Sinfonia varsovia promotorem młodych artystóWPobieranie 55.07 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar55.07 Kb.
SINFONIA VARSOVIA PROMOTOREM MŁODYCH ARTYSTÓW

WSTĘP WOLNY29 listopada 2013 Piątek, godz.19.00 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, Warszawa

PROGRAM

MARCIN STAŃCZYK Muzyka tkana* (2013)

JACQUES IBERT Koncert fletowy (1932-33)

***


DYMITR SZOSTAKOWICZ I Symfonia f-moll op.10 (1923-25)

WYKONAWCYJennyfer Fouani flet

Sinfonia Varsovia

Sergey Polyanichko dyrygent

* Prawykonanie kompozycji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca


30 listopada 2013 Sobota, godz.18.00 Orkiestra Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa

PROGRAM

PIETRO ANTONIO LOCATELLI Concerto grosso g-moll op.1 nr 12 (1721)

KRZYSZTOF PENDERECKI Trzy utwory w dawnym stylu (z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”) (1964)

JOHANN SEBASTIAN BACH I Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041* (1720)

EDWARD ELGAR Serenada e-moll na orkiestrę smyczkową op.20 (1892)

JOHANN SEBASTIAN BACH Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043 (1730)

WYKONAWCY

Marta Kowalczyk skrzypce*

Maria Machowska skrzypce

Jakub Haufa skrzypce / dyrygent

Sinfonia Varsovia

Projekt „Sinfonia Varsovia promotorem młodych artystów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach program „Wydarzenie artystyczne” – Priorytet „Muzyka”.

ARTYŚCI


Jennyfer Fouani

To utalentowana i pełna pasji młoda artystka, która wybrała flet, jako instrument życia. Od najmłodszych lat wykazywała niezwykłą wrażliwość i fascynowała ją muzyka. 

Jej rodzinne miasto to Paryż, ale to z Warszawą jest związana na stałe – tu uczy się, studiuje i odnosi pierwsze sukcesy.

W latach 1999 - 2011 uczęszczała do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie fletu prof. Anny Błaszczyk.  Od 2011 roku studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Elżbiety Gajewskiej.

 

Sztukę gry na flecie doskonaliła na kursach mistrzowskich u znanych flecistów: Philippe’a Bernolda, Davida Formisano, Andreasa Adorjana oraz Carstena Eckerta. W 2009 roku występowała z akademicką orkiestrą symfoniczną w Kokkoli w Finlandii, gdzie odbyła staż. 

Już w szkole muzycznej koncertowała i uczestniczyła w wielu konkursach. Mimo młodego wieku – zaledwie 21 lat – ma bogate doświadczenie sceniczne. Młoda artystka występuje z kwintetem dętym Young Varsovia Quintet. Ich ostatnie koncerty na Royal Łazienki Festival cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.

 

Jennyfer Fouani konsekwentnie wzbogaca swój repertuar. Na festiwalu „Warszawska Jesień” w 2010 roku wykonała premierowy utwór Pawła Sołtysiaka „Yet you lied, darie”, wraz z Tomaszem Strahlem, Andrzejem Gębskim, Arturem Pachlewskim oraz Robertem Morawskim.Jej zainteresowania wykraczają poza muzykę klasyczną – brała udział w 41. Warsztatach Jazzowych Puławy 2011.

 

Talent Jennyfer docenia nie tylko publiczność, była stypendystką Ministra Kultury (2010/2011).  Od 2013 roku Jennyfer Fouani współpracuje z Fundacją MyWay.  

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobyła: III miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie(2011), wyróżnienie na IV Konkursie Fletowym w Sosnowcu(2011), II miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (2010), Grand Prix oraz I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II st. w Warszawie (2010), I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej w Krakowie (2010), III miejsce na VIII Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu (2009), I miejsce na VIII Spotkaniach Muzycznych Instrumentów Dętych w Warszawie (2008), III miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (2008), III miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle (2008).


Jest również niezwykle aktywną kameralistką, jej osiągnięcia to: wyróżnienie na XXIII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2011), II miejsce na VIII Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Warszawskiego (2010), II miejsce za grę w trio dętym na VII Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu w Warszawie (2009), Dyplom Laureata za grę w kwintecie dętym  na Makroregionalnych Przesłuchaniach Kameralnych Zespołów Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych II stopnia, Warszawa (2009), Dyplom Laureata za grę w trio dętym prowadzonym na Makroregionalnych Przesłuchaniach Kameralnych Zespołów Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych II stopnia, Warszawa (2009), I miejsce na II Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Warszawskiego (2004), II miejsce na II Konkursie Duetów Dziecięcych „Duettino”, Warszawa (2004), wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkol Muzycznych II stopnia.

Jest laureatką Stypendium Artystycznego imienia Franciszka Wybrańczyka ufundowanego przez Fundację Sinfonia Varsovia (2011).


Jakub Haufa

Urodzony w Poznaniu, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Jadwigi Kaliszewskiej (2003). Swoją grę doskonalił również u Charlesa Tregera, Manfreda Scherzera, Mariny Jaszwili, Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Toru Yasunagi, Alessandra Cappone i Vadima Repina Był stypendystą Rady Miasta Poznania (2001), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000–2003) oraz laureatem VI edycji Programu Stypendialnego „Młoda Polska” (2009).

Od września 2003 roku pracuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w lutym 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych należą: II nagroda w Ogólnolnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1999), II nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1999), wyróżnienie w XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Współpracował jako solista z tak znakomitymi artystami, jak Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Michael Nyman (muzyka do filmu Jestem) oraz Jarosław Śmietana, występując w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Suntory Hall w Tokio, filharmoniach w Berlinie, Monachium i Kolonii, Gewandhaus w Lipsku, Alte Oper we Frankfurcie, Tonhalle w Dusseldorfie, Theatre des Champs-Elysees i Theatre du Chatelet w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie czy Berwaldhallen w Sztokholmie. W roli solisty brał udział również w festiwalach La Folle Journee, La Roque d’Antheron i Baltic Sea Festival.

Od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje na całym świecie, realizując nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Wielokrotnie prowadził Polską Orkiestrę Kameralną/Sinfonia Varsovia jako koncertmistrz od pulpitu podczas koncertów i nagrań, m.in. z takimi muzykami, jak Nigel Kennedy, Vadim Repin, Albrecht Mayer, Sir James Galway, Gabor Boldoczki, Siergiej Nakariakow, Borys Berezowski, Ryu Goto. W 2006 roku została wydana przez EMI płyta DVD Live at the Citadelle prezentująca koncert Polskiej Orkiestry Kameralnej w Carcassonne we Francji, na którym Jakub Haufa wystąpił jako solista, grając z Nigelem Kennedym Koncert C-dur na dwoje skrzypiec Antonia Vivaldiego. Nagranie z tego koncertu było wielokrotnie emitowane przez telewizję MEZZO. W sierpniu 2006 roku wytwórnia Deutsche Grammophon opublikowała płytę oboisty Albrechta Mayera z Sinfonią Varsovią (w 2007 roku również DVD) pod tytułem New Seasons – Jakub Haufa wystąpił na niej jako koncertmistrz i solista.

W marcu 2012 podjął współpracę jako koncertmistrz gościnny z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Jesienią 2012 przy współpracy Programu II Polskiego Radia oraz wytwórni CD Accord ukazała się jego płyta z Sonatami Straussa i Szostakowicza oraz premierowym nagraniem Ciaccony Krzysztofa Pendereckiego w wersji na skrzypce i altówkę.

Gra na instrumencie Nicolasa Lupota z XIX wieku oraz specjalnie zbudowanych dla niego skrzypcach Stephana von Baehra (Paryż, 2010). Smyczek artysty został także jemu bezpośrednio dedykowany i wykonany przez Benoit Rollanda (Boston, 2010).

Marta Kowalczyk
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i kształci się w klasie prof. Jana Staniendy.
W 2008 roku wygrała polskie eliminacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na finale Eurovision Young Musicians w Wiedniu. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m. in.: I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie „Paganini Junior” Radia BIS, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bled (Słowenia), I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Konkursie Młodych Muzyków im. P. Konjovica w Belgradzie, IV nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Portschach (Austria), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie (wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem).
Koncertowała w wielu krajach Europy, a ponadto w Chinach, Kanadzie i USA. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej; koncertowała także, między innymi, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (Festiwal Chopin i jego Europa), Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną z Klagenfurtu, którymi dyrygowali m.in: Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Ruben Silva, Sławomir Chrzanowski, Jan Stanienda, Łukasz Borowicz.
Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Sinfonia Varsovia oraz programu stypendialnego "Młoda Polska".

Maria Machowska

Jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) Urodzona w w Warszawie. Córka wybitnego polskiego aktora Ignacego Machowskiego (zm. 2001).


Posiada imponujący, jak na swój młody wiek, dorobek artystyczny. Koncertuje z najtrudniejszym skrzypcowym repertuarem we wszystkich krajach europejskich a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu. Zagraniczne podróże koncertowe rozpoczął występ (1996), wówczas ośmioletniej solistki, dla papieża Jana Pawła II w Auli Klementyńskiej Watykanu. Później miały miejsce koncerty w tak słynnych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Disney Hall w Los Angeles, Wielka Sala Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Grosse Saal w Mozarteum w Salzburgu, Konserwatoria w Bernie, Lozannie, Genewie, Bazylei i Locarno, Wiedniu i Madrycie. W Polsce grała już z orkiestrami większości filharmonii, w tym także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Orkiestrą Sinfonia Varsovia.


Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami – Jerzym Maksymiukiem, Jackiem Kaspszykiem, Markiem Minkowskim, Enrique Batizem, Tadeuszem Strugałą, Tadeuszem Wojciechowskim, Wojciechem Rajskim, Jerzym Swobodą , Łukaszem Borowiczem, Sauliusem Sondeckisem, Eduardem Schmiederem, Wolfgangiem Marschnerem, Nikolaiem Diadiurą, Miguelem Gomezem Martinezem.

Występowała z najsłynniejszymi muzykami, m.in. Idą Haendel i Konstantym Andrzejem Kulką. W duecie z Vadimem Brodskim, na koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbywającym się w Filharmonii Narodowej (2003), transmitowanym przez TVP, zagrała Navarrę Pablo Sarasatego. Dokonała nagrań dla telewizji polskiej, japońskiej, niemieckiej, francuskiej i szwajcarskiej.Pieśń Roksany Karola Szymanowskiego w wykonaniu Marii w Calgary w Kanadzie(2003) została wyróżniona i nagrana na pamiątkową płytę CD The Conservatory of Mount Royal College.
Nagrania skrzypaczki znalazły się także na płytach z Kursów Mistrzowskich w Łańcucie, z koncertów na żywo w konserwatoriach Szwajcarii, na płycie autorskiej Barbary Kaszuby, a także na płytach będących kroniką Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.

Potwierdzeniem jej talentu i umiejętności są liczne pierwsze nagrody na ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, a także sukcesy na konkursach międzynarodowych: V nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006), Nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Niccolo Paganiniego we Wrocławiu (2004), III nagroda (najlepsza Polka i najmłodsza uczestniczka w grupie do 25 roku życia) na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2003).


Maria Machowska jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, a od roku 2012 wykładowcą na tej uczelni.
Prowadzi również warsztaty dla młodych skrzypków w ramach projektu Akademia Sinfonia Varsovia.

Od lipca 2008 roku jest członkiem, a od września koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia. W 2007 roku została wyróżniona programem stypendialnym „Młoda Polska”.


Maria Machowska reprezentowana jest przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Sergey Polyanichko

Jest dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Rosyjskiej Orkiestry Rogów w Petersburgu.

Urodził się w Rostowie nad Donem, w Rosji. Uczęszczał do szkoły muzycznej dla szczególnie utalentowanych dzieci przy konserwatorium w Petersburgu w klasie waltorni W. M. Bujanowskiego. W konserwatorium studiował w klasie A. E. Głukowa. Zajmował się również dyrygenturą operową i symfoniczną w klasie prof. I. A. Musina. W 2003 roku zdobył pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Waltornistów. W tym samym roku ukończył również Państwowy Instytut Teatru i Szkołę Telewizyjną w Petersburgu.

Jako dyrygent doskonalił swoje umiejętności biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. A. Polyanichko (Petersburg, 2005), prof. W. Ponkina (Moskwa, 2006), prof. Jormy Panuli (Petersburg, 2006) i Jana Latham-Keniga (Petersburg, 2007). W 2007 roku odbył staż na wydziale dyrygentury operowej i symfonicznej w Państwowym Konserwatorium w Petersburgu (klasa prof. W. A. Czernuszenko, 2007).

Jako waltornista pracował z wieloma orkiestrami: Orkiestrą Państwowego Konserwatorium w Petersburgu, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną w Petersburgu, Orkiestrą Radia i Telewizji w Petersburgu, Państwową Rosyjską Orkiestrą Studencką, Orkiestrą Akademicką w Petersburgu, a także z Orkiestrą Teatru Maryjskiego. Siergiej występował gościnnie jako koncertmistrz z Heinola Sinfonietta w Finlandii, Nordic Symphony Orchestra w Estonii oraz z Philharmonic Orchestra of Santiago w Chile, grając jako solista oraz występując w orkiestrze. Występował w Finlandii, Danii, Estonii, Łotwie, Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, we Włoszech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Chile, Chinach i w Stanach Zjednoczonych.

Jako asystent dyrygenta uczestniczył w produkcjach oper „Borys Godunow” (Opera de Monte-Carlo), a także „Mazepy” i „Eugeniusza Oniegina” (Welsh National Opera). 

W sezonie 2012-2013 współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, z Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną im. Jewgienija Swietłanowa (dyrektor artystyczny: W. Jurowski, Moskwa), z Rosyjską Orkiestrą Narodową (dyrektor artystyczny – M. Pletnev, Moskwa), a także z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną w Rostowie (dyrektor artystyczny – A. Polyanichko, Rostów nad Donem).

W 2006 roku Sergey Polyanichko założył i stanął na czele Rosyjskiej Orkiestry Rogów. Od 2007 roku piastuje stanowisko dyrektora Centrum Muzyki na waltornię.Sinfonia Varsovia

„Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca,


w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia.”
Yehudi Menuhin
29 sierpnia 1991
„…są cudowni, są jedną z najlepszych orkiestr nie tylko w Polsce. Pierwsza klasa.”

Martha Argerich


23 sierpnia 2009
W kwietniu 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Sir Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a sam Lord Menuhin bez wahania przyjął propozycję dyrektora Waldemara Dąbrowskiego oraz Franciszka Wybrańczyka, obejmując funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry. Idea stworzenia stałej orkiestry złożonej z instrumentów smyczkowych i podwójnej obsady instrumentów dętych pod nazwą SINFONIA VARSOVIA stała się faktem.

Wkrótce zespół otrzymał pierwsze propozycje koncertów w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Po nich przyszły następne – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Finlandii, Portugalii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Grecji, Argentynie, Brazylii, Chile, Hongkongu, Japonii, Korei i na Tajwanie. SINFONIA VARSOVIA występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall, Théatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, wiedeńskim Musikverein, Teatro Colon w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio czy Herkulessaal w Monachium; uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in. w Salzburgu, Gstaad (Festiwal Yehudi Menuhina), Aix-en-Provence, Montreux, La Roque d’Anthéron, Szlezwiku-Holsztynie, Festiwalu Pablo Casalsa, Würzburgu, Alte Oper (Frankfurt n/M), Festiwalu Muzyki na Morzu, Festiwalu Beethovena w Bonn i wielu innych. Szczególne miejsce w sezonie artystycznym orkiestry zajmuje słynny międzynarodowy festiwal muzyczny La Folle Journée, organizowany przez francuskie stowarzyszenie C.R.E.A. i jego dyrektora - René Martin, odbywający się w Nantes, Bilbao, Tokio, Rio de Janeiro.

W czerwcu 2010 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia wraz z C.R.E.A. po raz pierwszy zorganizowała Festiwal La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki w Warszawie. Podczas trzech dni w 119 koncertach wzięło udział 450 wykonawców z 15 krajów świata, a wysłuchało ich ponad 26.000 słuchaczy. W dniach 29 września - 2 października 2011 roku. odbyła się druga warszawska edycja festiwalu: „Les Titans”. W 85 koncertach wzięło udział 860 wykonawców z 13 krajów świata, a wysłuchało ich ponad 26 000 słuchaczy. Trzecia warszawska edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki odbyła się w dniach 28 - 30 września 2012 i była poświęcona muzyce rosyjskiej. Podczas 60 koncertów wystąpiło 950 wykonawców. Wysłuchało ich ponad 32 000 słuchaczy, a w poprzedzających festiwal akcjach edukacyjnych wzięło udział 3 050 uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych. Czwarta polska edycja Szalonych Dni Muzyki w Warszawie – „Muzyka francuska i hiszpańska” odbyła się w dniach 27-29 września 2013 roku. W ciągu trzech dni, na 60 koncertach, na których wystąpiło około 1000 artystów, w Teatrze znalazło się 23 146 słuchaczy, w namiocie na Placu Teatralnym 11 000 słuchaczy, natomiast w Akcji Labirynt poprzedzającej festiwal wzięło udział 2 700 uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych – w sumie 36 846 uczestników i słuchaczy.
Kolejna, piąta warszawska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 26-28 września 2014 roku.

Repertuar orkiestry jest niezwykle bogaty i obejmuje dzieła od XVIII w. do współczesności. Zespół ma na swym koncie światowe i polskie prawykonania utworów m.in. Johna Adamsa, Krzesimira Dębskiego,


Jana A. P. Kaczmarka, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Onute Narbutaite, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Marty Ptaszyńskiej czy Pawła Szymańskiego.

SINFONIA VARSOVIA występuje ze światowej sławy dyrygentami, wśród których znaleźli się: Claudio Abbado, Gerd Albrecht, Charles Dutoit, Rafael Frühbeck de Burgos, Valery Gergiev, Hans Graf, Leopold Hager, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Emmanuel Krivine, Witold Lutosławski, Paul Mc Creesh, Jerzy Maksymiuk, Yehudi Menuhin, Marc Minkowski, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Michel Plasson, Mścisław Rostropowicz, Volker Schmidt-Gertenbach, Jerzy Semkow, George Tchitchinadze, Christopher Warren-Green, Antoni Wit, Bruno Weil.

Podczas swych licznych koncertów orkiestra towarzyszyła solistom tej miary, co: Salvatore Accardo, Piotr Anderszewski, Maurice André, Martha Argerich, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Teresa Berganza, Rafał Blechacz, Alfred Brendel, José Carreras, Sarah Chang, Kyung-Wha Chung, José Cura, Placido Domingo, Augustin Dumay, Nelson Freire, James Galway, Sophie Graf, Fou Ts’ong, Sharon Kam, Kiri Te Kanawa, Nigel Kennedy, Gidon Kremer, Alicia de Larrocha, Elisabeth Leonskaja, Christa Ludwig, Radu Lupu, Albrecht Mayer, Mischa Maisky, Yehudi Menuhin, Shlomo Mintz, Olli Mustonen, Anne-Sophie Mutter, Olga Pasiecznik, Murray Perahia, Maria João Pires, Ivo Pogorelić, Jean-Pierre Rampal, Vadim Repin, Katia Ricciarelli, Mścisław Rostropowicz, Heinrich Schiff, Howard Shelley, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Andreas Vollenweider, Christian Zacharias, Frank Peter Zimmermann, Tabea Zimmermann, Grigorij Żyslin.

Istotna w działalności orkiestry jest promocja najbardziej utalentowanych polskich muzyków najmłodszego pokolenia – z orkiestrą występowali m.in. dyrygenci – Iwona Sowińska, Wojciech Rodek, Krzysztof Urbański, skrzypkowie – Agata Szymczewska, Jakub Jakowicz, Mariusz Patyra, Aleksandra Bucholc, Anna Gutowska, śpiewaczki – Iwona Sobotka, Wioletta Chodowicz i Aleksandra Kurzak czy pianiści – Beata Bilińska i Jan Lisiecki.

Orkiestra SINFONIA VARSOVIA dokonała wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Dyskografia zespołu liczy ponad 250 płyt zarejestrowanych dla tak renomowanych, światowych wytwórni jak: Decca,  Denon Nippon Columbia, Deutsche Grammophon,  EMI, Naïve, Naxos, Sony, Virgin Classics oraz polskich – BeArTon, CD Accord, DUX, Polskie Nagrania, Polskie Radio. Wiele spośród tych nagrań uzyskało prestiżowe nagrody fonograficzne, w tym Diapason d’Or, Diapason Découverte, Grand Prix du Disque oraz kilkakrotnie statuetkę Fryderyka. Wśród najbardziej rekomendowanych dokonań nagraniowych orkiestry warto wymienić album Polska muzyka symfoniczna XIX wieku (CD Accord/Polskie Radio), Martha Argerich – live w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (CD Accord), płyty z rejestracją III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego (Naïve), Koncertów fortepianowych Mozarta z udziałem Piotra Anderszewskiego (VIRGIN), utworów Karola Szymanowskiego pod batutą Jerzego Maksymiuka (BeArTon) czy też album The Romantic Clarinet zarejestrowany ze słynną klarnecistką Sharon Kam (Edel Classics). Sukcesem zarówno artystycznym jak
i rynkowym okazały się dwie płyty (Bach, Haendel) nagrane dla firmy Deutsche Grammophon z udziałem znakomitego niemieckiego oboisty Albrechta Mayera, przez długi czas utrzymujące się na szczycie rankingów sprzedaży. Znaczący wkład w promocję muzyki polskiej stanowi bardzo dobrze przyjęty na świecie album Nigela Kennedy’ego i Polskiej Orkiestry Kameralnej Polish Spirit z koncertami skrzypcowymi Mieczysława Karłowicza
i Emila Młynarskiego (EMI). Dyskografia zespołu zawiera także wiele płyt nagranych pod batutą Lorda Menuhina, w tym komplety symfonii Beethovena i Schuberta zarejestrowane dla firmy IMG Records
w 1996 roku, z okazji 80. rocznicy urodzin artysty. W czerwcu 2008 roku trzy albumy, w których nagraniach uczestniczyła Sinfonia Varsovia – Polska Orkiestra Kameralna: Werke Fur Trompete z Gáborem Boldoczki (Sony/BMG Sony Classical), New Seasons z Albrechtem Mayerem (Universal/Deutsche Grammophon) oraz Polish Spirit z Nigelem Kennedy’m (EMI Classics), zostały uhonorowane prestiżową nagrodą niemieckiej fonografii - ECHO Klassik 2008. Płyta Polish Spirit z zapisem koncertów skrzypcowych Karłowicza oraz Młynarskiego otrzymała również nagrodę polskiej fonografii – Fryderyk 2008 w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, zaś nagranie z muzyką Mieczysława Karłowicza, nagrane pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka i ze skrzypaczką Agatą Szymczewską, otrzymało nagrodę Fryderyk 2009 w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. W 2010 roku płyta z dwoma koncertami Chopina w wykonaniu Jana Lisieckiego i Orkiestrę Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Maestro Howarda Shelley`a otrzymała prestiżową nagrodę Diapason Découverte.

W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w lipcu 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został KRZYSZTOF PENDERECKI, który pełni tę funkcję do chwili obecnej, często współpracując z orkiestrą jako jej dyrygent. Muzycy wspólnie koncertują w kraju i na świecie, a w repertuarze zespołu znajduje się wiele utworów kompozytora, między innymi Sinfonietta per Archi, Sinfonietta nr 2, Koncert na flet, Koncert na altówkę (również w wersji wiolonczelowej i klarnetowej), Stabat Mater, De Profundis, jak również Credo i Siedem Bram Jerozolimy. W styczniu 2011 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia wzięła udział w prawykonaniu utworu Krzysztofa Pendereckiego Powiało na mnie morze snów…, który został napisany dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z okazji zakończenia obchodów Roku Chopinowskiego. Krzysztof Penderecki nagrał z orkiestrą kilka płyt, w tym swój autorski album.

W latach 2008 - 2012 dyrektorem muzycznym zespołu był światowej sławy francuski dyrygent – MARC MINKOWSKI.

Orkiestra SINFONIA VARSOVIA regularnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach muzycznych w Polsce. Jest stałym gościem festiwali: Chopin i jego Europa, Festiwal Wielkanocny im. Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia.

W 2012 roku zespół koncertował w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii i Japonii. Wystąpił na 14 festiwalach, min.: La Folle Journée w Nantes, Bilbao i Tokio, La Roque d’Anthéron, Festival de Musique de Strasbourg, Chopin i jego Europa, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”. 

Na specjalną uwagę zasługuje festiwal SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU – unikatowy projekt, zainicjowany w 2001 r. przez założyciela i wieloletniego Dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka.


Ta cykliczna impreza o najwyższej randze artystycznej, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy i zyskała sobie sympatię jej mieszkańców. Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie słuchaczom wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry SINFONIA VARSOVIA oraz znakomitych solistów i dyrygentów. Co roku, u schyłku lata, orkiestra występuje w różnych miejscach stolicy, oddalonych od głównego nurtu wydarzeń kulturalnych – domach kultury, kościołach i w plenerze, oferując publiczności bezpłatne koncerty. Na czele zespołu stają najznakomitsi polscy dyrygenci – Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki oraz młodzi mistrzowie batuty – Wojciech Rodek, Łukasz Borowicz, Michał Dworzyński, Monika Wolińska czy Jakub Chrenowicz. Festiwal, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta, organizują Fundacja i Orkiestra Sinfonia Varsovia.

FUNDACJA SINFONIA VARSOVIA została założona w roku 2000 przez Franciszka Wybrańczyka. Fundacja inicjuje


i wspiera artystyczne przedsięwzięcia Orkiestry, w szczególności promując polskich kompozytorów i młode talenty oraz organizując coroczny festiwal SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU. Działalność statutową Fundacji Sinfonia Varsovia wspiera POLSERVICE Kancelaria Rzeczników Patentowych.

W 2004 roku Franciszek Wybrańczyk przekazał obowiązki Dyrektora orkiestry SINFONIA VARSOVIA swemu asystentowi, wieloletniemu muzykowi zespołu – JANUSZOWI MARYNOWSKIEMU. Do dnia 31 grudnia 2007 roku zespół działał przy Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. Od dnia 1 stycznia 2008 roku ORKIESTRA SINFONIA VARSOVIA jest samorządową instytucją kultury. Organizatorem Orkiestry jest MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA.

Orkiestra Sinfonia Varsovia uhonorowana została m.in. tytułem „Zasłużony dla Warszawy”, doroczną Nagrodą Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w zakresie twórczości i upowszechniania kultury, dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

W 2010 roku zespół otrzymał własną siedzibę – dawny Instytut Weterynarii SGGW na warszawskiej Pradze, przy ulicy Grochowskiej 272. Decyzją Rady Warszawy i jej Prezydent, Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz w czerwcu 2010 roku został ogłoszony międzynarodowy, otwarty i dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt nowej sali koncertowej dla 1800 widzów oraz zagospodarowanie architektoniczne nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272. Konkurs wygrał projekt, nazwany „Tajemniczym ogrodem muzyki”, powstały w ATELIER THOMAS PUCHER z Grazu (Austria). Wyróżnia go nie tylko bardzo charakterystyczna rama otaczająca cały teren przy ulicy Grochowskiej 272, ale również wyjątkowa konstrukcja sali koncertowej, która zakłada połączenie akustyki sal budowanych w typie pudełkowym z widowniami typu winnica. W myśl autorów zwycięskiej pracy ma to zapewnić wspaniałą, unikatową akustykę. Władze miasta stołecznego Warszawy zdecydowane są na realizację tego projektu na warszawskiej Pradze.


PATRONAT MEDIALNY


Polskie Radio 2

TVP WarszawaPolmic

Meakultura

Pobieranie 55.07 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna