Szymon Kumorowski Piotr Filipek Zmiana konfiguracji sprzętu poprzez rejestr Rejestr WindowsPobieranie 26.16 Kb.
Data01.05.2016
Rozmiar26.16 Kb.
Szymon Kumorowski

Piotr Filipek

Zmiana konfiguracji sprzętu poprzez rejestr
Rejestr Windows, a dokładnie rejestr ustawień w systemach operacyjnych Windows to hierarchiczna baza danych konfiguracyjnych. Są w niej przechowywane informacje o konfiguracji i ustawieniach m.in. użytkowników, urządzeń podłączonych do komputera, zainstalowanych programów.

Do wpisów w rejestrze system odwołuje się każdorazowo, gdy wynik wykonania operacji zależy od wcześniej zapamiętanych ustawień systemowych.

Rejestr Windows spełnia analogiczną funkcję do katalogu /etc/ w systemach Unix/Linux. Rejestr jest centralną bazą danych przeznaczoną do przechowywania w ujednolicony sposób wszystkich informacji konfiguracyjnych systemu operacyjnego i aplikacji. Zawiera on kompletny zestaw wpisów dotyczących ustawień takich elementów, jak programy obsługi (sterowniki) urządzeń, pamięć czy programy obsługi sieci.

Na samym początku uruchamiamy edytor rejestru systemu Windows, zrobimy to w następujący sposób: 1. Włączamy polecenie ‘Uruchom’, które jest dostępne z menu Start -> uruchom.

 1. W oknie, które się nam pokaże wpisujemy regedit.

Po tych czynnościach naszym oczom ukarze się rejestr systemu.Kategoria [HKEY_LOCAL_MACHINE] zawiera informacje o konfiguracji komputera, niezależne od tego, który z użytkowników z niego korzysta i jakiego oprogramowania używa. Są w nim również gromadzone dane o wszystkich urządzeniach kiedykolwiek dołączonych do systemu, nawet jeżeli nie są w nim już obecne.

Jeśli napotkasz katalog o nazwie Enumto powinieneś wiedzieć, że pod tym kluczem przechowywane są informacje generowane przez enumeratory urządzeń. Obejmują one takie dane, jak numer identyfikacyjny, typ, przypisaną literę dysku, nazwę producenta urządzenia, wymagane zasoby i nazwę pliku INF (jest to zasadnicze źródło zawartych tu informacji konfiguracyjnych). Są tu również dane o sterownikach sieciowych.

W takim razie scharakteryzujmy poszczególne klucze:ACPI

[HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\ACPI]Jak sama nazwa wskazuje Advanced Configuration and Power Interface, zaawansowany interfejs zarządzania konfiguracją i energią. - otwarty standard opracowany przez firmy HP, Intel, Microsoft, Phoenix i Toshiba, po raz pierwszy ogłoszony w grudniu 1996.

ACPI zwiększa możliwości systemów zarządzania energią oferowane przez wcześniejsze rozwiązanie APM. Umożliwia systemowi operacyjnemu kontrolowanie ilości energii dostarczanej do poszczególnych urządzeń komputera (napędu CD-ROM, twardego dysku oraz urządzeń peryferyjnych) i, podobnie jak APM, umożliwia ich wyłączanie, gdy nie są używane a konieczne jest oszczędzanie energii.


Poszczególne klucze zawierają informacje zależne od podzespołów Twojego komputera. W związku z tym nie wszystkie podane przeze mnie klucze mogą znajdować się w Twoim rejestrze.

Tabela wykorzystywane do uzyskiwania informacji o urządzeniach są:


- RSDP (Root System Description Pointer)
- RSDT (Root System Description Table)
- DSDT (Differentiated System Description Table)
- XSDT (Extended System Description Table)
- FADT (Fixed ACPI Description Table)
- FACS (Firmware ACPI Control Structure)
- SBST (Smart Battery Table)
- ECDT (Embedded Controller Boot Resources Table)
- MADT (Multiple APIC Description Table)
- SRAT (System Resource Affinity Table) - wykorzystywana przez systemy zdolne wykorzystywać niejednolity dostęp do pamięci (Non-Uniform Memory Access, NUMA). Systemy takie są zdolne przydzielać pamięć lokalną do lokalnie wykonywanych wątków. Dotyczy to choćby wieloprocesorowych komputerów opartych na układach AMD Opteron. Chcąc uzyskać system w pełni odpowiadający NUMA należy w BIOSie komputera wyłączyć opcję "Node Interleave", pozostawiając opcję "SRAT" włączoną. Dodatkowo, zastosowany system operacyjny również musi spełniać założenia NUMA - w chwili obecnej na liście systemów spełniających te wymagania znajdują się wszystkie 64-bitowe wersje Windows oraz systemy Linux z odpowiednio skonfigurowanym jądrem.
- SLIT (System Locality Distance Information Table)
- SSDT (Secondary System Descriptor Table)

DESCRIPTION
[HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION]


Klucz ten zawiera informacje o opisie poszczególnych elementów sprzętu komputera. Zawiera podklucze:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\SYSTEM]

Ten zaś zawiera inne, takie jak:

[CentralProcessor]

Zawiera informacje o procesorach zainstalowanych w komputerze.

Nazwa oraz ilość podkluczy zależna jest od typu procesora. Np.:


Dla procesorów jednordzeniowych: [CentralProcessor\0] ;

dwurdzeniowych: [CentralProcessor\1] ;

czterordzeniowych: [CentralProcessor\2], [CentralProcessor\3] ;


Konfiguracja: 1. Określa częstotliwość taktowania procesora. Zapis w systemie szesnastkowym.

 2. Informacje o komponentach procesora.

 3. Dane konfiguracji.

 4. Dane o właściwościach procesora.

 5. Nazwa identyfikacyjna.

 6. Nazwa procesora.

 7. Status aktualizacji.

 8. Nazwa identyfikacyjna producenta.


Ciekawostka: Możemy zmienić nazwę procesora (ProcessorNameString), wtedy we właściwościach systemu będzie ukazana nasza zmienna.
[FloatingPointProcessor]

[MultifunctionAdapter]
Jak sama nazwa wskazuje zawiera różne opcje konfiguracji poszczególnych elementów komputera. 1. PCI BIOS - dodaje obsługę szyny PCI.

 2. PCI CI (ang. Peripheral Component Interconnect) - magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania urządzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.

 3. PCI

 4. PCI

 5. PCI

 6. APM - (ang. Advanced Power Management), zaawansowane zarządzanie energią – technologia pozwalająca na automatyczne wyłączanie w razie potrzeby nieużywanych urządzeń komputera (np. karty graficznej, monitora, dysku) lub całego komputera – wyłączenie całkowite lub przejście w tzw. stan wstrzymania, w którym podtrzymywane jest tylko napięcie płyty głównej i pamięci RAM. Obsługa APM realizowana jest przez BIOS oraz system operacyjny. Technologia obecnie wyparta przez standard ACPI.PNP BIOS

 7. ISA - (ang. Industry Standard Architecture - standardowa architektura przemysłu) to standard magistrali oraz łącza dla komputerów osobistych wprowadzony w roku 1984, jako rozszerzenie architektury IBM PC/XT do postaci szesnastobitowej. Służy do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej.Właściwości kontrolerów urządzeń.

 8. Urządzeń peryferyjnych.

 9. Jak sama nazwa wskazuje opcje konfiguracji klawiatury.

 10. Opcje klawiatury.

 11. Inne opcje.

 12. Opcje urządzeń peryferyjnych.

 13. Opcje portu COM.

 14. Opcje portu COM.

 15. ACPI BIOS – zarządzanie energią.


DEVICEMAP
Zawiera on wartości opisujące, gdzie w rejestrze można znaleźć więcej informacji o jakimś fragmencie sprzętu (np. klawiaturze). Bardzo intuicyjnie opisane. Nie wymaga dokładnego opisu.
RESOURCEMAP
Zawiera on dane potrzebne do powiązania ze

sobą sterowników urządzeń oraz zasobów wykorzystywanych przez te urządzenia. Nie należy ingerować w poszczególne klucze.©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna