Terry pratchettPobieranie 1.43 Mb.
Strona1/18
Data27.04.2016
Rozmiar1.43 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
TERRY PRATCHETT


Trzy Wiedźmy

Odwołania do dziel Shakespeare'a na podstawie:Makbet w przekł. Józefa Paszkowskiego

Hamlet w przekł. Józefa Paszkowskiego

Jak wam się podoba w przekł. Józefa Ulricha

Król Henryk IV w przekł. Leona Ulricha

Sen nocy letniej w przekł. Stanisława Koźmiana

Król Lir w przekł. Józefa Paszkowskiego

Sonet 18 w przekł. Stanisława Barańczaka

Osoby: trzy czarownice, a także królowie, sztylety, korony, burze, krasnoludy, koty, duchy, widma, małpy, bandyci, demony, lasy, następcy, trefnisie, tortury, trolle, wirujące sceny, ogólna radość oraz wrzawy wielorakie.

Huczała wichura. Błyskawice raz po raz kłuły ziemię, niby nie­zręczny skrytobójca. Grom przetaczał się tam i z powrotem - po ciemnych, chłostanych deszczem wzgórzach.

Noc była czarna jak wnętrze kota. Można by uwierzyć, że wła­śnie w taką noc bogowie przesuwają ludzi niczym pionki na sza­chownicy losu. Pośród tej burzy żywiołów ogień migotał pod ocie­kającymi krzewami kolcolistu jak obłęd w oczach łasicy. Oświetlał trzy przygarbione postacie. Kiedy zabulgotał kociołek, ktoś zaję­czał przeraźliwie:

- Rychłoż się zejdziem znów? Zapadło milczenie.

Aż w końcu ktoś inny odpowiedział tonem o wiele bardziej zwyczajnym:

- Myślę, że dam radę w przyszły wtorek.
***

Przez bezdenną otchłań kosmosu płynie gwiezdny żółw Wielki A’Tuin, niosąc na grzbiecie cztery ogromne sło­nie, dźwigające na barkach ciężar świata Dysku. Maleńki księżyc i słońce krążą wokół nich po skomplikowanych orbitach, powodujących zmiany pór roku. Nigdzie indziej we wszechświe­cie nie zdarza się, by słoń musiał przesunąć nogę, zwalniając dro­gę dla słońca.

Być może, nigdy nie uda się wyjaśnić, dlaczego właściwie tak jest. Może Stwórca wszechświata znudził się typowymi problemami nachylenia osi, albedo i prędkości obrotowych. I postanowił cho­ciaż raz się zabawić.

Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że bogo­wie tego świata nie grają w szachy - i tak jest istotnie. Nie mają do­statecznej wyobraźni. Bogowie wolą proste, okrutne gry, gdzie Nie Osiągasz Transcendencji, ale Trafiasz Prosto w Otchłań. Kluczem do zrozumienia wszelkiej religii jest fakt, że dla boga najlepszą zabawą są Węże i Drabiny z nasmarowanymi tłuszczem szczeblami.

To magia spaja świat Dysku - magia generowana jego obrota­mi, magia przędzona jak jedwab z pierwotnej struktury egzysten­cji i zszywająca rany rzeczywistości.

Wiele z tych nici kończy się w Ramtopach, górach ciągnących się od zamarzniętych ziem wokół Osi poprzez długi archipelag aż do ciepłych mórz, w nieskończoność przelewających się nad Kra­wędzią w przestrzeń.

Pierwotna magia strzela niewidzialnymi iskrami pomiędzy jednym szczytem a drugim i uziemia się w górach. Ramtopy dostar­czają światu większości magów i czarownic. W Ramtopach liście na drzewach poruszają się, chociaż nie ma wiatru. Wieczorami głazy wychodzą na przechadzkę.

Czasami nawet ziemia wydaje się żywa.


***

A czasami także niebo.

Burza naprawdę dawała z siebie wszystko. Miała swoją wielką szansę. Przez całe lata wędrowała po prowincji, wy­pełniając pożyteczne prace jako szkwał, nabierała doświadczenia, nawiązywała kontakty, od czasu do czasu zaskakiwała niczego nie podejrzewających pasterzy albo łamała młode dęby. A teraz wolne miejsce w pogodzie dało jej okazję, by się wykazać. Rozbudowywa­ła rolę w nadziei, że zauważy ją któryś z wielkich klimatów.

To była dobra burza. Cechowała ją godna uwagi żywiołowość i pasja. Krytycy zgodnie oceniali, że jeśli tylko nauczy się panować nad swymi gromami, będzie w najbliższych latach burzą wartą zobaczenia.

Lasy huczały oklaskami, pełne mgieł i zerwanych liści.

W takie noce, jak już wspomniano, bogowie rozgrywają gry inne niż szachy. Grają losami ludzi i tronami królów. Nie wolno zapominać, że zawsze oszukują, do samego końca...

Po wyboistej leśnej drodze pędził powóz. Podskakiwał gwał­townie, gdy koła trafiały na korzenie drzew. Woźnica poganiał za­prząg, a rozpaczliwe trzaski bata zgrabnie akcentowały ryk hura­ganu nad głową.

Za nim... bardzo blisko za nim i coraz bliżej... mknęli trzej zakapturzeni jeźdźcy.

W takie noce dokonują się złe uczynki. Dobre również, ma się rozumieć. Ale ogólnie rzecz biorąc, głównie te złe.
***

W takie noce czarownice wyruszają w świat. No, może nie całkiem w świat. Nie lubią obcej kuchni, nie są pewne wody, a w dodatku szamani stale zajmują im leżaki. Ale dzisiaj zza porwanych chmur wyłaniał się księżyc w pełni, szarpane wiatrem powietrze pełne było szeptów i bardzo wyraźnego posmaku magii.

Na swej polanie w lesie rozmawiały czarownice. - We wtorek mam przypilnować dzieciaka - oświadczyła jed­na z nich. Nie nosiła kapelusza, a tylko burzę siwych loków, tak gęstych, że przypominały hełm. - Najmłodszego naszego Jasona. Ale może być piątek. Pospiesz się z herbatą, skarbie. Gardło mi zaschło na wiór.

Najmłodsza z trójki westchnęła i chochlą przelała trochę wrzątku z kociołka do imbryka.

Trzecia czarownica poklepała ją przyjaźnie po ręku.

- Ładnie to powiedziałaś - zapewniła. - Musisz jeszcze popra­cować nad zgrzytaniem. Mam rację, Nianiu Ogg?

- Zgrzytanie zawsze się przyda - zgodziła się czym prędzej Niania Ogg. - Widzę, że Mateczka Whemper, niechodpoczywawspokoju, dobrze cię wprawiła w zezie.

- Przyzwoity zez - przyznała Babcia Weatherwax.

Najmłodsza, nosząca imię Magrat Garlick, uspokoiła się wy­raźnie. Żywiła wielki szacunek dla Babci Weatherwax. W całych Ramtopach było wiadome, że panna Weatherwax rzadko kiedy bywa z czegoś zadowolona. Jeśli stwierdziła, że to przyzwoity zez, to oczy Magrat zaglądały pewnie w dziurki nosa.

W przeciwieństwie do magów, którzy najbardziej ze wszystkie­go lubią skomplikowaną hierarchię, czarownice nie dbają o usta­loną strukturę rozwoju kariery zawodowej. Każda z nich sama de­cyduje, czy przyjąć do siebie jakąś dziewczynę i po śmierci prze­kazać jej swój teren. Czarownice nie są z natury towarzyskie, przy­najmniej wobec innych czarownic, i z pewnością nie mają żadnych przywódczyń.

Babcia Weatherwax była najbardziej szanowaną ze wszystkich przywódczyń, których nie miały.

Magrat lekko drżały ręce, kiedy parzyła herbatę. Oczywi­ście, czuła się zaszczycona, ale i zdenerwowana, że przypadło jej zacząć pracę wioskowej czarownicy pomiędzy Babcią i -z drugiej strony lasu - Nianią Ogg. Sama wpadła na pomysł, by utworzyć miejscowy sabat. Miała wrażenie, że tak będzie bar­dziej... no... bardziej okultystycznie. Ku jej zdumieniu, dwie cza­rownice zgodziły się, a przynajmniej nie odmówiły zbyt stanow­czo.

- Rabat? - zdziwiła się Niania Ogg. - A po co nam wspólny rabat?

- Jej chodzi o sabat, Gytho - wyjaśniła Babcia Weatherwax. - No wiesz, jak za dawnych lat. Spotkanie.

- Potupiemy? - spytała Niania Ogg z nadzieją.

- Żadnych tańców - uprzedziła Babcia. - Nie przepadam za tańcami. Ani śpiewami, ani nadmiernym podnieceniem, ani za­bawą z różnymi maściami i tym podobnie.

- Dobrze ci zrobi takie wiście - oświadczyła z zachwytem Nia­nia.

Magrat była trochę rozczarowana w kwestii tańca i zadowolo­na, że nie zdradziła jednego czy drugiego pomysłu, który jej cho­dził po głowie. Sięgnęła po przyniesione z domu zawiniątko. To był jej pierwszy sabat i postanowiła, że wypadnie jak należy.

- Może ktoś ma ochotę na słodką bułeczkę? - zaproponowała.

Babcia dobrze się przyjrzała, zanim odgryzła pierwszy kęs. Każda bułeczka miała symbol nietoperza na wierzchu. Oczka nie­toperzy Magrat zrobiła z rodzynek.
***

Powóz przebił się między drzewami na skraju lasu, wje­chał na kamień, przez moment jechał na dwóch kołach, wyprostował się wbrew wszelkim prawom równowagi i po­gnał dalej. Jednak wyraźnie zwolnił. Hamowało go zbocze.

Woźnica stanął na nogi, w stylu powożących rydwanami, od­garnął z czoła włosy i wpatrzył się w mrok. Nikt nie mieszkał u pod­nóża samych Ramtopów, a jednak widział przed sobą światło. Dzię­ki wszystkiemu, co łaskawe... To naprawdę światło. Za jego plecami w dach powozu wbiła się strzała.
***

Tymczasem król Verence, władca Lancre, dokonywał od­krycia.

Jak większość ludzi - w każdym razie większość ludzi w wieku poniżej sześćdziesiątki - Verence nie dręczył swego umy­słu rozważaniami, co się dzieje z człowiekiem po śmierci. Jak więk­szość ludzi od samego zarania dziejów zakładał, że w końcu wszyst­ko samo się jakoś ułoży.

I - jak większość ludzi od zarania dziejów - był teraz martwy. Leżał u stóp schodów w zamku Lancre, ze sztyletem w plecach.

Usiadł i stwierdził ze zdumieniem, że kiedy ktoś, o kim chciał­by myśleć jako o sobie, siedział, coś bardzo podobnego do jego ciała pozostało w pozycji leżącej na podłodze.

To całkiem dobre ciało, uznał, po raz pierwszy oglądając je z zewnątrz. Zawsze był do niego przywiązany, choć musiał przy­znać, że w tej chwili sytuacja uległa zmianie. Było potężnie i do­brze umięśnione. Dbał o nie. Wyhodował mu wąsy i długie fali­ste włosy. Pilnował, żeby dostarczać mu wielu zdrowych ćwiczeń na świeżym powietrzu i dużo czerwonego mięsa. A teraz, kiedy ciało bardzo by mu się przydało, akurat go zawiodło. A raczej opuściło.

W dodatku musiał jakoś ustosunkować się do stojącej tuż obok wysokiej, chudej postaci. Skrywała się pod czarną szatą z kaptu­rem; jedna ręka, wysunięta spomiędzy fałd i ściskająca wielką ko­sę, zbudowana była z kości.

Kiedy człowiek już umrze, pewne rzeczy rozpoznaje instynk­townie.

WITAM.

Verence wyprostował się na pełną wysokość, a raczej to, co by­łoby pełną wysokością, gdyby ta jego część, do której określenie takie mogłoby się odnosić, nie leżała teraz na podłodze oczekując przyszłości, w której jedynie słowo „głębokość" byłoby na miejscu.- Jestem królem, zechciej pamiętać - powiedział. BYŁEŚ, WASZA WYSOKOŚĆ.

- Co? - warknął Verence.

POWIEDZIAŁEM: BYŁEŚ. NAZYWA SIĘ TO CZASEM PRZE­SZŁYM. WKRÓTCE SIĘ DO NIEGO PRZYZWYCZAISZ.

Wysoka postać zastukała kościanymi palcami o drzewce kosy. Była wyraźnie czymś poirytowana.

Jeśli się zastanowić, pomyślał Verence, to ja też jestem poiry­towany.

Pewne wyraźne, oczywiste w tej sytuacji sugestie przebijały się nawet przez obłąkaną, brawurową głupotę, stanowiącą zasadniczą część królewskiego charakteru. Verence uświadamiał sobie powo­li, że niezależnie od tego, w jakim królestwie się obecnie znalazł, to nie on jest w nim królem.

- Czy jesteś Śmiercią, przyjacielu? - zapytał. MAM WIELE IMION.

- A którego obecnie używasz? - zapytał Verence z nieco więk­szym szacunkiem.

Wokół nich kłębili się ludzie. Co gorsza, sporo osób kłębiło się także przez nich, jak duchy.

- A więc to Felmet - dodał król, spoglądając na postać przy­czajoną na szczycie schodów i obscenicznie zadowoloną. - Ojciec zawsze mi powtarzał, że nie powinienem odwracać się do niego plecami. Dlaczego nie jestem wściekły?

GRUCZOŁY, wyjaśnił krótko Śmierć. ADRENALINA I TAK DALEJ. I EMOCJE. NIE MASZ ICH. JEDYNE, CO CI POZOSTA­ŁO, TO MYŚL.

Wyraźnie podjął jakąś decyzję.

TO WBREW REGUŁOM, mówił dalej, jakby do siebie. ALE KIM JA JESTEM, ŻEBY SIĘ SPIERAĆ?

- Kim, istotnie. SŁUCHAM?

- Powiedziałem: kim, istotnie.

CICHO BĄDŹ.

Śmierć przechylił czaszkę na bok, jakby wsłuchiwał się w we­wnętrzny głos. Opadł mu kaptur i martwy król zauważył, że Śmierć przypomina gładki szkielet pod każdym względem prócz jedne­go: oczodoły płonęły mu błękitem nieba. Verence nie czuł stra­chu - trudno czuć strach, jeśli elementy do niego niezbędne sty­gną właśnie o kilka stóp obok, a w dodatku nigdy w życiu niczego się nie bał i nie miał ochoty zaczynać w tej chwili. Po części z po­wodu braku wyobraźni, ale też dlatego że był jednym z tych rzad­kich osobników całkowicie zogniskowanych w czasie.

Większość ludzi jest inna. Przeżywają swoje krótkie życie w ro­dzaju temporalnego rozmycia wokół punktu, gdzie znajduje się ich ciało: przewidują przyszłość albo nie umieją porzucić przeszło­ści. Zwykle są tak zajęci myśleniem, co zdarzy się za chwilę, że to, co zdarza się teraz, poznają jedynie drogą wspomnień. Taka jest większość. Uczą się strachu, ponieważ potrafią naprawdę przewi­dzieć - daleko poniżej poziomu świadomości - co się wydarzy. Dla nich to już się wydarza.

Verence zawsze żył tylko w teraźniejszości. To znaczy aż do teraz.

Śmierć westchnął.

PEWNIE NIKT CIĘ O NICZYM NIE UPRZEDZIŁ, rzekł znie­chęcony.

- Słucham?

ŻADNYCH PRZECZUĆ? NIEZWYKŁYCH SNÓW? SZALO­NYCH WIESZCZÓW WYKRZYKUJĄCYCH RÓŻNE RZECZY NA ULICY?

- O czym? O umieraniu?

NIE, RACZEJ NIE. ZBYT WIELE OCZEKUJĘ, mruknął zgryź­liwie Śmierć. WSZYSTKO ZRZUCAJĄ NA MNIE.

- Kto zrzuca? - zdumiał się Verence.

LOS. PRZEZNACZENIE. I CAŁA RESZTA. Śmierć położył królowi dłoń na ramieniu. RZECZ W TYM, OBAWIAM SIĘ, ŻE MASZ ZOSTAĆ DUCHEM.

-Aha... - Król spojrzał na swoje ciało, które wydało mu się dość trwałe. A potem ktoś przez nie przeszedł.

NIE DENERWUJ SIĘ TYM.

Verence przyglądał się, jak słudzy z szacunkiem wynoszą z ho­lu jego sztywne zwłoki.

- Spróbuję - mruknął. ZUCH.

- Ale obawiam się, że nic mi nie wyjdzie z białych prześciera­deł i dzwonienia łańcuchami - dodał. - Czy muszę snuć się bez celu, jęczeć i wrzeszczeć?

Śmierć wzruszył ramionami.

A CHCESZ? zapytał.

- Nie.

W TAKIM RAZIE NA TWOIM MIEJSCU BYM SIĘ TYM NIE PRZEJMOWAŁ.Z głębin swej ciemnej szaty wyjął klepsydrę i przyjrzał się jej uważnie.

NAPRAWDĘ MUSZĘ JUŻ LECIEĆ, oświadczył.

Odwrócił się na pięcie, zarzucił kosę na ramię i ruszył przez ścianę holu.

- Chwileczkę! Zaczekaj! - krzyknął Verence i pobiegł za nim. Śmierć nie obejrzał się. Verence ruszył za nim przez mur; przypominało to wędrówkę we mgle.

- Czy to wszystko? - zapytał. - Chcę wiedzieć, jak długo mam być duchem. Dlaczego jestem duchem? - Zatrzymał się i wzniósł władczo nieco prześwitujący palec. - Stój! Rozkazuję ci!

Śmierć smętnie pokręcił głową i przeszedł przez kolejną ścia­nę. Król pospieszył w jego ślady, zachowując tyle godności, ile zdołał. Znalazł Śmierć poprawiającego uprząż na wielkim bia­łym koniu, stojącym na blankach. Koń miał na pysku worek z obrokiem.

- Nie możesz mnie tak zostawić - rzekł król widząc, że wła­śnie to wkrótce się stanie.

Śmierć odwrócił się do niego.

MOGĘ, oświadczył. JESTEŚ UPIOREM. DUCHY ZAMIESZ­KUJĄ ŚWIAT POMIĘDZY KRAINĄ ŻYWYCH I KRAINĄ UMAR­ŁYCH. NIE JA ZA NIE ODPOWIADAM. Poklepał króla po ramie­niu. NIE MARTW SIĘ. TO NIE POTRWA WIECZNIE.

- To dobrze.

ALE MOŻE SIĘ WYDAWAĆ WIECZNOŚCIĄ.

- A jak długo potrwa naprawdę?

DOPÓKI NIE WYPEŁNISZ SWEGO PRZEZNACZENIA, JAK SĄDZĘ.

- A skąd się dowiem, jakie to przeznaczenie? - wypytywał zroz­paczony król.

PRZYKRO MI, ALE W TYM NIE MOGĘ CI POMÓC.

- Jak mogę to odkryć?

JAK ROZUMIEM, TAKIE SPRAWY ZWYKLE SAME STAJĄ SIĘ OCZYWISTE, odparł Śmierć i wskoczył na siodło.

- A do tego czasu muszę nawiedzać to miejsce... - Verence rozejrzał się po murze obronnym. - I pewnie całkiem sam. Czy ktoś może mnie zobaczyć?

TAK... CI O PSYCHICZNYCH SKŁONNOŚCIACH. BLISCY KREWNI. I KOTY, OCZYWIŚCIE.

- Nie znoszę kotów.

Śmierć zesztywniał lekko, o ile to możliwe. Błękitne płomyki w jego oczach na moment zamigotały czerwienią.

ROZUMIEM, rzekł. Ton sugerował, że zgon jest zbyt dobry dla wrogów kotów. PRZYPUSZCZAM, ŻE LUBISZ WIELKIE, GROŹNE PSY.

- Szczerze mówiąc, tak. - Król spoglądał posępnie na wscho­dzące słońce. Psy... Będzie mu ich brakowało. A właśnie zapowia­dał się świetny dzień na polowanie.

Ciekawe, czy duchy polują. Prawie na pewno nie, uznał. I pew­nie też nie jedzą ani nie piją, a to już naprawdę przykre. Lubił tłumne, gwarne przyjęcia i wyżłopał1 w życiu wiele kwart dobre­go piwa. Zresztą złego również. Nigdy ich nie rozróżniał; dopiero następnego ranka.

Ponuro kopnął kamień i zauważył zniechęcony, że stopa prze­szła na wylot. Żadnych polowań, pijaństwa, uczt, toastów, soko­łów... Zaczynał sobie uświadamiać, że bez ciała trudno o cielesne rozkosze. I nagle życie wydało mu się warte przeżywania. A fakt, że go nie przeżywa, wcale nie poprawił mu humoru.

NIEKTÓRZY LUBIĄ BYĆ DUCHAMI, zauważył Śmierć.

- Hm - mruknął smętnie Verence.

SŁYSZAŁEM, ŻE TO NIE TAKIE STRASZNE. MOGĄ OB­SERWOWAĆ, JAK SOBIE RADZĄ ICH POTOMKOWIE... PRZE­PRASZAM, O CO CHODZI?

Ale Verence zniknął już w murze.

NIE ZWRACAJ NA MNIE UWAGI, rzucił urażony Śmierć. Ro­zejrzał się wokół wzrokiem spoglądającym poprzez czas, przestrzeń i dusze ludzkich istot. Zauważył lawinę w dalekim Klatchu, hura­gan w Howandalandzie i zarazę w Hergen.

PRACA, PRACA, wymruczał i spiął konia, który skoczył w niebo.

Verence pędził przez ściany własnego zamku. Jego stopy led­wie dotykały podłogi; co więcej, nierówności owej podłogi powo­dowały, że chwilami stopy w ogóle nie dotykały podłoża.

Będąc królem, Verence przyzwyczaił się traktować służących, jakby nie istnieli. Przenikanie przez nich w roli ducha było pra­wie tym samym. Jedyna różnica, to że nie ustępowali mu z drogi.

Dotarł do komnaty dziecinnej, spostrzegł wyłamane drzwi, rozrzuconą pościel...

Usłyszał tętent kopyt. Skoczył do okna, zobaczył własnego ko­nia galopującego przez bramę między dyszlami karocy. Po kilku se­kundach wyjechali za nim trzej jeźdźcy. Echo stukotu kopyt uno­siło się przez moment na dziedzińcu i zamarło.

Król walnął pięścią w parapet; dłoń zanurzyła się na kilka ca­li w kamień.

Potem skoczył przez okno, nie dbając o wysokość, i na wpół przefrunął, na wpół przebiegł do stajni.

Zaledwie dwadzieścia sekund zajęło mu odkrycie, że do wie­lu rzeczy, których duchy nie mogą robić, należy dodać dosiada­nie wierzchowca. Udało mu się wsiąść na siodło, a przynajmniej zawisnąć okrakiem w powietrzu o cal nad nim, ale kiedy koń wresz­cie się spłoszył, przerażony dziwnym zjawiskiem poza uszami, Verence został na miejscu, dosiadając pięciu stóp świeżego powietrza.

Spróbował pobiec i dotarł aż do bramy, ale tu powietrze wo­kół niego zgęstniało jak smoła.

- Nie wyjdziesz - zabrzmiał smutny, starczy głos tuż za nim. - Musisz zostać tu, gdzie zostałeś zabity. To właśnie oznacza nawie­dzanie. Możesz mi wierzyć. Wiem dobrze.


***

Babcia Weatherwax znieruchomiała z uniesioną do ust drugą słodką bułeczką.

- Coś się zbliża - oznajmiła.

- Zgadujesz po świerzbieniu palca? - zapytała podniecona Magrat. Wszystkiego o magii nauczyła się z książek.

- Świerzbieniu uszu - odparła Babcia. Uniosła brew i zerknę­ła na Nianię Ogg. Stara Mateczka Whemper była na swój sposób czarownicą wspaniałą, ale nazbyt marzycielską. Za dużo kwiatów, romantycznych uniesień i tak dalej.

Co jakiś czas błyskawica rozświetlała ciągnące się do skraju puszczy wrzosowiska. Deszcz, padający na ciepłą latem ziemię, wy­pełniał powietrze smugami mgły.

- Kopyta? - zdziwiła się Niania Ogg. - Nikt chyba by tędy nie przejeżdżał tak późną nocą.

Magrat rozejrzała się lękliwie. Tu i tam wśród wrzosowisk wy­rastały wielkie głazy. Ich początki ginęły w pomroce dziejów, ale podobno prowadziły ruchliwe i tajemne życie. Zadrżała.

- Czego tu można się bać? - wyszeptała niepewnie.

- Nas - odparła z dumą Babcia Weatherwax. Tętent kopyt zbliżył się i zwolnił. A potem kareta zadudniła między krzewami kolcolistu; konie zwisały niemal w uprzęży. Woźnica zeskoczył, podbiegł do drzwi, wyjął z powozu duże zawiniąt­ko i ruszył w stronę trzech czarownic.

Był już w połowie drogi, kiedy zatrzymał się i wbił w Babcię Weatherwax wzrok pełen grozy.

- Wszystko w porządku - szepnęła. Cichy głos przebił się przez pomruk burzy, czysty jak dzwon.

Postąpiła kilka kroków w kierunku mężczyzny. Usłużna bły­skawica pozwoliła spojrzeć prosto w jego oczy. Były skupione w ten szczególny sposób, który tym, co Wiedzą, mówił wyraźnie, że ich właściciel nie patrzy już na ten świat.

Ostatnim wysiłkiem wcisnął zawiniątko w ręce Babci i runął na twarz; pióra bełtu z kuszy sterczały mu z pleców.

Trzy postacie wstąpiły w krąg światła ognia. Babcia spojrzała w inne oczy - oczy lodowate jak zbocza Piekła.

Ich posiadacz odrzucił na bok kuszę. Kiedy wyciągał miecz, pod jego przemoczonym płaszczem błysnęła kolczuga.

Nie zakręcił młynka ostrzem. Oczy, wciąż wpatrujące się w twarz Babci, nie należały do człowieka, który lubi kręcić młyn­ki. Należały do kogoś, kto doskonale wie, do czego służą miecze.

Wyciągnął rękę.

- Oddasz mi to - rzekł.

Babcia odchyliła koc z zawiniątka i spojrzała na małą twarzycz­kę spowitą w sen.

Podniosła głowę.

- Nie - oświadczyła dla zasady.

Żołnierz zmierzył wzrokiem ją, a potem Magrat i Nianię Ogg, stojące nieruchomo jak głazy na wrzosowiskach.

-Jesteście czarownicami? - zapytał.

Babcia przytaknęła. Błyskawica przeszyła niebo i pięćdziesiąt sążni od Babci krzak rozbłysnął płomieniem. Dwaj żołnierze za dowódcą zamruczeli coś, ale on uśmiechnął się tylko i uniósł okry­tą kolczugą dłoń.

- Czy skóra czarownic odbija stal?

- Nic o tym nie wiem - odparła chłodno Babcia Weatherwax. - Chcesz sprawdzić?

Jeden z żołnierzy podszedł i ostrożnie stuknął dowódcę w ra­mię.

- Z całym szacunkiem sir, to nie jest dobry pomysł...

- Zamilcz.

- Ale to sprowadza straszne nieszczęście...

- Czy muszę cię prosić po raz drugi?

- Sir...

Babcia przez chwilę patrzyła mu w oczy, odbijające beznadziej­ne przerażenie.

Dowódca uśmiechnął się do niej.

- Wasza wsiowa magia jest dobra dla głupców, matko nocy. Mogę cię zabić na miejscu.

- Więc uderzaj, młodzieńcze. - Babcia spoglądała ponad je­go ramieniem. - Skoro tak dyktuje ci serce, uderzaj, jeśli się ośmielisz.

Mężczyzna wzniósł miecz. Błyskawica uderzyła znowu i o kil­ka stóp od niego rozłupała kamień, wypełniając powietrze dymem i zapachem palonego krzemu.

- Pudło - stwierdził wzgardliwie.

Babcia spostrzegła, że napina mięśnie, gotów do ciosu.

Na jego twarzy pojawił się wyraz niezmiernego zdumienia. Przechylił głowę w bok i otworzył usta, jakby próbował pojąć nową ideę. Miecz wypadł mu z palców i wylądował ostrzem w dół w zie­mi. Potem mężczyzna westchnął i powoli osunął się do stóp Babci.

Delikatnie trąciła go czubkiem buta.

- Może nie wiedziałeś, w co celuję - szepnęła. - Matka nocy, też mi coś...

Żołnierz, który próbował powstrzymać dowódcę, patrzył ze zgrozą na zakrwawiony sztylet w dłoni. Cofnął się.

- Ja... ja... nie mogłem pozwolić... Nie powinien... To... to nie­właściwe... -jąkał się.

- Pochodzisz z tych okolic, młody człowieku? - spytała Babcia. Osunął się na kolana.

- Z Wściekłego Wilka, psze pani - odparł. Nie odrywał spoj­rzenia od martwego dowódcy. - Zabiją mnie teraz! - zajęczał.

- Ale uczyniłeś to, co uważałeś za słuszne - przypomniała Babcia.

- Nie po to zostałem żołnierzem. Nie żeby biegać po lesie i za­bijać ludzi.

- Bardzo słusznie. Na twoim miejscu zostałabym marynarzem - stwierdziła w zadumie Babcia. - Tak, morska kariera. Zaczęłabym jak najszybciej. A nawet natychmiast. Uciekaj, młodzieńcze. Ucie­kaj na morze, gdzie nie zostają ślady. Czeka cię długie i udane ży­cie, obiecuję. - Zastanowiła się przez chwilę i dodała: - A w każ­dym razie dłuższe niż będzie tutaj, jeśli zostaniesz w pobliżu.

Podniósł się, obrzucił ją spojrzeniem pełnym wdzięczności i lęku, po czym odbiegł i zniknął we mgle.

- A teraz może ktoś nam wyjaśni, o co tu chodzi - rzuciła Bab­cia, zwracając się do trzeciego z mężczyzn.

Do miejsca, gdzie był przed chwilą.

Zabrzmiał jeszcze stłumiony tętent kopyt po trawie, a potem cisza.

Niania Ogg przykuśtykała bliżej.

- Mogłabym go złapać - oświadczyła. - Jak myślisz?

Babcia potrząsnęła głową. Usiadła na kamieniu i obejrzała trzymane na rękach dziecko. Był to mniej więcej roczny chłopiec, całkiem nagi pod kocem. Kołysała go odruchowo, wpatrzona w pustkę.

Niania Ogg zbadała oba ciała z miną kogoś, w kim obcowanie z umarłymi nie budzi żadnego lęku.

- Może to bandyci... - szepnęła drżąca Magrat. Niania pokręciła głową.

- To dziwne - zauważyła. - Obaj noszą ten sam herb. Dwa niedźwiedzie na czarno-złotej tarczy. Ktoś wie, co to oznacza?

- To herb króla Verence'a - wyjaśniła Magrat.

- A kto to taki? - spytała Babcia Weatherwax.

- Rządzi tą krainą.

- Ach... to ten król - mruknęła Babcia, jakby doprawdy nie było o czym mówić.

- Żołnierze walczący ze sobą nawzajem... To nie ma sensu -stwierdziła Niania Ogg. - Magrat, zajrzyj do karety.

Najmłodsza czarownica zbadała powóz i wróciła z workiem. Potrząsnęła nim; coś wypadło na trawę.

Burza przetoczyła się na drugą stronę gór, a wodnisty księżyc zalał wilgotne wrzosowiska rzadką zupą światła. Odbijało się od czegoś, co bez wątpienia było bardzo ważną koroną.

- To korona - szepnęła Magrat. - Ma takie spiczaste końce.

- Ojej... - westchnęła Babcia.

Dziecko zamruczało przez sen. Babcia Weatherwax nie lubiła zaglądać w przyszłość, ale teraz czuła, że przyszłość gapi się na nią. I Babci wcale się nie podobała jej mina.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna