Wielkanoc w tvp2 Premiera „Pasji wg św. Łukasza”Pobieranie 32.37 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar32.37 Kb.


WIELKANOC W TVP2
Premiera „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny, specjalne wydanie „Rozmów poSzczególnych” oraz świąteczne kino zarówno fabularne, jak i dokumentalne – to wybrane propozycje programowe Dwójki na Wielkanoc.

W Wielki Piątek, 29 marca o godz. 22.45, TVP2 premierowo pokaże wyjątkowe wydarzenie, do którego doszło w dniach 31 marca i 1 kwietnia 2012 r. w Alvernia Studios pod Krakowem. Znakomity polski reżyser teatralny Grzegorz Jerzyna dokonał niezwykłej inscenizacji jednego z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego – „Pasji według św. Łukasza". Przedstawienie powstało z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Kilka godzin wcześniej, o godz. 11.25, Dwójka zaprezentuje też spotkanie mistrza Pendereckiego z muzykologiem Marcinem Gmysem w ramach specjalnego, świątecznego wydania „Rozmów poSzczególnych”.

Tymczasem w Wielką Sobotę, 30 marca, o godz. 22.10, w kinie Dwójki zobaczymy pełen akcji, widowiskowo zrealizowany „Patrol” z Kevinem Costnerem i Ashtonem Kutcherem w głównych rolach.

W Niedzielę Wielkanocną, 31 marca, o godz. 9.10, poznamy sekrety jednej z najbardziej znanych oraz niezwykłych wysp świata w dokumentalnym obrazie pt. „Tajemnica Wyspy Wielkanocnej”. Z kolei o godz. 14.00 widzów Dwójki zapraszamy na pełną gwiazd, świąteczną „Familiadę”. Kolejne wydanie tego popularnego teleturnieju już następnego dnia, w wielkanocny poniedziałek, również o godz. 14.00

OPISY WYBRANYCH POZYCJI PROGRAMOWYCH
WIELKI PIĄTEK (29 marca)
PASJA WG ŚWIĘTEGO ŁUKASZA

emisja: godz. 22.45
W Wielki Piątek na antenie telewizyjnej Dwójki po raz pierwszy będzie można zobaczyć „Pasję wg św. Łukasza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. To wyjątkowe widowisko muzyczne, prezentujące jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, zostało zarejestrowane na przełomie marca i kwietnia 2012 r. w nowoczesnym studiu filmowym Alvernia Studios pod Krakowem.

Rejestracja „Pasji według św. Łukasza” to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia z udziałem publiczności, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne. Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła chóry, widzów, a także sprzęt i ekipy realizujące nagranie. Umiejscowiona centralnie scena przypomina ascetyczną salę koncertową, studio nagraniowe oraz plan filmowy. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią a wykonawcami, tworząc wrażenie, jakby wszyscy wspólnie uczestniczyli w „pasji”.

Intymna i ascetyczna reżyseria Grzegorza Jarzyny podąża za muzyką Pendereckiego. Sam kompozytor poprowadził AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, a także solistów: Iwonę Hossę – sopran, Thomasa E. Bauera – baryton, Piotra Nowackiego – bas oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wraz z Chłopięcym chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai. Pojawił się także w wizualizacjach wyświetlanych na sklepieniu studia. Widzowie zobaczą m.in. Krzysztofa Pendereckiego kreślącego na białej kartce papieru symboliczny wykres emocji towarzyszących mu podczas słuchania utworu, a także obraz fal mózgowych zarejestrowanych za pomocą encefalografu, stanowiących nawiązanie do „Polymorphii”, innego awangardowego utworu kompozytora.

Artystycznie spotkanie Jarzyny i Pendereckiego stało się impulsem dla kompozytora do wprowadzenia drobnych zmian w utworze.

Projekt powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i towarzyszył festiwalowi Misteria Paschalia.
ROZMOWY POSZCZEGÓLNE

emisja: godz. 11.25

Nowy odcinek „Rozmów poSzczególnych” z udziałem Krzysztofa Pendereckiego. Z kompozytorem rozmawiać będzie Marcin Gmys.


JAK ZOSTAĆ KRÓLEM

emisja: 29 marca – godz. 20.40, 30 marca – godz. 11.45
Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu obowiązków jest dla niego... problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o oryginalnych metodach pracy nad mową. Między Edwardem a jego nauczycielem dykcji rodzi się przyjaźń, która odmieni życie tych dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.

Reż. Tom Hooper

Wyk. Colin Firth, Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush
WIELKA SOBOTA (30 marca)
ROZMOWY POSZCZEGÓLNE

emisja: godz. 11.05
Druga część rozmowy między Jerzym Stuhrem, a Agatą Buzek.
PATROL

emisja: godz.22.10
Ben Randall, zasłużony ratownik Straży Przybrzeżnej, ceniony i szanowany, myśli o zakończeniu służby. Podczas jednej z ostatnich akcji stracił całą załogę. Czuje się winny, wydaje mu się, że najwyższy czas odejść. Przed wycofaniem się ze służby szkoli godnych siebie następców w elitarnej jednostce ratownictwa. Jego uwagę przyciąga Jake Fischer, młody, arogancki mistrz pływacki, przekonany o swej wyższości nad innymi.

Reż. Andrew Davis

Wyk. Kevin Costner, Ashton Kutcher, Sela Ward
NIEDZIELA WIELKANOCNA (31 marca)
TAJEMNICA WYSPY WIELKANOCNEJ

emisja: godz. 9.10
Położona na Oceanie Spokojnym Wyspa Wielkanocna pozostaje jednym z najbardziej zagadkowych miejsc na Ziemi. Masową wyobraźnię rozpalają w szczególności znajdujące się tam kamienne posągi moai. Na temat rzeźb powstały dziesiątki teorii, a naukowcy wciąż starają się zgłębić ich sekret. W ramach prowadzonych ostatnio badań odkryto, że tajemnicę kryją nie tylko widoczne gołym okiem fragmenty figur, ale także ich fragmenty znajdujące się pod ziemią. Zdaniem części ekspertów, prawdziwa zagadka ukryta jest właśnie pod powierzchnią gruntu.
ZACZAROWANA

emisja: godz. 12.00
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, w królestwie Andaluzji mieszka Giselle, piękna, pełna wdzięku księżniczka. Dziewczyna kocha się do szaleństwa w dzielnym królewiczu i marzy o małżeńskim szczęściu. Jednak na drodze do szczęścia staje zła i bezwzględna macocha. Księżniczka zostaje wysłana do najbardziej odległego zakątka wszechświata... czyli Nowego Jorku. I wtedy bajkowych bohaterów zastępują prawdziwi aktorzy. Zgiełk oraz szorstkość ludzi tworzą nieprzychylną i trudną do pokonania barierę dla księżniczki. Naiwna Giselle nie pasuje do otoczenia. I wtedy z pomocą przychodzi jej mała dziewczynka oraz jej ojciec, przystojny prawnik.

Reż. Kevin Lima

Wyk. Amy Adams, Patrick Dempsey, James Marsden, Susan Sarandon
FAMILIADA

emisja: godz. 14.00

31 marca

Gośćmi specjalnego odcinka Familiady w Niedzielę Wielkanocną będę drużyny reprezentujące dwa Dwójkowe rozrywkowe programy, cieszące się ogromną popularnością wśród widzów: „The Voice of Poland” i „Dzięki Bogu już Weekend”.

Drużyna „The Voice of Poland” wystąpi w składzie: Marek Piekarczyk - TSA, Baron i Tomson z zespołu Afromental, Tomasz Kammel oraz Maciej Musiał.

 W reprezentacji drużyny  „Dzięki Bogu już weekend” będą:  Piotr Kędzierski, Ada Borek  z kabaretu Nowaki, Karol Golonka i Marcin Szczurkiewicz z Kabaretu Skeczów Męczących oraz Adam Małczyk z Formacji Chatelet.

Jak zwykle gospodarzem programu będzie Karol Strasburger, a ewentualną wygraną uczestnicy przekażą na rzecz fundacji Równi Wśród Równych, która realizuje projekt: „Majówkowa kuźnia talentów Dzieci z warszawskiej Pragi”.

1 kwietnia

W Poniedziałek Wielkanocny w Familiadzie zabrzmią rytmy flamandzkie i celtyckie. Gośćmi specjalnego wydania programu będą dwa zespoły. Pierwszy pochodzi z Wilamowic – beskidzkiego miasteczka,  a ich repertuar to przede wszystkim  tańce i przyśpiewki zaczerpnięte z obyczajów rodzinnych, potomków osadników przybyłych na teren Polski z ziem flamandzkich na początku XIII wieku.

Drugi  to Jigowo-Reelowi Maniacy, czyli poznańscy muzycy pozytywnie zakręceni wokół dwóch głównych rytmów i tańców irlandzkich jakimi są jig i reel.

Zespoły zadeklarowały, że w przypadku zdobycia głównej wygranej, pieniądze przeznaczą na rzecz Fundacji Hippoland w Warszawie, pomagającej osobom niepełnosprawnym w uprawianiu jeździectwa.


OCH, KAROL 2

emisja: 31 marca – godz. 21.05, 1 kwietnia – godz. 23.30
Nowa wersja przeboju kinowego z 1985 r. Karol (Piotr Adamczyk) ma wszystko. Świetnie zarabia, jest najlepszym pracownikiem dużej firmy, jeździ sportowym samochodem i posiada piękny dom, gdzie codziennie czeka na niego jeszcze piękniejsza narzeczona, Maria (Małgorzata Socha). Jest czarujący, uwielbia seks, a kobiety zniewala w mgnieniu oka. Doskonale zdaje sobie sprawę, że podoba się płci pięknej i z rozkoszą korzysta z tego dobrodziejstwa. Oprócz narzeczonej ma trzy kochanki: ognistą Wandę (Małgorzata Foremniak), infantylną i słodką jak landrynka Paulinę (Marta Żmuda-Trzebiatowska) i nieco zachowawczą, ale namiętną Irenę (Katarzyna Zielińska). Karol świetnie sobie radzi, realizując kolejne zachcianki swoich kobiet. Takie życie to marzenie niejednego mężczyzny. Każda bajka jednak kiedyś się kończy.

Reż. PioTr Wereśniak

Wyk. Piotr Adamczyk, Małgorzata Socha, Małgorzata Foremniak, Anna Mucha, Katarzyna Zielińska, Marta Żmuda-Trzebiatowska
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (1 kwietnia)
AIR AMERICA

emisja: godz. 12.00
Opowiedziana z dużym poczuciem humoru historia operacji „Air America”, jaką CIA przeprowadziło podczas wojny w Wietnamie. Air America to jednostka specjalna CIA ukrywająca się pod szyldem cywilnej firmy transportowej. Nowy pilot, Billy Covington, który trafia do jej bazy, ląduje w samym środku wojny.

Reż. Roger Spottiswoode

Wyk. Mel Gibson, Robert Downey Jr., Nancy Travis, Ken Jenkins, David Marshall
FAMILIADA

emisja: godz. 14.00
Odcinek specjalny.
JA WAM POKAŻĘ!

emisja: godz. 15.50
Komedia romantyczna. Dalszy ciąg przygód Judyty – bohaterki filmu i książki „Nigdy w życiu”. Judyta i Adam bardzo się kochają. Jednak codzienne problemy coraz bardziej zakłócają ich szczęście. Tosia wkrótce skończy 18 lat i silnie odczuwa skutki hormonalnej burzy okresu dojrzewania. Między nią a Adamem stale dochodzi do konfliktów. Pomimo tych problemów Judyta i Adam zamierzają się pobrać. Najgorsze jednak dopiero nadchodzi: Adam otrzymuje propozycję wyjazdu do USA na półroczne stypendium. Kiedy wyjeżdża, Judyta bardzo za nim tęskni. Wkrótce z zaskoczeniem spostrzega, że coraz częściej spotyka byłego męża, Eksia. To sprawka Tosi, która marzy, aby jej rodzice znowu się połączyli. Nie chce, żeby matka pojechała na święta do Adama do Stanów. Domaga się, żeby cała rodzina spędziła wspólnie jej 18. urodziny, wypadające akurat w Wigilię. Tosia w sieć intryg wciąga dziadków i najlepszą przyjaciółkę Judyty – Ulę. Na domiar złego Judyta zaczyna podejrzewać, że Adam w dalekich Stanach znalazł sobie pocieszycielkę.

Reż. Denis Delic

Wyst. Grażyna Wolszczak, Paweł Deląg, Hanka Bielicka, Marta Lipińska, Krzysztof Kowalewski
GANG DZIKICH WIEPRZY

emisja: godz. 21.40
Grupa przyjaciół postanawia ożywić codzienną rutynę i wybiera się w podróż na legendarnych Harleyach. Pragną posmakować nieograniczonej wolności. Okazuje się jednak, że wyprawa staje się dużo bardziej skomplikowana niż zakładali. Ich dobra passa zostaje wystawiona na ciężką próbę podczas spotkania z prawdziwym gangiem dzikich Harleyowców, a zwariowane wakacje zmieniają się w przygodę ich życia.

Reż. Walt BeckerWyk. John Travolta, Tim Allen, Martin Lawrence, William H. Macy
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy

Pobieranie 32.37 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna