Sebastian WypychPobieranie 13.53 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar13.53 Kb.

Sebastian Wypych
Sebastian Wypych
(kontra)basista

Sebastian „Seba” Wypych urodzony w 1977 roku w Warszawie. Kontrabasista.W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie kontrabasu.

W tym samym roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Wiolonczeli i Kontrabasów w Elblągu, a w listopadzie 1997 roku zajął I miejsce oraz otrzymał wszystkie nagrody pozaregulaminowe na VI Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasistów im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu. Tego samego roku był finalistą 11th Tunbridge Wells International Young Concert Artists Competition. W 2000 roku zdobył III nagrodę w konkursie YAMAHA YOUNG ARTIST w Warszawie.

Stypendysta IV Edycji Programu „Młoda Polska” 2006/07 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Pobierał równierz nauki u Aloisa Posha – solo kontrabasisty Viener Philharmoniker oraz Lee Mesh’a – solo kontrabasisty Metropolitan Opera New York.

Jako muzyk kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą – między innymi z Orkiestrą Kameralną „Wratislavia” Jana Staniendy, „Concerto Avenna” Andrzeja Mysińskiego, czy „Sinfonia Varsovia”.

W latach 2000-2006, był członkiem The UBS Verbier Festival Orchestra Jamesa Levine’a, gdzie pelnił funkcję koncertmistrza grupy kontrabasów, współpracując z takimi dyrygentami jak; James Levine, Kurt Masur, Zubin Mehta, Valery Gergiev, czy Yuri Temirkanov.

Jest współzałożycielem zespołów „Kameleon”, który współpracuje z wieloma czołowymi, polskimi aktorami i teatrami oraz zespołu Tangata Quintet, specjalizującego się w muzyce tangowej, a szczególnie w twórczości Astora Piazzolli, współpracując z solistą – Krzysztofem Jakowiczem.

Na gruncie muzyki, eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczną z elektroniczną, jazzową oraz wieloma stylami sztuki muzycznej.

Obecnie jest pierwszym solo kontrabasistą The UBS Chamber Orchestra, współpracując ze światowej sławy skrzypkiem Maximem Vengerovem, jak równierz z solistami: Joshua Bell, Lang Lang, Leonidas Kavakos, Misha Mayski,czy Dimitri Sitkovetsky.

Założyciel i szef artystyczny THE NEW ART ENSAMBLE.

Prowadzi bardzo żywą działalność artystyczną, jako solista i kameralista.

Instrumenty:

1. Kontrabas niemiecki – lutniczy wiek – ok. 100 lat – instrument sesyjny i orkiestrowy.

2. Kontrabas niemiecki – lutniczy /Benedict Lang/ wiek – ok. 60 lat – instrument solowy.
Dyskografia:

Kameleon – KRZYK wg.Jacka Kaczmarskiego /2006 art.zone

COLUMBUS DUO – Wypych/Fuller – SWISS ROMANDE /2006 swiss

Kameleon – Niemen – RZEKA WSPOMNIEŃ /2006 m.b.g.

Kameleon – Stasiek Wielanek – CITY BOY II /2006 r.music

Tangata Quintet i Krzysztof Jakowicz – TANGO MOJA MIŁOŚĆ /2005 art.zone

Alina Mleczko i Kwartet Prima Vista – FIESTA /2005 dux

Mirosław Czyżykiewicz – ALLEZ /2005 pomaton

Tangata Quintet – Astor Piazzolla – LIVE AT BUFFO /2004 art.zone

Ensemble de Naroll – Tytus Wojnowicz /2004 RMF Classic

Concerto Avenna – Jakowicz/Jakowicz/Mysiński /2004 Polskie Rad.

Kameleon – Stasiek Wielanek – CITY BOY /2004 vegart

Kameleon – Jacek Bończyk – TANGO KAMELEON /2002 s.k2

Alchemik – Grzech Piotrkowski – STREFA SZEPTÓW /2001 alchemik

Jacek Bończyk – NASTĘPNY /2001 s.k2

Vratslavia – Jan Stanienia – MUZYKA POLSKA /2000 duxMała Filharmonia – M.Nałecz-Niesiołowski – BACH, HAYDN /1998 dux
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna