V m5 os 2008-12-29 Cniach, HermanPobieranie 45.25 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar45.25 Kb.
Załącznik do podsumowania sezonu ŚKA - 2009

ZIMA

Tatry Moko - [Bula pod bandziochem] W samo południe V M5 OS 2008-12-29 Cniach, Herman 4 wyciągi z czego najbardziej wspinaczkowy (czyt.najtrudniejszy) 2 wyciąg. Trochę trawy, trochę skały, trochę śniegu. Asekuracja średnia. Od czasu do czasu stałe haki. Pozatym fajna droga gdy mamy mało czasu.

Tatry Moko - [Próg Mnichowy] Wesołej zabawy IV OS 2008-12-30 Cniach, Herman Kluczowy jest startowy trawersik za IV potem już super dziabanie w trawach. Droga startuje tam gdzie Kuluar Kurtyki, następnie 1 wyciąg trawersu w lewo(są stałe haki). 2 wyciąg grzejemy po trawach lewo skos(jak najłatwiejszym terenem) aż do stanu z 2 haków(stan pod skalnym dziobem - pod koniec zaciątka). 3 wyciąg dziabiemy w borówkach. 4 i ewentualnie 5 łatwe trawy. Fajna droga na sam początek zimowego wspinania.

Tatry Moko - [Bula pod bandziochem] sie sciemnia IV+ OS 2009-01-11 dr know, herman Bardzo fajna droga bardziej wspinaczkowa od Jagiełło-Roya(mniej łażenia po śniegu). Nam wyszło 5 wyciągów!!!(4 długie 50-60m i jeden-pierwszy wyciąg 25m). Warto wziąć cienkie haki ze 3-4 igły no i standardowy zestawik kości i friendów.

Tatry Moko - [Kazalnica Cubryńska] Jagiełło-Roy V OS 2009-01-10 dr know, herman Bardzo pouczająca droga. Przecina w skos (z prawa do lewa)niemal całą Kazalnice C.). Trudności drogi to 2 ostatnie wyciągi oraz przewieszone i pionowe kosówki:), pozostałe wyciągi to max III. Po skończeniu drogi można zjechać MOMĄ lub tak jak my: Myśmy z doktorem zjeżdżali linią drogi(3 zjazdy), 1 zjazd MOMĄ i ostatni do ucha znowu drogą(ze stanu z MOMY), przy małym zagrożeniu lawinowym można schodzić żelebem do żelebu mnichowego. Podejście pod ściane zajeło nam jakieś 1:30-1:45(torowanie).

Tatry Moko - (Bula pod Bandziochem)Żebro war. Wolski- MrózV OS 2009-01-18payek, gorylZebro to bardzo lajtowy wspin snieżno -trawiasto - skalnym terenem z pancernymi stanami z drzewek. Natomiast wariant Wolski – Mróz jest już wspinaczkowy, szczególnie wyjściowy kominek z dwoma hakami.

Tatry Moko - (Próg Mnichowy)Wesołej zabawyIV OS 2009-01-17Kuba Wrona, goryl, payekFajne dziabanie po trawach z mikstowymi miejscami. Na trawersie zalegało dużo świeżego śniegu i trzeba było sporo kopać. Udało nam się zrobić na 4 wyciągi z tym, ze 3 praktycznie na cala długości liny 60m i trzeba samemu budowac stanowiska. Wiec może lepiej zrobić 5 krótszych bo podejrzewam, ze czasowo wyjdzie na to samo.

Tatry Filar ŚwinicyIII OS 2009-04-16Cniach i LeszekJWspaniała zimowa wspinaczka, warunki wspinaczkowe bardzo dobre, śniegi - betony. Ja byłem na drodze wcześniej w warunkach letnich. Dla Przemka nowość. Około 10 wyciągów z liną 60 m. Polecamy.
2009-04-18 Żleb Szczerby III+ Śpiący Rycerz Łukasz Maćkowski Grzegorz Adamiec OS (przy dobrych warunkach godna polacenia jako 1-wsza droga zimowa; można sobie haczyki pobić ;)

Trap Dike, Mount Colden Adirondack Mountains, USA

Z Agnieszka Domanska

Trudnosci: WI 3+/4 (dlugosc drogi ok. 700m)

Styl RP (robie te droge srednio raz na dwa lata, to juz chyba piate moje powtorzenie – chcialem pokazac Agnieszce)

LATO
HradokVzdusnaIV+ OS 2009-05-01Ptaku-GorylPierwszy wyciąg syty jak na tą wycenę,drugi pomyliliśmy i poszliśmy jak Direttisima(do okapu)z trawersem do stanu,trzeci to parch. Podsumowując Vzdusna-wariant Ptaka:)
HradokPolnocnaV OS 2009-05-03Ptaku,Piotrek"Czarny" ,GorylPierwszy wyciąg parch-dojściówka,drugi to poezja-zacięcie 50m przechodzące w kominek,trzeci też fajny.

HradokFitfirit(czy tam Fifa-rafa)V+ OS 2009-05-02Ptaku-GorylSuper wspinanko na dwóch wyciągach po 30m,głównie płyta.

Hradok Draci kut 6- OS 2009-04-02payek i Piotrek OzdzynskiTo moja najciekawsza droga zrobiona w tym rejonie o charakterze trad. Wiodące formacje (głównie zacięcia + troszkę kominka) i trzy wyciagi z wyjściem na pik dają namiastkę górskiego wspinania. Zrobiliśmy z Piotrkiem jeszcze kilka tamtejszych klasyków: Cumel – pierwszy wyciag 45m z ciekawym przewinięciem na kancie, drugi wyciąg (poprowadzony przez Piotrka) tez ciekawy a i 3 sympatyczny, także całość wypada postawić bardzo dobra ocene z plusem. Fitfirit to tez ciekawa i godna polecenia propozycja Hradoka

Hradok Wolkov Komander + Be-be betonove stlpiky 7+ OS 2009-05-02Kuba i payekPierwszy wyciąg mój, drugi Kuby . Ciekawa aczkolwiek nie zachwycająca tak jak powyższa droga.

Hradok Dvojspara 7- OS 2009-05-03Kuba i payekSuper Droga! Dwa piękne długie wyciągi o podobnych trudnościach i bardzo urozmaiconym charakterze formacji: rysy, płyty, okap - naprawdę kapitalny wspin od początku aż do wyjścia na wierzchowinę - szczerze polecam!

2009-05-01:


- Fitfirit V+ OS Arek Niźnik Grzegorz Adamiec - ładne, 3 wyciągi + 1 wyjściowy.
- Tazky Kut V+ OS Arek Niźnik Grzegorz Adamiec - przepiękne zacięcie, 2 długie wyciągi.

- Vzdusna IV+ OS Arek Niźnik Grzegorz Adamiec - wymagające, brzydkie i kruche, 3 wyciągi.


- Polnocna V (odczulismy V+) OS Arek Niźnik Grzegorz Adamiec - bardzo ładne zacięcie na 2 wyciągu. 4 wyciągi, ostatni zacięciem z prawej.
- Cumel V+ (odczulismy VI/VI+) OS Arek Niźnik Grzegorz Adamiec - bardzo ładne, 4 wyciągi, ostatni zacięciem z lewej.

2009-05-03:


- Stredna V+ OS Arek Niźnik Grzegorz Adamiec - przyjemnościowe, ładne zacięcie; 2 wyciągi + 1 wyjściowy

Tatry

Tatry Jargiło-PaćkowskiVI+ OS 2009-05-28payek i GrześPrzyjemny techniczny wspin, najpierw rysą a w dalszej części zacięciami. Ładna droga! Po akcji Tatry Bez Młotka, na drodze dobito jedno stanowisko z łańcuchem na drugim wyciągu, jednego spita na 3 wyciągu i jednego spita do dwóch starych na 3 stanowisku.

Tatry, Zamarła TurniaKant Heinricha (Prawy) VII- OS 2009-05-28payek i GrześWybieraliśmy drogi widniejące w MT z dwoma gwiazdkami i nie zawiedliśmy się , zarówno Jargiło jak i Prawy Heinrich są naprawdę urokliwe! Heinrich oferuje odczuwalnie większe trudności ale asekuracja jest równie komfortowa jak na Jargiło. Po akcji TBM dobito spity na stanach, dwa spity i 2 nowe haki Grivela na wyciągu pod Dziobem (VII-), jedno stanowisko łańcuchowe po wyjściu z okapików , jednego spita i haka na drugim trudnym wyciągu (VI+/VII-). Poza tym idealna asekuracja z zestawu standardowego. My przedłużyliśmy wyciągi i w konsekwencji zrobiliśmy tylko na trzy, w miarę przyzwoitym czasie 2.40min. Musieliśmy się spieszyć bo dość zimno było tego dnia, w nocy spadł śnieg. Udało nam się wstrzelić w jednodniowe okno pogodowe i sympatycznie rozpoczęliśmy z Grzechem tatrzański sezon letni.

Tatry Zamarła TurniaFestiwal granituV OS 2009-06-11Leszek Szymański, Maciej "Mormon" GugałaSzybka akcja z Kielc. Czas działania 30 godzin w tym 3 godz. snu. Środa 18.00 wyjazd z Kielc, 22.45 Łysa polana, 0.45 Schron Pięć Stawów, 2.00 spać, 5.00 pobudka, ja 6.00, 8.00 wejście w pierwszą drogę, 13.00 wejście w drugą drogę, 17.00 schron-obiad, 20.30 start do Kielc z Łysej Polany, 24.00 czwartek - Kielce. Straciłem 2 kg, COŚ PIĘKNEGO. Piękna droga bardzo lita, asekuracja siada zajebiście, dla mocnych zespołów super rozgrzewka, dla słabszych obowiązek przed Taternictwem.

Tatry Zamarła TurniaKlasyczna WariantV+ OS 2009-06-11Leszek Szymański, Maciej "Mormon" GugałaSzacunek dla Autorów, którzy w 1910 roku jako pierwsi przeszli tą drogę, w sprzęcie w którym dzisiaj byśmy się bali pójść na cokolwiek w skałkach. Henryk Bednarski, Józef Lesiecki, Leon Loria i Stanisław Zdyb. Zrobiliśmy wariant za V+.

Tatry Tatry - Szarpane TurniePlaskova cesta VI- OS 2009-07-04Lukasz Mackowski i payekZrobiliśmy na 3 wyciągi, ale nie polecamy łączyć dwóch ostatnich tak jak my - straszne przegięcia liny. Droga bardzo przyjemna, miejscami jak na El Capie:) Większość drogi prowadził Łukasz, w tym najtrudniejszy wyciąg.

Tatry Grań WidełIV OS 2009-07-04Przemek "Cniach" Sieradzan, Leszek JanowskiPiękna wspaniała wspinaczka granią od Łomnicy do Kieżmarskiego Szczytu przez "Widły". Chcąc ją szybko zrobić zespół powinien umieć się szybko poruszać z lotną asekuracją w niezbyt trudnym terenie, ale za to w bardzo dużej ekspozycji. Podłużne pękniecię ostrza grani robi wrażenie.

Tatry Szarpane TurnieMagickie oko VII OS 2009-07-04payek i LukaszDrogę trzeba pokonać w kombinacji z dwoma dolnymi wyciągami i jednym górny. My wybraliśmy dojście Mozartem za 7- i wyjście na rampę Puskasovą cesta. Kluczem drogi są dwa rajbungowe wyciągi z 5 spitami. Odległości przelotów spore, ale można dołożyć małe friendy. Czujne skradanie po granitowych płytach z doskonałym tarciem. W tej kombinacji mamy jedno stanowisko z kotew pomiędzy 2 a 3 wyciągiem. Bardzo przyjemna droga! Generalnie polecam Szarpane Turnie (działaliśmy tylko na Małym Oszarpancu); lite płyty z licznymi zacięciami i rysami, często występują stanowiska ze spitów, płyty też maja stale punkty asekuracyjne. Widzieliśmy Węgrów, którzy bili haki, ale to zupełnie zbędny proceder w tym rejonie. Pod ściana są dwie wygodne koleby, a z pod parkingu idziemy około 3h.

OsterwaDroga Horskiej Służby VII_/VII OS 2009-07-05payek i Lukasz MackowskiKróciutkie to, ale ciekawe i dość wymagające. Kapitalne klinowanie w rysie z doskonalą asekuracja z friendów. Z drugiej drogi tego dnia(Trojkralove limby) zmyl nas deszcz i trzeba było zjeżdżać, pierwsze dwa wyciągi były bardzo mokre i nieprzyjemne. Droga raczej na sucha porę.

Tatry OSTERWATrójkolorowe Limby VII OS 2009-07-05Piotrek Ożdzyński, HermanSuper 2 ostatnie wyciągi

Sulov Szarpane TurniePuszkaszVI+ OS 2099-07-04k Ożdzyński, HermanŁadne ale krótkie, 3 wyciągi.

Tatry Szarpane TurnieMagiczne oko VII OS 2009-07-04k Ożdzyński, HermanW porównaniu z limbami to banał.

Jakiś pechowy nieco wyjazd-wszystko góbliliśmy, ale na szczęście się znajdywało lub znajdywali... Zgubione ale odnalezione: 5 DMMów, miury, pętla z karabinkiem, piwo, czekolada, softshell. A przez te DDMy nie udało się zrobić 3 dróg na szarpanych bośmy szukali ich ze 3 godziny.Tatry MnichSprężyna VII- RP 2009-07-15Leszek Szymanski, payekRP, bo na starcie pierwszego wyciągu Leszek chyba troszkę zlekceważył teoretycznie łatwy teren i wyjechał z wilgotnej rysy, szybko na dół i do samej góry obeszło się już bez żadnych przygód. Bardzo ładna droga! Najpiękniejszy wyciąg (trzeci) przypadł Leszkowi - rewelacyjny , jak na filmach z Yosemite:) Dwa pierwsze wyciągi są obite, drugie dwa AT.

Tatry MnichKant Hakowy VII-/VII OS 2009-07-15payek i Leszek"Kant Hakowy to najpiękniejszy ciąg rys na Mnichu" - tak opisana jest ta droga w topo Marcisza, do tego mamy czysto tradycyjną asekuracje(poza stanami z kotew) i dość spory ciąg trudności. Szczerze polecam miłośnikom wspinaczki tradycyjnej, rewelacyjny wspin! Co do trudności, moim zdaniem zdecydowanie bardziej wymagające niż np. robiona tego samego dnia Sprężyna, która ma teoretycznie podobną wycenę.

Tatry KościelecPłyta Lerskiego + Grań Kościelców OS 2009-07-14Grzesiek Wałek, Czarek Śliwiński, Paweł KopećŁadne wspinanie na początek działalności w Tatrach. DMMy i zestaw kaziowych heksów dał radę ;)

Tatry Kiżmarski In memoriam Čondl - Rose+Kriššákove platne VI+ OS 0000-00-00Paweł Mielnikow, HermanDół zrobiliśmy in memory a góre krisakiem z wariantami własnymi na płytach gdzie wygenerowaliśmy trudności gdzieś za VII- (wspin w płytach z bardzo słabą asekuracją - alieny siedziały na 2 krzywkach ino).

Wspin bardzo udany, w pełnym słoncu - większość wyciągów bez koszulki.Tatry ŁomnicaOrłowskiV+ OS 2009-08-09Grzegorz Kleczka, HermanŁatwe wspinanie. Droga dobra na rekonesans, gdyż przecina w skos dużą część łomnicy. Dół lity, góra krucha(góra być może dlatego krucha gdyż poszliśmy własnymi wariantami).

Tatry Tatry, Kežmarský štítPrawy PuškášV+ OS 2009-08-15Arek N., Łukasz M.Bardzo fajna, bardzo gługa droga. Niestety nie ma nigdzie w necie schematów. Przebieg drogi troszkę się różni wg zdjęcia z "kw waraszawa", a zdjęciem z tatry.nfo.sk. My poszliśmy wariantem wg kw wa-wa. Pierwsze 4 wyciągi łatwe, miejscami krucho, kolejne 6 wyciągów, to głównie wyciągi z trudnościami V-V+ (raczej mocne wyceny). Nie są to wyceny "miejsca" tylko raczej ciąg trudności. Bardzo przyjemne, piękne wspinanie w ciekawych formacjach. Po dojściu do rampy zrobiliśmy ok 150m na lotnej z dojściem granią do piku. Droga pochłonęła nam 10 godzin :) Podczas zejścia zgubiliśmy ściężkę i zeszliśmy już po zmroku do kotliny huncowskiej (z jednym zjazdem 30m)i dalej już do magistrali i do kolejki przy skalnatym plesie (ok 3 godz.) Ważna uwaga dla osób, które chcą nocować na tej stacji kolejki, główne drzwi wejściowe są zamykane na noc, ale jest możliwe wejście "od tyłu" tj. od strony skalnatego plesa. Warunki lepsze niż w niejednym schronie i do tego za free.

Tatry Zachodnia KościelcaSprężyna + Zacięcie MuminkówVI OS 2009-09-12dr know , cniachCo tu pisać - klasyk klasyków! Trawers i trzeci wyciąg elegancko zakosił dr choć czekałem na chwilę jego zwątpienia :) Dla mnie został pierwszy wyciąg pod sam okap plus bardzo logiczne przedłużenie Sprężyny - Zacięcie Muminków V+ (konieczne małe friendy). Apetyty były większe jednak pogoda nie wytrzymała....

Tatry Zamarła TurniaLewi Wrześniacy i Klasyczna OS 2009-09-19Grzesiek Wałek i GorylKlasyki jak się patrzy. Piękne wspinanie, chociaż dużo ludzi i kolejki na drogach (zalety weekendów). Co do Wrześniaków, pierwszy wyciąg zrobiliśmy z Aligatora (droga obok), potem trawers do stanu z wrześniaków i do piku, dzięki temu utrzymaliśmy trudności wszystkich wyciągów na poziomie IV. Klasyczną pociągnęliśmy wariantem Sawickiego, wycena z mastertopo to IV ale ja dałbym V, mocno mi na nim wybrało psychę ;). Wg mnie to najpiękniejszy i najbardziej wymagający wyciąg tej drogi. Droga zróżnicowana - od chłamu po kruszyźnie przez ładne wspinanie w litych płytach i zacięciach.

2009-06-11 Puskas (Ku Slonku) V - Maly Lodovy Stit (Lodowa Kopa) Arek Niźnik Grzegorz Adamiec OS (lite i bardzo radosne wspinanie; około 270m + grań; na podejściu zima - w ścianie lato; złote jajo wyjazdu przyznajemy chatarowi, który polecał nam przejście przez Czerwoną Ławkę (całkowicie zaśnieżoną i zalodzoną) w adidasach;))

2009-07-21 Próba Warianty Małolata Maciek Domański Paweł "Payek" Kowalski Grzegorz Adamiec (odpadnięcie na podejściu, wycof)

2009-07-29 Sprężyna VII- PP (OS kluczowy wyciąg i reszta poza 4-tym wyciągiem (odpadnięcie w mokrym zacięciu na przewinięciu) + Kant Pd.-Zach. VI OS (obły kantorajbung - bardzo przyjemny na sucho, na mokro pewnie koszmarny) Mnich Maciek Domański Grzegorz Adamiec (Na 3-cim stanowisku przy przekazywaniu szpeju wpadł nam pęk friendów pod/za wieki blok na, którym jest stanowisko. Wpadły na kilka metrów - nie było ich widać. Ja byłem zrozpaczony stratą a Maciek zastanawiał się jak skonćzymy drogę. Spuszczając na oślep lasso z liny z jebadełkiem trafiliśmy za pierwszym razem. Wyciąganie odbyło się na bezdechu. Czy to szczeście czy przeznaczenie - dalsza część drogi była formalnośćią ;)

2009-07-30 Grań od Rysów do Przełęczy Pod Chłopkiem III+ Maciek Domański Grzegorz Adamiec (najciekawszy odcinek to grań Żabiego Konia i trawers Wołowej; jednak dosyć duzo chodzenia choć widoki piękne; wzięliśmy nieco za mało wody - choć dla chcącyh można zejść do stawu i kontynuować)

2009-07-31 Próba Łapiński-Paszucha Kazalnica Maciek Domański Grzegorz Adamiec (kluczowy wyciąg mokry, płynący - wycof zjazdami)

2009-08-01 Stanisławski V Wołowa Turnia Maciek Domański Grzegorz Adamiec OS (bardzo ładna ściana - bardzo ładna droga; z taboru w Moku przez Chłopka i powrót przez Rysy;)

2009-08-02 Międzymiastowa VI+ Mnich Maciek Domański Grzegorz Adamiec (prowadził całość; bardzo, bardzo ładne; zrobione na 2 wyciągi) OS

2009-08-02 Kant Klasyczny VI- Mnich Maciek Domański Grzegorz Adamiec (prowadził całość; ładne; zrobione na 3 wyciągi) OS

2009-08-02 Zacięcie Mogielnickiego V+ Mnich Maciek Domański Grzegorz Adamiec (prowadził całość; oryginalne i bardzo ładne; 2 długie wyciągi) OS

2009-08-03 Su-Mi-Ko VII Mnich Maciek Domański Grzegorz Adamiec AF (1 wyciąg VII- Maciek OS, 2-gi znaliśmy z Międzymiastowej, na 3-cim grucha sprzed ostatniego (drugiego), kończącego drogę, spita (juz nieobecnego - i dobrze); bardzo ładne)

2009-09-19 Stanisławski V Łomnica Arek Niźnik Grzegorz Adamiec OS (ciągowe, wymagające i bardzo ładne)

2009-09-20 Orłowski V Łomnica Arek Niźnik Grzegorz Adamiec OS (również bardzo ładne ale Stanisławski odczuwalnie trudniejszy.

Alpy

Grosser Moseler 3478m-Alpy ZillertalskieDroga klasyczna-grań północno-zachodnia kuluar śnieg 50 st. 250m OS 2009-06-13Pajek,Ptaku,GorylAlpy Zillertalskie leżą pomiędzy Masywem Grossvenedigera od wschodu,a Alpami Stubaiskimi od zachodu.W głównej grani łańcucha uwagę zwracają dwa potężne szczyty Hochfeiler oraz "nasz" czyli Grosser Moseler. Nasz plan zakładał wejście i zejście na szczyt w jeden dzień bez aklimatyzacji,od jeziora Schlegeisspeicher(ok 1700m),do schroniska Furtschaglhouse(2295m),lodowiec Furtschaglkees,kuluarem na grań,aż poprzez pola firnowe na mocno eksponowaną kopułkę szczytową.Ze względu na atak od samego dołu walczyliśmy mocno z czasem,jak okazało się słusznie,bo zejście po szczytowaniu kuluarem było emocjonujące ze względu na rozmiękczony słońcem śnieg(radykalnie wzrosło zagrożenie lawinowe).Jednym słowem ostra jazdeńka i ostry łupień.1800m różnicy wysokości tam i z powrotem w 14 godz.(styl ultraalpejski:),wspaniełe widoki,niezapomniane wrażenia. Podziękowania dla Pajka i Ptaka.

Alpy-ÖtztalWildspitze(3774m) - westwand 50st 200m OS 2009-11-13Piotr(Bosman)Knitter, Grzegorz Wałek, Marcin(Kawosz)Golan, Paweł(Goryl) SzymankiewiczDrugi co do wysokości szczyt Austrii posiadający dwie lodowe ściany o podobnym nachyleniu(50 stopni)północną i zachodnią.Dostępny m.in.z miejscowości Vent w dolinie Ventertal.Początkowo zakładaliśmy załojenie ściany północnej(250m),lecz po długim podejściu w dość głębokim śniegu padła decyzja o wbiciu się w tę bliższą.Ściana pokryta bardzo cienką warstwą firnu,w zasadzie wspin lodowy w przepięknej surowej scenerii alpejskiej.Zwięczeniem drogi jest mocno eksponowana wąziutka grań szczytowa wierzchołka południowego(ok.30m).Zejście drogą normalną.

Miała miejsce w tym roku jedna wyprawa w Dolomity, ale chłopaki nie chcą podawać wykazu, twierdząc, że: „Co do Dolomitów to wystarczy wspomnieć, że w okresie 08.18-23 działał zespół Tadeusz Pasek, Jarek Zdeb (nie zrzeszony), Grzegorz Adamiec przechodząc bez znajomości 5 klasyków IV-V oraz dokonując rekonesansu pod przyszłą aktywność.”Inne

Gallatin CanyonAshes of Stone 5.9 TR 2009-08-14Zbynupokonana w stylu TRAD OS :) to bylo moje 2 wspinanie na wlasnej tutaj. Dalej pociagnelismy 5 wyciagow drogi SkyLine 5.6 czyli w sumie poszlo 6 wyciagow swietnego wspinania na wlasnej

Ziolo: Ashes of stone 5.9 (1 wyciag)tylko ze zbyszkiem, to byl start i pozniej przechodziła w


Skyline Arrete 5.6  (5 wyciagow) z zbyszkiem i aga zaczęła stad robić
w sumie (6 wyciagów)©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna