WAŻniejsze I lepiej widoczne gwiazdozbiory wielka niedźwiedzica ursa MaiorPobieranie 22.02 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar22.02 Kb.


WAŻNIEJSZE I LEPIEJ WIDOCZNE GWIAZDOZBIORY


WIELKA NIEDŹWIEDZICA - Ursa Maior


Wielka Niedźwiedzica to chyba najbardziej znany gwiazdozbiór naszej (północnej) części nieba. Widoczny jest w Polsce przez cały rok, zmienia jedynie swoje położenie względem horyzontu, gdyż raz Wóz "stoi na kołach", innym razem wisi do góry kołami, potem "stoi na dyszlu" - zależnie od pory roku. Trzeba wyjaśnić, że Wóz to tylko część całej Niedźwiedzicy, od niego odchodzą jakby nogi Niedźwiedzicy, zakładając, że dyszel to szyja i głowa, a wóz to jej korpus

SMOK - Draco


Gwiazdozbiór Smoka rozciąga się na naszym północnym niebie pomiędzy Małą
i Wielką Niedźwiedzicą. Według mitu, smok ten był strażnikiem złotych jabłek
w ogrodzie hesperyd, pokonał go Herakles.

MAŁA NIEDŹWIEDZICA - Ursa Minor

Mała Niedźwiedzica należy także do naszych północnych gwiazdozbiorów, widocznych przez cały rok. Zawiera w swym układzie bardzo popularną Gwiazdę Polarną. Jednak nie jest tak znana jak Wielka Niedźwiedzica. Znacznie różni się od niej - co prawda jej kształt przypomina wóz, ale jest wygięta w przeciwną stronę, a jej gwiazdy są słabiej widoczne.
PSY GOŃCZE - Canes Venatici


Gwiazdozbiór Psów Gończych składa się z kilku gwiazd widocznych pod dyszlem Wielkiego Wozu. W zasadzie to tylko dwie gwiazdy, tworzące ukośną linie
i niemożliwe do pomylenia z żadnym innym gwiazdozbiorem. Widoczne są zawsze na naszym niebie, a ich położenie względem horyzontu zmienia się tak samo jak położenie Wozu.

HERKULES - Hercules


Ma bardzo pogmatwany układ i składa się ze słabiej świecących gwiazd. Ale późnym latem wyraźnie świeci na południowej części nieba i nie tak trudno go odnaleźć.

SKORPION - Scorpius


Widoczny nisko na horyzoncie na południowej stronie nieba. Pod Wężownikiem trzeba szukać charakterystycznych konstrukcji na krańcach Skorpiona i jasnej czerwonej gwiazdy Antares, otoczonej dwiema małymi gwiazdkami.

KORONA POŁUDNIA - Corona Australis


Korona Południa jest gwiazdozbiorem niemal niewidocznym u nas. Konstelacja ta znajduje się obok Strzelca, pod jego dwoma czworokątami; należy szukać słabo świecącego łańcuszka gwiazd ułożonego w nieregularny okrąg, podobnego do naszej Korony Północnej.

ŁABĘDŹ - Cygnus


Łabędź i jego najjaśniejszy Deneb są kolejnym wierzchołkiem trójkąta jesienno-letniego. Mitologia wiąże jego pochodzenie z dwiema historiami. Po pierwsze, że jest to syn boga słońca Faeton, który wykradł rydwan słońca i nieopatrznie spowodował pożar całego świata. Zeus w złości zabił go, ale litościwi bogowie zabrali z krainy umarłych na niebo. Druga historia mówi, że łabędź przedstawia Zeusa, który pod taką postacią romansował z Ledą.

ORZEŁ - Aquila


Orzeł stanowi trzeci wierzchołek trójkąta jesienno-letniego. Jest to gwiazdozbiór pogubiony jest w "tłumie" Drogi Mlecznej.

KASJOPEJA - Cassiopeia


Kasjopeja to imię etiopskiej królowej, która uważała się za najpiękniejszą kobietę. Za pychę została ukarana. Posejdon zesłał na kraj powodzie, które tylko ofiara z córki Andromedy mogła powstrzymać. Andromedę wyprowadzono na wybrzeże i przykuto do skały. Zobaczył to wracający z wyprawy Perseusz, uratował Andromedę i pokonał wielkiego Wieloryba, który miał porwać księżniczkę. Cała ta historia została zapisana na niebie. Kasjopeja jest bardzo popularnym gwiazdozbiorem, ułożonym z jasnych gwiazd w kształcie trochę nieregularnego "W". Znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej, co może ją trochę "gubić", blisko Gwiazdy Polarnej (powyżej niej, na linii Wielki Wóz - G. Polarna). Widoczna jest cały rok.

CEFEUSZ - Cepheus


Cefeusz to kolejny gwiazdozbiór powiązany z historią księżniczki Andromedy złożonej w ofierze Posejdonowi. Był to jej ojciec, król Etiopii. Na niebie sąsiaduje ze swą małżonką Kasjopeją; znajduje się po tej otwartej stronie "W". Ma postać domku, tj. trochę nieregularnego kwadratu z trójkątnym daszkiem. Oddalony jest od nas o 49 lat świetlnych.

ANDROMEDA - Andromeda


Andromeda to rozległy i dość skomplikowany gwiazdozbiór, gdyż niektóre gwiazdy dzieli z sąsiednim Pegazem. Znajduje się po zamkniętej stronie "W" Kasjopei. Ma postać linii ułożonej z trzech dużych gwiazd, obok zauważamy równoległą linię słabszych gwiazd. Oddalona jest 2,3 miliony lat świetlnych od nas. Najlepiej obserwować ją jesienią, gdy cały gwiazdozbiór jest wysoko, prawie na środku nieba.

PEGAZ - Pegasus


Pegaz to mitologiczny skrzydlaty koń. Wyskoczył z szyi zabitej przez Perseusza Meduzy. Pegaz zajmuje dość dużo miejsca na jesiennym i zimowym niebie. Nie jest trudno go znaleźć, gdyż tworzy wyraźny kwadrat jasnych gwiazd, oddalonym od nas 200 lat świetlnych. Jeśli uważnie się jej przyjrzymy, możemy dostrzec jej czerwonawe zabarwienie i okresowe zmiany jasności, tak, że z najjaśniejszej gwiazdy tego kwadratu staje się najsłabszą. Gwiazdozbiór Ryb pojawia się jesienią na południowym wschodzie i towarzyszy nam przez całą zimę nisko na południowym horyzoncie. Nie łatwo go znaleźć, gdyż składa się z bardzo małych gwiazdek.

BARAN - Aries


Mitologia przekazuje nam historię o złotym Baranie. Został on zesłany przez boginię Nefele, by uratować dzieci, którym groziło niebezpieczeństwo. Mimo iż Baran jest maleńkim gwiazdozbiorem, złożonym z kilkunastu małych gwiazdek, nie jest trudno odnaleźć póżną jesienią na południowym wschodzie linię utworzoną przez dwie główne gwiazdy: Hamal i Mesarthim.

WIELORYB - Cetus


Wieloryb w Mitologi był potworem, który miał zalać Etiopię, jesli nie dostałby księżniczki Andromedy w ofierze. Jednak na pomoc pospieszył Perseusz, uratował Andromedę, a potwora poraził straszliwym widokiem głowy zabitej Meduzy.

PERSEUSZ - Perseus


Mimo iż Perseusz należy do grupy Kasjopei, jest on nieco oddalony od nich i nie podróżuje po nocnym niebie z nimi. W okresie letnim jest niewidoczny. Najlepiej szukać go zimą na południowym wschodzie, wysoko nad horyzontem, powyżej Oriona

LUTNIA - Lyra


Lutnia to malutki gwiazdozbiór, ale zwykło się łączyć go z dwoma innymi; w ten sposób otrzymujemy trójkąt jesienno-letni. Właściwie trójkąt tworzą tylko najjaśniejsze gwiazdy tych konstelacji.

WOZNICA - Auriga


Gwiazdozbiór tan pojawia się późnym latem na północnym wschodzie, wygląda jak nieregularny wielokąt z jasnych gwiazd. Nie ma w sąsiedztwie innych jasnych figur, więc łatwo go rozpoznać. Zimą przechodzi niemal przez środek nieba.

BYK - Taurus


Świeci Zimą równie pięknie i jasno jak Orion. Nie jest trudno odnaleźć go na niebie, gdyż układa się w trójkąt ponad Orionem na prawo. Jego główną gwiazdą jest czerwony Aldebaran, przedstawiający przekrwione oko rozjuszonego Byka.

ZAJĄC - Lepus


Gdy Orion jest już wysoko, możemy znaleźć tuż pod nim kształtną konstrukcję diamentu (tj. obróconego o 45" kwadratu) i wychodzące od niego w górę linie: jedna prosta, a druga złamana jak ucho zająca.

MAŁY PIES - Canis Minor


Mały Pies wraz z Dużym Psem miał towarzyszyć Orionowi w polowaniach. Na niebie znajduje się w pewnej odległości na lewo od Oriona, mniej-więcej na przedłużeniu dwóch gwiazd ramion Oriona - Belatrix i Betelgeuse. ".

WIELKI PIES - Canis Maior


Wielki Pies towarzyszy Orionowi w polowaniach. Konstelacja ta znajduje się w na lewo w dół od Oriona; pas Oriona prawie dokładnie wskazuje na Syriusza - główną gwiazdę i największą gwiazdę widoczną z Ziemi.

BLIZNIĘTA - Gemini


Gwiezdne Bliźnięta Polluks i Kastor. Słyneli oni z wielkiej miłości braterskiej, gdyż po śmierci jednego z nich, drugi obdarzony nieśmiertelnością odwiedzał go w zaświatach. Wkrótce obaj zostali przeniesieni na nieboskłon. Stali się patronami żeglarzy i wszystkich potrzebujących pomocy. Gwiazdozbiór Bliźniąt znajduje się na lewo ponad Orionem. Tworzą go jasne gwiazdy ułożone w kształt prostokąta

LEW – Leo


Mitologiczny lew nemejski, wielki, groźny i bardzo silny. Herakles miał za zadanie zabić tego lwa, co też udało mu się wykonać. Ten brawurowy wyczyn został uwieczniony na niebie.

ORION - Orion


Orion to chyba najbardziej znany i najpiękniejszy zimowy gwiazdozbiór naszego północnego nieba. Zawdzięcza to bardzo jasnym gwiazdom ułożonym w dość wyrazisty kształt i dobrą, łatwą do obserwacji pozycję na niebie. W swej głębi kryje piękne ciała niebieskie: Wielką i Małą Mgławicę Oriona - gratkę dla "uzbrojonych oczu". Ja zajmę się jego najbliższym wizerunkiem. Niestety, nie można ich zobaczyć "gołym okiem", lecz tylko przy pomocy choćby niewielkiej lornetki. Orion był wielkim, słynnym myśliwym. Wsławił się swymi podróżami, również w zaświaty, brawurowymi walkami i dobroczynnością dla ludzi.

RAK - Cancer


Rak jest niewielkim i trudnym do obserwacji gwiazdozbiorem. Jego gwiazdy są niewielkie, nawet główna gwiazda Raka Acubens ("Szczypce") jest niepozorna.
Indeks
Pobieranie 22.02 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna