Temat wypracowania: Między życiem a śmiercią – spotkanie Odyseusza z duszą Achillesa. Dokonaj analizy podanego fragmentu Odysei Homera i określ, jaki stosunek wobec życia i śmierci prezentują obaj rozmówcyPobieranie 9.18 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar9.18 Kb.
Temat wypracowania: Między życiem a śmiercią – spotkanie Odyseusza z duszą Achillesa. Dokonaj analizy podanego fragmentu Odysei Homera i określ, jaki stosunek wobec życia i śmierci prezentują obaj rozmówcy.
Imię i nazwisko: Sebastian XXX
Klasa:

Odyseja była przez Homera śpiewana wierszem, tzw. heksametrem. Składa się z 24 ksiąg, które opowiadają o tułaczce Odyseusza spod Troi do ojczyzny – Itaki. Odyseusz był królem Itaki, mężem wiernej Penelopy, który z przymusu bierze udział w wojnie trojańskiej. Najważniejsze cechy Odyseusza to chytrość i odwaga, często walczy on podstępem, jest najsłynniejszym z wodzów wojny trojańskiej. Sławetny pomysł Odyseusza to fortel z koniem trojańskim w sposób, w jaki pokonał groźnego cyklopa, pozbawiając go jedynego okaz. Odyseusz w czasie drogi powrotnej przeżył wiele przygód, np. w kraju cyklopów, przygodę z Eolem, wędrówkę po Hadesie, gdzie zstąpił jako jedyny śmiertelnik. Ponadto jako jedyny przetrwał śpiew syren, aż siedem lat przeżył u nimfy Kalispo, zanim dotarł do domu, gdzie czekała na niego wierna żona – Penelopa.
Pieśń XI „Odysei” mówi o tym, iż główny bohater udał się do państwa Hadesa na spotkanie z Tejrezjaszem, ponieważ chciał poznać swoje dalsze losy. Czarodziejka Kirke wskazuje mu drogę, która jak się okazuje, jest trudna.
Początek analizowanego fragmentu podaje nam informacje dotyczące tego, kto i w jakiej kolejności dotarł do świata podziemnego, gdyż jest to fragment mowy wygłaszanej przez Achillesa.
Rozmowa Odyseusza z duszą Achillesa dotyczy przebywania w świecie umarłych. Odyseusz przekonuje Achillesa, ze ten nie powinien narzekać. Mimo wszystko Achilles nie daje się przekonać. Twierdzi, że wolałby już być kimkolwiek i mieć marniejsze życie niż przebywać w tym miejscu, gdzie obecnie się znajduje. Odyseusz z kolei jest zazdrosny o śmierć Achillesa.

Następnie Achilles wypytuje swojego rozmówcę o swojego syna Neoptolema jak i ojca – Peleusa. Jednak Odyseusz odpowiada mu, że nie ma żadnych wieści o Peleusie.
Na tym kończy się interpretowany fragment tekstu.

Odyseusz to postać, która zawsze sobie daje radę z różnymi przeciwnościami losu, mimo że nieraz miały wysoką wagę, bo własne życie.
Odyseusz i Achilles to są dwie odważne i przede wszystkim silne postacie. Oni nie bali się śmierci. Odyseusz był w stanie zrobić wszystko by wrócić do żony, a Achilles walczył za ojczyznę .Tak naprawdę Achilles nigdy nie sądził, że ktoś go zabije. Niestety niektórzy ludzie wiedzieli o jego czułym punkcie.

Stosunek wobec życia i śmierci Odyseusza był taki, że bohater ten ,mimo iż wiedział, że w domu ma kochającą żonę, która na niego czeka i chciał też do niej wrócić, chciał wrócić do rodzinnego domu to w pewnym stopniu nawet potrafił zazdrościć Achillesowi.Achilles miał całkiem inne podejście do życia i śmierci. Wolałby mieć niższą rangę i pozycję w kraju, ale zależało mu na tym, aby nie umierać.

Reasumując, Odyseusz jak i Achilles to naprawdę prawdziwi bohaterowie. Wskazują na to ich losy. Mimo że Odyseusz tułał się aż 10 lat po morzach, gdyż nie chciały one, aby wrócił do domu to jednak nie poddawał się i mimo tego że już zazdrościł duszy Achillesa śmierci, po 10 latach wrócił do domu. Była to dla niego wyjątkowa chwila, bo wytrwał w tych warunkach i na koniec zobaczył swoją żonę, z którą mógł już spokojnie być i razem z nią spędzać czas.
: files -> d23
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna