W ramach XIII edycji Przeglądu Filmowego „Kino w prl prl w kiniePobieranie 11.31 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar11.31 Kb.
Pokaz filmu „Mała Moskwa” w ramach XIII edycji Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie” – Warszawa, 21 stycznia 2014
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i warszawska „Kinoteka” zapraszają na XIII edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie”.

Taj jak w trzech ostatnich edycjach przeglądu proponujemy przyjrzeć się współczesnemu filmowi historycznemu. Wcześniej koncentrowaliśmy się na filmach powstałych przede wszystkim w okresie PRL-u, będących specyficznym świadectwem tamtej rzeczywistości: odzwierciedleniem autentycznego życia, przetworzonego jednak przez ideologiczne i polityczne widzenie świata. Teraz chcielibyśmy spróbować pokazać, jak współczesne kino historyczne – polskie, ale także i światowe – podejmuje interpretację takich tematów, jak: postawy i zachowania człowieka w warunkach ekstremalnych (np. II wojna światowa), stosunek społeczeństw w państwa okupowanych przez III Rzeszę do Zagłady Żydów, realia życia w państwach bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny, czy rozrachunek z nazistowską i komunistyczną przeszłością. Oprócz produkcji fabularnych, pokażemy także materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania przez uczniów wybierających tematy związane z kulturą i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Mamy nadzieję, że spotka się on również z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że przegląd pomoże zrozumieć tragiczną i złożoną historię XX w.

Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędą się prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).

Udział w przeglądzie będzie potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.
Proponujemy 6 spotkań odbywających się w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki,

raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00


WSZYSTKIE POKAZY SĄ BEZPŁATNE!
Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją
Informacje i zgłoszenia:

Sławomir Stępień, tel. (22) 860 70 50, sławomir.stepien@ipn.gov.pl


Najbliższe spotkanie
Miłość w realiach PRL – 21 stycznia 2014
Polska Kronika Filmowa z 1961 [10 min.]

MAŁA MOSKWA, reż. Waldemar Krzystek, prod. Polska 2008 [110 min.]

Jura, były radziecki pilot wojskowy, po ponad trzydziestu latach wraca do Legnicy odwiedzić grób swojej żony, Wiery. Towarzyszy mu dorosła już córka żony. Jadą zobaczyć miejsca, gdzie przed laty rozegrał się największy dramat ich życia. Ta podróż ma uwolnić ich od traumy przeszłości. W roku 1967 Jura, jako młody pilot i niedoszły kosmonauta, zostaje skierowany do służby w "małej Moskwie", największym garnizonie wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Razem z Jurą do Legnicy przyjeżdża jego młodziutka żona. Piękna Wiera uczy się polskiego, pochłania ją polska poezja i muzyka. Wkrótce wygrywa polsko - radziecki piosenkarski "konkurs przyjaźni", porywająco wykonując pieśń „Grande Valse Brillante”. Właśnie wtedy poznaje Michała, polskiego oficera i muzyka. Długo broni się przed spadającą na nią miłością. Żonę radzieckiego oficera obowiązują rygory koszarowe, życie prywatne wojskowych i ich rodzin drobiazgowo kontrolowane jest przez komunistyczne imperium. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu. Jest już rok 1968, rozpoczyna się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zaczynają obowiązywać wojenne regulaminy i prawa. Jura musi wykonywać loty bojowe nad Pragę. Jednocześnie przychodzi na świat dziecko Wiery i Michała. Wiera decyduje się odejść od Jury, chce wziąć ślub z Michałem i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Oboje chcą wreszcie przestać się ukrywać i razem zamieszkać w Polsce. Władze wojskowe reagują natychmiast :Jura dostaje rozkaz bezzwłocznego powrotu z rodziną do Związku Radzieckiego. Wiera jednak gdzieś przepada. Jej ciało odnajduje się powieszone na drzewie w parku. Oficjalna wersja głosi, że popełniła samobójstwo. Po latach Jura z dorosłą córką Wiery przemierzają opuszczone lotnisko, dawny garnizonowy szpital i wojskowy cmentarz. Idą śladami Wiery po ruinach byłego ZSRR. Córka Wiery swój ból i nienawiść do całego świata zaczyna tonować, przeżywa wstrząs, kiedy staje oko w oko ze swoim prawdziwym ojcem.(filmpolski.pl)
Film nagrodzony: FPFF w Gdyni (2008), MFF w Moskwie (2009), Chicago (2009).

Występują: Svetlana Khodchenkova, Lesław Żurek, Dimitrij Uljanom, Andrzej Grabowski.


Kolejne spotkania:
Dylematy moralne na tle rzeczywistości peerelowskiej lat 80. – 11 marca 2014
Polska Kronika Filmowa z 1966 [10 min.]

MNIEJSZE ZŁO, reż. Janusz Morgenstern, prod. Polska 2009 [110 min.]


Film nagrodzony: MFF w Berlinie (2003), Złoty Glob (2004), Cezar (2004), BAFTA (2004).

Występują: Lesław Żurek, Anna Romantowska, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Wojciech Pszoniak, Tamara Arciuch, Borys Szyc, Edyta Olszówka, Olaf Lubaszenko.

Obraz II wojny światowej w filmie – 15 kwietnia 2014
SZEREGOWIEC RYAN, reż. Steven Spielberg, prod. USA 1998 [170 min.]
Film nagrodzony: Oscar (1999), Złoty Glob (1999), BAFTA (1999), Grammy (1999).

Występują: Toma Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Adam Goldberg, Giovanni Ribisi, Paul Giamatti, Vin Diesel, Dennis Farina.©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna