Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 – letnich Data: 04. 10. 2013r. Prowadząca: Teresa Chromińska Miejsce zajęć



Pobieranie 13.83 Kb.
Data01.05.2016
Rozmiar13.83 Kb.
Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 – letnich
Data: 04.10.2013r.
Prowadząca: Teresa Chromińska
Miejsce zajęć: Miejskie Przedszkole nr 9 w Siedlcach
Temat zajęć: Przygoda z małpką – rozwijanie logicznego myślenia

z wykorzystaniem narzędzi TOC- gałązka logiczna
Cele ogólne:

-uświadomienie dzieciom,jak ważna jest znajomość własnego nazwiska i adresu,

-kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach,

-rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,

-doskonalenie umiejętności posługiwania się gałązką logiczną (TOC)
Cele szczegółowe:

-prawidłowo posługuje się gałązką logiczną w celu przedstawienia treści

opowiadania,

-dostrzega i rozumie konsekwencje nieznajomości własnego nazwiska i adresu,

-potrafi zakodować swoją wypowiedź w formie umownych symboli,

-chętnie uczestniczy w różnych zabawach
Metody:

-metody aktywizujące (pedagogika zabawy, burza mózgów, drama, pantomima),

-elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,

-elementy metody I.Majchrzak

-techniki aktywizujące myślenie TOC – gałąź logiczna
Formy:

-indywidualna,

-grupowa
Pomoce dydaktyczne: nagranie piosenki ,,Jesteś ty i jestem ja”, ,,Kolorowe listki” (CD), ilustracje przedstawiające kolejne sceny z opowiadania, opaski z listkiem jesiennym, karta graficzna – labirynt, pluszowa małpka, wizytówki
Przebieg zajęć:
1.Powitanie. Dzieci stają w parach naprzeciwko siebie i śpiewają piosenkę powitalną opartą na melodii popularnej ,,My jesteśmy krasnoludki”,wykonując wskazane przez nauczyciela gesty oraz gestodźwięki.

Jesteś ty i jestem ja.

Raz i dwa, raz i dwa.

Przedszkolaki grzeczne dwa .

Raz i dwa, raz i dwa.

Przywitajmy grzecznie się:

witam cię, witam cię.

Razem miło bawmy się.

Lubię cię, a ty mnie.
2.Słuchanie opowiadania ,,Przygoda z małpką” S. Szuchowej ilustrowanego obrazami.
3.Rozmowa na temat treści opowiadania
-Jak nazywały się dzieci, o których było opowiadanie?

-Jaką zabawkę zabrał ze sobą Adaś?

-Gdzie wybrały się dzieci w piękny jesienny dzień?

-Czym podróżowały?

-Jak bawiły się na leśnej polanie?

-Co wydarzyło się w drodze powrotnej do domu?

-Kto pomógł chłopcu , który zgubił siostrzyczkę?

-Dlaczego trzeba znać swoje imię i nazwisko?

-Czy dzieci powinny znać swój adres?
4.Zabawa pantomimiczna ,,Małpka” - dzieci naśladują za pomocą gestów i mimiki ruchy małpki wykonywane podczas różnych czynności,np. małpka cieszy się,je, śpi, bawi się, skacze...
5.Zastosowanie gałązki logicznej (praca z całą grupą)

-ustalenie kolejności wydarzeń w opowiadaniu,

-ułożenie przez dzieci ilustracji zgodnie z kolejnością zdarzeń,

-opowiadanie w oparciu o gałązkę logiczną, poszukiwanie zdarzenia przyczynowo – skutkowego


g ./Kiedy ogłoszono przez megafon, że zaginął chłopiec ubrany w czerwony płaszczyk i niebieską czapeczkę, w kieszeni z małpką to odprowadzono go do zawiadowcy stacji, bo tam czekała siostra.


f ./Kiedy zaginionego chłopca spotkał policjant zapytał jak się nazywa i gdzie mieszka to chłopiec nic nie odpowiedział, bo nie znał własnego nazwiska, ani adresu.
e ./Kiedy pociąg dojechał do Warszawy i ludzie zaczęli wsiadać i wysiadać to Adaś zgubił się, bo wysiadł za dziewczynką, która miała taki sam płaszcz jak jego siostra.
d ./Kiedy wrócili na dworzec i przyjechał pociąg to Alinka wzięła brata za rękę, bo było dużo ludzi.
c ./Kiedy w lesie nazbierali grzybów,szyszek i żołędzi to postanowili wracać do domu, bo zrobiło się późno.
b. /Kiedy kupiła bilety wsiadła z bratem do wagonu to szybko dojechali do lasu, bo był to pociąg elektryczny.
a. /Kiedy Alinka postanowiła pojechać z Adasiem do lasu pociągiem to poszła na dworzec po bilety.

6./Wspólne zastanowienie się jak powinien postąpić Adaś, kiedy zgubił się (burza mózgów).


7.Zabawa dramowa

Scenka w dużym sklepie - Podczas robienia z mamą zakupów zgubiliście się w sklepie. Jak się zachowacie, kogo poprosicie o pomoc.



8.Karta graficzna – labirynt. Wskaż drogę do domu Adasiowi, a do lasu Alince. Odszukanie karty z własną wizytówką. Całościowe czytanie wyrazów: Alina, Adam
9.Zabawa rytmiczna z wykorzystaniem piosenki ,,Kolorowe listki” (naśladowanie wirujących listków, podskoki, obroty...zgodnie z treścią i melodią piosenki





Pobieranie 13.83 Kb.





©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna