperamentu, która nie chce jednak kontynuować tej znajomości. Spotykają się po kilku miesiącach. Ona po wypadku przykuta jest do wózka inwalidzkiego i za opiekę chce wynająć pokój, on szuka pokoju dla siebie i dla swej narzeczonej Moniki. Jurek jest początkowo negatywnie nastawiony do medycyny niekonwencjonalnej, w którą wierzy Anka. Po początkowych niepowodzeniach leczenia dziewczyna usiłuje dwukrotnie popełnić samobójstwo. Między Jurkiem i Anką rodzi się najpierw sympatia, zrozumienie, potem głębokie uczucie. Chłopak przekonuje się do niekonwencjonalnych metod leczenia i mimo konfliktu z profesorem zostaje asystentem na uczelni, dzięki silnej woli oraz odwzajemnionej miłości, odzyskuje wiarę w siebie i stopniowo wraca do pełnego zdrowia.

Obsada: Marta Klubowicz, Artur Dziurman, Anna Majcher, Katarzyna Miernicka, Wojciech Starostecki, Andrzej Żółkiewski.

(1987/88) reż. Marek Nowicki
WIELKI BIEG

26 kwietnia


Dramat. Film polityczny. Rok 1952. Odbywają się przygotowania do „Biegu Pokoju". Kieruje nimi działacz zetempowski Wrzesień, który traktuje tę imprezę wyłącznie, jako szczebel w swojej karierze politycznej. W biegu startują młodzieżowi aktywiści i przodownicy, ale także Radek, zachęcony główną nagrodą - motocyklem „Jawa” i Stefan, który chce wręczyć na mecie prezydentowi Bierutowi list w sprawie niewinnie oskarżonego ojca - a może to zrobić tylko jako zwycięzca.

Obsada: Tadeusz Bradecki, Jarosław Kopaczewski, Leon Niemczyk, Krzysztof Pieczyński, Tadeusz Chudecki, Tomasz Dedek.

(1981/87) reż. Jerzy Domaradzki
TRĘDOWATA

3 maja
Melodramat. Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. powieści Heleny Mniszkówny. Ordynat Michorowski poznaje guwernantkę swej kuzynki Luci. Zakochuje się w pannie Stefanii Rudeckiej, zdobywa jej wzajemność. Ich miłość bulwersuje arystokratyczne środowisko. Szlachetnie urodzone damy i wykwintni panowie podczas balu jednoznacznie dają odczuć ubogiej dziewczynie, że wśród nich zawsze będzie trędowata, a jej małżeństwo z panem na Głębowiczach byłoby niewybaczalnym mezaliansem. Zrozpaczona Stefcia biegnie w strugach ulewnego deszczu przez park. Wkrótce spełni się to, co jej przeznaczone.

Obsada: Elżbieta Starostecka, Leszek Teleszyński, Jadwiga Barańska, Czesław Wołłejko, Lucyna Brusikiewicz, Irena Malkiewicz, Anna Dymna, Gabriela Kownacka, Mariusz Dmochowski, Piotr Fronczewski, Zbigniew Józefowicz.

(1976) reż. Jerzy Hoffman


PARĘ OSÓB, MAŁY CZAS

10 maja
Dramat. Jadwiga Stańczykowa, jego niewidoma przyjaciółka od wielu lat, także poetka, była silnie uzależniona od swojego apodyktycznego ojca. Dzięki Mironowi zdała sobie sprawę ze swoich poetyckich aspiracji, a także mogła rozwijać swój talent. Ich związek – nieśmiały, efemeryczny, nieatrakcyjny, ale jednocześnie umacniający się oraz krystalizujący ich oddzielne osobowości – dowodzi komplikacji ich życia i intrygującego obrazu tego, co przebrzmiało.

Obsada: Krystyna Janda, Andrzej Hudziak, Igor Przegrodzki, Monika Obara, Arkadiusz Detmer, Krystyna Tkacz, Elżbieta Kępińska, Witold Skaruch i inni.

(2005) reż. Andrzej Barański


GONITWA

17 maja
Film obyczajowy. Czarno-biały. Trzydziestokilkuletnia krawcowa prowadzi ustabilizowane życie u boku męża i dwóch córeczek. Jej egzystencję wypełnia mozolne ciułanie pieniędzy na wymarzony domek z ogródkiem. Zaniedbana i zapracowana nie ma czasu na autorefleksję. Nie zdaje sobie sprawy, że jej życie mogłoby przecież wyglądać inaczej. Zresztą po co? Ma przecież dobrego męża; spokojny, miły dom, udane dzieci. Jednak pewnego dnia pojawia się on. Jest nauczycielem w szkole, do której chodzi jej córka. Przypadkowe spotkanie przeradza się w miłość od pierwszego wejrzenia. Dotychczasowa „kura domowa" nagle odkrywa w sobie istotę złaknioną cudzego podziwu i adoracji. Zdolną do kokieterii i miłosnego zapamiętania...

Obsada: Teresa Krzyżanowska, Bohdan Ejmont, Tadeusz Janczar, Helena Dąbrowska, Stefania Iwińska, Anna Jaraczówna.

(1971) reż. Zygmint Hübner


ZAKOLE

24 maja
Film obyczajowy. Emerytowany dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa, człowiek wciąż aktywny i pełen chęci życia, zostaje postawiony w sytuacji krańcowej. Zajmuje się pielęgnacją umierającej żony oraz ratowaniem rozpadających się małżeństw dzieci. W tym beznadziejnym położeniu podejmuje próbę ocalenia rodziny.

Obsada: Gustaw Lutkiewicz, Danuta Kowalska, Teresa Lipowska, Wiesława Mazurkiewicz, Maria Robaszkiewicz, Izabela Mikołajczak, Zbigniew Buczkowski.

(1988) reż. Włodzimierz Olszewski


TRZECI

31 maja
Film psychologiczny. Paweł i Ewa są typowymi przedstawicielami tej części młodego pokolenia, która bez kompleksów realizuje swoje ambicje: on - oddany bez reszty swojej pracy, pragmatyczny i ciągle żądny sukcesu; ona - kobieta atrakcyjna, inteligentna i pełna wdzięku, jest nieco zmęczona życiem zawodowym męża. Wydaje się jednak być pogodzona z rolą partnerki życiowej „człowieka sukcesu". Nie komunikują się ze sobą tak dobrze jak kiedyś. Poznajemy ich, gdy spędzają na jachcie swoje wymarzone wakacje, które miały być szansą na ich ponowne zbliżenie i powrót do tego, co było kiedyś między nimi najpiękniejsze. W pewnym momencie na ich drodze pojawia się starszy mężczyzna, przeprowadzający akurat gorzki bilans swojego życia. Bogactwo jego doświadczeń przeważa nad cynizmem i rozgoryczeniem. Postanawia pomóc młodemu małżeństwu. Robi to jednak wbrew ich woli i metodami dosyć radykalnymi. Zmusza ich do zastanowienia się nad swoim związkiem.

Obsada: Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek, Marek Kondrat, Edyta Olszówka, Rafał Królikowski, Jacek Braciak, Paweł Królikowski, Redbad Klynstra.

(2004) reż. Jan Hryniak


DOKUMENT

czwartek 23.40, 5.00; piątek 14.25


ZWYCZAJNY MARZEC

14 marca
30 stycznia 1968 r. zdjęto z afisza stołecznego Teatru Narodowego inscenizację „Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przeciwko decyzji najwyższych władz partyjnych i państwowych - bo przecież nie podjęli jej samodzielnie i odważnie cenzorzy z nomen omen Mysiej ulicy - zaprotestowali warszawscy studenci zwołując wiec pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Dwustuosobowy tłum bez trudu rozpędzili pałkami funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, 35 osób zostało zatrzymanych. Wydawać by się mogło, że ów niemiły reżimowi incydent szybko będzie zapomniany. Nie został. Przeciwnie, wraz z wojennymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, posłużył zwaśnionym frakcjom w aparacie partyjnym i państwowym do ostrej, nieprzebierającej w środkach rozprawy z konkurentami.

reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2008
BEZ JEDNEGO DRZEWA LAS LASEM ZOSTANIE

21 marca
Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę ks. Jana Macha, urodzonego w Chorzowie. Krótko po przyjętych święceniach pracował w Rudzie Śląskiej, gdzie pomagał biednym rodzinom, na skutek działań wojennych pozbawionym ojców. Za tą pomoc Niemcy skazali go na śmierć. Ks. Jan Macha w wieku 28 lat został zgilotynowany w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Na cztery godziny przed śmiercią napisał list do rodziny: „Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali (...)”. Kapłan był jednym z założycieli, a potem dowódcą Polskiej Organizacji Zbrojnej. Ten film to nie tylko opowieść o bohaterskiej postawie ks. Machy, ale także całe okrucieństwo egzekucji.

reż. Dagmara Drzazga, Polska 2011
TAJEMNICE GROBU BOŻEGO

28 marca
Historia Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie. Dokument został zrealizowany podczas świąt wielkanocnych w 2010 r., kiedy to wszystkie obrządki obchodziły Wielkanoc w tym samym czasie.

reż. Józef Brzostowski, Polska 2010
DOKUMENT

sobota 15.00; wtorek 17.55)


ANDRZEJ BEDNARCZYK

2 marca
Film prezentujący sylwetkę twórczą Andrzeja Bednarczyka. Sztuka, którą tworzy, znajduje uznanie krytyki i widzów nie tylko w kraju, ale i poza Polską. Jego dzieła znajdują się w zbiorach wielu renomowanych instytucji kulturalnych, m.in. w Bibliotece Watykańskiej, Bibliotece Brytyjskiej w Londynie, Galerii Narodowej w Pradze oraz Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Dokument stanowi dobrą okazję do rozmowy o polskiej sztuce współczesnej, o tym, jak sytuuje się ona na tle europejskich wydarzeń artystycznych.

reż. Robert Ćwikliński, 2005
PROFESOR OD SERCA – ZBIGNIEW RELIGA

9 marca
Film nie jest biografią prof. Religi, ale przypomnieniem jego najważniejszych dokonań w medycynie, w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym. Jego bogaty życiorys starczyłby zapewne na kilka filmów. Dokument skupia się na sprawach najważniejszych dla samego profesora, dla ludzi, którym ratował życie, dla grona jego współpracowników, których wychowywał, wpajając im najcenniejsze zasady etyki lekarskiej. Całość oparta jest na wspomnieniach najbliższych mu osób w zawodzie i w życiu.

reż. Halina Szymura, 2010
GWIAZDOR – ALEKSANDER WOLSZCZAN

16 marca
Aleksander Wolszczan w 1992 r. odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Jest niezwykłą osobowością w polskiej i światowej nauce - znakomity naukowiec a jednocześnie erudyta, znawca literatury science-fiction, malarstwa i poezji. Sam zresztą pisze wiersze i eseje. W filmie przedstawiane poglądy i opinie Aleksandra Wolszczana na temat istoty wszechświata, życia na innych planetach, potęgi i zarazem mierności naszego rozumu są niezwykle oryginalne - warto więc je poznać aby nie tylko rozszerzyć wiedzę, ale spojrzeć na otaczający świat innymi oczyma.

reż. Jan Sosiński, Polska 2006
TATA ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY

23 marca
Jem (Jeremy Panufnik) jest twórcą muzyki młodzieżowej i animacji, mieszka w Londynie, gdzie jest znany również, jako DJ. Gdy jego ojciec miał tyle lat, co on, czyli około czterdziestki był już uznanym polskim kompozytorem. Komunistyczne władze wybrały go jako wizytówkę polskiej muzyki za granicą. W 1954 r. Andrzej Panufnik postanowił zerwać związki z reżimem. Wyjechał na Zachód, jako kompozytor zza żelaznej kurtyny z postanowieniem, że nigdy do Polski nie wróci. Nie wierzył wówczas, ani przez długie lata swojego życia w Anglii, że komunizm zostanie kiedyś obalony i w 1990 r., na krótko przed śmiercią jeszcze raz stanie na ojczystej ziemi. Dla Jema przeszłość ojca była zawsze owiana tajemnicą. Ojciec nie opowiadał mu o Polsce, nie uczył języka, nie wierzył, żeby kiedykolwiek synowi to było potrzebne. Jem wyjeżdża do Polski, żeby zrozumieć dramatyczną biografię ojca, poznać jego dylematy, motywy ucieczki z kraju. Podróż w czasie śladami ojca jest przede wszystkim refleksją nad samym sobą.

reż. Krzysztof Rzączyński, Polska 2009
MOJE ŻYCIE DLA NIEGO

30 marca
Filmowa opowieść o życiu i pracy zawodowej Arturo Mariego – „nadwornego" fotografa Jana Pawła II. Paweł II był piątym papieżem, którego pontyfikat dokumentował. Swoją pracę w Stolicy Apostolskiej zaczynał, jako 16-latek, rejestrując na kliszy wizerunek Piusa XII. Od początku pontyfikatu Jana Pawła II Mari należał do jego najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników. Film o nim jest nie tylko okazją do pokazania jego codziennej pracy, ale także do zaprezentowania ciekawych aspektów historii państwa watykańskiego i panujących tam stosunków.

reż. Ewa Świecińska, Polska 2004
ZNANE I LUBIANE SERIALE
GALERIA

poniedziałek-środa 11.35, 16.50, 0.45


BARWY SZCZĘŚCIA

poniedziałek-piątek 12.00, 19.15, 4.25


OJCIEC MATEUSZ

wtorek 20.55, 2.45; sobota 12.40


WSZYSTKO PRZED NAMI

czwartek-piątek 11.35, 16.50, 0.45


NA DOBRE I NA ZŁE

piątek 20.50, 2.45; sobota 14.00


M JAK MIŁOŚĆ

sobota-niedziela 17.50, 0.50; czwartek-piątek 12.50


TAJEMNICA TWIERDZY SZYFRÓW

sobota 20.45, 2.40; wtorek 12.50


DOM

sobota 22.30, 4.15; niedziela 14.20


NAD ROZLEWISKIEM

niedziela 20.45, 2.40; poniedziałek 12.50


PASMO DLA NAJMŁODSZYCH

poniedziałek-piątek 7.25, 1.15


MASZYNA ZMIAN

reż. Andrzej Maleszka


ŻEGNAJ ROCKEFELLER

reż. Waldemar Szarek


AWANTURA O BASIĘ

reż. Kazimierz Tarnas


STAWIAM NA TOLKA BANANA

reż. Stanisław Jędryka


MAGAZYNY INFORMACYJNE
POLONIA 24

poniedziałek-sobota 22.00, 3.35


Informacja, publicystyka i wszystkie najważniejsze sprawy poruszające problematykę polonijną.
TYGODNIK GOSPODARCZY

poniedziałek 22.45, 5.40; wtorek 16.20


Magazyn ekonomiczny, w całości poświęcony krajowej gospodarce i rodzimym przedsiębiorstwom.
TYGODNIK.PL

niedziela 22.00, 3.45; poniedziałek 11.50


Podsumowanie najważniejszych informacji z tygodnia.
MAGAZYNY DLA POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH POZA KRAJEM
WILNOTEKA

środa 7.05, 18.55


Magazyn realizowany przez Edytę Maksymowicz i Walentego Wojniłło o starym dobrym Wilnie, o Litwie, a przede wszystkim o Polakach na Litwie. Audycja mówi o tym, co najważniejsze, o życiu naszych rodaków, o ich problemach i sukcesach, o pamięci i zapomnieniu, ale też o tradycji i współczesności obojga narodów. O tym, co nas dzieliło, a co nas łączy. Aktualne wydarzenia, ciekawi ludzie, niezwykłe miejsca, czyli sprawy polskie Wileńszczyzny w pigułce.
KULTURALNI PL

sobota 16.00


Interaktywny program, informujący o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych z życia Polonii, w którym prowadzący zapraszają do udziału w imprezach rozrywkowych i sportowych.
SŁOWNIK POLSKO@POLSKI

sobota 17.00


Cykl poświęcony kulturze języka polskiego, realizowany za pomocą Internetu. Program odwołuje się do żywego języka, głównie mówionego. To swoisty przegląd błędów popełnianych szczególnie przez młodych Polaków (wychowanych nie tylko poza Polską), ale też przez dziennikarzy i polityków. Uczestnikami programu są „Polonusi” – rozsiani daleko po świecie i dziennikarze polonijni, którzy łączą się ze studiem za pomocą skyp’a. Wspólnie z prowadzącą, Agatą Dzikowską i ekspertem prof. Janem Miodkiem (członkiem Rady Języka Polskiego, Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) omawiają błędy językowe i odpowiadają na pytania widzów.
PROGRAMY ROZRYWKOWE
KABARETOWY KLUB DWÓJKI

środa 22.45, 4.55; czwartek 13.40


To w pełni oryginalny, polski program rozrywkowy, nowoczesne autorskie show stworzone specjalnie dla TVP. Jego głównymi bohaterami i twórcami są najlepsi polscy artyści kabaretowi, a ich gośćmi ciekawi i dowcipni ludzie szeroko pojętego show biznesu. Gospodarzami programu są: Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju) i Marcin Wójcik (Ani Mru Mru).
ZŁOTA DZIESIĄTKA PRZYSTANKU WOODSTOCK

piątek 17.55; poniedziałek 6.10


Najlepsze koncerty polskich wykonawców zagrane podczas Przystanku Woodstock w latach 2003-2011:

- 15. Przystanek Woodstock 2009 – Koncert Jubileuszowy Woodstock 1969-2009,

- 9. Przystanek Woodstock 2003 – Dżem,

- 11. Przystanek Woodstock 2005 – Moskwa,

- 11. Przystanek Woodstock 2005 – Krzysztof „Jary" Jaryczewski & Jary Band,

- 14. Przystanek Woodstock 2008 – Męska Muzyka – Wojciech Waglewski, Fisz, Emade,

- 16. Przystanek Woodstock 2010 – Maleo Reggae Rockers & goście,

- 17. Przystanek Woodstock 2011 – Piotr Bukartyk,

- 17. Przystanek Woodstock 2011 – Projekt Republika,

- 16. Przystanek Woodstock 2010 – Justyna Steczkowska,

- 10. Przystanek Woodstock 2004 – Hey.
PAMIĘTAJ O MNIE – KONCERT ŻYCZEŃ

sobota 12.10, 21.35, 3.25; niedziela 11.30, 21.35, 3.25


Program o charakterze koncertu życzeń. Składa się z wypowiedzi artystów i wybranych przez nich teledysków oraz życzeń, które widzowie TVP Polonia przekazują sobie wraz z muzyczną dedykacją.
TRANSMISJE
TRANSMISJE MSZY ŚW. W TVP POLONIA

niedziela 13.00


Wychodząc naprzeciw religijnym zapotrzebowaniom naszych rodaków rozsianych po całym świecie, obok walorów duchowych transmisje prezentują także piękno polskiej sztuki sakralnej. Każda transmisja odbywa się z innego kościoła, bardzo często położonego w najdalszych zakątkach Polski. To właśnie dzięki nim prezentowane są tradycje i zwyczaje, co z kolei przyczynia się do poszerzenia wiedzy o Ojczyźnie.
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna