Światowy dzień fas – 9 wrześniaPobieranie 12.3 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar12.3 Kb.


ŚWIATOWY DZIEŃ FAS – 9 WRZEŚNIA
FAS (z ang. Fetal Alcohol Syndrome), zespół umysłowych I fizycznych zaburzeń, które mogą powodować opóźnienie umysłowe, dysfunkcję mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się I zaburzenia psychologiczne. Płodowy zespół alkoholowy FAS jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
Matki pijące alkohol w czasie ciąży narażone są na wystąpienie nieodwracalnych szkód zdrowotnych, mających konsekwencje w ich dalszym życiu. W większości przypadków kobiety w ciąży sięgają po alkohol z braku wiedzy o tym, że jest to substancja toksyczna, która może uszkodzić dziecko w łonie matki.
Dzieci z FAS mogą mieć niską masę urodzeniową, krótkie szpary powiekowe, opadnięte powieki, płaską rynienkę nosowo-wargową (najbardziej charakterystyczny objaw), wąskie wargi, małą żuchwę, rozszczepy podniebienia, zmarszczki nakątne, a także wady serca i nerek, niski wzrost, małogłowie, hipotonię noworodka, nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji, upośledzenie.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.


Nawet najmniejsza jego ilość spożyta przez ciężarną matkę z łatwością przenika przez łożysko i wywołuje uszkodzenia płodu.
Szczególnie niebezpieczny jest wpływ alkoholu na komórki mózgowe, co w konsekwencji może powodować u dziecka kłopoty z zapamiętywaniem, myśleniem oraz przetwarzaniem informacji.
Uszkodzenia mózgu sprawiają, że dzieci mają także problemy z koncentracją, bywają nadpobudliwe i nadwrażliwe na dźwięk i dotyk.
Miewają trudności z nauką i wyciąganiem wniosków, są impulsywne i skłonne do depresji. Mogą mieć też problemy z mówieniem, np. jąkanie czy niewyraźne wymawianie słów.

Planujesz zajść w ciążę, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży, jesteś w ciąży – nie pij!!! Widzisz ciężarną pijącą – zareaguj!!! Dostrzeżesz problem, nie potępiaj, nie oceniaj, nie krytykuj – otocz należytym wsparciem i pomocą!!!


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna