Starożytne igrzyska olimpijskiePobieranie 48.43 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar48.43 Kb.
Starożytne igrzyska olimpijskie (gr. hieroj olympiakoj agones - święte igrzyska olimpijskie)[1] - panhelleńskie igrzyska na cześć boga Zeusa. Odbywały się w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), mieście na Półwyspie Peloponeskim.

Nie są znane dokładne początki igrzysk olimpijskich. Dane historyczne przytaczają imię pierwszego zwycięzcy Koroibosa z Elidy i datę pierwszych igrzysk w Olimpii - 776 rok p.n.e.

Na okres igrzysk przybywało do Olimpii wielu gości, widzów i pielgrzymów. Zawodnicy przybywali z miesięcznym wyprzedzeniem, by trenować pod okiem sędziów. W pierwszym dniu igrzysk składano ofiary i przysięgi. Obiekty, które znajdowały się w Olimpii, to: stadion z bieżnią, gimnazjon, buleuterion, pracownie rzeźbiarzy, łaźnie i inne.

W igrzyskach mogli uczestniczyć tylko mężczyźni; występowali oni nago (z wyjątkiem wyścigów rydwanów). W zawodach nie mogły uczestniczyć kobiety, zaś mężatki opuszczały Olimp na czas zawodów.

Igrzyska trwały początkowo tylko 5 dni, potem - w miarę dodawania konkurencji - przedłużano je. Wyznaczeni sędziowie doglądali przebieg konkurencji.

Grecy wielką wagę przywiązywali do sprawności fizycznej. Uważali bowiem, że jest ona równie ważna jak mądrość. Sport rozwijał nie tylko ciało, ale również kształtował pozytywne cechy charakteru- uczciwość i prawość, gdyż zawodnicy musieli ściśle przestrzegać przepisów. Na cześć bogów rozgrywano zawody sportowe, czyli igrzyska. Odbywały się one co cztery lata, a okres przerwy między nimi nazywano olimpiadą. Igrzyska odbywały się również w Nemei nad Przesmykiem Korynckim i w Delfach. Zawody sportowe rozgrywano według ściśle określonych zasad. Ich złamanie oznaczało świętokradztwo, czyli obrazę boga. Gdy zbliżały się igrzyska, w całej Grecji zawierano powszechny pokój(nikt nie miał prawa prowadzić działań wojennych). Igrzyska rozpoczynały się uroczystościami religijnymi ku czci Zeusa. Następnie rozgrywano konkurencje wchodzące w skład pięcioboju: bieg, skok w dal, rzut oszczepem dyskiem oraz zapasy. Szczególną popularnością cieszyły się wyścigi rydwanów. Zwycięzcy otrzymywali wieńce oliwne ze świętego gaju Zeusa. Przede wszystkim zyskiwali to czego pragnęli najbardziej- sławę. Rodzinne miasta obsypywały sportowców zaszczytami, na ich cześć układano pieśni, pisano o nich wiersze, a nawet wystawiano im posągi.

Starożytne igrzyska olimpijskie trwały do roku 394 roku n.e., kiedy to ze względu na pogański charakter zostały zniesione przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego

Współczesne igrzyska nazywamy olimpiadami. Istnieje wiele różnic pomiędzy nimi, a starożytnymi igrzyskami. Przykładem może być, iż współczesne olimpiady odbywają się w różnych państwach, a nie tylko i wyłącznie w Olimpii. Następną różnicą jest to, iż współczesne zawody rozpoczynają się zapaleniem znicza i defiladą. W olimpiadach biorą udział zarówno mężczyźni jak i kobiety. Powstało wiele nowych dyscyplin m.in. piłka nożna. Oprócz letnich rozgrywane są również co cztery lata olimpiady zimowe. Zmieniły się także nagrody. W dzisiejszych czasach zwycięzcy zamiast wieńców oliwnych otrzymują puchary i medale.


Pomimo wielu różnic starożytne igrzyska i współczesne olimpiady mają wspólne cechy np. odbywają się co cztery lata. W zawodach uczestniczą reprezentanci wielu państw. Następnym podobieństwem jest to, że istnieją podobne konkurencje pięcioboju. Nawiązaniem do starożytnych igrzysk jest znicz olimpijski, który zapala się od ognia przyniesionego przez sztafetę z Olimpii.

Igrzyska nowożytne
Od 1896 roku igrzyskom olimpijskim towarzyszy hasło wyrażone w języku łacińskim: Citius - Altius - Fortius, co oznacza: szybciej - wyżej - silniej.

Autorem jest przyjaciel Coubertina dominikanin Henri le Didon. Treść tego hasła odnosi się nie tylko do wysiłku fizycznego lecz obejmuje także cele moralne i estetyczne. Przyjęło się na całym świecie i stanowi ważny wyróżnik współczesnej filozofii olimpijskiej.


Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach. Zostały przyznane greckiemu miastu za namową twórcy i promotora Pierre de Coubertin’a . Chciał on, aby pierwsze nowożytne igrzyska odbyły w kraju, gdzie narodziła się idea olimpijska.

W przedsięwzięciu tym wzięło udział 245 sportowców (mężczyzn), ( bez udziału kobiet) z 13 krajów: Anglii, Austrii, Australii, Bułgarii, Chile, Danii, Francji, Grecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Węgier, jednak kraje nie wystawiały formalnych reprezentacji startujących w 9 dyscyplinach. Klasyfikację medalową zdominowały Grecja i USA.

• to tutaj amerykański sprinter Thomas Burke po raz pierwszy w historii zastosował w biegu na sto metrów tzw. niski start i dzięki niemu wygrał
• zawody pływackie przeprowadzano na pełnym morzu, a triumfator dwóch wyścigów pływackich Węgier Alfred Hajos, wygrał pomimo faktu że spóźnił się na start....
• jak głosi plotka zwycięzca maratonu Grek Sprindon Louis, w czasie biegu pozwolił sobie za postój w karczmie i wzmocnienie sił dzbanem dobrego wina.

Paryż 1900
W kolejnych igrzyskach olimpijskich które odbyły się w Paryżu pojawiły się specyficzne dyscypliny takie jak: basque pelota, przeciąganie liny i golf. W tych igrzyskach udział wzięły po raz pierwszy kobiety. Reprezentacje 22 krajów rywalizowały w 18 dyscyplinach sportowych, podzielonych na 95 konkurencji. Zwycięzców nie nagradzano jeszcze medalami lecz pucharami lub nagrodami rzeczowymi. Kobiety zostały dopuszczone tylko do kilku dyscyplin. Mogły wziąć udział w grze w krikieta, tenisa i golfa, oraz w zawodach żeglarskich, hippicznych i baloniarskich.

Saint Louis 1904

Kolejne wielkie niepowodzenie i całkowity brak profesjonalizmu organizatorów imprezy. W zawodach brało udział 689 uczestników, z czego około 540 byli to Amerykanie. Po raz pierwszy wystartowali sportowcy z Afryki

Londyn 1908
Igrzyska zostały zachowane w pamięci ludzi jako wielkie wydarzenie i niezwykle podniosły rangę imprezy. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w sposób profesjonalny, choć organizatorzy mieli bardzo niewiele czasu na przygotowanie.
W zawodach wzięło udział 2008 sportowców w tym 37 kobiet z 22 państw. To właśnie w Londynie padły słynne słowa : "W zmaganiach ważny jest udział a nie zwycięstwo", oddające ducha olimpijskiego.
Cechą charakterystyczną tych igrzysk był również stadion - White City. Mieszczący 80 tysięcy widzów obiekt był wyjątkowy: publiczność mogła jednocześnie oglądać zawody w lekkoatletyce, pływaniu czy piłce nożnej, dzięki temu że trybuny otaczały wszystkie boiska oraz bieżnie. Jest to jedyny taki stadion w historii igrzysk. Patronat nad olimpiadą sprawowała rodzina królewska co nadało jej międzynarodowy prestiż.
• sędziami zawodów byli prawie wyłącznie Brytyjczycy, co powodowało liczne kwestionowanie ich wyroków, które faworytowały rodaków.
• dramatyczny przebieg miał tradycyjnie maraton. Włoch Dorando Pietri, który jako pierwszy wbiegł na stadion, zasłabł tuż przed metą, którą pokonał przy pomocy widzów, za co został zdyskwalifikowany.

Sztokholm 1912
Wspaniałe igrzyska, gdzie wysoki poziom organizacji współgrał z niezłym poziomem sportowym. Prestiż olimpiady doznał wyraźnego wzmocnienia. W zawodach brało udział 2500 sportowców z 28 państw ze wszystkich kontynentów, co oznaczało znaczny wzrost popularności zawodów na świecie.

Następna olimpiada odbyła się dopiero w 1920 roku , tak duża przerwa była spowodowana I wojną światową.Letnie igrzyska olimpijskie w 1924 w Paryżu roku były dla nas szczególne, dlatego że wtedy po raz pierwszy wystartowała reprezentacja Polski. Już od pierwszych igrzysk zaczęliśmy zdobywać medale. Na początek musiały nam wystarczyć dwa: srebrny (kolarstwo) i brązowy (jeździectwo). Coraz bardziej swoja potęgę pokazywali Amerykanie którzy w każdych poprzednich igrzyskach plasowali się na podium klasyfikacji medalowej.
W następnych igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku wzięło udział 2883 sportowców z 46 krajów. Polacy zdobyli 5 medali w tym pierwszy złoty który wywalczyła polska dyskobolka Halina Konopacka.
Igrzyska w 1932 roku w Los Angeles różniły się znacznie od tych w Saint Louis jak i tych poprzednich organizowanych w innych krajach. Olimpiadę poprzedziła gigantyczna kampania reklamowa oraz po raz pierwszy wybudowano wioskę olimpijską. Polacy nie zawiedli zdobywając 7 medali w tym dwa złote w lekkiej atletyce, klasyfikacje generalną zdominowały znowu Stany Zjednoczone.

Igrzyska w 1936 roku w Berlinie

Po raz pierwszy wydarzenia z aren olimpijskich były filmowane oraz transmitowane w telewizji. Niektóre reprezentacje narodowe (m.in. Włochy, Francja, Bułgaria, Kanada) z wyjątkiem brytyjskiej i japońskiej, podczas wejścia na arenę wykonywały salut rzymski, będący wówczas pozdrowieniem olimpijskim. Program igrzysk poszerzono o nowe dyscypliny: kajakarstwo, koszykówkę oraz piłkę ręczną (baseball i szybownictwo były konkurencjami pokazowymi). Po raz pierwszy w historii olimpiad nowożytnych znicz olimpijski zapalono od ognia przyniesionego z Grecji.

Nasi rodacy wywalczyli zaledwie 6 medali w tym ani żadnego złotego.

Z powodu wojny olimpiady w 1940 roku i w 1944 nie odbyły się.


Igrzyska w 1948 roku w Londynie były dla Polaków klęską, ponieważ zdobyliśmy zaledwie 1 medal i to brązowy. Co prawda rywalizacja się nam poszerzyła, dlatego że startowało 4104 sportowców z 59 krajów.
Wiele krajów Europy organizowało igrzyska olimpijskie w tym także Finlandia w 1952. W tej olimpiadzie po raz pierwszy wziął udział Związek Radziecki (który od razu pokazał swoja potęgę zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej). Polacy zdobyli wtedy 4 medale w tym jeden zloty w boksie.
XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).

Po raz pierwszy igrzyska olimpijskie odbyły się na kontynencie australijskim. Z powodu odwróconych pór roku na południowej półkuli igrzyska rozpoczęły się dopiero w listopadzie (najpóźniej w historii), a ze względu na duże odległości i trudności transportowe (długi okres obowiązującej wówczas w Australii kwarantanny dla zwierząt) konkurencje jeździeckie rozegrano w Sztokholmie pół roku wcześniej. Po raz pierwszy odbyła się ceremonia zamknięcia igrzysk, podczas której zawodnicy maszerowali bez podziału na zespoły narodowe.

Medale zdobyte przez Polaków: 1 złoty, 4 srebrne, 4 brązowe.
XVII igrzyska olimpijskie odbyły się w Rzymie w 1960 roku, gdzie udział wzięło 5338 sportowców z 83 krajów. Walczyli oni w 150 konkurencjach w 17 dyscyplinach. Olimpiada ta była bardzo dobra dla Polaków, którzy zdobyli 21 medali i zajęli 9 miejsce w klasyfikacji generalnej.
Cztery lata później najlepsi sportowcy świata pojechali do Tokio.

W 1964 roku igrzyska zaczęły się tak jak zawsze zapaleniem znicza. Osoba która go zapaliła urodziła się w dniu zrzucenia przez amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę.

Polacy na tych igrzyskach pokazali że są nie tylko dobrzy w lekkiej atletyce, ale też i boksie ponieważ zdobyliśmy tylko z tej dyscypliny aż 7 medali w tym 3 złote. Razem w wszystkich dyscyplinach wywalczyliśmy aż 7 złotych, 6 srebrnych, 10 brązowych medali zajmując 7 miejsce w klasyfikacji generalnej.
XIX Igrzyska Olimpijskie w Meksyku w 1968 roku
Wiele osób uważało że Meksyk nie poradzi sobie z organizacją igrzysk, ale się mylili. Była to też kolejna udana impreza dla Polaków, gdzie zdobyliśmy razem 18 medali.
W 1972 roku organizatorem igrzysk było Monachium. Ta olimpiada jest pamiętna nie tylko z względów sportowych ale też niestety z terrorystycznych. Grupa Palestyńczyków wdarła się do wioski olimpijskiej i wzięła za zakładników izraelskich sportowców. Po nieudanej akcji policji śmierć poniosło 11 izraelskich sportowców, 5 terrorystów i 1 policjant, ale igrzyska nie zostały przerwane .

Polacy na nich wypadli bardzo dobrze zdobywając 21 medali w tym złoty naszej kadry której trenerem był Kazimierz Górski .
1976 rok

Cztery lata później sportowcy na pewien czas przenieśli się do Montrealu, gdzie odbywały się igrzyska.Były to najlepsze dla Polski igrzyska w historii naszych występów. Zdobyliśmy aż 7 złotych, 6 srebrnych i 13 brązowych. Wtedy swój ostatni złoty medal zdobywała najbardziej utytułowana polska olimpijka Irena Szewińska (3zł, 2sr,2br). Ponad 6080 sportowców z 92 krajów mogło się wykazać w 21 dyscyplinach w 198 konkurencjach.
1980 rok

Następnym organizatorem igrzysk była Moskwa.

W tych igrzyskach nasi rodacy zdobyli najwięcej medali bo aż 32 ale tylko 3 złote.

Klasyfikacje medalową zdominowało ZSSR zdobywając 195 medali.


Igrzyska w 1984 roku odbyły się ponownie w Los Angeles.

Niestety Polska nie wzięła tam udziału, zresztą tak jak cały blok wschodni. Jak nie trudno się domyślić gospodarz zwyciężył klasyfikacje medalową.


1988 rok

Cztery lata później olimpiada zawitała na wschód, a dokładniej do Koreańskiego Seulu. Wraz z nią przyjechało 8391 sportowców z 153 krajów. Wzięli oni udział w 25 dyscyplinach w 237 konkurencjach.Nasza reprezentacja spisała się w miarę dobrze zdobywając 16 medali.
Igrzyska w 1992 roku w Barcelonie zdominowała ekipa o nazwie WNP (Wspólnota Niepodległych Państw) w której były wszystkie państwa które uzyskały niepodległość po upadłości ZSSR. Polacy mogli się pochwalić 19 medalowym dorobkiem.
1996 rok

Cztery lata później cały świat skupia swoja uwagę znowu na USA, a dokładnie na Atlancie. Były to pierwsze igrzyska w których liczba sportowców przekroczyła

10 000. Przyjechali oni z 197 krajów aby rywalizować w 271 konkurencjach. Po pierwszych paru dniach rywalizacji na czele klasyfikacji medalowej była …… Polska. Tak, właśnie Polska, to wysokie miejsce było spowodowane genialną formą naszych zapaśników i judoków. Nie zawiódł wtedy też Robert Korzeniowski rozpoczynając swoja wielką olimpijską passę. Końcowy rezultat nie był tak dobry jak na początku, ale nie możemy narzekać bo zdobyliśmy aż 17 medali w tym 7 złotych zajmując 11 pozycję.
Sydney największe australijskie miasto, to tam w 2000 roku zawitały igrzyska. Już od samego początku był to niezwykły pokaz. Przepiękna ceremonia otwarcia która był połączeniem dwóch żywiołów wody i ognia jest uznawana do dzisiaj za najlepszą w historii. Znicz w ramach pokoju zapaliła Aborygenka.

Polacy też nie zawiedli zdobywając 6 złotych medali w tym dwa złote Roberta Korzeniowskiego. Co prawda mieli w czym zwyciężać ponieważ pojawiło się aż 30 nowych konkurencji.

Medale zdobyte przez Polaków

.1. Złote


 • Robert Korzeniowski - chód na 20 km

 • Robert Korzeniowski - chód na 50 km

 • Renata Mauer-Różańska - strzelectwo

 • Kamila Skolimowska - rzut młotem

 • Szymon Ziółkowski - rzut młotem

 • Tomasz Kucharski, Robert Sycz - wioślarstwo

2. Srebrne


 • Szymon Kołecki - podnoszenie ciężarów

 • Agata Wróbel - podnoszenie ciężarów

 • Paweł Baraszkiewicz, Daniel Jędraszko - kajakarstwo

 • Krzysztof Kołomański, Michał Staniszewski - kajakarstwo górskie

 • Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Barbara Wolnicka - szermierka

3. Brązowe


 • Leszek Blanik - gimnastyka

 • Aneta Pastuszka, Beata Sokołowska-Kulesza - kajakarstwo

 • Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczyński, Marek Witkowski – kajakarstwo

Ateny 2004 (13.08. - 29.08.)

Reprezentacje wystawiły 202 narodowe komitety olimpijskie.


Rozegrano 301 konkurencji w 28 dyscyplinach.
W igrzyskach udział wzięło 11 099 sportowców.
Igrzyska otworzył prezydent Grecji Konstantinos Stefanopulos.
Polska 202-osobowa drużyna nie zaliczy igrzysk Ateny 2004 do udanych. Zaledwie 10 zdobytych medali (3 złote, 2 srebrne i 5 brązowych) to najsłabszy wynik od igrzysk w Melbourne w 1956 roku. Klasę potwierdziły jedynie gwiazdy polskiego sportu. Oprócz wspomnianych Jędrzejczak i Korzeniowskiego po tytuły mistrzów olimpijskich sięgnęli wioślarze Robert Sycz i Tomasz Kucharski. Nie zawiedli zdobywcy brązowych medali: florecistka Sylwia Gruchała, sztangistka Agata Wróbel, kajakarki Aneta Pastuszka i Beata Sokołowska-Kulesza oraz żeglarz Mateusz Kusznierewicz. Jedyną medalową niespodzianką był brązowy medal Anny Rogowskiej w skoku wzwyż.

29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).

W Pekinie rozgrywane były nowe konkurencje: bieg kobiet na 3000 m z przeszkodami, zawody kolarskie BMX oraz pływanie na otwartym akwenie na dystansie 10 000 m kobiet i mężczyzn. W tenisie stołowym gra deblowa mężczyzn i kobiet została zastąpiona turniejem drużynowym. W strzelectwie kobiety nie rywalizują już w podwójnym trapie a także w trafianiu do ruchomej tarczy.

Igrzyska rozpoczęły się ósmego dnia, ósmego miesiąca, dwa tysiące ósmego roku, o ósmej osiem wieczorem, gdyż w symbolice chińskiej cyfra osiem jest symbolem szczęścia, obfitości, pieniędzy oraz spokoju.

Polska po raz 19 uczestniczyła w Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Reprezentacja Polski na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie liczyła 263 sportowców (160 mężczyzn i 103 kobiety).Polacy zdobyli 10 medali: 3 złote, 6 srebrnych, 1 brązowy.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012, a właściwie Igrzyska XXX Olimpiady, odbędą się w Londynie. Miasto to będzie po raz trzeci gościło Igrzyska Olimpijskie – wcześniej odbyły się tu Igrzyska w 1908 i 1948
Kolory 5 kół olimpijskich
5 kół olimpijskich oznacza unię sportowców 5 kontynentów.
-Niebieski: Europa
-Żółty: Azja
-Czarny: Afryka
-Zielony: Australia i Oceania
-Czerwony: Ameryka

Hymn olimpijski
Hymnem olimpijskim jest utwór przyjęty przez MKOI w 1958 r.
Autorami hymnu są artyści greccy. Słowa napisał Kostis Palamas, a muzykę skomponował Spiros Samaras. Prawykonanie hymnu odbyło się podczas I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku. W tłumaczeniu na język polski, hymn, którego autorem jest Nikos Chadzinikolau, brzmi następująco:
Nieśmiertelny Duchu Antyku, czysty ojcze
Piękności wielkiej i prawdziwej,
Zejdź, zjaw się i zabłyśnij tu
W chwale twej ziemi i nieba.
Wznieć zapał godnych walk
Biegu, zapasów i dysku
Uwieńcz świeżą gałązką ciało,
Uczyń je żelaznym i szlachetnym.
Pola, góry i morza lśnią z tobą
Jak biało-czerwona ogromna świątynia,
Do której, Nieśmiertelny Duchu Antyku,
Biegnie twój czciciel, każdy naród.

Historycznie pierwszą maskotką olimpijską był "Schuss", kukiełka narciarza. Funkcjonowała nieoficjalnie podczas igrzysk zimowych w Grenoble 1968. Ani w Meksyku w 1968, ani w Sapporo w 1972 nie podchwycono tego pomysłu. Podjęli go dopiero Niemcy w Monachium 1972. Maskotką był jamnik "Waldi", pierwsza nieoficjalna maskotka olimpijska. Od tej pory wszystkie kolejne igrzyska, zimowe i letnie, miały już swoją maskotkę. Od 1991 obecność maskotki jest usankcjonowana w Karcie Olimpijskiej.©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna