W uroczystości brali udział Kombatanci, goście szczególniPobieranie 9.1 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar9.1 Kb.


W tym dniu odbyło się zakończenie regionalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. W Konkursie na szczeblu regionalnym wzięli udział uczniowie z czterech województw – Dolnośląskiego, Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, przy placu Powstańców Warszawy 1, w dniu 17 marca 2014 roku, o godzinie 12.00.


W uroczystości brali udział Kombatanci, goście szczególni:Pan mjr Zbigniew Lazarowicz ps. Bratek – żołnierz WiN, syn mjr Adama Lazarowicza ps. Klamra. Zwracając się do laureatów konkursu odczytał fragment wiersza, który stanowił przesłanie do młodych ludzi:

„A gdy sił wam już zacznie brakować

aby sprostać kolejnej

potrzebie,

nie przestańcie dalej maszerować,

rzućcie okiem w historię za siebie.

Wtedy wspomnisz nas, młody dziś druhu

i pojmiesz, bez żadnych wątpliwości,

że ty jesteś ogniwem w łańcuchu,

jak i my, małą cząstką całości”.


Pan kpt Stanisław Wołczaski – żołnierz AK, Powstaniec Warszawski


Przybyła także Pani wicewojewoda Ewa Mańkowska oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz.W programie uroczystości obok wystąpień gości, przewidziano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodych aktorów z Teatru Mglistych Fajczarni Fabuł i Bajek, przy Kole Naukowym Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego tworzony jest przez studentów

Po oficjalnych spotkaniach, laureaci i ich opiekunowie oraz kombatanci wyruszyli na wycieczkę autokarową po Wrocławiu, którą prowadziła Pani mgr Grażyna Piotrowicz. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Osobowicki, na kwatery Żołnierzy Wyklętych, gdzie zapalono znicze. Młodzież – laureaci konkursu była po raz pierwszy na tym miejscu i miała okazję zobaczyć i wysłuchać krótkiej lekcji historii tego niezwykle ważnego miejsca.

Na koniec wydarzeń organizatorzy konkursu zaprosili swoich gości na obiad, podczas którego kombatant Jan Obara, żołnierz „Jaworzniaków” Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956., dopowiadał swoje losy i losy całej młodocianej grupy Wykletych..


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna