Styczeń w zespole Szkół nr 3 w Chmielniku – Liceum Ogólnokształcącym im. Adolfa Dygasińskiego, 6 stycznia 2005 roku odbyło się noworoczne spotkanie, w którym uczestniczyli dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, dyrektorzy jednostek służbyPobieranie 43.92 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar43.92 Kb.
Podsumowanie ROKU 2005


STYCZEŃ

W Zespole Szkół nr 3 w Chmielniku – Liceum Ogólnokształcącym im. Adolfa Dygasińskiego, 6 stycznia 2005 roku odbyło się noworoczne spotkanie, w którym uczestniczyli dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, dyrektorzy jednostek służby zdrowia, ksiądz biskup Marian Florczyk, ks. prof. Adama Perz, władze samorządowe Chmielnika oraz władze Powiatu Kieleckiego: Zbigniew Banaśkiewicz – starosta kielecki, Henryk Milcarz – przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.


***
Dnia 6 stycznia w Chmielnickim Centrum Kultur y zostały wręczone nagrody w przeglądzie plastycznym “ Obrzędy i zwyczaje bożonarodzeniowe”.
Komisja konkursowa oceniła 160 prac nadesłanych ze szkół naszej gminy, a pierwsze miejsca zdobyli: Aleksandra Sikora ze SP Śladków Mały, Katarzyna Kamińska z Gi mnazjum w Chmielniku.
****
Dnia 09 stycznia odbył się XIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chmielniku. W części artystycznej wystąpił zespół “ Randez vous”, “Chmielniczanie”, a także “Clezmer’s” . Podczas chmielnickiego Finału udało się zebrać 4700 zł.
***
Z inicjatywy Chmielnickiego Stowarzyszenia Kulturalnego, 13 stycznia zostało zorganizowane spotkanie okolicznościowe poświęcone 60 rocznicy wyzwolenia Chmielnika. Spotkanie odbywało się pod hasłem “ Barwy wyzwolenia”. Referaty przedstawili:
Andrzej Cupryjak –Socha, Anna Jamroży, Tadeusz Bracisiewicz oraz Michał Zawadzki.
Na początku spotkania krótki montaż poetycki wykonali: Agnieszka Żalińska, Artur Zychowicz, Anna Kowalczyk.
***
17 stycznia w Komisariacie Policji w Chmielniku odbyło się spotkanie “ Żyj bezpiecznie”. W debacie o bezpieczeństwie w naszej gminie udział wzięli:
komendant wojewódzki policji insp. Arkadiusz Pawełczyk, komendant miejski policji Ryszard Wydrzyński, komendant Komisariatu w Chmielniku Zbigniew Brzoza, władze samorządowe Chmielnika a także wójtowie: Morawicy Marian Buras i Pierzchnicy Marek Zatorski, ksiądz dziekan Franciszek Siarek oraz policjanci z podległych jednostek.
***
Jubileuszowy przegląd kolęd i pastorałek odbył się 23 stycznia w Chmielnickim Centrum Kultury. Najwięcej wyróżnień otrzymały zespoły przygotowywane pod kierunkiem ojców Karmelitów Bosych z Piotrkowic..
***
Jedenasty finał “Chmielniczanina Roku” odbył się 27 stycznia w sali kinowej Chmielnickiego Centrum Kultury. Statuetkę “Chmielniczanin Roku 2004” odebrał dr Jan Szantyka. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Renata i Jan Strzyżowie, Jarosław i Mirosława Stępniowie, Renata Banachowska, Janusz Kaźmierczak, Waldemar Kwiatkowski. Galę “Chmielniczanina Roku 2004” uświetnił swoim występem Marian Opania- aktor scen warszawskich
***
25 stycznia odbyła się III edycja Gminnego Turnieju Gier i Zabaw. W zawodach uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych z Chmielnika, Lubani, Piotrkowic, Sędziejowic, Zrecza Dużego.
Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Chmielniku, a kolejne miejsca przypadły drużynom z Piotrkowic, Sędziejowic, Zrecza Dużego i Lubani.

LUTY

W dniu 5 lutego 2005 roku w budynku szkoły podstawowej w Chmielniku odbyła się uroczystość wręczenia medali “Za długoletnie pożycie małżeńskie”. “Diamentowe gody” czyli jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego obchodzili państwo Zofia i Władysław Fiuk z Piotrkowic. Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego obchodziło 17 par z terenu miasta i gminy Chmielnik.
***
Pięć lat temu ukazał się pierwszy numer “Nowego Kuriera Chmielnickiego”. Wydawcą miesięcznika jest Chmielnickie Centrum Kultury. Od początku w redakcji aktywnie pracują Jarosław Banasik, Krzysztof Tworogowski, Waldemar Kwiatkowski, Jan Rękas oraz Adam Grudzień. W ciągu tych pięciu lat “Nowy Ku rier Chmielnicki” wrósł już na stałe w krajobraz miasta i gminy Chmielnik.
***
Z inicjatywy Chmielnickiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Gimnazjum im. Generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku odbył się wieczór poetycki z udziałem Adama Ochwanowskiego. Zebrani wysłuchali wierszy w wykonaniu poety oraz kolęd, do których muzykę napisał Andrzej Żądło, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Chmielniku.
***
Na potrzeby Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku zakupiono nowy samochód osobowy marki Toyota Corolla Verso. Dotychczas używany samochód marki Polonez Caro ma już 8 lat i jest bardzo wysłużony.
***
Okres karnawału to czas radosnych zabaw i tańców. We wszystkich szkołach gminy Chmielnik odbyły się zabawy choinkowe i przedstawienia jasełkowe.
***
W dniu 14 lutego br. grupa rolników z gminy Chmielnik, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz panie z zespołu “Śladkowianki” uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. W programie wycieczki było zwiedzanie gmachu Sejmu oraz Starego Miasta. Odbyła się ona na zaproszenie posła na sejm RP Józefa Szczepańczyka, który pełnił rolę przewodnika po gmachu Sejmu. Autokar dla grupy zapewniła Gmina.
***
W dniu 24 lutego br. ksiądz Franciszek Siarek dokonał poświęcenia Szkoły Zawodowej przy ulicy Furmańskiej 1. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu kieleckiego i gminy Chmielnik, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Nr 4.
***
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Chmielniku otrzymała nowy średni samochód ratowniczo-gaśnic zy marki “Renault-Midlum 220”.
W dniu 14 lutego br. podczas sesji Rady Miejskiej w Chmielniku komendant Świętokrzyskiej Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Woszczyna wraz z komendantem Jerzym Kurkiem podziękowali władzom samorządowym miasta i gminy Chmielnik dotację w wysokości 50 tys.zł na zakup samochodu, którego całkowita wartość wynosi 350 tys.zł.

MARZEC

W niedzielę, 13 marca w kościele parafialnym w Chmielniku , podczas uroczystej mszy ks. kanonik Franciszek Siarek poświęcił odrestaurowany ołtarz św. Trójcy. Prace renowacyjne trwające przez 6 miesięcy możliwe były dzięki wsparciu p. Krystyny Moris, w wysokości 45 tysięcy złotych.


W uroczystościach wziął udział syn pani Moris, Marek Kwiatkowski- prof. Uniwersytetu w Uppsali ( Szwecja) oraz artysta Wojciech Szczurek, który wykonał prace przywracające blask ołtarza.
***
31 marca, rozstrzygnięto konkurs plastyczny “ Obrzędy Wielkanocne”. Jury w konkursie oceniło 132 prace ze szkół i przedszkoli naszej gminy .
***
Gmina oddała do użytku kanalizację i wodociąg w Grabowcu wraz odbudową drogi  i chodników.

KWIECIEŃ

W dniu 22 kwietnia br. w Chmielnickim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim – redaktorem naczelnym “Tygodnika Powszechnego”. Przedstawił zebranym historię “Tygodnika Powszechnego”, opowiedział o ludziach związanych z pismem. Interesująca była również żywa i rzeczowa dyskusja, która wywiązała się po wystąpieniu gościa.


***
Analizując potrzeby naszego środowiska opracowano program edukacji ekologicznej pod hasłem “Czyste powietrze, dużo zieleni to wizytówka chmielnickiej ziemi”, nad którym patronat objął Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Jarosław Zatorski.
Program ten obejmuje trzy projekty:
1.Odpady stałe zagrożeniem dla środowiska, a selektywna zbiórka sposobem na ich unieszkodliwienie.
2. Święto Polskiej Niezapominajki trwa przez cały rok.
3. Ratujmy kasztanowce.
Program jest skierowany do dzieci, młodzieży szkolnej i mieszkańców gminy Chmielnik i będzie realizowany przez cały 2005 rok.
***
Zakończył się remont starego bu dynku przychodni przy ul. Kieleckiej
***
Rozpoczął się generalny remont budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chmielniku

MAJ

Uroczyste obchody 60-rocznicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Śladkowie Małym odbyły się 1 maja i były połączone z wręczeniem sztandaru oraz poświęceniem tablicy pamiątkowej.


W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział między innymi: Czesław Siekierki – poseł do Parlamentu Europejskiego, Mirosław Pawlak – prezes Zarządu Wojewódzkiego Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożar nych, władze samorządowe Chmielnika oraz Powiatu Kieleckiego.
***
Po raz szósty, 3 maja odbyły się biegi uliczne “Po Chmielową Szyszkę”. Najmłodszym uczestnikiem biegu był Michał Drozdowski z Chmielnika. W kat wiekowej I – III klasy szkoły podstawowej wygrał Wojciech Gulas z Chmielnika,
W kategorii wiekowej IV- VI klasa szkoły podstawowej i gimnazjum I nagrodę odebrał Dariusz Chłond z Grabowca, a w kat wiekowej Open wygrał Mariusz Woźniak z Potoka.
***
Tegoroczne Święto Polskiej Niezapominajki odbyło się 15 maja na Rynku w Chmielniku.  W naszej Gminie, Święto Niezapominajki, którego patronem jest Andrzej Zalewski z Eko Radia, organizowane jest po raz czwarty .
Podczas uroczystości odbyły się występy dzieci i młodzieży ze szkół naszej gminy, happeningi poświęcone Polskiej Przyrodzie. Uroczystościom towarzyszyły wystawy prac malarskich, rozstrzygnięte zostały konkursy “Wiosenne kwiaty”, “ Coś z niczego- odpady uzytkowe”.
Wszystkim Zofiom z naszej gminy zostały wręczone kwiaty i słodycze z okazji przypadający ch na dzień Święta Niezapominajki – Imienin Zofii.
***
Chmielnickie Gimnazjum, 17 maja, gościło przedstawicieli kadry kierowniczej w administracji oświatowej z Włoch, Francji, Grecji. Spotkanie było zorganizowane w ramach wizyty studyjnej Programu Sokrates Arion.
***
22 maja odbył się zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Chmielniku rocznik 1975.
***
W kościele parafialnym p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Piotrkowicach,
20 maja, miała miejsce uroczystość pożegnania dotychczasowego proboszcza Parafii
o. Stanisława Plewy i powitanie nowego duszpasterza piotrkowickiej Parafii o. Melchiora Wróbla.
***
Został przekazany samochód bojowy ze Straży Pożarnej w Chmielniku dla Jednostki OSP  w Piotrkowicach.

CZERWIEC

Z okazji 15-lecia działania samorządu terytorialnego burmistrz miasta i gminy Chmielnik Jarosław Zatorski otrzymał z rąk wojewody świętokrzyskiego Włodzimierza Wójcika Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.


***
W dniu 3 czerwca br. w Zreczu Dużym odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów Buska-Zdroju i Chmielnika w sprawie dalszej wspólnej eksploatacji ujęcia wody w Zreczu Dużym. Współpraca ta trwa już 10 lat
***
W dniach 4 i 5 czerwca br. odbyła się kolejna edycja Gminnego Pleneru Malarskiego. Tematem przewodnim pleneru były ciekawe zakątki i zabytki Śladkowa Dużego. Organizatorem tegorocznego przedsięwzięcia byli: Chmielnickie Centrum Kultury, Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku, Chmielnickie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Ochotnicza Stra ż Pożarna ze Śladkowa Małego. Rozdanie nagród miało miejsce 5 czerwca tradycyjnie w Śladkowie Małym.
***
10 czerwca br. w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu “Gimnazjalne Potyczki”, w którym zespół reprezentujący Gimnazjum im. Generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku zajął drugie miejsce. To olbrzymi sukces szkoły, osiągnęli go uczniowie klas drugich: Marta Słomka, Karolina Pilawska i Mateusz Radwański – podopieczni Małgorzaty Grzegorczyk. Młodzi chmielniczanie zachwycili jurorów prezentacj ą projektu “Jestem z Chmielnika i jestem z tego dumny”.
***
W dniu 12 czerwca br. w Sędziejowicach odbyła się uroczysta promocja książki Jana Rękasa pt. ”Sędziejowickie opowieści”. Jan Rękas to społecznik, nauczyciel historii i pasjonat związany z Sędziejo wicami od 30 lat.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Część artystyczna miała miejsce w Szkole Podstawowej w Sędziejowicach a gospodarzami byli: Aneta Rogala – dyrektor szkoły i Jarosław Zatorski – burmistrz Miasta i Gmi ny Chmielnik.
***
Tegoroczny konkurs plastyczno-fotograficzny “Plastykalia” nosił nazwę “Śladami twórczości Henryka Sienkiewicza”. Udział w nim wzięło 11 szkół z terenu powiatu kieleckiego. Łącznie wpłynęło około 70 prac. W dniu 17 czerwca br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Adolfa Dygasińskiego w Chmielniku odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu.
***
Trzecie Spotkania z Kulturą Żydowską rozpoczęły się w dniu 18 czerwca br. uroczystościami w Szydłowie. Kolejny dzień uroczystości rozpoczęła koncelebrowana Msza święta w kościele parafialnym w Chmielniku pod przewodnictwem księdza prof. Michała Czajkowskiego – członka Komitetu Episkopatu do spraw dialogu z Judaizmem oraz współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów), księdza kanonika Franciszka Siarka oraz księdza Juliana Bednarka. W czasie mszy psalm responsoryjny po hebrajsku zaśpiewała Towa Ben Zwi. Pani Towa zaśpiewała również psalmy przy odsłoniętej tablicy “Drzewo pamięci” przy synagodze w Chmielniku. Tablica została ufundowana przez rod zinę Kalish.
Jak co roku w spotkaniach brał udział pan Majer Mały, a młodzież chmielnickich szkół na scenie w Rynku wystawiła przedstawienie “Święto Świateł – Chanuka”.
W synagodze goście mogli zwiedzać wystawę fotogramów “Papież Jan Paweł II
w Izraelu”

LIPIEC

W Chomentówku, 3 lipca odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których wzięło udział 15 drużyn pożarniczych Ochotnicznych Straży Pożarnych.


W kategorii Seniorów I miejsce zajęła OSP ze Śladkowa Małego. W kategorii Kobiecych Drużyn Pożarniczych I miejsce zajęły Piotrkowice, a w kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych I miejsca zajęły Śladków Mały i Piotrkowice.
***
Staraniem Chmielnickiego Stowarzyszenia Kulturalnego wydano album “ Historia kapliczkami i krzyżami pisana- dziedzictwo kulturowe Chmielnika”. Książka została wydana w ramach Programu “Działaj Lokalnie IV” i przy merytorycznym wsparciu nauczycieli, dzieci i młodzieży ze naszej gminy, sołtysów oraz o. Szczepana Praśkiewicza.
***
W miesiącach lipiec-sierpień w Karmelitańskim Domu Modlitw Trójcy Przenajświętszej  w Piotrkowicach odbywały się otwarte dni skupienia o św. Teresie od Dzieciątka Jezus,  w związku z peregrynacją relikwii Św. Teresy w naszej diecezji.
***
Zakończenie prac przebudowy Rynku w Chmielniku.
***
Wykonanie remontu cmentarza wojennego w Chmielniku.
***
Zakup dla Zakładu Uslug Komunalnych w Chmielniku samochodu specjalistycznego do wywozu śmieci, za około 200.000 zł.

SIERPIEŃ

W dniu 6 sierpnia br. odbyły się na stadionie “Zenitu” w Chmielniku Jarmarki Kulturalne.


***
W dniu 16 sierpnia br. po długich przygotowaniach rozpoczął się gruntowny remont dachu kościoła parafialnego w Chmielniku. Specjalistyczne prace wykonuje sześciu doświadczonych cieśli z firmy Józefa Paczki z Nowego Targu.
***
W niedzielę 21 sierpnia br. na Rynku w Chmielniku odbył się VI Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych, Solistów i Zespołów Śpiewaczych. Pierwsze miejsce zajęła Kapela z Pierzchnicy, drugie “Wolanecki” z Dębskiej Woli a trzecie miejsce przypadło w udziale Zespołowi Pieśni i Tańca “Bęczkowianie”. Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Śladkowskie Stowarzyszenie Ag roturystyczne “Dolina Sanicy”, Urząd Miasta i Gminy Chmielnik oraz Chmielnickie Centrum Kultury.
***
W bieżącym roku Gminne Dożynki odbyły się w dniu 28 sierpnia br. w Grabowcu. Nabożeństwo w intencji rolników odbyło się w kościele parafialnym w Piotrkowicach. Po mszy barwny korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przemaszerował z Piotrkowic do Grabowca.
Starostami dożynek byli Zofia Sobczak i Ryszard Cierpiała.
W czasie uroczystości dożynkowych w Grabowcu wręczono rolnikom honorowe odznaki “Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa. Aktu dekoracji dokonał poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna.
***
Z dniem 31 sierpnia zakończyły funkcjonowanie Szkoły Podstawowe w Celinach i Śladkowie Dużym. Budynek szkoły w Śladkowie Dużym przeznaczono na mieszkania socjalne a budynek szkoły w Celinach oddano samorządowi wsi Celiny.
***
Na stadionie “Zenitu” w Chmielniku z okazji awansu zespołu seniorów do IV ligi zorganizowano uroczyste zakończenie sezonu piłkarskiego. Impreza rozpoczęła się meczem piłkarskim oldbojów z ich rówieśnikami z AKS Busko. Po meczu rozpoczęła się część oficjalna uświetniona wystąpieniami zaproszonych gości. Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna.

WRZEŚIEŃ

Na stadionie KS Zenit Chmielnik, dnia 11 września, odbył się festyn pod hasłem “Żyj zdrowo- bezalkoholowo” zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Miejską w Chmielniku oraz Dyrekcję chmielnickiego Szpitala Powiatowego. Podczas festynu odbyło się oficjalne wręczenie Certyfikatu Akredytacyjnego – Centrum Monitoringu Jakości w Krakowie dla naszego Szpitala. Ponadto odbyła się akcja pomocy dla Szpitala, w którą włączyli się mieszkańcy, lokalni sponsorzy, Rada Miejska, parafie, szkoły.


***
Uczniowie: Marcin Banasik z LO Chmielnik, Wiesław Parada z Technikum Ekonomicznego oraz uczennica Wioletta Barchan z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Chmielniku  z rąk Wojewody Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty otrzymali 14 września stypendia Prezesa Rady Ministrów.
***
W sali kinowej Chmielnickiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie poety, prozaika eseisty, tłumacza tekstów literackich, Ryszarda Krynickiego z młodzieżą szkolną. Ryszard Krynicki jes t autorem między innymi tomiku wierszy “Kamień,szron”  ( 2004), który był nominowany do Nagrody Literackiej “NIKE” 2005.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy dyrektora ChCK- Krzysztofa Tworogowskiego.
***
Oddano do użytku drogę asfaltową w Łagiewnikach oraz o dcinek na trasie Piotrkowice- Suliszów.
***
Zakończenie budowy chodników przy ul. Kieleckiej w Piotrkowicach.
***
Zakończono budowę kolejnej a lejki na cmentarzu w Chmielniku
***
Wykonanie podwórka z kostki brukowej przy Zespole Szkół nr 4 w Chmielniku – ul. Furmańska.

PAŹDZIERNIK

W dniu 7 października br. z jednodniową wizytą przybył do Chmielnika znany komentator sportowy Pan Lesław Skinder – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna. Lesław Skinder organizuje pomoc Polaków na Białorusi i Litwie, głównie przez współpracę ze szkołami w całej Polsce. Przybył on do Szkoły Podstawowej w Chmielniku, aby spotkać się z inicjatorami w chmielnickich szkołach akcji pomocy polskim dzieciom na wschodzie.


***
Gimnazjum im. Gene rała Kazimierza Tańskiego, jako jedyne w województwie świętokrzyskim, stało się pełnoprawnym członkiem Klubu Szkół Tolerancji, działającego pod patronatem Pani Jolanty Kwaśniewskiej.
W dniu 19 października br. czteroosobowa delegacja gimnazjum w składzie: z-ca Dyrektora Jacek Socha, koordynator Bożena Styrcz i uczennice Magdalena Kwiek i Ewa Żakowska, uczestniczyła w uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
***
W dniach 20 i 21 października br. w Chmielnickim Centrum Kultury odbył się III Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych pn. “Z piosenką turystyczn Chmielnik 2005”. Przegląd poprowadzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Chmielniku Katarzyna Kulpińska i Marcin Banasik. W przeglądzie zaprezentowali się wykonawcy z Domów Pomocy Społeczn ej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu województwa świętokrzyskiego.
***
Zakończył się kolejny etap prac remontowych na boisku “Zenitu” w Chmielniku.
***

LISTOPAD

W Dzień Wszystkich, 1 listopada, na cmentarzu parafialnym w Chmielniku odbyła się kolejna zbiórka pieniędzy na zakup materiałów na budowę alejek i remont chmielnickiego cmentarza. W organizacji kwesty uczestniczyli: ministranci oraz członkowie Koła Radia Maryja. Zebrano około 3540 zł.


* * *
Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej był organizatorem dnia 5 listopada, spotkania z młodymi piłkarzami i ich trenerami, które odbyło się w Łopusznie. Wśród wyróżnionych piłkarzy, na zakończenie sezonu znaleźli się Wojciech Gulas i Piotr Rogala oraz ich opiekun Sebastian Srokosz.
* * *
Dnia 7 listopada otwarto uroczyście nową placówkę tj. Środowiskowy Dom Samopomocy, przy ul. Dygasińskiego. Na utworzenie Domu, Gmina pozyskała z Ministerstwa Polityki Społecznej dotację w wysokości 335.000 zł.
Tego samego dnia oddano do użytku 23 mieszkania socjalne o łącznej powierzchni 1141,14 m. kw.. Mieszkania te powstały w byłym internacie LO, przy ul. Dygasińskiego. Na ten cel Gmina przeznaczyła ok. 1.600.000 zł, z tego 470 tys. stanowi dotacja Ministerstwa Infrastruktury.  W otwarciu obu obiektów wzięli między innymi: Wojewoda Świętokrzyski Włodzimierz Wójcik, Krystyna Wyrwicka- Dyrektor Departamentu Ministerstwa Polityki Społecznej, Maria Rasała – Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Gospodarki, Zbigniew Banaśkiewicz – Starosta Kielecki, Tomasz Lato- Przewodniczą cy Rady Powiatu w Kielcach
***
Kolejny obiekt użyteczności publicznej Gminne Centrum Informacji w Chmielniku, zostało uroczyście otwarte 9 listopada. Placówka ta działa przy ul. 13 Stycznia 17. Utworzenia GCI zostało dofinansowane przez Ministerstwo gospodarki i Pracy w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów – “Pierwsza Praca” w wysokości 39600 zł.
W otwarciu wziął udział Z-ca Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach – Pan Cezary Mielcarz.
***
Podczas obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada w Chmielniku miało miejsce szczególne wydarzenie. Na budynku przy ul. Rynek 26, którego właścicielami są Renata i Jan Strzyżowie, odsłonięto pamiątkową tablicę a napisem:
“ W tym domu w dniach 11-13 września 1914 roku w gościnie u państwa Stradowskich przebywał Józef Piłsudski. Na pamiątkę tego wydarzenia Chmielniczanie.”
Autorem tablicy jest artysta rzeźbiarz Arkadiusz Latos. Do powstania tablicy przyczynili się członkowie Chmielnickiego Stowarzyszenia Kulturalnego.
***
Oddano do użytkowania, Bibliotekę Publiczna Miasta i Gminy Chmielnik w nowych pomieszczeniach przy ul. Mielczarskiego w Chmielniku, ( ZDZ).
***
Rozpoczęcie prac związanych z rozbudową i modernizacją Chmielnickiego Centrum Kultury przy ul. Starobuskiej 8.

GRUDZIEŃ

W dniu 13 grudnia br. w Bibliotece Publicznej w Chmielniku otwarto wystawę pt. “Ziemia Chmielnicka w obiektywie”. Organizatorami wystawy są: Chmielnickie Stowarzyszenie Kulturalne, Chmielnickie Centrum Kultury i Urząd Miasta i Gmi ny w Chmielniku.


***
W dniu 15 grudnia br. odbyła się uroczystość oddania do użytku nowo wybudowanego mostu na ulicy Żeromskiego w Chmielniku.


Pobieranie 43.92 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna