Tutaj j. Pytanie z dnia: 2005-04-30 20: 49: 01 PytaniePobieranie 454.71 Kb.
Strona1/14
Data05.05.2016
Rozmiar454.71 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Pytanie z dnia: 2005-04-30 22:07:33

Pytanie: Kiedy powinna obchodzic imieniny Monika-dzien sw. patronki.?

Odpowiedz: Świętą Monikę wspominamy 27 sierpnia. Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-30 20:49:01

Pytanie: Jak to jest Wszystkich chrześcijan obowiazują w sumieniu 10 Przykazań Bożych Jeżeli jest się np.wyznawcą innego wyznania chrześcijańskiego i bierze się ślub w tym kościele, z dziewczyną np katoliczką - to znaczy że ona zyjać z meżem i nie mająć ślubu kościelnego katolickiego - sprzeciwia się Przykazaniom Bozym?????

Odpowiedz: Można wziać ślub z osobą innego wyznania. Trzeba jednak o tym powiadomić własnego proboszcza i zyskać stosowne dyspensy. Inaczej w świetle nauki Kościoła katolickiego, taki związek katolika jest nieważny. Dodajmy: a) katolika, gdyż Kościół zasadniczo uznaje ważność związków małżeńskich zawartych przez przedstawicieli innych wyznań, religii czy ateistów. Od katolika wymaga się natomiast zachowania tzw. formy kanonicznej, czyli obecności przy zawieraniu małżeństwa świadka urzędowego (kapłana) i dwóch innych świadków b) niezachowanie formy kanonicznej czyni małżeństwo nieważnym, o ile rzecz nie dotyczy ślubu w Kościele prawosławnym. Tu uzyskanie stosownej dyspensy wymagane jest do godziwości, a nie ważności zawartego małżeństwa (czyli ślub katolika w cerkwi bez dyspensy jest ważny, ale stanowi poważną winę moralną)... Więcej możesz przeczytać o tym TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-30 19:01:11

Pytanie: Czy wypicie jednego piwa w wieku 16-17 lat to grzech ciężki? Wiem,że to jedno piwo może być początkiem alkoholizmu ale to nie jest wysyarczające tlumaczenie.

Odpowiedz: Wiadomo, że młodzież nie powinna w ogóle używać alkoholu. I nie chodzi tu przede wszystkim o alkoholizm, ale o to co się dzieje z młodym człowiekiem używającym alkoholu. Bardzo łatwo przekroczyć miarę i stracic kontrolę nad swoim zachowaniem. Wiedzą to wszyscy, którym dane było męczyć się z podpitym wyrostkiem nie panującym nad swoim zachowaniem. W sprawie oceny, czy coś było grzechem ciężkim czy nie (poza sytuacjami ewidentnymi) decyduje raczej spowiednik. Z nim proszę porozmawiać... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-30 18:41:34

Pytanie: Czy we Wrocławiu są takie wspólnoty Katolickie, do których należą ludzie - samotni, ale nie starsi, tylko w wieku dojrzałym /30-40lat/? Szczęść Boże!

Odpowiedz: Proponujemy dwa linki, pod którymi można poszukać potrzebnych informacji: http://www.archidiecezja.wroc.pl/duszpasterstwa.html oraz http://www.archidiecezja.wroc.pl/linki.html J.

Pytanie z dnia: 2005-04-30 18:38:31

Pytanie: Na mojej ostatniej spowiedzi spowiadałam się z pewnego powtarzającego się lekkiego grzechu i ksiądz powiedział, że od teraz ten grzech jest dla mnie ciężkim. Czy to możliwe, żeby ksiądz zmienił rangę grzechu?

Odpowiedz: Nie znając sprawy trudno poznać motywy owego księdza. Najlepiej jeśli raz jeszcze na ten temat z nim porozmawiasz. Albo zapytasz o to innego spowiednika... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-30 17:09:43

Pytanie: Mam pytanie w związku z bierzmowaniem. Czy chłopiec, który jest dobrym uczniem, był w tamtym roku bierzmowany, ma 17 lat, może być świadkiem bierzmowania? Wiem, że w szkole uczęszcza na religię, nie wiem czy regularnie uczęszcza do kościoła, jego mama twierdzi, że chodzi do kościoła i do spowiedzi, ale ja wiem, że często zamiast wchodzić do środka stoi na dworze. Nie wiem, czy on coś z tej Mszy wtedy wie. Syn chciałby żeby ten chłopak był jego świadkiem, mój mąż też nie widzi przeciwwskazań, ale ja mam wątpliwości. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz: Prawo kanoniczne stawia świadkom do bierzmowania takie same wymogi jak rodzicom chrzestnym. Może być świadkiem bierzmowania, kto: 1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania; 2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku; 3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; 4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej; 5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest. W kanonie 893 § 2 dodano: "Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego". J.

Pytanie z dnia: 2005-04-30 15:22:22

Pytanie: Czy całowanie kobiety z kobieta jest grzechem skoro nie wywołuje pożądania seksualnego? jeśli można prosić odpowiedż proszę uzadasdnic. Z góry DZIEKUJE za odpowiedź. Bóg zapłać!!! ps jeśli można prosić odpowiedź proszę przesłać też na maila. DZIEKUJE

Odpowiedz: Całowanie się podczas powitania, składania życzeń itp. nie jest grzechem, nawet jeśli całują się osoby różnych płci. Oczywiście wszystko zależy od wewnętrznego nastawienia, ale można przypuszczać że w takim pocałunku przy świadkach nie ma nic zdrożnego... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 22:58:53

Pytanie: Często w filmach o piętnie religijnym mówi się o zakazanych lub nieujawnionych ewangeliach opisujących i mówiących (o konkretnej dacie) o końcu świata. Czy coś takiego istnieje??

Odpowiedz: Niczego takiego nie ma. Zresztą Jezus wyraźnie powiedział, że dnia ani godziny końca nie zna nikt, tylko Ojciec (Mk 13, 32)... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 16:32:57

Pytanie: Witam, zwracam sie z zapytaniem i zarazem prośbą aby mi wskazać Kościół w ktorym odbywa sie sakrament bierzmowania, kurs już mam ukończony. Proszę tylko o miejsce w Warszawie Kościoła, i mam mało strasznie czasu, bo mam ślub 14 maja. Dziękuje i pozdrawiam. Najlepiej w tym tygodniu w pierwszym tygodniu maja.

Odpowiedz: Proszę wybaczyć, ale to pytanie najlepiej zadać swoim włanym duszpasterzom. Oni są najlepiej zorientowani... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 15:02:52

Pytanie: Mam pytanie do ksiedza. Lubie jezdzic na ryby. Kolega ktory ma auto nie placi skladki na PZW. W moim odczuciu te ryby kradnie. Czy mam sie tym nie przejmowac bo to jego sprawa czy mam z nim przestac jezdzic?

Odpowiedz: Kradzieży nie należy popierać. Odpowiadający na znak sprzeciwu jednak by z nim nie jeździł... red.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 14:57:41

Pytanie: czy jest św. Gabriela?

Odpowiedz: Gabriel to imię Archanioła. Także dziewczyna może więc go wziąć za patrona. A przeczytasz o nim więcej TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 14:50:01

Pytanie: Chciałabym zaptyać o to, jak ustosunkowuje się religia chrześcijańska do homoseksualistów. Co mówi Kościół na temat kobiety, która zakocha się w drugiej kobiecie, lub mężczyzna w mężczyźnie? Czy w ogóle dopuszcza się taką ewentualność? Mam znajomego homoseksualistę, który uważa się za chrześcijanina, i rzeczywiście jest dobrym, uczciwym człowiekiem. Ma partnera, ale ich 'miłość' to nie są stosunki fizyczne. Oni za sobą skoczyliby w ogień, lubią przebywać sami we dwoje, chodzą za rękę, podobnie jak pary heteroseksualne. Ostatnio powiedział mi, że jest zasmucony nauką Kościoła, że żaden homoseksualista nie ma wstępu do nieba. Czy tak jest w rzeczywistości? Proszę o odpowiedź

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 14:30:56

Pytanie: Ostatnio coraz częściej w różnych książkach i pismach spotykam się z opinią, że Jezus miał kobietę. Wiem, że to nie jest prawda, ale ciekawi mnie, skąd więły się te plotki i jak je wytłumaczyć? Proszę o kilka słów wyjaśnień...

Odpowiedz: Odpowiadający nie jest w stanie dociekać źródeł plotek... Czytajac Ewangelię można między wierszami dopatrzyć się szczególnego związku łączącego Jezusa i Marię Magdalenę (była w nim zakochana?). Nic więcej nie wiemy, gdyż innych źródeł na ten temat nie ma. Jednak wyobraźnia ludzka nie z takimi sprawami sobie świetnie radzi, więc niektórzy wymyślili, że Maria Magdalena była żoną Jezusa. A wymyślają takie sprawy tym chętniej, im większa jest ich niechęć do Kościoła (zwłaszcza katolickiego) i im bardziej są skłonni oskarżać Kościół o fałszowanie prawdy... Odpowiadający nie jest psychologiem i nie chce dociekać jakie są motywy tej niechęci... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 12:17:36

Pytanie: W historii Narodu Wybranego występyje praktyka eksterminacji ludu pogańskiego, stojącego na drodze do Ziemi Obiecanej - słowo to brzmi . Czyniono to z nakazu Boga. Jak usprawiedliwić taką praktykę w kategoriach Dekalogu a tym bardziej w świetle Nowego Testamentu

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 08:29:30

Pytanie: Zapodział mi się gdzieś szkaplerz karmelitański, takie dwa małe kawałki materiału z wizerunkiem Maryi Szkaplerznej i Jezusa połączone sznurkiem noszone na piersiach i plecach, zresztą chyba wiecie, odtąd noszę kupiony sobie i poświęcony przez kapłana srebrny medalik na wzór tego szkaplerza na łańcuszku. Czy obietnica, że w pierwszą sobotę po śmierci moja dusza zostanie uwolniona z czyśćca wiąże się koniecznie z noszeniem szkaplerza z materiału, czy wystarczy takiż medalik? Poza tym, nawet mogę dostać drugi szkaplerz z materiału, ale przyznaję, że medalik jest wygodniejszy i nie wzbudza takiego zainteresowania np. latem, choć to może być dobre świadectwo. Czy na basenie można go chwilowo ściągnąć, bo ma się go nosić cały czas? A gdy go ściągnę i np. utonę bez niego, to obietnica działa, bo głosi, że kto umrze ze szkaplerzem na piersi i dużo starszych osób nosi go non-stop. Ale to nie może być takie automatyczne, oczywiście, Maryi chodzi o miłość serca i nawrócenie życia, a nie o noszenie szkaplerza jak totemu, ale obietnica też mówi, że trzeba go cały czas nosić. Właśnie - czy cały czas nawet na basenie i czy koniecznie musi być ten szkaplerz z materiału, czy wystarczy medalik srebrny. Bóg zapłać.

Odpowiedz: Szkaplerz z materiału można zastąpić medalikiem bez żadnych przeszkód. Co do noszenia non stop.... Oczywiście szkaplerz to nie jakiś magiczny przedmiot. Z drugiej strony właściwie dlaczego nie nosić medalika także podczas kąpieli? To jest w pewnym sensie wyznanie wiary... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 08:24:03

Pytanie: Jeżeli zmarła osoba mająca wszystkie sakramenty do ślubu rzymskokatolickiego, ale w ostatnich latach nie praktykowała do koscioła, czy ksiądz ma prawo odmówić rodzinie wprowadzenia trumny ze zmarłym do kościoła? W naszej parafii jedni mogą wejść ze zmarłym do kościoła inni nie. Pogłoski sugerują że znaczenie ma ile ksiądz dostanie w łapę i chyba jest to zgodne z rzeczywistością. Czy ta kwestia jest jakoś uregulowana w prawie kościelnym?

Odpowiedz: Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi (kanon 1184): § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: 1° notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; 2° osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; 3° inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych. § 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować. J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 08:14:05

Pytanie: Dlaczego relację między nami a Bogim nazywamy przyjaźnia? Przecież to nam nie wolno zawieść, a Bogu wolno wszystko. Kiedy miałam problem, błagałam Go o pomoc, potem, kiedy stwierdziłam, że może to On wie co jest dla mnie dobre, błagałam chocby o silę do zniesienia tego. Pomoc nie przyszła. Przyjaciel zawiódł. A ja wciąż mam Go kochac i się z Nim przyjaznic? Jak? Przeciez ja po ludzku mam do Niego żal! A tego mi nie wolno bo pójdę do piekła.

Odpowiedz: Czy przyjaciel zawsze postępuje tak, jak sobie tego życzymy? Jeśli jest prawdziwym przyjacielem, to nie. Powinien zawsze kierować się naszym dobrem. Nie powinien ulegać naszym żądaniom, a robić to, co wydaje mu się słuszne. Podobnie jest z Bogiem. On naprawdę wie lepiej, co dla nas dobre. Czasami Jego zamysły jesteśmy w stanie zrozumieć dopiero po wielu latach. Choć jest to trudne, trzeba po prostu Bogu wierzyć (zawierzyć) i cierpliwie czekać na zrozumienie... Piszesz, że nie dał Ci siły do zniesienia cierpienia. A przecież... przecież je zniosłaś. Ból nie ustąpił, ale jednak swój krzyż niesiesz. Więc... może jednak Ci ich dodał? Jak masz się z Nim przyjaźnić? Powiedz Mu, że masz do Niego pretensje. Proś, aby dał Ci zrozumienie. On się o to nie obrazi. Ale nie odwracaj się od Niego. Jak nikt przy zdrowych zmysłach nie obraża się na chirurga, który choremu wycina wyrostek robaczkowy albo na denstystę, że wierci w chorym zębie. Zobacz też TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 04:40:30

Pytanie: Ponawiam moje pytanie - Gdzie mogę znależć Przepowiednie Wernyhory i Nostradamusa? Czy to są pochodzące od Boga?

Odpowiedz: Kliknij TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-29 02:26:53

Pytanie: Zauważyłem że pewna grupa ludzi uważających się za satanistów po śmierci Jana Pawła II wyraziła dla kondolencje Kościołowi Katolickiemu. Było to zamieszczone na oficjalnej stronie tych ludzi. Wyczytałem także że ludzie ci wcale nie zbijają kotów i nie dewastują cmentarzy a ich zainteresowania są związane z rzeczmi takimi jak sztuka piękna muzyka (i ku mojemu zdziwieniu wcale nie Heavy Metalowa). Po wyczytaniu kilku rzeczy z ich strony odwiedziłem kilka portali o podobnej tematyce. W żadnym z nich nie zauważyłem niechęci ani wrogości do Kościoła, a co najdziwniejsze do chrześcijaństwa. Proszę mi pomóc gdyż sam nie wiem co mam o tych ludziach (prawdziwych satanistach ja się nazywają) myśleć, bo w chwili ówczesnej jestem skołowany i zakęcony. Wszystko co dotychczas o nich czytałem i widziałem w telewizji to bardzo straszne żeczy., a z drugiej strony wielkie zaskoczenie. Nie podam adresów tych portali aby nie być przyczyną konfliktów które mogą wyniknąć z ich podania. Dziękuję z góry o odpowiedź. Dowidzenia.

Odpowiedz: Odpowiadający nie jest w stanie ocenić szczerości intencji tych ludzi. Najlepiej żebyś zajrzał na stronę: http://www.sekty.net/?id=37&p_id=331 J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 22:32:42

Pytanie: Czy w Kościele Katolickim nie panuje kult jednostki- dotyczy to Papieży i czy nie jest to groźne w porównaniu np. do niedawnych totalitaryzmów i minionych dyktatorów?

Odpowiedz: Groźne jest raczej to, że nie widzisz różnicy między totalitaryzmem narzucającym kult jednostki, a tym, że ludzie sami z siebie uznają kogoś za autorytet... To tak jakbyś nie widział róznicy między dyktatorem a demokratycznie wybranym prezydentem kraju... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 22:28:05

Pytanie: Witam, proszę o pomoc. Ocieram sie ostatnio o kwestię naturalnej- choć w moim mniemaniu szkodliwej duchowo- medycyny. Mam na myśli medycynę holistyczną oraz homeopatię. Jak przekonać innych o szkodliwości ich stosowania? "Przecież to tylko natutralne zioła" Czy wierzący katolik może przejść obojetnie wobec tego typu kwestii?

Odpowiedz: Jak do każdej sprawy tak również do tej trzeba podejść roztropnie. Może dobrze będzie zapoznać się z wyjaśnieniami, jakich udzieliliśmy osobom wcześniej pytającym o te sprawy. Kliknij TUTAJ i TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 21:28:04

Pytanie: do pytania z dnia 20.04. 2005(W okresie Wielkiego Postu...) czy w odpowiedzi na moje pytanie mogę dostać pytania z tego rachunku sumienia. jest to dla mnie ważne. dziękuję.

Odpowiedz: Pytania do rachunku sumienia układała każdorazowo osoba pisząca rozważania na dany dzień. Dziś tego po prostu nie piszemy... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 21:13:20

Pytanie: Ostatnio przeczytałem pewne zdanie: "Tam gdzie jest egzaltacja, tam nie ma Ducha Swietego". Ostatnio strasznie sie mecze... kazdą moją mysl, każdy czyn, kazde slowo okraszam watpliwoscia "czy aby nie zgrzeszylem?" nie wiem... boje sie ze moja wiara polega na wyliczaniu sobie co robie dobrze a co zle... jak byc dojrzalym chrzescijaninem?

Odpowiedz: Musisz wziąć się w garść i zauważyć, że Bóg jest dobry i na pewno nie chce, żebyś się zadręczał. Musisz uwierzyć, że Cię kocha takiego jakim jesteś, a nie tylko wtedy, gdy jesteś doskonały. Bo Bóg, choć stawia wymagania, nie kocha warunkowo, ale prawdziwie, szczerze... Ważne jest, byś Mu zaufał. Nie sobie, poszukując doskonałości, ale Jemu. W skrupułach często ukryta jest ludzka pycha: chcę być doskonały. Trzeba się zgodzić na to, że nie zawsze postępujemy najlepiej jak to możliwe, ale nie trzeba w tym zaraz widzieć wielkiego grzechu... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 21:12:17

Pytanie: skąd wywodzi się modlitwa pod Twoją obrone

Odpowiedz: To tekst pochodzącej z III wieku antyfony maryjnej. Oryginalny tekst kończył się na słowach "Panno chwalebna i błogosławiona"... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 20:55:39

Pytanie: Witam! Ostatnio byłam na ślubie, na którym młoda była wprowadzana przez ojca do Kościoła. Słyszałam kiedyś, że to polski, bardzo stary zwyczaj. Jednak wydaje sie to taki "amerykańskie". Moje pytanie: skąd pochodzi ten zwyczaj?

Odpowiedz: Nic nam na ten temat nie wiadomo. Przekracza nasze możliwości odpowiadanie na wszelkie możliwe pytania... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 20:41:49

Pytanie: Dlaczego w ST mężczyźni mogli mieć więcej niż jedną żonę? Dlaczego Pan Bóg nie miał nic przeciwko?

Odpowiedz: Bóg jest dobrym wychowawcą. Widać uznał, że Izraelici na wymaganie małżeństw monogamicznych nie byli jeszcze przygotowani. Podobnie było zresztą z kwestią rozwodów. Czasami lepiej poczekać, aż ludzie do pewnych wymagań dojrzeją. Kiedy jednak już jakąś prawdę zrozumieją, wtedy nie powinni się cofać do czasów "duchowego dzieciństwa".... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 19:51:42

Pytanie: Najczęściej jak się mówi o osobach gorliwie wierzących to widzi się obraz skromnego cichego człoweika. A czy ktos bardzo bogaty milioner czy miliarder może być dobrym człowiekiem. Słyszałam że bycie bogatym lub sławnym jest grzechem. Przeciez Mel Gibson jest bogaty i sławny a wiem że jest dobrym człowiekiem i dość religijnym

Odpowiedz: Posiadanie bogactwa nie jest grzechem, o ile nie zdobyto się go nieuczciwymi metodami. Na przykład wykorzystywaniem swoich pracowników. Podobnie ze sławą. Sama w sobie też nie jest zła. Chyba że ktoś chcąc ja zdobyć posunął się do działań niemoralnych (np. celowo wywołując skandale)... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 19:48:35

Pytanie: Wiem że to dziwne pytanie ale podoba mi się klimat mroku ciemności. Kiedy jestem na cmentarzu czuję się spokojna wewnętrzna. Ubieram się na czarno. Moi rodzice uważają że jestem satanistką bo słucham metalu interesuje się różnymi religiami. Ale to nie prawda ja wierzę w Boga bardzo go kocham ale to że staram się byc inna byc sobą top jest mój styl. To że nosze metale czy trupie czaszki to źle. Wiele osób nie myśli o smierci co będzie potem. Ja żyje i dużo myśle dla mnie życie to tajemnica i mrok. Przeciez umierając przechodzimy przez tak zwany mrok. Ja czuję że skoro Bóg mnie taka stworzył to wiedział że będę inna jesli chodzi o styl zycia. Ale ja jestem naprawde wierząca. Mam troche kumpli ateistów ale staram się ich nawracać. Moge pochwalić się że jeden mój kumpel ateista od 7 lat poszedł ze mną do kościoła i ostatnio często go tam widuje może już skączył z tym.

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 19:37:57

Pytanie: Potrzebuję krótki zarys cytatu "habemus papam". Pierwsza wypowiedź, od czego się wzięło, itp.

Odpowiedz: "Habemus papam" to po prostu "mamy papieża"... W ten sposób ogłasza się wybór nowego papieża... Cóż się na ten temat rozpisywać... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 19:35:53

Pytanie: Prawda w pismach św.Jana ma znaczenie bardzo głębokie, teologiczne, a nie tak jak my to rozumiemy, czyli jako zgodnośc opinii z faktami. Tak usłyszałam. Czy to oznacza że w pismach janowych tej prawdy jako zgodnosci z faktami brak? Czy tez tam są oba "rodzaje", "znaczenia" prawdy?

Odpowiedz: Jesli chodzi o to, czy Jan pisał prawdę o Jezusie, to trzeba powiedzieć, że tak: Jan pisał prawdę o Jezusie poddając ją teologicznej interpretacji. Chodzi jednak o to, że samo słowo "prawda" jest w Ewangelii Jana używane w nieco innym, niż potocznym rozumieniu. Dla Jana prawdą jest objawienie przyniesione przez Jezusa, ostatecznie jest nią sam Jezus... Dla ilustracji kilka cytatów: "A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy (1, 14) "Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (1, 17) "Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu". (3, 21) "Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec" (4, 23) "Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli". (8, 31-32) "Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa". (8, 44) "Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie". (14, 6) J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 18:58:57

Pytanie: Człowiek poznaje Chrystusa i chciałby przyjąc chrzest. W którym Kościele powinien to zrobic - jest ich tak wiele.

Odpowiedz: Jako katolik odpowiadający odpowie, że w katolickim. Gdyby uważał inaczej, to by do tego Kościoła nie należał... J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 17:46:13

Pytanie: Mam pytanie. Czy katoliczka moze wziasc slub z zielonoswiatkowcem? Jezeli tak to na jakich warunkach? Chcialabym dowiedziec sie cos o zielonoswiatkowcach,jak bardzo rozni sie od katolicyzmu? Czy jezeli z katolicyzmu przejde na inny kosciol chrzescijanski np zielonoswiadkowy to popelnie grzech?

Odpowiedz: 1. Kościół jest niechętny małżeństwom mieszanym, bo zawsze rodzi to problemy (choćby w kwestii wychowania dzieci). Ale oczywiście taki ślub jest możlliwy. O warunkach możesz przeczytać TUTAJ albo TUTAJ 2. Informację o zielonoświątkowcach znajdziesz między innymi TUTAJ 3. Odejście z Kościoła jest zawsze grzechem. I to poważnym. J.

Pytanie z dnia: 2005-04-28 14:34:55

Pytanie: A więc na kogo w końcu donosił o. Hejmo? Na papieża Jana Pawła II, czy na Karola kardynała Wojtyłę. No bo w latach osiemdziesiątych Karol Wojtyła był już Janem Pawłem II. Coś ten Kieres kręci.

Odpowiedz: Zamiast odpowiedzi (siłą rzeczy w redakcji wiemy tyle, ile inni) podajemy link do artykułów omawiających tę sprawę: www.wiara.pl/wiadomosc.php?idenart=1114609124

: elementy
elementy -> Dna składa się z czterech prostszych jednostek, zwanych nukleotydami, a każda z nich zbudowana jest z odpowiedniej zasady azotowej
elementy -> Gdzie w Piśmie Świętym można znależć wzmiankę na temat podziału grzechów na lekkie i ciężkie? Przeczytałem całe ( może za mało uważnie) i nie znalazłem nic takiego
elementy -> 23 maja 2002) Czy w Nowym Testamencie występowało pierwotnie(1i2 wiek n e.) imię Boże jhwh, pisane z języka hebrajskiego jako tetragram?
elementy -> Jednostki pokojowe
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-06-30 15: 03: 45 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-12-31 20: 42: 30 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2007-08-31 23: 48: 42 Pytanie: Jak długo trwało stworzenie Świata? Odpowiedz
elementy -> Kbo uł, Elementy teorii decyzji
elementy -> Pytanie z dnia: 2005-01-31 23: 10: 32 Pytanie
elementy -> Elementy dzieła muzycznego – agogika Cele lekcji


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna