Turystyka medyczna turystyka połączona z leczeniem. Do Polski przyjeżdżają pacjenci z bogatych krajów Unii Europejskiej, szczególnie Wielkiej Brytanii, Niemiec i DaniiPobieranie 13.46 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar13.46 Kb.
K - slajd 3. Turystyka medyczna - turystyka połączona z leczeniem. Do Polski przyjeżdżają pacjenci z bogatych krajów Unii Europejskiej, szczególnie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Danii. Najpopularniejsze są usługi stomatologiczne i chirurgii plastycznej. -------

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2005 roku goście z zagranicy wydali na leczenie w Polsce 65 mln USD, czyli ponad 200 mln zł. Eksperci szacują, że ten sektor w ciągu najbliższych kilku lat będzie zwiększał się o 10-20 proc. rocznie. Najczęściej w celach zdrowotnych odwiedzają nas Niemcy, Brytyjczycy, Duńczycy, Kanadyjczycy. Anglików przyciąga przede wszystkim możliwość uzupełnienia luk w uzębieniu. Podobnie Duńczyków i Szwedów. Nie brakuje i Niemców. Mekką jest dla nich Szczecin, gdzie działa prawie 800 gabinetów stomatologicznych. Ich właściciele często współpracują z biurami podróży, które pozyskują dla nich klientów, nierzadko sami organizują akcje promocyjne i wynajmują autokary, którymi przewożą pacjentów przez granicę.

Ł – slajd 4. Turystyka zdrowotna w Polsce ma ponad dwustuletnią historię. Polskie uzdrowiska oferują: profesjonalną kadrę medyczną, wysoki standard usług medycznych, najnowocześniejsze wyposażenie, wysoką jakość wykonywanych zabiegów i atrakcyjne ceny.

------ Szwedzkie, duńskie czy niemieckie media entuzjastycznie relacjonują doskonałe warunki i możliwości jakie stwarzają polscy specjaliści podkreślając profesjonalizm, komfort i "rajskie ceny". Oprócz Niemców i Skandynawów coraz częściej Polskę odwiedzają także mieszkańcy innych krajów UE, jak choćby Włosi, czy Francuzi.Ł – slajd 5. Polska zajmuje siódme miejsce w Europie pod względem liczby uzdrowisk. Większość z nich położona jest na obszarach oferujących unikalne na skalę europejską warunki przyrodolecznicze. Atrakcją dla turystów stały się również gabinety stomatologiczne, kliniki chirurgii kosmetycznej, instytuty SPA i ośrodki odnowy biologicznej.

Ł – slajd 6 – koszt leczenia stomatologicznego.

K – slajd 7, 8 ,9.

? slajd 10, 11 – uzdrowiska na świecie

Ł – slajd 12. Turystyka aborcyjna - to podróżowanie z krajów o restrykcyjnych przepisach aborcyjnych do tych, w których są one łagodniejsze (lub w mniejszym stopniu egzekwowane), w celu wykonania aborcji. --------- Z turystyki aborcyjnej najczęściej korzystają Irlandki, gdzie ściśle egzekwowane przepisy – w porównaniu z legalnością aborcji w pobliskiej Wielkiej Brytanii – czynią z turystyki aborcyjnej najłatwiejszą formę przerwania ciąży.

Ł – slajd 13 – mapka

CZERWONY
Aborcja zakazana we wszelkich okolicznościach lub dozwolona tylko aby ratować życie kobiety

RÓŻOWY
Aborcja dozwolona tylko aby ratować życie kobiety lub chronić jej zdrowie fizyczne

ŻÓŁTY
Aborcja dozwolona tylko aby chronić zdrowie psychiczne kobiety

NIEBIESKI
Aborcja dozwolona na podstawie sytuacji socjalno ekonomicznej

BIAŁY
Aborcja wykonywana na prośbę kobietyK – slajd 14. Dość głośnym, choć marginalnym pod względem ilości wykonywanych na nim zabiegów, jest holenderski statek Langenort, należący do stowarzyszenia „Kobiety na falach”. Na statku tym można dokonać aborcji na wodach eksterytorialnych, zgodnie z holenderskim prawem.

Kslajd 14. ---------- W naszym kraju od 1997 roku aborcji nie wolno dokonywać z powodu ciężkiej sytuacji kobiety. W Wielkiej Brytanii przepisy są znacznie łagodniejsze. Tam do 24. tygodnia ciąży aborcji dokonuje się również ze względów społecznych i ekonomicznych.

Angielskie kliniki już od dawna odwiedzają kobiety z Irlandii, gdzie przepisy są równie ostre jak u nas. Według źródeł brytyjskich, co roku w ramach tzw. turystyki aborcyjnej przybywa tam sześć tysięcy pań z Irlandii. Teraz dołączyły do nich Polki.

Ł – slajd 15 - Omówienie tabelki.

? strona www.womenonwaves.org

K 17 ---------- Według Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, co roku ponad trzydzieści kilka tysięcy Polek przerywa ciążę za granicą. Dane te wydają się mocno zaniżone, ponieważ tylko według danych brytyjskiego rządu, w ub. roku na wyspach aborcji dokonało 30 tys. Polek. A wiadomo, że do innych krajów UE, jak Niemcy, Holandia, Czechy, wyjeżdża co roku przynajmniej po kilka tysięcy Polek. Faktyczna skala turystyki aborcyjnej jest więc znacząco wyższa i wynosi zapewne przynajmniej 60 – 70 tys. przypadków rocznie.

K - slajd 17. Turystyka śmierci - wyjazdy do krajów, w których dozwolona jest eutanazja.

Eutanazja jest legalna w: Holandii, Belgii, Szwajcarii, od 25 marca 2008r w Luksemburgu.

Ł – slajd 18 Diagram. ------ * Eutanazja (po grecku „dobra śmierć”) to pozbawienie życia drugiego człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia. Odbywa się najczęściej w szpitalu i polega na zaniechaniu leczenia lub odłączeniu urządzeń podtrzymujących życie (eutanazja bierna) albo na podaniu substancji zatrzymującej pracę serca i płuc (eutanazja czynna) – zazwyczaj chlorek sodu.

K – slajd 19 W 2002 roku, w Europie Zachodniej pojawiła się nowa forma „turystyki”: turystyka samobójców. Nieuleczalnie chorzy, zdecydowani położyć kres swoim cierpieniom, przyjeżdżają do Szwajcarii, gdzie funkcjonują instytucje oferujące pośrednictwo w bezbolesnym samobójstwie ludzi chorych. Nazywa się to „samobójstwem wspomaganym”

------ * Samobójstwo wspomagane to targnięcie się na własne życie z pomocą drugiego człowieka. W odróżnieniu od eutanazji dotyczy osób sprawnych fizycznie, które są w stanie własnoręcznie zadać sobie śmierć. Pomoc drugiej osoby polega na stworzeniu warunków do samobójstwa – na przykład przez udostępnienie trucizny i instrukcji jej zażycia. Legalizacja eutanazji zwykle pociąga za sobą legalizację pomocy do samobójstwa

K – slajd 20 Dignitas - działa od siedmiu lat. Dignitas jest jednym z dwóch stowarzyszeń non profit, które oferują śmierć na żądanie. Pomoc w samobójstwie jest w Szwajcarii całkowicie legalna, miejscowe prawo nie wymaga też, by chętny był śmiertelnie chory. Wystarczy trwała chęć rozstania się z tym światem. Wśród 5300 członków stowarzyszenia są ludzie z 52 krajów świata, w tym dwie osoby z Polski. Na 138 osób, którym Minelli, założyciel stowarzyszenia, pomógł się zabić w roku 2006, było 78 Niemców i 12 Brytyjczyków. ------------ o ile Exit przyjmuje jedynie obywateli i rezydentów Szwajcarii, o tyle Dignitas służy tym wszystkim, którzy chcą z pomocy w „godnej śmierci" skorzystać niezależnie skąd przybywają, a więc także cudzoziemcom, głównie Niemcom

Ł – slajd 21 Sprawa Dignitas. Często chorzy, którzy nie uzyskali zgody na eutanazję, zalegalizowaną np. w Holandii, korzystają właśnie z usług szwajcarskiego stowarzyszenia. Ponadto napływ samobójców do Szwajcarii spowodowany został reklamą jaką zrobiły stowarzyszeniu Dignitas media, miedzy innymi BBC, podając dokładny jego adres. Na zjawisko to zaczynają jednak patrzyć coraz bardziej krytycznie władze ministerialne kantonu Zurych. Czasami pośredniczenie w śmierci przypomina eutanazję aktywną, a ta w Szwajcarii jest zakazana. Często dokumenty przedstawione przez chorego, do których wgląd ma z ustawy policja, budzą poważne wątpliwości. Jak również zdolność oceny sytuacji przez samego chorego.

------ Grupa i jej założyciel Ludwig Minelli są w Szwajcarii traktowani z coraz większym niesmakiem. Niedawno zostali zobligowani do opuszczenia wynajętego pokoju, który używali do swoich działań. Sąsiedzi skarżyli się na zbyt często wynoszone z mieszkania trumny.©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna