Sprawozdanie zarządu polskiego związku szachowego za okres 2011 roku oraz do września 2012 rokuPobieranie 230.23 Kb.
Strona1/2
Data08.05.2016
Rozmiar230.23 Kb.
  1   2
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU SZACHOWEGO

za okres 2011 roku oraz do września 2012 roku

na sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Delegatów PZSzach

Warszawa, 28 października 2012 roku 1. Władze PZSzach

Obecne władze PZSzach zostały wybrane przez wyborcze Walne Zebranie Delegatów w dniu 18 lipca 2009 roku. Wybory władz odbywały się w dość nietypowych okolicznościach, gdyż po raz pierwszy w historii władza była przejmowana od Kuratora Związku pana Bartłomieja Korpaka, który został ustanowiony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki po zawieszeniu poprzedniego zarządu PZSzach przez Trybunał Arbitrażowy przy Polskim Komitecie Olimpijskim. W poprzednim okresie sprawozdawczym było kilka zmian w zarządzie wynikających z czynników losowych oraz jednej kooptacji. Kadencja władz upływa w 2013 roku.


W okresie sprawozdawczym, zarząd działał w następującym składzie:
Tomasz Sielicki – Prezes

Tomasz Delega(Sekretarz Generalny, Wiceprezes)

Bogdan Jeżak (Skarbnik)

Agnieszka Fornal-Urban (Wiceprezes ds. Współpracy z Partnerami)

Włodzimierz Schmidt (Wiceprezes ds. Sportowych)

Piotr Zieliński (Wiceprezes ds. Młodzieżowych)

Tomasz Stefaniak (Wiceprezes ds. Komunikacji i Promocji)

Zenon Chojnicki (Przewodniczący Komisji Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu)

Adam Dzwonkowski (Przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Partnerami)

Waldemar Taboła (Przewodniczący Komisji Młodzieżowej)

W okresie sprawozdawczym nie było zmian w składzie zarządu ani w pełnionych funkcjach.
Komisja Rewizyjną weszła o okres sprawozdawczy w następującym składzie (w nawiasie funkcje po ukonstytuowaniu się komisji):
Sławomir Fundowicz (Przewodniczący)

Marian Kanarek (Wiceprzewodniczący)

Janusz Ziemacki (Sekretarz)

Bogdan Obrochta (Członek)

Zbigniew Urban (Członek)
W październiku 2011 roku odszedł od nas na zawsze Ś.P. Janusz Ziemacki. Zgodnie ze statutem, 11 grudnia 2011 roku Komisja Rewizyjna dokooptowała do swojego składu Krzysztofa Górę, prezesa Lubelskiego Związku Szachowego. W lutym 2012, prezes Góra został Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.
Władze PZSzach składają się w chwili obecnej z reprezentantów 12WZSzach, a reprezentanci pozostałych związków prowadzą rotacyjnie prace Rady Prezesów WZSzach, które powstała z inicjatywy prezesa PZSzach jako ciała doradcze i opiniotwórcze dla zarządu.Po przyjęciu przez WZD w dniu 11 grudnia 2011 roku nowego statutu PZSzach, Rada Prezesów jest ciałem statutowym.
Zarząd spotyka się regularnie i podejmuje decyzje w sprawach bieżących i rozwojowych dotyczących polskich szachów. Liczba zebrań Zarządu w okresie sprawozdawczym:

- 2011: 5 zebrań: 13.02.2011, 16.04.2011, 18.06.2011, 17.09.2011, 10.12.2011

- 2012 (do chwili obecnej): 4 zebrania: 19.02.2012, 12.05.2012, 25.08.2012, 27.10.2012

Prowadzona w 2011 roku Kontrola z Ministerstwa Sportu i Turystyki wykazała, że Zarząd PZSzach jest jednym z najbardziej aktywnych zarządów związków sportowych. Zebrania odbywają się regularnie i z dużą częstotliwością, a członkowie Zarządu są bardzo zaangażowani w działalność związku. Dodatkowo kontrola dała pozytywny wynik w sprawie rozliczania środków finansowych przekazywanych przez MSiT. Nie obyło się jednak bez uwag dotyczących strony regulaminowej i dokumentacyjnej w sprawach statutowych, co wynikało z dużej liczby nowych projektów, a także zaszłości.

Godna podkreślenia jest wprowadzona przez zarząd procedura głosowań elektronicznych, dzięki której Zarząd PZSzach może przegłosowywać pilne decyzje pomiędzy kolejnymi zebraniami. Znacznie przyśpieszyło to proces podejmowania decyzji, których ze względu na rosnącą skalę działania jest coraz więcej. W roku 2011 zarząd przyjął 111 uchwał, a w roku 2012 do chwili obecnej (bez uchwał z posiedzenia zarządu 27 października 2012 roku) już 103 uchwały. Dla porównania w 2010 uchwał było 98, a w roku 2009 (od lipca) 45.

Korzystając z doświadczeń i procedury PZSzach, głosowanie elektroniczne wprowadzane jest przez inne związki sportowe.

 1. Sport wyczynowy


Reprezentacje. Kadra seniorów.
Rok 2011 przyniósł nam wiele radości. Już w marcu na odbywających się w Aix-les-Bains we Francji, Radosław Wojtaszek zdobył srebrny medal. Turniej w którym wzięło udział wielu szachistów światowej czołówki był walką nie tylko o medale Mistrzostw Europy ale także o awans do Pucharu Świata, czyli do cyklu walki o możliwość meczu z Mistrzem Świata. Awans wywalczyło dwóch naszych arcymistrzów. Poza Wojtaszkiem w Pucharze Świata we wrześniu 2011 zagrał Bartosz Soćko. Niestety szczęścia naszym arcymistrzom zabrakło.

W sierpniu 2011 roku podziw całego świata wzbudził znów Dariusz Świercz. Na kolejnych Mistrzostwach Świata do lat 20 rozgrywanych w gorących Indiach zdobył tytuł Mistrza Świata w wieku 17 lat! Piorunującego finiszu Darka nie byli w stanie wytrzymać faworyzowani Rosjanie i Ormianie. Medal ten można nazwać historycznym, bo jeszcze nigdy polski szachista nie był mistrzem świata w tej już prawie dorosłej kategorii. Sukces jest tym bardziej warty uznania, że Darek, po medalu w 2010 roku, zapowiedział że jedzie po złoto. Chapeau bas!

W listopadzie 2011 roku świętowaliśmy kolejny sukces. Drużynowe Mistrzostwa Europy rozgrywane w Grecji przyniosły nam srebrny medal drużyny kobiecej. Mało kto spodziewał się takiego wyniku. Nie wskazywał na to ranking naszych zawodniczek, a fakt osłabienia drużyny brakiem dwóch etatowych do tej pory reprezentantek (Iwety Rajlich – opieka nad rocznym dzieckiem – i Joanny Dworakowskiej z powodów osobistych) był powodem niepokoju. Przecież Joanna była naszym „żądłem” na Olimpiadzie w 2010 roku. Jednak jak zwykle nie zawiodła GM Monika Soćko na pierwszej szachownicy, a wspaniale zagrały WGM Jolanta Zawadzka i WGM Karina Szczepkowska-Horowska zdobywając medale na swoich deskach i wypełniając normy męskiego mistrza międzynarodowego.

Kolejne sukcesy, w grudniu 2011 roku, przyniosły nam tradycyjnie rozgrywane w Warszawie Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich oraz Błyskawicznych. Brązowe medale Radosława Wojtaszka (błyskawiczne) oraz Roberta Kempińskiego (szybkie), przy obecności plejady najlepszych na świecie zawodników o rankingach powyżej 2700, jest nie do przecenienia.

Rok 2012 to rok olimpijski. Najważniejszą zatem imprezą roku była rozgrywana w terminie sierpień/wrzesień 2012 w Stambule 40. Olimpiada Szachowa. Po oficjalnym wręczeniu nominacji olimpijskich przez podsekretarza stanu MSiT Jacka Foksa oraz Sekretarza Generalnego PKOl Adam Krzesińskiego w Centrum Olimpijskim, obie nasze drużyny pojechały w bojowych nastrojach. Przygotowanie było dobre, skład najlepszy, atmosfera wspaniała. Niestety drużynowo zabrakło szczęścia, porażki w ostatnich rundach, przy wielkiej imprezie (157 drużyn open, 127 kobiecych), oznaczało spadek do drugiej dziesiątki. Drużynie kobiecej zabrakło silnej zmienniczki, a w drużynie męskiej w nieoptymalnej formie okazali się zawodnicy grający na drugiej szachownicy. Pewną nowością było to, że Panowie zajęli wyższe miejsce (13) niż Panie (15). Na pocieszenie zostały nam 3 srebrne medale indywidualnie: genialny wynik naszego lidera Radosława Wojtaszka na pierwszej desce i wspaniałe wyniki Jolanty Zawadzkiej oraz Bartłomieja Maciei. Tylu medali z Olimpiady nie przywieźliśmy jeszcze nigdy po II Wojnie Światowej. Widzimy też wielką przyszłość przed naszym debiutantem 18-letnim Dariuszem Świerczem, który wspaniale wytrzymał pierwszy występ olimpijski i otarł się o medal. Jest to też wielki sukces specjalnych projektów PZSzach wsparcia najlepszych młodych szachistów.

Ważnym wydarzeniem każdego roku są Mistrzostwa Polski. Udało się nawiązać do najlepszych tradycji gdzie turniej ten jest nie tylko świętem szachów, ale też buduje prestiż naszego sportu a grają w nim wszyscy najlepsi. Wysokie nagrody, piękna sala gry w centrum Warszawy, relacje bezpośrednie i komentarze na bieżąco, codzienne relacje telewizyjne, obecność sponsorów i mediów wyzwoliły wiele pozytywnej energii. Zasada zero tolerancji i zakaz szybkich remisów pomogły w bezkompromisowej grze. Były to turnieje jakimi powinny być: wielkim świętem szachów i perłą w koronie polskich turniejów. Mam nadzieję, że udało się raz na zawsze zerwać z poprzednią złą zasadą, że organizator „dochodowych” mistrzostw juniorskich, ma obowiązek zorganizować „niedochodowe” mistrzostwa seniorów. Powodowało to anomalie, że de facto juniorzy finansowali seniorów, a główny turniej Mistrzostw Polski był turniejem bez obecności wszystkich najlepszych oraz bez zainteresowania mediów. Warto dodać, że te bardzo udane Mistrzostwa Polski przynoszą PZSzach już trzy lata z rzędu niewielki zysk.

Kontynuowaliśmy budowę profesjonalnej ligi szachowej. Pierwszym elementem w roku 2011 tej drogi była Ekstraliga w postaci 3 zjazdów organizowanych przez medalistów poprzednich Drużynowych Mistrzostw Polski, z nagrodami finansowymi dla medalistów. Aby wzbudzić zainteresowanie mediów i sponsorów, liga musi być organizowana w dużych miastach, wyniki każdego etapu muszą znajdować się w poniedziałkowych serwisach, a wokół walki najlepszych powinny odbywać się imprezy towarzyszące dla amatorów. W roku 2012 udało się pozyskać sponsora tytularnego, ale jeszcze jest za małe zainteresowanie mediów oraz za mało imprez towarzyszących.Mimo, że jest jeszcze wiele do zrobienia, to pierwsze dwa lata są zachęcające i projekt będzie kontynuowany. Chcemy aby w roku 2013, każdy klub biorący udział w rozgrywkach otrzymał pewne wsparcie finansowe.

Sport wyczynowy to wiele turniejów, zgrupowań, szkoleń. Wiele z nich organizowanych jest przez biuro PZSzach i Szefa Wyszkolenia PZSzach. Efekty większości tych prac, szczególnie w zakresie nowinek debiutowych, są wielką tajemnicą naszych profesjonalistów. Ale jesteśmy przekonani, że Radek Wojtaszek dzięki zapewnionym od 2011 roku przez PZSzach warunkom - indywidualny trener-analityk GM Grzegorz Gajewski oraz superkomputer - na stałe zagości w elicie światowej, a dzięki niemu inni członkowie kadry narodowej zbliżą się do tego poziomu.

Wszystkie ważne wydarzenia w życiu PZSzach odbywają się przy uczestnictwie ważnych gości. Wśród osobistości, które zaszczyciły nasze imprezy byli: Prezydent FIDE KirsanIlyumzhinov, Podsekretarz Stanu w MISiT Jacek Foks, Dyrektor Departamentu Jerzy Eliasz oraz liczni przedstawiciele naszych sponsorów, władz państwowych i samorządowych. Mieliśmy także patronaty honorowe najwyższych władz państwowych.

Inne rozgrywki. Solving

Tradycyjnie ogromne sukcesy odnosili nasi zawodnicy oraz reprezentacja w Solvingu. Rok 2011 to Mistrzostwa Europy w Solvingu rozgrywane w Polsce w Łowiczu. Mimo obciążeń organizacyjnych, wspaniały triumf odniósł Piotr Murdzia. Niestety drużyna nieco rozczarowała zdobywając jedynie brąz. Za to Mistrzostwa Świata 2011 rozgrywane we Włoszech to całkowita dominacja naszych reprezentantów. Zdobyliśmy niemal wszystko co było do wygrania, w tym oba złote medale: drużynowo oraz indywidualnie Kacper Piorun. Dodatkowo brązowy medal zdobył Piotr Murdzia. John Nunn i reprezentacja Wielkiej Brytanii musiały się tym razem zadowolić srebrem indywidualnym i drużynowym. Tym samym Kacper został arcymistrzem solvingu, a już w roku 2012 uzyskał tytuł arcymistrzowski w grze bezpośredniej.

Rok 2012 to kolejny rok dominacji naszych solverowców. Na rozgrywanych w Japonii Mistrzostwach Świata szósty złoty medal zdobył Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia i od niedawna Dyrektor Biura PZSzach. Złoto przywiozła także nasza drużyna, a arcymistrz Kacper Piorun zdobył brąz. W Mistrzostwach Europy na Ukrainie zdobyliśmy złoto drużynowo oraz indywidualnie. Chyba nie było takiego roku, gdzie wszystkie 4 złote medale trafiły do Polski!

Wspaniałym sukcesem zakończyły się także rozgrywane w Portugalii w sierpniu 2012 roku Akademickie Mistrzostwa Świata. Srebrny medal drużyny tylko za rewelacyjnymi Chinami oraz srebrny medal nowo upieczonego arcymistrza Krzysztofa Bulskiego i brąz IM Marcina Tazbira, to efekt wspaniale rozwijającej się współpracy AZS i PZSzach.

Również nasi szachiści korespondencyjni odnosili sukcesy. Najważniejszym był brązowy medal naszych Panów na 13. Olimpiadzie w 2011 roku. W składzie naszej medalowej drużyny: Skrobek Ryszard, Jędrzejowski Maciej, Krzyżanowski Wojciech, Szczepankiewicz Dariusz, Szafraniec Tadeusz, Kozłowski Waldemar, widzimy byłego Mistrza Polski w grze bezpośredniej oraz znanych i szanowanych działaczy.

Wiele radości przyniosły nam też rozgrywki Niewidomych i Słabowidzących IBCA. Piotr Dukaczewski zdobył w roku 2011 na greckiej wyspie Rodos zdobył tytuł Mistrza Europy. Również sukcesem był udział mistrza Dukaczewskiego w międzynarodowej drużynie IBCA na Olimpiadzie w Stambule. Świetny wynik Pana Piotra pozwolił drużynie IBCA wygrać i zdobyć złoty medal w kategorii rankingowej C.

Sukcesy odnieśli szachiści w Mistrzostwach Świata Głuchych. Cztery medale, w tym dwa złota: Mateusz Łapaj w kategorii do lat 19 i Monika Wilgos w kategorii Open, jedno srebro: Krzysztof Chęciak w kategorii Open, jeden brąz: Ewa Wardziak w kategorii seniorek. Wielkie Gratulacje!

Mamy nadzieję, że przyszłość naszych szachistów niepełnosprawnych będzie równie udana. Jest to o tyle istotne, że nowa Ustawa o Sporcie wprowadziła zasady, że tylko związki sportowe mogą otrzymywać finansowanie ze środków MSiT. Organizacje niepełnosprawnych postanowiły zarejestrować swoje, wielodyscyplinowe związki sportowe. W tych związkach ważną dyscypliną sportu są szachy. Życzymy wielu dalszych sukcesów, nawet poza strukturami PZSzach!Organizacja
Sport wyczynowy to nie tylko wyniki czy sukcesy. To także machina organizacyjna, komisje i regulaminy, nad którymi czuwa Wiceprezes ds. Sportowych GM Włodzimierz Schmidt oraz Biuro Związku. Nowością tej kadencji władz związku jest to że najważniejsze imprezy centralne są organizowane bezpośrednio przez PZSzach. Mamy nadzieję, że nie tylko podnosi to standard rozgrywek, ale także zbliża działaczy i pracowników PZSzach do naszych najlepszych zawodników. Ważnym elementem wymiany poglądów jest ścisła współpraca z Radą Zawodników, która zrzesza wszystkich najlepszych zawodników i zawodniczki.
W roku 2011 prowadzono następujące działania:

 1. Aktywna byłaKomisja Sportowa w składzie: Bartłomiej Macieja, Witalis Sapis, Jacek Gdański i Paweł Jaroch.

 2. Opracowanysystem rozgrywania finałów Indywidualnych MP Mężczyzn i Kobiet w 2010 roku i latach następnychbył kontynuowany. Po corocznychdrobnych modyfikacjach, można powiedzieć, że system się sprawdził i jest realizowany.

 3. Opracowany po szerokich konsultacjach z zawodnikami i Komisją Sportową „Regulamin Powoływania Kadry Narodowej i Reprezentacji…” był z powodzeniem stosowany.W Regulaminie zawarte zostały zasady powoływania kadry narodowej i reprezentacji oraz prawa i obowiązki kadrowicza. Zasady są jasne dla każdego, a wszyscy kadrowicze podpisują po powołaniu do kadry odpowiednie porozumienia z PZSzach.

 4. Zmodyfikowano, we współpracy z Komisją Sportową, Regulaminy Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski.

 5. Wiele prac związanych z systemem współzawodnictwa wykonywałaKomisja Regulaminowa w składzie:
  Witalis Sapis - przewodniczący (Komisja Sportowa, Kolegium Sędziów), Bartłomiej Macieja (Komisja Sportowa, przewodniczący Rady Zawodników), Waldemar Taboła (przewodniczący Komisji Młodzieżowej).
  Stali konsultanci:
  wiceprezes ds. sportowych (Włodzimierz Schmidt),
  wiceprezes ds. młodzieżowych (Piotr Zieliński),
  sekretarz generalny (Tomasz Delega),
  przedstawiciel Młodzieżowej Akademii Szachowej (Marek Matlak).

 6. Jednym z najważniejszych obszarów działalności Pionu Sportowego a szczególnie wiceprezesa ds. sportowych było przygotowanie, w oparciu o obowiązujące regulaminy (i ich interpretację), i przedkładanie Zarządowi propozycji składu kadry narodowej i reprezentacji Polski na najważniejsze mistrzostwa.

 7. W listopadzie 2011 roku został zatwierdzony znowelizowany Regulamin Kadry Narodowej w której wydzielono część dotyczącą juniorów. W znowelizowanym Regulaminie Kadry Narodowej precyzyjnie określono kryteria powoływania do kadry narodowej i nominacje do reprezentacji. Nowym rozwiązaniem jest możliwość powołania do reprezentacji jednego zawodnika uznaniowo (jeżeli jest konsensus trenera kadry i wiceprezesa ds. sportowych). Doprecyzowane zostały również prawa i obowiązki zawodników.

Działania od ostatniego WZD w grudniu 2011:

We współpracy z Komisją Regulaminową i przy aktywnym uczestnictwie wielu konsultantów do końca 2011 r. prowadzone były prace nad opracowaniem i ewentualnym poprawianiem Regulaminów Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski.

W 2012 r. doprecyzowanie Regulaminów było kontynuowane, gdyż praktyka pokazała, że nie wszystko dało się przewidzieć przy ich opracowywaniu.

W 2012 r. znacząco obniżył się poziom rankingowy, także najlepszych, polskich openów. W dotychczas rozegranych, w żadnym z nich średni ranking pierwszych 20 zawodników nie wynosił min. 2400. W konsekwencji, żaden z tych openów nie miał rangi półfinałów Indywidualnych Mistrzostw Polski i nie było możliwości zakwalifikowania się z nich do IMP 2013. Spowodowało to zmniejszenie liczby uprawnionych zawodników.

Liczba zawodników uczestniczących w IMP i tak jest zbyt skromna, jak na rangę tych mistrzostw.

Przyjęto zatem nowelizację Regulaminu IMP 2013 w punkcie uprawnienia uczestnictwa dodatkowo o:

4.2.3. Zawodnicy z rankingiem min. 2450 na dowolnej liście rankingowej FIDE w roku rozgrywania zawodów

Ponadto zaakceptowano aby od 2013 r. rangę półfinałów IMP miały polskie openy, w których średni ranking pierwszych 15 (zamiast 20) zawodników wynosi min. 2400. Przywróci to zapewne możliwość, zakwalifikowania się z tych openów, najlepszego zawodnika do IMP 2014.

Bardzo dobrym pomysłem było zorganizowanie (Lublin, 23-29.05.2012) meczu mężczyzn Polska – Ukraina, na 5 szachownicach systemem scheveningen + szachy szybkie. Był to dobry sprawdzian przedolimpijski. Słabą formę w tym meczu pokazali M. Bartel i B. Soćko i niestety potwierdziło się to na Olimpadzie Szachowej. Natomiast dobrą formę pokazali B. Macieja, a szczególnie D. Świercz co na szczęście na Olimpiadzie potwierdziło się.

Od 2012 r. obowiązuje nowy Regulamin Kadry Narodowej w którym precyzyjnie określono kryteria powoływania do kadry narodowej i nominacje do reprezentacji. Doprecyzowane zostały również prawa i obowiązki zawodników.

Nowym rozwiązaniem jest możliwość powołania do reprezentacji jednego zawodnika uznaniowo (jeżeli jest konsensus trenera kadry i wiceprezesa ds. sportowych). Na tej podstawie nominowany został, do reprezentacji na Olimpiadę Szachową, D. Świercz co okazało się trafną decyzją.

Jednym z najważniejszych obszarów działalności Pionu Sportowego, a szczególnie wiceprezesa ds. sportowych, było przygotowanie, w oparciu o obowiązujące regulaminy (i ich interpretację), przedkładanie Zarządowi propozycji składu kadry narodowej i reprezentacji Polski na najważniejsze mistrzostwa.


Dzięki nowoczesnym środkom łączności i komunikacji prace nad regulaminami i zasadami toczą się w szerokim gronie przy minimalnych kosztach. Uzyskujemy dzięki temu, w niezwykle ekonomiczny sposób, regulacje nie tylko wyższej jakości, ale także zaangażowanie i identyfikowanie się z efektem końcowym wszystkich tych których sprawy dotyczą. Jednak nie byłoby to pewnie łatwe, a być może nierealne, gdyby na czele Pionu Sportowego stał ktoś inny niż obdarzony ogromnym autorytetem, legendarny pierwszy polski arcymistrz, wiceprezes ds. sportowych Włodzimierz Schmidt.


 1. Sport Młodzieżowy

Działalność pionu opiera się głównie na pracy Piotra Zielińskiego i Waldemara Taboły, z ważnym wsparciem Zenona Chojnickiego. Mniejszą aktywność w okresie sprawozdawczym przejawiała Komisja Młodzieżowa. Tylko ten kto miał do czynienia z ambitnymi rodzicami genialnych dzieci doceni pracę Piotra i Waldka. Stabilność i konsekwencja Pionu Młodzieżowego pozwala uniknąć wielu nieuchronnych wydawałoby się konfliktów przy pojawiających się czasem sprzecznych interesach i subiektywnych spojrzeniach.


Podtrzymano bardzo dobre wyniki sportowe polskiej młodzieży. Od 8 lat polskie szachy młodzieżowe są w ścisłej czołówce Europy i Świata. Nie powtórzył się co prawda już wynik Mistrzostw Świata Juniorów 2004 w Heraklio, na których Polska jedyny raz w historii wygrała klasyfikację medalową mistrzostw, jednak co roku nasi juniorzy przywożą medale. Mimo, że najsilniejszy młody szachista Dariusz Świercz, niewątpliwie słusznie wybrał karierę seniorską, pozostała nam silna grupa medalistów:Agnieszka Dmochowska, Kamil Dragun, Kacper Drozdowski, Jan Krzysztof Duda, Anna Iwanow, Oliwia Kiołbasa, Aleksandra Lach, Maria Leks, Alicja Śliwicka. Oprócz nich jest jeszcze kilkoro zawodników, którzy mogą w najbliższym czasie walczyć o medale imprez światowych.

Tą pracę wspiera prawidłowo ułożona piramida szkoleniowa: • „Wojtaszek Comarch Team”, elitarny zespół szkoleniowy najzdolniejszych juniorów,

 • grupy Młodzieżowej Akademii Szachowej PZSzach., Kadra Narodowa Juniorów,

 • Kadra Narodowa Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych,

 • efektywne szkolenie młodych talentów w kilkunastu klubach,

 • coraz bardziej masowy zasięg naszej dyscypliny w szkołach, „moda na szachy”.

Szachy szkolne wspieramy dofinansowując turnieje młodzieżowe, organizując coroczne konferencje metodyczno – szkoleniowe „Szachy w szkole”. Wydany przez PZSzach. podręcznik dla najmłodszych dzieci stał się najlepiej sprzedawanym wydawnictwem Związku. Zaangażowaliśmy się we wsparcie projektu ECU i Garriego Kasparowa „Szachy w szkole” co zaowocowało uchwałą Parlamentu Europejskiego z 15 marca 2012 roku, przy ogromnym poparciu polskich europarlamentarzystów. Są duże szanse na dynamiczny rozwój szachów w polskich szkołach.

Na coraz lepszym poziomie są organizowane młodzieżowe imprezy centralne. Część z nich PZSzach organizuje bezpośrednio.

Szczególnie istotne w minionych dwóch latach były kontakty i współpraca z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Polską Federacją Sportu Młodzieżowego. Jesteśmy postrzegani jako kompetentny, sprawny i uczciwy partner. Osiągnięciami są znaczące zwiększenie punktacji sportu młodzieżowego oraz objęcie Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży oprócz 14-latków, również 12-latków i to w sytuacji gdy zlikwidowana została Olimpiada Sportów Halowych. Oznacza to nie tylko podwojenie ilości naszych olimpijczyków, ale także zwiększenie środków na szachy młodzieżowe.

Mamy nadzieję, że nasze najmłodsze zawodniczki, medalistki Mistrzostw Polski do lat 16 i 18 będą miały możliwości szybkiego rozwoju, także dzięki wymyślonemu przez Szefa Wyszkolenia Piotra Murdzię Turniejowi im. Arcymistrzyni Hołuj-Radzikowskiej. Turniej ten pozwala naszym juniorkom zmierzyć się z doświadczonymi arcymistrzyniami i mistrzyniami międzynarodowymi. Pierwsza edycja turnieju, która odbyła się w sierpniu 2011, była wielkim sukcesem, a nasze juniorki pokazały wspaniałą walkę z bardziej doświadczonymi rywalkami.Anna Iwanow, mistrzyni Polski do lat 16, zdobyła w tych zawodach normę na tytuł mistrzyni międzynarodowej. Ale również zwyciężczyni turnieju WGM Karina Szczepkowska-Horowska uznała to zwycięstwo za największy sukces w swojej karierze i wzmocniona psychicznie była naszą podporą w Drużynowych Mistrzostwach Europy, gdzie zdobyła medal zarówno indywidualnie na swojej szachownicy, jaki miała wielki udział w srebrnym medalu drużyny. Druga edycja, w lipcu 2012 roku, to wielka nauka i zyski rankingowe naszych trzech juniorek w walce z naszą czołówką oraz arcymistrzyniami z Gruzji, ale także świetny trening naszych arcymistrzyń przed Olimpiadą. Nasze juniorki okazały się znacznie lepsze od utytułowanych reprezentantek na Olimpiadę z Holandii.Młodzieżowa Akademia Szachowa

W okresie sprawozdawczym uzyskano następujące dofinansowanie Akademii z Ministerstwa Sportu i Turystyki: 400,000 zł w 2011 roku i 405,000 zł w 2012 roku, zatem więcej niż w latach 2009 i 2010.

W latach 2011 i 2012 podjęto następujące działania:

- opracowano logo Akademii,

- uruchomiono stronę poświęconą działalności Akademii. Na stronie znajdują się informacje między innymi na temat słuchaczy i absolwentów, kierownictwa i kadry szkoleniowej, terminów sesji i grup szkoleniowych oraz historii i sukcesów sportowych szkoły,

- rozpoczęto systematyczny trening wirtualny słuchaczy na stronie Akademii,

- opracowano nowe wzory indeksów,

- angażuje się na sesjach Akademii specjalistę w zakresie przygotowania psychologicznego oraz treningu pamięci i koncentracji,

- przekazuje się słuchaczom na płytach dvd materiały szkoleniowe z danej sesji,

- przekazuje się słuchaczom do samodzielnej pracy literaturę specjalistyczną i programy,

- wyposażono wszystkich słuchaczy Akademii w stroje reprezentacyjne,

- na zakończenie rocznego cyklu szkolenia każdy słuchacz otrzymuje dyplom,

- wyłoniono 3-osobową grupę super talentów (grupa nadziei olimpijskich) i opracowano dla niej wieloletni plan szkolenia. W grupie pod nazwą „Wojtaszek Comarch Team” znaleźli się słuchacze Akademii: Dariusz Świercz, Jan Krzysztof Duda i Aleksandra Lach.
- opracowano zasady uczestnictwa zawodników dodatkowych w sesjach Akademii,

- utworzono fotogalerie z poszczególnych sesji,

- trenerzy Akademii przygotowali artykuły do książek "Wybrane zagadnienia teorii i praktyki szachowej" pod redakcją T. Stefaniaka, tom VI i VII.

Młodzieżowa Akademia Szachowa objęła szkoleniem 37 słuchaczy w 2011 roku i 40 w 2012 roku.


W ramach przygotowań do głównych imprez słuchacze Akademii uczestniczyli:

- w 5 zgrupowaniach w Centralnych Ośrodkach Sportu (9 sesji stacjonarnych: trzy w Zakopanem, dwie w Wałczu i cztery w Spale) w 2011 roku,


- w 3 zgrupowaniach (6 sesji stacjonarnych: cztery w Spale i dwie w Cetniewie) w okresie od 1.04 do 1.10.2012 r. W październiku 2012 roku odbędą się kolejne trzy sesje w Spale.

- w 30 startach kontrolnych w kraju i zagranicą w 2011 roku,

- w 30 startach kontrolnych w kraju i zagranicą w okresie 1.01 – 1.10 2012 roku,

- uczestniczyli w wielu międzysesyjnych konsultacjach indywidualnych w 2011 roku oraz w okresie od 1.04 do 1.10.2012 roku.W latach 2011 i 2012 (do dnia 01.10.2012) słuchacze Akademii zdobyli łącznie 9 medali w indywidualnych i drużynowych mistrzostwach świata i Europy juniorów w szachach klasycznych. Szczegółowe dane przedstawiono w tabelach 1 i 2. Ponadto nasi najlepsi juniorzy zdobyli też wiele medali w szachach szybkich i błyskawicznych, co zostało opisane w rozdziale poświęconym Kadrze Narodowej Juniorów BiS.

Tabela 1. Liczba medali zdobytych przez słuchaczy Akademii w indywidualnych mistrzostwach świata i Europy (10-20 lat) w latach 2011-2012

rok

mistrzostwa Europy

mistrzostwa świata

złote

srebrne

brązowe

złote

srebrne

Brązowe

2011

1

2
12012

2?

?

?

Tabela 2. Liczba medali zdobytych przez słuchaczy Akademii podczas drużynowych mistrzostw Europy do lat 18 w latach 2011-2012

rok

juniorki

juniorzy

złote

srebrne

brązowe

złote

srebrne

Brązowe

2011


12012
1
1Ponadto słuchacze Akademii w latach 2011 i 2012 zdobyli medale:

- złoty medal Marioli Woźniak w indywidualnych mistrzostwach świata szkół juniorek do lat 13, Kraków’2011,

- srebrny medal Radosława Psyka w Mistrzostwach Europy do lat 10 w szachach szybkich, Branja Vrucica’2012.

Duży sukces odniósł Dariusz Świercz, który znakomicie zadebiutował na Olimpiadzie Szachowej w Stambule (2012), uzyskując wynik 7 punktów z 10 partii.

Słuchacze Młodzieżowej Akademii Szachowej w latach 2011 i 2012 zdobyli następujące tytuły i normy na tytuły międzynarodowe:

- 2 tytuły mistrza międzynarodowego: Daniel Sadzikowski i Jan Krzysztof Duda,

- 1 tytuł mistrzyni międzynarodowej: Anna Iwanow,
- wypełnili 3 normy na tytuł arcymistrza międzynarodowego: dwie Kamil Dragun i jedna Jan Krzysztof Duda,
- wypełnili 2 normy na tytuł mistrza międzynarodowego: Kacper Drozdowski, Radosław Gajek,
- wypełnili 1 normę na tytuł mistrzyni międzynarodowej: Aleksandra Lach.

Z Młodzieżową Akademią Szachową współpracowało 29 trenerów i instruktorów w 2011 roku oraz 32 w 2012 roku.

W latach 2011 i 2012 (do dnia 01.10.2012) wzięło udział w sesjach Akademii łącznie 133 słuchaczy. Warto podkreślić, że frekwencja na sesjach jest zbliżona do 100%. Świadczy to o tym, że program szkoleniowy realizowany na sesjach jest wysoko oceniany przez słuchaczy, ich trenerów i rodziców.

Młodzieżowa Akademia Szachowa pozostaje przedmiotem zazdrości niemal wszystkich europejskich federacji szachowych. Wielka w tym zasługa kierownictwa: Agnieszki Fornal-Urban oraz Marka Matlaka. Kluczem jest teraz żeby nie spocząć na laurach i pozostać liderem w edukacji szachowej naszej najzdolniejszej młodzieży.


Kadra Narodowa w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

Z inicjatywy Sekretarza Generalnego Tomasza Delegi, pod koniec czerwca br. Polski Związek Szachowy otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 80.000 zł. na nowy projekt "Kadra Narodowa Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych".

Głównym celem KNJ BIS jest przygotowywanie zawodników do startów w imprezach rangi mistrzowskiej w szachach szybkich i błyskawicznych, natomiast Akademia jest projektem ukierunkowanym na szachy klasyczne. Do KNJ BIS zostają powołani zawodnicy, którzy zdobyli medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach szybkich lub błyskawicznych lub medal na Mistrzostwach Europy Juniorów w szachach szybkich lub błyskawicznych. Zawodnik nie może być jednocześnie słuchaczem Młodzieżowej Akademii Szachowej i członkiem KNJ BIS.

Kadra liczy obecnie 20 zawodników. W dniach 22-28 września 2012 w Spale odbyło się pierwsze zgrupowanie KNJ BIS. Dofinansowaniem w 2012 r. zostali objęci juniorzy starsi (15-18 lat), ale PZSzach czyni starania, aby już od stycznia 2013 roku program ten rozszerzyć na juniorów młodszych (11-14 lat). Kadrowicze zdobyli w latach 2011 oraz 2012 10 medali:

ERCC B16 2011 - Grzegorz Nasuta – srebro

ERCC B12 2011 - Mikołaj Tomczak - srebro

ERCC B8 2011 - Paweł Kozłowski - złoto

ERCC G12 2011 - Oliwia Kiołbasa – srebro

ERCC G8 2011 - Marta Tomczak – złoto, Zofia Szulc - srebro

ERCC B10 2012 - Psyk Radosław – srebro

ERCC G16 2012 - Tarnowska Aleksandra – brąz

EBCC B10 2012 - Kozłowski Paweł – brąz

EBCC B18 2012 - Klepaczka Tomasz – złoto

Najważniejszym wydarzeniem krajowym dla KN BIS były rozgrywane w sierpniu 2012 roku MPJ BIS na Torwarze w Warszawie.

Mistrzostwa trwały 1 dzień dłużej, niż w roku ubiegłym. Pomimo wyższych kosztów imprezy, zarówno dla organizatorów jak i dla uczestników, był to dobry pomysł. Zawodnicy byli mniej obciążeni grą, a dodatkowo mogli wziąć udział w jednej z dwóch wycieczek zorganizowanych nieodpłatnie dla uczestników (chętni pokrywali tylko koszt transportu) – na Stadion narodowy oraz do Fotoplastikonu i na spotkanie z wybitną szachistką i autorką książek szachowych Mirosławą Litmanowicz.

Zawody zakończyły się sukcesem organizacyjnym i finansowym. Na zawody udało się pozyskać wiele nagród rzeczowych. Duża część materiałów zakupionych na tegoroczne zawody, jak np. sukna na stoły, jest inwestycją na kolejne lata i będzie przydatna na innych imprezach organizowanych przez PZSzach.

Po raz pierwszy w historii tych rozgrywek PZSzach zatrudnił do pomocy w organizacji imprezy wolontariuszy. Współpraca z nimi będzie kontynuowana w następnym roku.

Kadra Narodowa Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych ma własną stronę internetową, dostępną pod adresem knjbis.pzszach.pl. 1. Członkowie PZSzach. Popularyzacja szachówKomisja Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu
Komisja jest od lat prowadzona przez członka zarządu Zenona Chojnickiego. Zenek, we współpracyz biurem PZSzach oraz Adamem Curyło, zapewnia nam trwałość i aktualność baz oraz rankingów, a także bezpieczeństwo w relacjach z FIDE. Jest to duża praca, bo wprawdzie klubów nam niestety nie przybywa, ale zawodników z tytułami i rankingami Elo przybywa znacznie. Waga i wielkość tej pracy wzrasta po wprowadzeniu przez FIDE w roku 2012 rankingów w szachach szybkich i błyskawicznych, a także licencjonowania sędziów.

W PZSzach zarejestrowanych jest obecnie 431 Klubów. W poprzednim okresie sprawozdawczym do 31.10.2011 roku, PZSzach przyjął 49 nowych klubów, a wykluczył 138 klubów z członkostwa PZSzach. Po tym okresie do chwili obecnej zostało przyjętych 27 klubów a 50 wykluczonych ze względu na zaprzestanie działalności.

W PZSzach zarejestrowanych jest 44587 zawodników a w FIDE 10077, w tym:
- 8416 mężczyzn w tym 5005 posiada ranking FIDE – najniższy 1121, najwyższy 2713,

- 1661 kobiet w tym 801 posiada ranking FIDE – najniższy 1143, najwyższy 2463.

Komisja w tym okresie sprawdziła i oceniła:

a) w 2011 roku - 783 sprawozdań rozegranych w Polsce w tym 378 do oceny rankingowej FIDE.

b) w 2012 roku - 1226 sprawozdań rozegranych w Polsce w tym 236 do oceny rankingowej -

Komisja wnioskowała do FIDE o nadanie w 2011 roku, 23 tytułów międzynarodowych, a w 2012 roku 28 tytułów międzynarodowych dla naszych zawodników i działaczy, w tym:a) w 2011 roku

- 5 IM – Jacek Dubiel, Kamil Stachowiak, Łukasz Butkiewicz, Paweł Szablowski, Mateusz Kołosowski,

- 1 WIM – MarlenaChlost (war. Ranking),

- 4 WMF – Oliwia Kiołbasa, Ewa Przeździecka, Agnieszka Fornal, Milena Magnucka,

- 6 FM – Oskar Włodarczyk, Jakub Maciejczak, Paweł Dudziński, Michał Bartel, Sławomir Rawski, Jakubowski Maciej

- 3 CM – Rafał Bukowski, Krzysztof Tyda, Trylski Antoni

- 4 IA - Zbigniew Pyda, Agnieszka Brustman, Jarosław Pietraszewski, Aleksander Kusina,

b) w 2012 rok

- 3 GM - Tomczak Jacek, Bulski Krzysztof, Piorun Kacper

- 1 WGM - Toma Katarzyna

- 5 IM - Strzemiecki Zbigniew, Kołosowski Mateusz, Sadzikowski Daniel, Michał Matuszewski, Duda Jan-Krzysztof

- 1 WIM - Iwanow Anna

- 3 FM - Rawski Sławomir, Skawiński Aleksander, Jasik Krzysztof

- 2 WFM - Alicja Śliwicka, Szromba Edyta

- 2 FA - Agaciński Tadeusz, Sokólski Aleksander

- 11 IO - Zenon Chojnicki, Jan Kusina, Tomasz Delega, Andrzej Szewczak, JarosławPietraszewski, Agnieszka Fornal-Urban, Alfred Maślanka, Rafał Siwik, Aleksander Sokólski, Zbigniew Pyda, Jerzy Moraś

Komisja zatwierdziła:

w 2011 roku 302 kategorii i tytułów, w tym


 • I kategoria szachowa - 122

 • Kandydat na mistrza - 169

 • Mistrz - 12

w 2012 roku 174 kategorii i tytułów, w tym • I kategoria szachowa - 152

 • Kandydat na mistrza - 20

 • Mistrz - 10

Komisja zatwierdziła 1552 klasy sportowe uzyskane w 2011 roku i ważnych do 31.12.2012 r. w tym:

- MM 33 (8 kobiet)

- M 59 (13 kobiet)

- I 193 (33 kobiet)

- II 511 (93 kobiet)

- III 756 (131 kobiet)
oraz 1427 klas sportowych uzyskanych w 2012 roku i ważnych do 31.12.2013 r. w tym:

- MM 33 (8 kobiet)

- M 31 (7 kobiet)

- I 97 (16 kobiet)

- II 310 (46 kobiet)

- III 954 (214 kobiet)

W roku 2011, zarząd wprowadził zmiany w systemie klasyfikacyjno-rankingowym (czasem nazywaną od pomysłodawcy "reformą Jeżaka"). Do uzyskiwania kategorii i norm krajowych do obliczeń bierze się stały ranking krajowy przeciwników, a także zmniejszono próg rankingu FIDE na tytuł kandydata na mistrza oraz mistrza krajowego.Zaowocowało to wzrostem ilości nowych tytułów i kategorii, a także wpływów z opłat za tytuły i kategorie krajowe z 3,350 zł w roku 2010 do 10,400 zł w roku 2011.

Komisja stwierdziła na podstawie przesłanych sprawozdań, że wielu sędziów popełnia błędy.

Oto częste błędy popełniane przez sędziów:


 • błędy w kodach zawodników;

 • błędy w rankingach;

 • błędy w imionach;

 • błędy w federacjach

 • nazwiska i imiona pisane po polsku;

Od dnia 01 stycznia 2011r., zaprzestano prowadzenia badania aktywności sędziów z turniejów szachowych ocenianych w rankingu PZSzach i FIDE. Przyczyną zaniechania badania aktywności sędziów było, że obecnie sędziowie mogą rejestrować turnieje bezpośrednio w CR PZSzach, a co za tym idzie aktywność niektórych sędziów byłaby nieaktualna ze względu ze część sędziów nie wypełnia sprawozdania sędziowskiego, a tym samym nie ujmuje w nich sędziów rundowych.Media i Wydawnictwa PZSzach
Ważnym środkiem komunikacji z członkami oraz promocji szachów są media i wydawnictwa PZSzach. Są to:
- wydawnictwa książkowe

- czasopismo Mat

- strona internetowa

- biuletyn elektroniczny

- e-wydawnictwa

- broszury i wydawnictwa okazjonalne


W ramach wydawnictw książkowych, w latach 2011/2012 PZSzach opublikował 9 pozycji:

- Grajmy w Szachy. Część druga oraz trzecia – Magdaleny Zielińskiej, które są kolejnymi częściami bestsellera lat 2010 i 2011. W planach wydawniczych są kolejne tomy.

- 6 cz. Wybranych Zagadnień Teorii i Praktyki Szachowej – praca zbiorowa pod redakcją wiceprezesa ds. komunikacji i promocji, Tomasza Stefaniaka.

- Odtworzono Wybrane Zagadnienia Teorii i Praktyki Szachowej – części od 1 do 5 – prace zbiorowe

- Wybrane Partie Akiby Rubinsteina – hołd naszemu genialnemu szachiście złożony przez naszych reprezentantów i innych najlepszych współczesnych szachistów, którzy skomentowali wybrane przez siebie partie.
W planach jeszcze na ten rok jest 7 cześć Wybranych Zagadnień.
Planowany na koniec roku 2012 wynik z działalności wydawniczej jest dodatni. Jest to sukces wydawniczy – bo w ramach działań wydawniczych za łączną w tym okresie kwotę ca. 55.000zł wydrukowano 6.750 egz. Książek. Z tego ponad 2.400 egzemplarzy gratisowych i promocyjnych, które nie mogą być sprzedawane. Na dzień 1 września 2012 roku z „komercyjnych” 4.350 egzemplarzy niesprzedanych w magazynach pozostaje 1.109 egz. (25,5%).
Podstawowym narzędziem komunikacji jest oczywiście internet. Opracowana w trakcie obecnej kadencji nowa strona internetowa jest zawsze aktualna i stanowi źródło wiedzy o wynikach, planach i pracach PZSzach dla tysięcy stałych użytkowników. Niemal nie ma dnia żeby na stronie PZSzach nie pojawiły się nowe informacje, które są podzielone na cztery grupy – serwis sportowy, serwis informacyjny, wybrane z kalendarza i co nowego. Symbolicznym jest fakt, że PZSzach stał się,bez kwoty odstępnego, właścicielem domeny pzszach.pl, która poprzednio należała do rozczarowanych działaniami związku zawodników i była wykorzystywana jako forum krytyczne do ówczesnego zarządu PZSzach.
Materiały analityczne i podsumowania pojawiają się w czasopiśmie MAT, które PZSzach przejął na początku 2011 roku i wydał już 14 numerów. MAT wydawany jest w rytmie co 6-7 tyg. numer, czyli 8 numerów na rok. Czasopismo MAT sprzedawane jest w nakładzie niemal 1000 egzemplarzy, co nie jest wystarczające do pokrycia kosztów przy braku reklam. Do chwili obecnej udało się pozyskać jednego stałego ogłoszeniodawcę gotówkowego i kilku barterowych. Mamy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni do zamknięcia wydawnictwa, które cieszy się uznaniem specjalistów i jest ważnym elementem realizacji naszych umów sponsorskich. Wysoką jakość MATa zawdzięczamy arcymistrzowi Mateuszowi Bartelowi oraz redaktorowi prowadzącemu FM Michałowi Rudolfowi. Kontynuujemy umowę dystrybucyjną zEMPiK-em oraz umowę na wysyłkę prenumeratyz Pocztą Polską.

Dopełnienia materiałów z MATa oraz bieżące informacje z życia związku publikowane są w elektronicznym Newsletterze PZSzach, pod redakcją specjalisty ds. promocji Doroty Rzepeckiej.Komisja współpracy z Partnerami
Komisja działa głównie dzięki energii i pomysłowości jej Przewodniczącego Adama Dzwonkowskiego. W roku 2011 oraz w okresie 9 miesięcy roku 2012, Komisja przeprowadziła lub była ważnym uczestnikiem następujących działań PZSzach:

 1. Projekt „Wojtaszek Comarch Team” - po ponad 6 miesiącach rozmów udało się pozyskać krakowską firmę Comarch, jako sponsora zespołu składającego się z największych talentów juniorskich oraz członków kadry narodowej seniorów uzupełnionych Arturem Jakubcem. Dzięki tej współpracy powstał plan długoterminowego rozwoju najważniejszych zawodników oraz budowania kompetencji trenerskich wśród obecnych kadrowiczów. Wydaje się, że wybór został dokonany prawidłowo, choć w przypadku dziewcząt istnieją pewne wątpliwości związane z małą ilością zawodniczek, które prezentują poziom odpowiadający kolegom, którzy zostali wyselekcjonowani. Obecnie w projekcie są Radek Wojtaszek, Darek Świercz, Jan Krzysztof Duda, Ola Lach oraz Grzegorz Gajewski, Bartosz Soćko, Kamil Mitoń, Artur Jakubiec oraz od grudnia 2011 Mateusz Bartel.

 2. W ramach projektu „Wojtaszek Comarch Team” cały zespół został wyposażony w najnowocześniejsze komputery przenośne ufundowane przez firmę HP, a Polski Związek Szachowy uzupełnił ten sprzęt o pełną międzynarodową gwarancję przez okres 3 lat.

 3. Na przełomie roku odbyła się też pozytywnie odebrana akcja „Szachiści grają dla Powodzian”, której celem było rozegranie w weekend mikołajkowy serii turniejów dla dzieci i młodzieży, z których dochód miał być przeznaczony dla dzieci z terenów poszkodowanych przez powódź roku 2010. Impreza została zrealizowana ze środków pozyskanych od sponsorów, a z zebranych wpłat udało się ufundować udział w „Wakacjach z Szachami 2010” grupie ponad 20 dzieci. Punktem kulminacyjnym samych zawodów był styczniowy finał w budynku Parlamentu RP, w którym poza możliwością zagrania z parlamentarzystami dzieci miały możliwość zwiedzenia Sejmu i Senatu oraz spotkania z Marszałkiem Sejmu. Odbiór przez środowiska parlamentarne tych zawodów był bardzo korzystny dla Związku i w nowej kadencji planowana jest stała współpraca. W imprezie wzięło udział ponad 1000 dzieci z 17 miast.

 4. W grudniu 2011 odbyła się kolejna akcja społeczna pod nazwą „Szachiści grają dla Polonii”, w której wzięło udział ponad 2000 zawodników z całej Polski. Celem tej akcji było pozyskanie środków na zaproszenie dzieci Polaków z Litwy i Białorusi na obóz „Wakacje z Szachami2012”. Także ta akcja w całości finansowana jest ze środków pozyskanych od sponsorów.

 5. Finał akcji „Szachiści Grają dla Polonii” odbył się w Senacie RP, a patronat nad nią objął Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Na potrzeby tej imprezy pozyskano sponsora w postaci firmy PKP Cargo.

 6. Turniej arcymistrzowski w Krakowie „ComarchCup” – Na przełomie 2011/2012 Polski Związek Szachowy wspólnie z Małopolskim Związkiem Szachowym zorganizował kołowy turniej szachowy, którego celem było umożliwienie podniesienia swoich umiejętności szachowych oraz zdobycia norm arcymistrzowskich najzdolniejszym polskich juniorom oraz powracającej do gry Iwecie Rajlich. W 10-osobowym turnieju zagrali m.in. Kamil Dragun, Jan Krzysztof Duda oraz Kacper Piorun, a także Iweta Rajlich. Turniej odbył się w ramach corocznie organizowanego festiwalu szachowego „Cracovia”. Turniej ten zapoczątkował obchody Międzynarodowego Roku Akiby Rubinsteina. Turniej odbył się dzięki pozyskaniu środków od sponsorów.

 7. W kwietniu 2012 roku po raz pierwszy w historii pozyskano sponsora Ekstraligi – markę QUATRA, która w zamian za prawo do wykorzystania jej nazwy w tytule Ekstraligi zagwarantowała finansowanie nagród.

 8. W czerwcu 2012 roku grono trenerów „Wojtaszek Comarch Team” zostało powiększone o LeszkaOstrowskiego, który objął funkcję trenera-koordynatora kariery IM Jana Krzysztofa Dudy, co zapoczątkowało indywidualny tok rozwoju tego młodego zawodnika. Wiązało się to z pozyskamiem długoterminowego kontraktu sponsorskiego na rzecz realizacji tego zadania.

 9. W lipcu 2012 rozegrany został prestiżowy mecz lidera zespołu Wojtaszek Comarch Team – arc. Radosława Wojtaszka z czołowym zawodnikiem na świecie arc. BaaduremJobavą. Dzięki świetnej współpracy pomiędzy PZSzach, Wielkopolskim Okręgowym Związkiem Szachowym oraz Politechniką Poznańską udało się przygotować arc. Wojtaszka do Olimpiady Szachowej. Mecz rozegrany został w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Akiby Rubinsteina. Wyjątkowa transmisja internetowa oraz infrastruktura meczu została zapewniona przez sponsorów meczu.

 10. W sierpniu 2012 dzieci z Litwy i Białorusi wzięły udział w obozie „Wakacje z Szachami 2012”, gdzie pod opieką fachowej kadry PZSzach spędziły dwa tygodnie z dziećmi z Polski. Z obydwu krajów napłynęły wyrazy podziękowania, a informacje o udanym pobycie pojawiły się w mediach białoruskich oraz litewskich. PZSzach nawiązał współpracę z Wspólnotą Polską, która pomogła wyselekcjonować dzieci i zamierza współpracować z PZSzach w innych inicjatywach.

Komisja Wyróżnień i Dyscypliny. Hetmany
KWiD to sprawy przyjemne czyli wyróżnienia, ale także te mniej przyjemne dyscyplinarne. Komisja pracowała w okresie sprawozdawczym bez zmian, w składzie: Jan Nogal (Przewodniczący), Bogdan Olejarczyk, Jolanta Toma, Marek Świerczewski.Wyróżnienia to przede wszystkim honorowe odznaki PZSzach. Zarząd, jako organ uprawniony do przyznawania odznak honorowych, przyjął regułę, że nie prowadzi głosowań nad przyznaniem odznak bez opinii Komisji. Wszystkie odznaki zatwierdzone przez Zarząd PZSzach w okresie roku 2011 oraz 2012 uzyskały pozytywną rekomendację KWiD.W roku 2011 przyznaliśmy 4 odznaki złote i 11 srebrnych, wroku 2012 13 złotych, 9 srebrnych.

 

Rok 2011Złota Odznaka Honorowa


Nr legitymacji

 Imię i nazwisko

Data

Uchwała Zarządu PZSzach

 1/2011

 prof. Tadeusz Wróbel

 10.08.2011

 UCHWAŁA NR 70/2011

 2/2011

 Stanisław Sukta

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011

 3/2011

 Janusz Kata

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011

 4/2011

 Józef Surowaniec

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011


Srebrna Odznaka Honorowa

Nr legitymacji

Imię i nazwisko

Data

Uchwała Zarządu PZSzach

 1/2011

 Marian Lorenc

 01.05.2011

 UCHWAŁA NR 54/2011

 2/2011

 Andrzej Ancuta

 01.05.2011

 UCHWAŁA NR 54/2011

 3/2011

 Maciej Sroczyński

 01.05.2011

 UCHWAŁA NR 54/2011

 4/2011

 Krzysztof Derecki

 01.05.2011

 UCHWAŁA NR 54/2011

 5/2011

 Adam Wojcieszak

 01.05.2011

 UCHWAŁA NR 54/2011

 6/2011

 Jolanta Mikołajczyk

 01.05.2011

 UCHWAŁA NR 54/2011

 7/2011

 Maciej Ostrowski

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011

 8/2011

 Tadeusz Zając

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011

 9/2011

 Marcin Suder

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011

 10/2011

 Marcin Wątorek

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011

 11/2011

 Marek Nowak

 25.11.2011

 UCHWAŁA NR 78/2011

 

Rok 2012Złote odznaki:


Nr legitymacji

 Imię i nazwisko

Data

Uchwała Zarządu PZSzach

 1/2012

 Zygmunt Kujawa

 02.03.2012

 UCHWAŁA NR 27/03/2012

 2/2012

 Józef Włodzimierz Klugiewicz

 02.03.2012

 UCHWAŁA NR 27/03/2012

 3/2012

 Janusz Żyła

 11.03.2012

 UCHWAŁA NR 31/03/2012

 4/2012

 Rafał Siwik

 11.03.2012

 UCHWAŁA NR 31/03/2012

 5/2012

 Piotr Jagieła

 11.03.2012

 UCHWAŁA NR 31/03/2012

 6/2012

 Iweta Rajlich

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

 7/2012

 Joanna Majdan-Gajewska

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

 8/2012

 Jolanta Zawadzka

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

 9/2012

 Mateusz Bartel

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

 10/2012

 Bartłomiej Macieja

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

 11/2012

 Radosław Wojtaszek

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

 12/2012

 Robert Kempiński

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

13/2012

 Kamil Mitoń

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

Srebrne odznaki:

Nr legitymacji

Imię i nazwisko

Data

Uchwała Zarządu PZSzach

 1/2012

 Krzysztof Gosławski

 16.02.2012

 UCHWAŁA NR 09/02/2012

  2/2012

 Zbigniew Kubicki

 02.03.2012

 UCHWAŁA NR 27/03/2012

  3/2012

 Aleksander Sokólski

 11.03.2012

 UCHWAŁA NR 31/03/2012

  4/2012

 Katarzyna Toma

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

  5/2012

 Karina Szczepkowska-Horowska

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

  6/2012

 Dariusz Świercz

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

  7/2012

 Kacper Piorun

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

  8/2012

 Piotr Górski

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

  9/2012

 Ryszard Królikowski

 12.05.2012

 UCHWAŁA NR 44/05/2012

 

W sumie mamy, przez kilkadziesiąt już lat, od początku istnienia odznak PZSzach już ponad 1000 laureatów odznaki złotej, oraz około 1800 odznaki srebrnej.


Do rzeczy przyjemnych należą także, przyznawane w nieco innej formie, bez udziału KWiD, Hetmany PZSzach. Podstawowym celem zorganizowania pierwszej gali Hetmanów, która odbyła się tuż przed uroczystym otwarciem Mistrzostw Polski 2011, było wyróżnienie polskiego środowiska szachowego oraz partnerów i przyjaciół PZSzach za zasługi na rzecz podnoszenia poziomu dyscypliny i rozwoju polskich szachów w roku 2010. Hetmany były już przyznawane w latach 1996-2000, a następnie na dekadę odeszły w zapomnienie. Ich oryginalnym pomysłodawcą był nieżyjący już wieloletni Prezes PZSzach, Jacek Żemantowski.
Postanowiliśmy reaktywować tę świetną ideę. Duży odzew środowiska potwierdził, iż tego typu przedsięwzięcia są potrzebne. Wnioski napływały do związkowego biura przez cały grudzień 2010. W rezultacie otrzymaliśmy 54 kandydatury w 7 kategoriach, czyli uśredniając, o każdą statuetkę walczyło niemal 8 kandydatów. W lutym 2011 roku, Hetmany za rok 2010 odebrali:
* Radosław Wojtaszek - w kategorii Zawodnik Roku
* Monika Soćko - w kategorii Zawodniczka Roku
* Microsoft - w kategorii Sponsor Roku
* Józef Chudy - w kategorii Organizator Roku
* WASKO HetMaN Szopienice w Katowicach - w kategorii Klub Roku
* Janusz Kalinowski - w kategorii Dziennikarz Roku
* Jan Macieja - w kategorii Całokształt
* Bronisława Lubas - Nagroda Specjalna
Hetmany za rok 2011 były wręczone na Gali podczas otwarcia Mistrzostw Polski 18 lutego 2012 roku. Hetmany były przyznane w następujących kategoriach:
1. Zawodnik Roku – Dariusz Świercz
2. Zawodniczka Roku – Karina Szczepkowska-Horowska
3. Sponsor Roku – Comarch SA
4. Organizator Roku – Małopolski Związek Szachowy i Jan Kusina
5. Klub Roku – Polonia Warszawa
6. Dziennikarz Roku – Marek Cegliński
7. Sędzia Roku – Leszek Zega
8. Trener Roku – Marek Matlak
9. Całokształt Działalności - Ryszard Bernard
10. Nagroda Specjalna – Andrzej Dadełło
Po raz drugi z rzędu partnerem Gali Hetmanów była firma iSolution.
Komisja Wyróżnień i Dyscypliny to także mniej przyjemne sprawy dyscyplinarne. W roku 2011 na szczęście spraw dyscyplinarnych nie było, a Ekstraliga 2011 była wolna od problemów które zajęły Komisję w roku 2010, co bez wątpienia jest też zasługą Komisji. W roku 2012 kilka spraw zgłoszono:
- maj 2012 rok – wniosek w związku z podejrzeniem próby przekupstwa i uzyskania korzystnego dla siebie wynikupartii za pieniądze przez jednego z zawodników w turnieju "Puchar Wrocławiaw Szachach Klasycznych". Komisja uznała, że z dużym prawdopodobieństwem popełniono przestępstwo a organami uprawnionymi do ścigania za popełnienie przestępstw są Policja i Prokuratura, a w tym przypadku Komisja nie posiada uprawnień i narzędzi niezbędnych do dochodzenia prawdy. Nowy Regulamin Dyscyplinarny, który będzie przedstawiony WZD 28 października 2012, będzie pozwalał podejmować takie decyzje niezależnie pod postępowania przed organami państwa.

- czerwiec 2012 rok - wniosek w związku z niestosownym zachowaniem się jednego z zawodników (opiekuna) KPZSzach podczas zawodów w


Żninie. Ponieważ zawody współorganizował KPZSzach oraz sprawa dotyczyłazawodnika ewidencjonowanego w KPZSzach, Przewodniczący KWiD poinformował wnioskodawcę aby sprawą zajęła się komisja okręgowa komisja dyscyplinarna.

- wrzesień 2012 rok - wniosek w sprawie podejrzenia, że rezultat meczu 2 ligi Wisła Kraków – WarsawSharks był ustalony przed jego rozpoczęciem. Możnatakże było podejrzewać, iż ustalony był także przebieg poszczególnych partii. KWiD uznała, że sprawa nie może być rozpatrzona przez Komisję, gdyż wniosek nie określa jaki punkt kodeksu szachowego czy regulaminu ligi został złamany oraz nie przedstawia, zdaniem KWiD, wystarczających dowodów na sugerowane "ustawienie" wyniku meczu. Osoby biorące udział w szerokiej dyskusji poświęconej temu zdarzeniu są przekonane, że wynik meczu był uzgodniony przed grą, komisja uznała, że w żaden sposób nie jest w stanie dowieść, że naruszono przepisy. Sprawą zajmie się zarząd PZSzach.


Imprezy promocyjne
Ważną imprezą promocyjną jest organizowany co roku w czerwcu w Warszawie Piknik Olimpijski. Uczestniczyliśmy w Pikniku zarówno w roku 2011 jak i 2012. Stoisko szachowe, umieszczone było w centralnym miejscu uroczystości, przyciągało uwagę gości różnorodnymi atrakcjami, wśród których były: pokaz gry na ślepo, gdzie IM Słaby pokonał IM Kuźmicza, symultana szachowa orazturniej szachów błyskawicznych.
Po raz kolejny braliśmy udział w Nocy Muzeów, zarówno w 2011 i 2012. W roku 2012, z okazji Roku Rubinsteina odbył się pokaz „nieśmiertelnej partii Akiby Rubinsteina. Pokazy szachowe były także ozdobą uroczystości otwarcia Muzeum Historii Żydów w Polsce. Odbyły się warsztaty dla dzieci, wykład Przewodniczącego Komisji Historycznej Tomasza Lissowskiego o losach polskich szachistów żydowskiego pochodzenia, a także symultana Mistrza Polski Mateusza Bartla. Pamięć po tej uroczystości została uwieczniona poprzez odtworzenie słynnego zdjęcia Rubinsteina podczas symultany w Poznaniu w 1931 roku. Tym razem symultana odbyła się w Klubie PZSzach w Warszawie, a symultanistą był arcymistrz Bartłomiej Macieja.
PZSzach był współorganizatorem interdyscyplinarnej międzynarodowej konferencji naukowej „Kulturowa rola gry w szachy na przestrzeni dziejów”, która odbyła się z okazji 50 rocznicy odkrycia szachów sandomierskich. W konferencji wzięli udział badacze z całej Europy oraz szachiści. PZSzach był reprezentowany przez wiceprezesa ds. młodzieżowych Piotr Zieliński, który prowadził część obrad. Środowisko szachowe reprezentowali min. Jan Przewoźnik, Olga Smoleńska, Krzysztof Pańczyk, Jan Kusina z małżonką oraz przedstawiciel biura PZSzach Dorota Rzepecka.

Wsparcie Klubów i Turniejów
PZSzach regularnie, dzięki środkom z MSiT, dofinansowywał zakupy sprzętu szachowego przez najbiedniejsze kluby, głównie Uczniowskie Kluby Sportowe. Staramy się aby co najmniej 20 klubów co roku wzbogaciły się o zestawy szachowe, zegary elektroniczne oraz tablice demonstracyjne. Niestety projekt ten nie zawsze znajduje zrozumienie w MSiT i przez ostatnie dwa lata środków tych nie było. Czynimy starania aby projekt był realizowany w roku 2013.
Tradycją jest też dofinansowanie turniejów, szczególnie turniejów dla dzieci. W latach 2011 oraz 2012 roku PZSzach dofinansował mniej turniejów niż w roku 2010, ale nieco wyższą kwotą. Dofinansowano ponad 20 turniejów z całego kraju w kilku transzach. Na dofinansowanie turniejów co roku przeznaczane jest ok 40,000 zł.
Prowadzono także akcje promocyjne KomisjiKomunikacji i Promocji. W ramach tych działań realizowane były trzy akcje dla klubów dotyczące promocyjnego zakupu materiałów szkoleniowych, książek i dyplomów. Skorzystało z tego ok. 10% klubów. Powtarzanie akcji planowane jest w najbliższej przyszłości. Gotowa jest już aplikacja sklepu on-line z ww. materiałami (www.szachy.sklepna5.pl). Wiceprezes Tomasz Stefaniak zapowiada otwarcie do końca 2012 roku.

Wojewódzkie Związki Szachowe. Rada Prezesów.
W pochodzących z wyboru władzach PZSzach zasiadają reprezentanci 12 WZSzach, zatem 4 związki wojewódzkie nie są reprezentowane w obieralnych władzach. Ponadto nie wszyscy członkowie władz są prezesami w swoim regionie. Uznaliśmy, że warto mieć stały kontakt ze wszystkimi prezesami związków regionalnych. Z inicjatywy zarządu powołano zatem ciało doradcze – Radę Prezesów (WZSzach). Rada spotykać się ma dwa razy w roku. Raz na koszt PZSzach, drugi na koszt Związków Wojewódzkich. Pierwsze spotkanie Prezesów odbyło się w listopadzie 2009 roku w siedzibie Mazowieckiego Związku Szachowego. Obecni byli przedstawiciele niemal wszystkich WZSzachów poza Wielkopolskim i Pomorskim (gdzie nie było wówczas prezesa). Rada regularnie, co pół roku, spotykała się z zarządem PZSzach i były to spotkania bardzo owocne i potrzebne. Później nastąpiła przerwa. Zapewne miało to związek z faktem że w kilku WZSzach nastąpiły zamiany prezesów. Po wprowadzeniu Rady Prezesów do Statutu PZSzach, działalność wznowiono.Spotkanie Rady Prezesów po wielomiesięcznym zastoju udało się zorganizować (na koszt PZSzach) w lutym 2012. Wybrano nowe prezydium i nowego przewodniczącego Jana Kusinę. W skład prezydium wchodzą: Benedykt Mroziński, Paweł Więcek i Krzysztof Góra. Drugie zebrane, które zaplanowane zostało na lipiec z powodu braku quorum nie podjęło żadnych działań ograniczając się do forum dyskusyjnego. Wiele ważkich tematów przygotowanych przez Prezydium zostało przesuniętych na kolejne zebranie.

PZSzach co roku podpisuje umowy z WZSzach w których udziela związkom licencję na działanie w imieniu PZSzach na terenie WZSzach. Umowy te były podpisywane z 15 WZSzach, za wyjątkiem pomorskiego. Istotnym problemem dla PZSzach był brak funkcjonującego związku w województwie pomorskim. Pomorski Związek Szachowy przestał działać, władze które złożyły rezygnację nie przekazały dokumentacji związku, a powołany przez sąd kurator nie doprowadził do wznowienia działań związku. Po niemal półtora roku prób, PZSzach postanowił wpierw zawiesić, a potem w lutym 2012 roku wykluczyć z członkostwa w związku PomZSzach. Kluby województwa pomorskiego powołały nowy związek wojewódzki - Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy. W kwietniu 2011 roku, jednogłośną uchwałą zarządu, PWZSzach został przyjęty do PZSzach.

Inną ważną inicjatywą bieżącej współpracy ze związkami wojewódzkimi są „Spotkania z PZSzach”. W ramach ww. działania odbyło się jedno spotkanie (Ostrowiec Św.). W ramach imprezy odbył się turniej szachowy, symultana szachowa z arcymistrzem (Grzegorz Gajewski) oraz spotkanie z lokalnymi działaczami. Drugie, kilkukrotnie przekładane, zaplanowane ostatecznie w Kowalewie Pomorskim latem 2012 nie odbyło się. Kolejne jest zaplanowane na listopad w Kwidzynie. Adresowane jest głównie do szachistów i działaczy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, a także warmińsko-mazurskiego. 1. : pub
  pub -> Kendrick Lamar
  pub -> Lista Przebojów Radia Pik
  pub -> Piotr Wojewnik
  pub -> Negotiating an Investment Strategy with Fuzzy Redescriptions
  pub -> Konsultacje pracowników Katedry Eksploatacji Statku – semestr letni rok akademicki 2015/2016
  pub -> dnia r. (pieczęć firmowa) Harmonogram złożenia dokumentów stanowiących podstawę do uruchomienia pożyczki lub jej rat oraz spłaty pożyczki dotyczącej realizacji przedsięwzięcia pn.: „ ”
  pub -> załącznik nr 2 do umowy nr z dnia (pieczątka jednostki) harmonogram wypłat I spłat pożyczki dotyczący realizacji przedsięwzięcia pn.:„ ”
  pub -> A11 pieczątka jednostki Harmonogram złożenia dokumentów stanowiących podstawę do uruchomienia dotacji/ rat dotacji 1 dotyczącej realizacji przedsięwzięcia pn.: „ ”
  pub -> Konkurs matematyczny „czar par”
  pub -> OŚwiadczenie oświadczam, że pit roczny składam/składamy* : Urząd Skarbowy

  Pobieranie 230.23 Kb.

  1   2
©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna