Stowarzyszenie Geodetów Polskich Koło w Białej Podlaskiej Wycieczka na wyspę BornholmPobieranie 21.52 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar21.52 Kb.
Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Koło w Białej Podlaskiej
Wycieczka na wyspę Bornholm

12 – 15.VI.2014 r.

Szczegółowy program
1 dzień – 12.06.2014

O godz. 20:13 wyjazd pociągiem do Kołobrzegu z przesiadką w Warszawie, skąd będziemy mieli kuszetki.


2 dzień – 13.06.2014

Przyjazd do Kołobrzegu o godz. 8:34

Spotkanie z miejscowym przewodnikiem, przejazd do hotelu gdzie można będzie zostawić bagaże i zjeść śniadanie ( w miarę możliwości, jeśli w tym dniu inni goście będą opuszczać pokoje, część pokoi będę do dyspozycji dopiero od godz. 12-14:00) w Domu Gościnnym ABRA w Kołobrzegu w pokojach 2-5 osobowych

W zależności od liczebności grupy – możliwość wyjazdu na wycieczkę do ogrodów HORTULUS w Dobrzycy i/lub do browaru w Koszalinie ( program do ustalenia)

godz.17 - 18:00 – obiadokolacja (pory posiłków do uzgodnienia),

Możliwość zorganizowania zwiedzania Kołobrzegu „Wieczorny urok miasta” lub wyjścia nad morze na zachód słońca.3 dzień – 14.06.2014

6:00 pobranie suchego prowiantu i wyjazd na przystań

7:00 wypłynięcie katamaranem z przystani

11:30 przypłynięcie do Nexo i wyjazd autokarem na zwiedzanie wyspy.TRASA: Nexo – Aakirkeby – Las – Hammershus (zwiedzanie ruin zamku) - Sandvig – Alinge – Gudhjem (zwiedzanie miasta, możliwy lunch w miejscowej wędzarni) –  Østerlars kirke (zwiedzanie kościoła) –Svaneke – Arsdale – Nexø

Wyjazd autokarem z Nexø - przejazd przez nadmorską miejscowość Balka, gdzie możemy zobaczyć piękne, nadmorskie plaże. Dalej trasa wiedzie przez pierwszą stolicę Bornholmu, Aakirkeby, następnie przez las Almindingen.  Kierując się na północno- zachodni cypel Hammeren dojeżdżamy do ruin zamku Hammershus (pierwszy postój - ok. 45 min).


Hammershus został zbudowany w I połowie XIII w. na stromych zboczach granitowego masywu Hammeren, 74m powyżej lustra wody. Mimo że zamek stał na wysokim wzniesieniu, budowniczym udało się wykorzystać wody gruntowe i stworzyć - istniejące do dziś - dwa stawy z pitną wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet w czasie długotrwałego oblężenia jego mieszkańcy byli w pełni samowystarczalni.
Z ruin zamku czeka na zwiedzających przepiękny widok na wybrzeże, przy dobrej pogodzie widoczny jest również brzeg Szwecji.
W 1822r. twierdzę uznano za zabytek i objęto ochroną. Dziś o dawnej świetności zamku można przekonać się, odwiedzając małe muzeum zamku w dworku Slotsgarden i oglądając makietę obrazującą jego pierwotny wygląd. Szczególnie polecam to tym osobom, które z jakichś względów nie mogą wybrać się na pieszą wycieczkę do ruin. Niestety czas przeznaczony na postój przy zamku nie pozwala na obejrzenie jednocześnie ruin i muzeum.

 Wyjazd z zamku do Gudejem Trasa wiedzie przez najbardziej wysunięty na północ cypel Hammeren, zbudowany głównie z granitu. Dzięki przepięknym widokom i walorom przyrodniczym jest to najbardziej atrakcyjny obszar na wyspie. Szczególną atrakcją są mutony, wygładzone przez lądolód skały, pokryte częściowo rozległymi wrzosowiskami. Hammeren oddzielony jest od reszty lądu doliną tektoniczną, której najniższą część wypełnia polodowcowe jezioro Hammersø.

Następnie jedziemy przez Sandvig i Alinge, miasta bliźniacze, rozwijające się razem już od średniowiecza. Oba powstały jako osady rybackie z małymi naturalnymi portami w skalistych zatoczkach.  Sandvig słynie przede wszystkim jako doskonałe miejsce dla plażowiczów i wodniaków – jest tu piękna plaża, a w jej najbliższym sąsiedztwie kompleks basenów ze sztucznymi falami. Niezwykle urokliwy jest port w Allinge. W średniowieczu w niewielkiej skalistej zatoce powstała przystań rybacka. Prawdziwy port zbudowano dopiero w XVIII w., a później wielokrotnie go przebudowywano. Dziś cumują tu przede wszystkim jachty oraz niewielkie statki wycieczkowe i kutry.

 Pomiędzy Sandwig a Allinge odwiedzimy jeden z najstarszych w Danii zespołów prehistorycznych rysunków naskalnych - Madsebakke Helleristninger, pochodzących z epoki brązu, prawdopodobnie z ok. 2000r. p.n.e. Dwanaście rysunków o niewiadomym pochodzeniu przedstawiają kręgi, stopy, statki.

Przyjazd do Gudhjem ( postój ok. 45 min). Miasteczko jest bajecznie usytuowane  u podnóża góry Bokul. Ze wzniesienia rozpościera się urokliwy widok na osiedla i ogrody pełne figowców i morw, na morze i położony w odległości 18 km archipelag wysepek Ertholmene, potocznie zwanych Christiansø. Można stąd również podziwiać niepowtarzalną architekturę miasteczka, zdominowaną przez kominy starych wędzarni.

Po krótkiej wycieczce po Gudhjem przerwa na ewentualny lunch w lokalnej restauracji rybnej lub indywidualny spacer. Koszt lunchu 98 DKK ( ok. 90 zł) od osoby, tzw. "bufet rybny" w formie szwedzkiego stołu. Cena nie zawiera napojów. ( z kawą, herbatą lub wodą mineralną:100 zł. Małe piwo: 27 DKK (16 PLN), średnie 42 DKK. Zamiast tego można potem na statku wykupić obiadokolację. Koszt ok. 25-38 zł.

Wyjazd z Gudhjem do Østerlars kirke (postój ok. 20 min.) Østerlars kirke - największy z 4 okrągłych kościołów – rotund na wyspie. Kościoły zbudowane zostały w XII-XIII wieku i pełniły funkcję sakralno-obronną. Ich konstrukcja pozwalała na magazynowanie żywności . Kościoły te odegrały dużą rolę w obronie miejscowej ludności przed najeźdźcami. Dzisiaj są one charakterystycznym elementem krajobrazu bornholmskiego i niewątpliwą atrakcją turystyczną. Bilet wstępu do kościoła (10 DKK lub 5 PLN) uczestnicy wycieczki opłacają we własnym zakresie. Kościół udostępniony jest zwiedzającym w godz. 9-17 od poniedziałku do soboty oraz w lipcowe niedziele, w godz. 13-17.Jako że kościół w dalszym ciągu funkcjonuje jako kościół parafialny, zdarzyć się może, iż jest on zamknięty dla zwiedzających, np. z powodu ślubu lub pogrzebu.

Odjazd do Nexø. Trasa wiedzie przez Østermarie, gdzie już tylko przez okna autokaru można zobaczyć neoromański kościół z 1891 roku i obok niego ruiny średniowiecznej świątyni – Marie kirke.


Następnie przejeżdżamy przez Svaneke, malownicze miasteczko z domami, które powstały w XVII i XVIII wieku.
W 1975 roku miasto to otrzymało złoty medal od Parlamentu Europejskiego za wkład w ochronę architektury europejskiej. W 2005 roku Svaneke obchodziło 450-lecie swojego istnienia.
Przyjazd do Nexø. Nexø jest drugim pod względem wielkości miastem na Bornholmie. Tuż przy portowym bulwarze mieści się Nexø Museum. Prezentowana tu ekspozycja poświęcona jest historii miasta, rybactwa, żeglugi i ratownictwa morskiego. Kolejną ciekawostką jest późnogotycki kościół Nexø kirke pod wezwaniem Świętego Mikołaja, patrona rybaków. Na rynku (Torvet) stoi fontanna z 1946 roku. Umieszczono na niej postać Trytona wykonaną z piaskowca wydobywanego w pobliżu Nexø. Inną atrakcją Nexø jest Park Motyli (Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland). Jest to ogromny obiekt cieplarniany, w którym można podziwiać tropikalną roślinność oraz wielką żywą kolekcję motyli egzotycznych. Obiekt jest czynny codziennie w godzinach 10.00-17.00  Tę atrakcję odwiedzimy po 4-godzinnej wycieczce objazdowej. Dla grup zorganizowanych koszt od osoby 55 DKK ( 12 zł ). Przejście do portu.

17:30 wypłynięcie katamaranem z przystani

Ok. 22:00 przypłynięcie do Kołobrzegu

Powrót do hotelu, kolacja.


4 dzień – 15.06.2014

O godz. 10:00 wyjazd pociągiem do Białej Podlaskiej z przesiadką w Poznaniu i Warszawie. Przyjazd o godz. 20:20
Koszty:

2 noclegi w Kołobrzegu, opłata uzdrowiskowa, bilet na rejs, obiadokolacja w dniu przyjazdu, pakiet śniadaniowy w dniu rejsu na Bornholm, śniadanie w dniu wyjazdu:  345 zł

wycieczka 4h: płatność na statku – tak będzie taniej 85 zł

obiadokolacja na statku lub bufet śledziowy w Gudhjem 30 zł lub 100 zł

transport z i do hotelu we wszystkie dni ( przy 20 osobach ) 24 zł

bilety kolejowe 200 złWycieczka do Dobrzycy i ew. Koszalina ok. 50 zł

_______________________

Razem 734 zł lub 804 zł

Na wstęp do Parku Motyli potrzebne będzie 65 DKK, na bufet śledziowy w Gudhjem 110 DKK lub 23,5 euro.

Zgłoszenia do 19 maja 2014 r. z wpłatą zaliczki w wysokości 300 zł.

Zgłoszenia przyjmują: Tadeusz Kobiałko – ODGiK w Urzędzie Miasta Biała Podlaska oraz Bożena Serafińska – ZUD w Starostwie Powiatowym Biała Podlaska

Zapisu i wpłaty można też będzie dokonać na spotkaniu w Białce k/Radzynia Podlaskiego w dniu 16 maja.

Uwaga: proponuję wziąć ze sobą termos do śniadania z suchym prowiantem na promie.©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna