Składniki: 3 jajka, majonez, sól, pieprz, sezonowo szczypiorek, rzodkiewka, ogórek PrzygotowaniePobieranie 115.17 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar115.17 Kb.

Składniki:

- 3 jajka,

- majonez,

- sól, pieprz,

- sezonowo szczypiorek, rzodkiewka, ogórek

Przygotowanie:

Jajka ugotować na twardo, obrać i zetrzeć do pojemnika na tarce ze średnimi otworami. Dodać dwie lub trzy łyżki majonezu i wszystko wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Ewentualnie dodać warzywa. Tak przygotowaną pastę podawać z pieczywem.

gazetka szkolna
Gimnazjum im. Jana Adama Maklakiewicza

w Mszczonowie

6 (69) marzec 2014

W ”Zapytniku”:

 • ŚWIĘTO SZKOŁY

 • UCZNIOWIE MIESIĄCA – nagrody po I półroczu

 • Karnawał w przedszkolu

 • Walentynki w Gimnazjum

 • MIKROIMPLEMENTACJA przed finałem

 • Igrzyska olimpijskie - podsumowanie

 • Warsztaty interaktywne w Grodzisku Maz.

 • Ciekawa Historia – Żołnierze Wyklęci

 • Wiosna!

 • Horoskop

 • Kącik rozrywki

 • Science not Fiction i kwietniowy zawrót głowy

 • Przepis na pastę jajecznąCo było?

 • ŚWIĘTO SZKOŁY

 • FERIE ZIMOWECo będzie?

 • REKOLEKCJE

 • ŚWIĘTA WIELKANOCNE

 • EGZAMIN GIMNAZJALNYRedakcja: Luiza Popławska, Paulina Witalewska, Weronika Piotrowska, Justyna Rybkowska, Olga Fabianowicz, Paweł Książek, Bartosz Fedorowicz, Marta Chyła, Aleksandra Wiśniewska, Magdalena Maliszewska, Zuzanna Czyżewicz, Aleksandra Kaniewska

Opieka, korekta: Emilia Mirocha Wydawca: Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie


Dnia 10 lutego odbył się uroczysty apel z okazji 60 rocznicy śmierci Jana Adama Maklakiewicza – Patrona naszego Gimnazjum. Apel został przygotowany przez uczniów kl. II B pod kierunkiem wychowawcy Bogusławy Jabłońskiej oraz pani Ewy Pawłowskiej, pani Emilii Kurowskiej (oprawa plastyczna) i pana Jacka Zielonki (oprawa muzyczna).

Apel rozpoczął się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego szkoły i odśpiewaniem hymnu.
Osoby prowadzące: Michał Błaszczak, Patrycja Ziółkowska:

,,Dziś obchodzimy Święto Patrona naszej szkoły, Jana Adama Maklakiewicza. 7 II minęła 60 rocznica jego śmierci. My, uczniowie Gimnazjum w Mszczonowie, chcemy oddać hołd temu najwybitniejszemu mszczonowianinowi. Proszę delegację uczniów o złożenie kwiatów pod pomnikiem Patrona, a wszystkich obecnych proszę o powstanie i uczczenie minutą ciszy jego pamięć .”Młodzież z Gimnazjum złożyła kwiaty przy pomniku kompozytora.Następnie wszyscy obecni obejrzeli film i wysłuchali informacji na temat życia i twórczości Jana Adama Maklakiewicza - jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, który żył i tworzył w Mszczonowie.

Rafał Czerkas – Chodosowski powiedział wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. ,,Muzyka”. Szukał odpowiedzi na pytania: Czym właściwie jest muzyka? Czy można ją zdefiniować?,,A muzyka ta czym jest

Nie wiem

Może wieczornym niebem z nutami zamiast gwiazd

Albo mostem zaklętym

Po którym instrumenty przeprowadzają nas…”


Dwie uzdolnione muzycznie gimnazjalistki zaśpiewały utwory naszych wybitnych polskich twórców.

Natalka Sadowska wykonała następujące piosenki: ,,Radość najpiękniejszych lat”, ,,Wiatr jesienny gitarzysta”.

Weronika Grzybowska zaprezentowała utwory: ,,Dumka na dwa serca”, ,,Zakochani są wśród nas”, ,,Będziesz mają damą”.Klaudia Sadowska, Aleksandra Zdzieszyńska, Weronika Sadowska i Weronika Siedlecka zaprezentowały wiersz Artura Oppmana ,,Preludium”:,,Chopinowska piosnka płynie w księżycową dal,

Niby skarga płynie cicha, niby łzy i żal.

Na powietrza srebrnej fali, płacze, tęskni, drży,

Przywołuje z zapomnienia dawne widma, sny (…).”


Mateusz Mrukiewicz, Ewelina Kuran, Magdalena Melon wyrecytowali wiersz Kazimierza Przerwy Tetmajera pt. ,,Cień Chopina”, który jakże pięknie nawiązuje również do życia naszego Patrona:


,,Na wiejskie gaje, na kwietne sady, na pola hen

Idzie nocami cień jego blady – cichy, jak sen.

Słucha jak szumią nad rzeką lasy owite w mgły;

Jak brzęczą skrzypce, jak huczą basy z odległej wsi. (..)

Słucha jak serca w bólu się kruszą i rwą bez sił –

Słucha wszystkiego co jego duszą było, gdy żył.”
Na koniec głos zabrała pani dyrektor Anna Rusinowska, która podsumowała I semestr roku szkolnego 2013/2014 i wręczyła dyplomy najlepszym uczniom. • Dorota Dobrzyńska, Aleksandra Marczewska, Olga Górzyńska, Olga Ciećwierska, Sylwia Supeł, Klaudia Bodecka, Marta Radkiewicz, Katarzyna Puchała, Dawid Wiśniewski, Klaudia Wójcik, Natalia Szadkowska – udział o obchodach 15- lecia Stowarzyszenia ,,Uśmiech dziecka”

 • Aneta Pruszyńska, Agata Wrzodak, Klaudia Wójcik, Julita Sokołowska, Zuzanna Osuchowska, Olga Górzyńska, Olga Ciećwierska, Sylwia Supeł, Marta Radkiewicz, Martyna Rybkowska, Dorota Dobrzyńska, Aleksandra Marczewska – za pracę w wolontariacie na rzecz Stowarzyszenia ,,Uśmiech dziecka”

 • Sandra Materska III A – za udział w konkursach kuratoryjnych z j. angielskiego – etap rejonowy, z j.polskiego – etap wojewódzki, za udział w Konkursie Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej – etap rejonowy

 • Kordian Makulski II C, Aleksandra Wiśniewska I D – za udział w konkursie informatycznym, Logia 14 – etap rejonowy

 • Aleksandra Krześniak IIID, Natalia Karczewska IIID, Aleksandra Łach IIIA, Honorata Szydlik IIIA, Anna Grzybowska IIIA, Karolina Zdzieszyńska IIIA – I m. (zespół) Cheer Dance w Otwartym Mazowieckim Turnieju Cheerleaders w Garwolinie Grand Prix Polski Cherrleaders 2014; Karolina Zdzieszyńska IIIA (duet) – I m. Cheer Dance w Otwartym Mazowieckim Turnieju Cheerleaders w Garwolinie Grand Prix Polski Cherrleaders 2014; Honorata Szydlik IIIA, Aleksandra Krześniak IIID – II m. Cheer Dance w Otwartym Mazowieckim Turnieju Cheerleaders w Garwolinie Grand Prix Polski Cherrleaders 2014; Zuzanna Czyżewicz, Aleksandra Kaniewska, Aleksandra Wiśniewska, Paulina Witalewska I D, Oliwia Wisławska, Martyna Wiśniewska IID, Olga Fabianowicz - I m. (zespół) dywizja pom dance

 • Michał Drągowski IIIC – I m. w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt.: ,,ZIMOWE OPOWIEŚCI”; II miejsce – Weronika Kwiatkowska II A, III miejsce – Monika Jakubowska II A – w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ,,CHEŁMOŃSKI I CHOPIN DWAJ NAJWIĘKSI ARTYŚCI MAZOWSZA”

 • Maksymilian Grombik – za najlepszą średnią uzyskaną na I półrocze 5,29

 • Uczniowie, którzy nie opuścili ani jednego dnia nauki w I półroczu 2013/2014, uzyskali 100% frekwencję: Maksymilian Grombik, Robert Janusz, Weronika Stępień Adamiak Karol, Paweł Tkacz, Karolina Stępniak, Marcin Górka, Martyna Draniak, Eryk Cymerman, Kacper Chmielewski, Marta Chyła, Olga Fabianowicz, Adrian Kurabiak, Jakub Olborski, Weronika Piotrowska, Aleksandra Wiśniewska, Paulina Witalewska, Adrian Rogulski, Guciewska Klaudia, Maja Zinkiewicz, Oliwia Wisławska, Klaudia Bodecka, Michał Dąbrowski, Borowiec Jakub, Paulina Olczak, Weronika Szuplewska, Natalia Giec, Sebastian Cymerman, Karolina Płuzińska

 • Płuzińska Karolina, Płuzińska Weronika – I miejsce w konkursie na najładniejszą kartę świąteczną z życzeniami w języku obcym, Oliwia Wisławska, Rogowski Krzysztof – II m., Jagoda Ciszewska, Janowska Wiktoria, Sandra Materska – III m., wyróżnienie: Paweł Książek, Zuzanna Czyżewicz, Konrad Szustkiewicz.Na naszą uroczystość została zaproszona wicedyrektor Zespołu Szkół w Osuchowie pani Grażyna Frelik, która przybyła wraz ze swoimi uczniami. Pani Grażyna Frelik podziękowała za współpracę i życzyła dalszych sukcesów. Uczniowie wręczyli kwiaty na ręce pani dyrektor Anny Rusinowskiej.

Justyna SozoniukKarnawał to doskonały czas na organizowanie wszelkich balów i zabaw nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci.

W dniu 11 lutego 2014 r. w godzinach od 10.00 do 12. 30 w Publicznym Przedszkolu w Mszczonowie odbył się „Bal karnawałowy” z udziałem naszej młodzieży działającej w Samorządzie Uczniowskim Gimnazjum. W balu uczestniczyły wszystkie grupy wiekowe. Cała impreza została podzielona na dwa bloki ze względu na podział wieku dzieci: grupa najmłodsza (3 i 4 lata) oraz grupa starsza (5 i 6-latki).Osoby pracujące w przedszkolu dołożyły wszelkich starań, by tego dnia sala widowiskowa wyglądała pięknie i zachęcała do wspólnej zabawy. Wszystko to za sprawą wyjątkowych dekoracji w postaci balonów, serpentyn oraz wspaniale przygotowanych wodzirejów, którzy postanowili się wcielić w rolę przyjaciół z bajek: Skaczący Królik, Słoń Trąbalski, Wróżka Julia, Ania z Zielonego Wzgórza oraz Pingwin
z Madagaskaru
. Najważniejsi odbiorcy balu -przedszkolaki- przebrane były w przeróżne stroje, wcielając się w postacie ulubionych bohaterów oraz postacie bajkowe.

Dzieci już na samym początku uroczyście ślubowały zgodnie, wesoło i wytrwale uczestniczyć w balu. A do wspólnej zabawy zachęcali je uczniowie naszego Gimnazjum. Były zabawy, tańce, śpiew i wiele uśmiechu. Dzieci nie tylko bawiły się przy znanych melodiach, ale również poznawały nowe zabawy, dzięki którym czas na balu upływał im bardzo szybko. Dodatkową atrakcją dla maluchów był udział w różnych konkurencjach, m.in. taniec na gazecie, taniec z balonem, 'wędrujący miś', 'skacząca piłeczka' itp., za które przedszkolaki otrzymywały nagrody.

Przy wesołej, skocznej muzyce, w dźwiękach radosnych okrzyków dzieci nasza młodzież spędziła wtorkowe przedpołudnie, nabierając nowych doświadczeń w pracy z innymi. Wprawdzie wymagało to od młodzieży wiele czasu i poświęcenia, ale myślę, że spotkanie z dzieciakami dało im wiele satysfakcji i radości z tego, co mogą zrobić dla innych.

KM

14 lutego 2014 r. w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO.


Jest to dzień wyjątkowy, ponieważ przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Już od rana panował u nas specyficzny nastrój, można było zaobserwować zwiększoną ilość czerwonych serduszek oraz uroczystą dekorację. Najbardziej zaangażowani uczniowie, działający w Samorządzie Uczniowskim, zorganizowali w tym dniu "Pocztę Walentynkową", aby można było przekazać walentynkowe serdeczności najbliższym. Szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy , ponieważ znalazło się wielu chętnych, którzy korzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. Po południu zaplanowano wyjątkową dyskotekę walentynkową, na której uczniowie otrzymali przy wejściu słodki upominek. Muzyka skoczna i szybka była przeplatana spokojniejszymi kawałkami, nie zabrakło również muzycznych dedykacji
dla nauczycieli. Nad oprawą muzyczną sprawowali opiekę: Mateusz Czerwiński, Michał Błaszczak i Marcin Biernat. Dodatkową atrakcją podczas dyskoteki były "Walentynkowe pozdrowienia" dla osób, które szczególnie cenimy.

Cała impreza potrwała do godz. 20.30, a dochód zebrany podczas całego dnia został przeznaczony na wydatki SU w tympółroczu.

 

MikroimplementacjaWarsztaty dziennikarskie i techniczne

To projekt naukowy prowadzony przez Gminne Centrum Informacji, który ma za zadanie wymienić pokoleniowe wrażenia pomiędzy młodzieżą a ludźmi starszymi.

Dochodzimy już do końca tego projektu. Większość z nas przeprowadziła wywiad z osobami starszymi. Wielu z nas dowiedziało się interesujących rzeczy o jeszcze nie tak odległej historii naszego miasta. Oczywiście, zanim doszliśmy do wywiadów, nauczyliśmy się, jak je przeprowadzać. Pomagała nam w tym Dagmara Bednarek. Musimy jeszcze zmontować nagrania i nasza przygoda z projektem już praktycznie się kończy.

Uważam, że dzięki udziałowi w tym projekcie będziemy mieli większe szanse na realizację życiowych marzeń.


Podsumowanie Igrzysk Olimpijskich

w Sochi 2014

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbyły się w rosyjskim mieście Soczi w dniach 7–23 lutego 2014 roku. Część z konkurencji zorganizowano w oddalonej o ok. 40 kilometrów od Soczi miejscowości Krasnaja Polana.

Były to pierwsze zimowe igrzyska w Rosji. W 1980 roku organizatorem letnich igrzysk była stolica Związku Radzieckiego – Moskwa. Pierwszy raz w historii zimowe igrzyska olimpijskie rozgrywane były w mieście o klimacie subtropikalnym.

Soczi zostało wybrane gospodarzem igrzysk w głosowaniu podczas 119 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Gwatemali 4 lipca 2007 roku. Rosyjskie miasto wygrało w drugiej turze wyborów z południowokoreańskim Pyeongchangiem, wynikiem głosów 51:47. W pierwszej turze wyeliminowany został austriacki Salzburg.

Zgodnie z olimpijską tradycją 28 lutego 2010 podczas ceremonii zakończenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 w Vancouver mer Soczi Anatolij Pachomow otrzymał flagę olimpijską, która do dnia rozpoczęcia igrzysk 7 lutego 2014 r. była przechowywana w ratuszu miejskim.Uczestnicy zimowych igrzysk w Soczi w 2014 roku rywalizowali w 98 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych. Po raz pierwszy w historii na igrzyskach zostały rozegrane następujące konkurencje: narciarski i snowboardowy slopestyle, narciarski halfpipe, snowboardowy slalom specjalny, skoki narciarskie kobiet, rywalizacja drużynowa w łyżwiarstwie figurowym, rywalizacja drużynowa w saneczkarstwie oraz sztafeta mieszana w biathlonie. W porównaniu do poprzednich igrzysk przybyło 12 konkurencji, co jest rekordem zimowych igrzysk olimpijskich. Poprzedni rekord należał do igrzysk w 1992, na których zadebiutowało 11 konkurencji. Na olimpiadzie wystąpiło 88 reprezentacji.

Logo zostało stworzone przez międzynarodowe biuro marketingowe Interbrand i zaprezentowane w grudniu 2009 r. w Moskwie. Po raz pierwszy historii igrzysk olimpijskich logo przedstawia adres internetowy (sochi.ru). Napisy „sochi” i „2014” mają kolor niebieski. Krój czcionki dobrano tak, aby litery „so” były lustrzanym odbiciem „20”, zaś litery „hi” obróconym o 180° „14”. Ma to symbolizować kontrast w krajobrazie otaczającym Soczi, które leży na skraju zarówno gór Kaukazu, jak i Morza Czarnego. Napis „ru” jest w kolorze białym z obramowaniem w kolorze niebieskim, a pod napisem „ru” są umieszczone koła olimpijskie. Logo sochi.ru odwołuje się do cyfrowego pokolenia i ma wspierać otwarty dialog między narodami i fanami sportów zimowych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimowe_Igrzyska_Olimpijskie_2014

INTER / AKCJA,

czyli co się działo

na warsztatach interaktywnych

Dnia 4 marca 2014 prawie pięćdziesięcioro gimnazjalistów wzięło udział w warsztatach interaktywnych w Grodzisku Mazowieckim.

Warsztaty prowadzili: kamerzysta, dźwiękowiec, aktor, reżyser, operator obrazu i światła. Aktorzy przedstawili nam swojego gościa - manekina o imieniu Czesław. Mówili o dziennikarstwie, zdradzali sztuczki kręcenia filmów. Dowiedzieliśmy się np., co to jest green screen, jak się tworzy programy informacyjne i rozrywkowe, np. EskaTV. Dawali wskazówki, jak dobrze wypaść u pracodawcy, np. w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, jak wyrażać emocje, w krótkim czasie opisać siebie. Troje ochotników mogło sprawdzić się w roli dziennikarza. Ich zadaniem było tak przeczytać absurdalny tekst, żeby przekonać publiczność o jego prawdziwości.

Przedstawiono przykłady niskobudżetowych programów, które zyskały dużą popularność. Można było wyciągnąć wniosek, że nie trzeba posiadać wielkich pieniędzy, aby stworzyć popularny program.

Było zabawnie. Luźna atmosfera, ciekawi ludzie, nowa wiedza – dla nich warto było uczestniczyć w tych warsztatach.Magda, Weronika Puchała (gościnnie) (źródło zdjęcia: www.klubraszyn.pl)
Żołnierze Wyklęci

Chciałbym przypomnieć wszystkim historię żołnierzy i niektórym wyjaśnić , kim oni byli, ponieważ uważam, że ta karta historii i ci ludzie są tego warci.

Żołnierze Wyklęci (także: Żołnierze Niezłomni) to  polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne - ruch partyzancki stawiający opór  sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Ostatni członek Józef Franczak zginął 18 lat po wojnie. Już w roku 1943 w związku z niemieckimi klęskami na wschodnim froncie dowództwo AK rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji przez  ZSRR. Powstała organizacja NIE łącząca struktury cywilne i wojskowe, mająca na celu samoobronę i podtrzymywanie morale polskiego społeczeństwa w oczekiwaniu na wojnę Zachodu z ZSRR. Organizacja ta jednak została znacznie osłabiona w wyniku akcji „Burza”  i powstania warszawskiego. Dodatkowym ciosem było aresztowanie dwóch najważniejszych osób w konspiracji: gen. bryg. Emila Fieldorfa i gen. bryg. Leopolda Okulickiego. 7 maja 1945 rozwiązano NIE i powołano nową organizację: Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, która przetrwała kilka miesięcy i została zastąpiona Ruchem Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”. Sytuacja, w której znalazły się organizacje niepodległościowe, była skrajnie ciężka: w kraju szalał terror NKWD i polskich służb bezpieczeństwa, zachodnie mocarstwa przestały uznawać Rząd RP na uchodźctwie, a od działań Delegatury odciął się premier Stanisław Mikołajczyk szukający możliwości kompromisu z komunistami. WiN zamierzało unikać konfrontacji i walk, a skupić się na metodach politycznego i propagandowego wpływu na społeczeństwo.

NKWD i bezpieka walczyła z konspiracją niepodległościową podstępnymi metodami. Już w 1945 roku po aresztowaniu Jana Mazurkiewicza ps. „Radosław” utworzono tzw. Centralną Komisję Likwidacyjną AK. „Radosław” zwrócił się do AK-owców z apelem o ujawnienie się i skorzystanie z amnestii. Była ona jednak podwójnym oszustwem – nie dość że obiecywała „łaskę”, mimo iż żołnierze AK nie popełnili przestępstw przeciwko narodowi, to jeszcze ubecy mieli tajną instrukcję, by ujawniających się akowców po ich ewidencji „internować i odosobnić”. W 1945 roku ujawniło się ok. 50 tys. żołnierzy podziemia. Taktykę tę powtórzono również w amnestii z 1947 roku, ujawniło się wtedy 76 774 osób. Zebrana w toku przesłuchań wiedza posłużyła do późniejszych represji wobec ujawnionych i dotarcie do osób nadal prowadzących walkę.

W sumie zdaniem prof. Jana Żaryna ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i ubeckich, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40-tych i na początku 50-tych ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

Miło wspominać naszych przodków. Szczególnie tych, którzy poświęcili swoje życie za naszą Ojczyznę. Dobrze, że ostatni NIEZŁOMNI wreszcie wrócili na karty historii. Musimy o nich pamiętać, bo symbolizują odwagę, determinację i nieugiętość w walce o Polskę.

źródło: www.wikipedia.pl
Wiosna


To jedna z czterech pór roku, która rozpoczyna się 20 marca.

Wtedy bujnie rozwija się roślinność, a temperatura rośnie. Zwierzęta i ludzie budzą się z zimowego snu i wychodzą ze swoich norek.

Aby wesoło powitać wiosnę, niżej zapisujemy kilka rad, dzięki którym będziesz mógł\mogła zadbać o kondycję i zdrowie 

҉ Wyciągnij rower z garażu lub piwnicy, zrób przegląd i jak najszybciej wyrusz na przejażdżkę.

҉ Staraj się wychodzić na co najmniej dwudziestominutowy spacer.

҉ Codziennie rano gimnastykuj się.

҉ Nigdy nie zapominaj o zdrowej żywności – co najmniej 3 owoce lub warzywa dziennie.

҉ Ubieraj się odpowiednio do pogody.

Mamy nadzieję, że wszystkim przydadzą się nasze rady i życzymy jak najwięcej ładnej pogody i dużo wolnego czasu, aby spędzić go na dworzu ze znajomymi! Ola, Marta i Luiza °ᴥ° 

Wykreślanka


Wykreśl słowa: nauka, wiosna, latarka, telefon, kropka.

n

o

f

e

l

e

t

g

k

a

l

a

t

a

r

k

a

z

c

y

p

f

u

g

k

e

r

o

s

m

i

b

h

k

r

o

p

k

a

d

n

m

s

t

a

n

s

o

i

w


Łamańce


ᴥ W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu, szepcze szczygieł w szczelinie, szczeka szczeniak w Szczuczynie, piszczy pszczoła pod Pszczyną, świszcze świerszcz pod leszczyną, a trzy pliszki i liszka taszczą płaszcze w Szypliszkach.

ᴥ Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudzi bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik gra na fortepianie.ᴥ Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek, po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część koczków wyszła boczkiem.

Krzyżówka


 1. Plotą go dziewczęta.

 2. Steruje samolotem. Może być też od telewizora.

 3. … uprawne.

 4. Rozczesujemy nią włosy.

 5. Zapada po zmroku.

 6. Zieleni się na wiosnę.

HoroskopStrzelec – Wraz z nadchodzącą wiosną przybędą pechowe dni, ale nie martw się, nie potrwa to długo. Wszystko ustatkuje się w ciągu 1 lub 2 dni. Później będzie już tylko lepiej.

Koziorożec – Ten miesiąc nie będzie dla ciebie najlepszy. Najpierw problemy zdrowotne, następnie w szkole, aż w końcu w domu. Lecz po pewnym czasie wszystko się ułoży.

Wodnik – Najbliższe tygodnie nie zaczną się najlepiej. Będziesz dostawać gorsze oceny. Zdecydowanie poświęcasz za mało czasu na naukę. Weź się w garść, a na pewno wyjdziesz na prostą.

Ryby – Nie do wiary… To będzie niewiarygodnie szczęśliwy miesiąc! Korzystaj ze wszystkich przyjemności życia, ale należy zachować umiar. Jak to się mówi: „Raz się żyje” !

Baran – Zaczniesz dostawać lepsze oceny, ale pamiętaj, że aby to utrzymać, musisz się solidnie uczyć. Uważaj na swoich przyjaciół, bo mogą spędzać z tobą mniej czasu.

Byk – Nie zapominaj o innych znajomych! Skupiasz się jedynie na kolegach i koleżankach z klasy, a reszta przyjaciół została odstawiona na inną półkę. Odnów kontakty, zanim będzie za późno.

Bliźnięta – W najbliższych dniach ci się poszczęści. Wszystko będzie się udawało. Niestety, to nie potrwa długo, ale jeśli będziesz ciężko pracować, uda ci się utrzymać to dłużej.

Rak – Kolejny miesiąc nie zacznie się dla ciebie szczęśliwie. Będziesz musiał(a) troszkę więcej czasu poświęcać nauce, ale za to twoje kontakty z przyjaciółmi się polepszą. Uważaj na swoje zdrowie, bo możesz zachorować

Lew - Ten miesiąc będzie dla ciebie wspaniały, aby spełniać marzenia, rozwijać się! Chwyć byka za rogi i działaj! Taka okazja już ci się więcej nie zdarzy.

Panna – Zaczniesz osiągać sukcesy w szkole. Nie zmarnuj okazji do uzyskania lepszych ocen. Uważaj, bo jesteś celem Amora. Twoi przyjaciele będą cię wspierać w trudnych chwilach, więc trzymaj się blisko nich.

Waga - Uważaj na swoje zdrowie, bo twoja odporność będzie słabsza. Weź się za naukę, bo później nie dasz sobie rady z natłokiem obowiązków. Twoje relacje z przyjaciółmi się polepszą, ale wciąż za mało czasu im poświęcasz.

Skorpion – Problemy miłosne mogą ci przeszkodzić w nauce, ale także popsują się twoje relacje z innymi. Uważaj na to, co mówisz – możesz sobie zaszkodzić.

SCIENCE not FICTION

Znajdź sobie przyjaciela

o skamieniałościach często spotykanych w Polsce:

 1. Belemnit mylnie zwany piorunem. Te stworzonka żyły od późnego triasu do późnej kredy, czyli od ok. 200-60 milinów lat.

 2. Denkowiec lub tabulata to wymarły gatunek koralowca. Bardzo łatwo na niego natrafić.

 3. Koralowce są również pospolite.

 4. Ramienionogi - drobne małże żyjące w czasie wczesnego kambru, czyli ok. 541 – 485 milionów lat temu.

 5. Muszle ślimaków, a zwłaszcza białe.

Jeśli masz bystre oko i szczęście, możesz natrafić na trylobity lub amonity. W naszej okolicy najlepszym miejscem do poszukiwań jest żwirownia we Wręczy, gdzie lepiej nie rzucać się w oczy.

Swoje okazy możesz sprawdzić na stronie www.fossils.boo.pl
Kwietniowy zawrót głowy


1 kwietnia Prima aprilis, Międzynarodowy Dzień Ptaków, Dzień Ryby (Francja)

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, Dzień Naleśnika

4 kwietnia – Dzień Geografa

5 kwietnia – Dzień Leśnika i Drzewiarza, Dzień Trzeźwości, Dzień Marchewki

7 kwietnia – Dzień Pracownika Służby Zdrowia

9 kwietnia – Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetów

12 kwietnia – Dzień Czekolady, Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki, Dzień Ptaków Wędrownych

13 kwietnia – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych

18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Światowy Dzień Krótkofalowca.

20 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

21 kwietnia – Dzień sobowtóra,

22 kwietnia – Światowy dzień pieczarek

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

24 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży, Międzynarodowy Dzień przeciwko wiwisekcji1

25 kwietnia – Dzień Sekretarki

27 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

28 kwietnia – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Tańca


1 Wiwisekcja to zabieg operacyjny dokonywany na żywym zwierzęciu w celach naukowych lub doświadczalnych

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna