Termin badania: godz centrum medyczne „sopmed” Sp z o o. Pracownia Endoskopii Przygotowanie do kolonoskopiiPobieranie 12.27 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar12.27 Kb.
TERMIN BADANIA: ………………. GODZ………

Centrum medyczne „SOPMED” Sp. z o.o.

Pracownia Endoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii

Szanowni Pacjenci, prosimy zapoznać się z informacjami dotyczącymi prawidłowego przygotowania się do badania.Kilka dni przed ustalonym terminem badania

1 dzień przed terminem

badania

W dniu badania

nie należy spożywać, pokarmów zawierających drobne nasiona i pestki (siemię lniane, mak, arbuz, winogrona, pomidor, kiwi) oraz warzyw o intensywnym zabarwieniu (buraczki), ciemnego pieczywa.lekkostrawne śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych.

Na obiad można spożyć zmiksowana zupę, kisiel, budyń, serek homogenizowany bez dodatków.

Pić można dowolna ilość wody niegazowanej lub lekkiej herbaty.

Do 2 godziny przed badaniem można pić dowolna ilość wody niegazowanej i lekkiej herbaty.Jeżeli badanie będzie wykonywane w znieczuleniu, w dniu badania nie należy nic pić!

FORTRANSzasady postępowania

 1. środek przeczyszczający, należy zakupić w aptece 4 saszetki.

 2. w dniu poprzedzającym badanie, należy rozpuścić osobno każda saszetkę w litrze NIEGAZOWANEJ wody.

 3. od godziny 9 rano, dnia poprzedzającego badanie, pic roztwór w tempie 1 szklanka co 20 minut (np. 1 litr roztworu wypić miedzy godz. 9.00 – 12.00, drugi między godz. 12.00 - 15.00, trzeci między godz. 15.00 – 17.00, czwarty miedzy godz. 17.00 – 20.00).

 4. roztwór należy pić powoli, można popijać wodą niegazowaną lub słaba herbatą w ilości jaką pacjent jest w stanie przyjąć dodatkowo.

 5. od chwili wypicia roztworu NIE NALEŻY NIC JEŚĆ.

 6. normalną reakcją na lek jest wypróżnienie, pod koniec treścią płynną.

 7. jeżeli nie będzie pełnego oczyszczenia jelita, należy rano wykonać lewatywę rano za pomocą gotowej lewatywy o nazwie ENEMA, która można zakupić w aptece.

 8. w dniu badania nie można pić roztworu przeczyszczającego.

 9. w dniu badania nie wolno palić papierosów.

UWAGA !

 1. osoby z chorobami wymagającymi regularnego przyjmowania leków na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, lub leków psychotropowych i innych, w dniu przeprowadzenia badania powinny zażyć poranna dawkę leku popijając niewielką ilością wody (co najmniej 6 godzin przed badaniem).

 2. w przypadku przyjmowania leku na obniżenie krzepliwość krwi acenokumarol, sintrom, ticlid lub aspiryna, acard, acesam i inne) należy w porozumieniu z lekarzem pierwszego kontaktu, przerwać ich stosowanie na 4 dni przed badaniem.

 3. osoby, przyjmujące leki na cukrzyce, powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celem ustalenia procesu przygotowania do badania oraz poinformować o chorobie lekarza przeprowadzającego kolonoskopię oraz powinny kontrolować poziom cukru we krwi.

 4. kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarze sposób przygotowania do badania.

 5. jeżeli badanie będzie wykonywane w znieczuleniu, przez pozostała cześć dnia obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz zakaz pica alkoholu.

Pacjenci zobowiązani są w dniu przeprowadzenia badania do przedstawienia lekarzowi wyniki z poprzednich gastroskopii i kolonoskopii z zaleceniami lekarza leczącego – kierującego. W przypadku badania z znieczuleniu należy posiadać aktualne EKG serca.

W PRZYPADKU REZYGNACJI Z BADANIA PROSIMY O POWIADOMIENIE – TELEFON 58/ 555 – 26 - 30
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna