Wiosna 2009 w tvp1Pobieranie 114.49 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar114.49 Kb.

Warszawa, 10 lutego 2009 r.WIOSNA 2009 W TVP1

Wiosną Jedynka zaprasza na nowe seriale, znakomite filmy i premierowe spektakle teatralne. Już w marcu czwarta seria „Rancza” i „Doręczyciel” ze znakomitą rolą Artura Barcisia, a także „Tudorowie” – serial prezentujący wczesne lata panowania legendarnego władcy Henryka VIII z Jonathanem Rhys Meyerem w roli tytułowej. Wśród wiosennych hitów na sobotę znajdą się doskonałe filmy w gwiazdorskiej obsadzie m.in. „Szybcy i wściekli”, „Gladiator” z Russellem Crowe’em, „Deja Vu” z Denzelem Washingtonem i Valem Kilerem, „Casino Royale” z Danielem Craigiem czy „Zawód szpieg” z Bradem Pittem.
Dwa polskie seriale to pewne hity wiosennej ramówki TVP1. Na czwartą serię kultowego już serialu „Ranczo” w reż. Wojciecha Adamczyka z Cezarym Żakiem w podwójnej roli Wójta i Plebana, Iloną Ostrowską i Pawłem Królikowskim czekają miliony fanów.
Doręczyciel” to serial o nieprzystosowanym do samodzielnego życia, czterdziestoletnim mężczyźnie – w tej roli genialny Artur Barciś. Serial ten to jednoznacznie misyjna pozycja programowa, która promuje pozytywne wzorce i zachęca do optymistycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. To komediowa w formie i głęboka w wymowie przypowieść o tym, co wzajemnie możemy zyskać poprzez tolerancję i pozytywne spojrzenie na drugiego człowieka. Perypetie głównego bohatera to często jedynie pretekst dla rozwoju innych wątków obyczajowych, których przebieg i rozwój nie tylko zbliżają widza do głównych postaci, ale także zachęcają do refleksji.
Premierowe przedstawienia teatralne w wiosennej ofercie Jedynki to m.in. „Kwatera Bożych Pomyleńców” – spektakl zrealizowany na podstawie kultowej powieści Władysława Zambrzyckiego, której akcja rozgrywa się w czasie Powstania Warszawskiego oraz autorski spektakl Krzysztofa Zanussiego „Głosy wewnętrzne” o konflikcie między ojcem a córką z Jerzym Radziwiłowiczem i Agatą Buzek w rolach głównych. W poniedziałkowym Teatrze TV na Scenie Faktu wyemitowany zostanie spektakl poświęcony Stanisławowi Mikołajczykowi, a także „Prezent dla towarzysza Edwarda G” w reż. Janusza Dymka z Szymonem Bobrowskim, Mirosławem Baką i Maciejem Orłosiem.
Jedynka wprowadza także nowy program „Rozmowa Jedynki” komentujący najważniejsze wydarzenia mijającego dnia. Emisja programu zaplanowana jest pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku o godz. 17.20. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi poprowadzą prezenterzy „Wiadomości”.
Program interwencyjny Jedynki „Celownik” – wiosną będzie emitowany trzy razy w tygodniu: wtorki – środy – czwartki o godz. 16.45. W paśmie wieczornej publicystyki znajdą się następujące pozycje programowe: we wtorki – nowa publicystyka polityczna, w środy publicystyka społeczno-polityczna „Pryzmat”, w czwartki interwencyjna „Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz.
Ważnym wydarzeniem wiosennej ramówki będzie test historyczny sprawdzający wiedzę Polaków na temat pontyfikatu naszego rodaka Papieża Jana Pawła II w przededniu 4 rocznicy śmierci. Emisję testu planujemy w poniedziałek 30 marca.
Wiosenną odnowę przejdzie także poranny program TVP1 „Kawa czy herbata”. Program rozszerzy ofertę mądrego poradnictwa o elementy związane ze zdrowym stylem życia, bezpieczeństwem w naszej mało bezpiecznej codzienności, pieniędzmi – w sytuacji, kiedy nam ich coraz bardziej brakuje, mądrym oszczędzaniem, prawami konsumenckimi, problemami wychowawczymi i partnerskimi w rodzinie, radzeniem sobie w świecie nowych technologii, opieką nad zwierzakami, czy poradami związanymi z modą i urodą.


NOWE SERIALE

DORĘCZYCIEL

emisja: niedziela, godz.17.20 (od 1 marca)
Nowy polski 14-odcinkowy serial, którego głównym bohaterem jest nieprzystosowany do samodzielnego życia, czterdziestoletni mężczyzna Janek Kaniewski – w tej roli Artur Barciś – który po utracie matki musi po raz pierwszy zmierzyć się z codziennym życiem. Jak bezbronne dziecko wkracza w daleki od ideału świat dorosłych, zupełnie nieświadomy, naiwny i wydawałoby się nieodporny na realia.
Serial ten, w odróżnieniu od innych seriali komercyjnych, to jednoznacznie misyjna pozycja programowa, która promuje pozytywne wzorce i zachęca do optymistycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. To komediowa w formie i głęboka w wymowie przypowieść o tym, co wzajemnie możemy zyskać poprzez tolerancję i pozytywne spojrzenie na drugiego człowieka. Perypetie głównego bohatera to często jedynie pretekst dla rozwoju innych wątków obyczajowych, których przebieg nie tylko zbliża widza do głównych postaci, ale także zachęca do refleksji.
Zdjęcia do serialu „Doręczyciel” trwały 88 dni. Pierwszy dzień zdjęciowy miał miejsce 6 listopada 2007 r., ostatni klaps na planie padł 8 marca 2008 r. Zdjęcia kręcone były głównie w Warszawie (ZOO, Centrum Olimpijskie, Park Morskie Oko, Szpital, Punk Krwiodawstwa i in.). Mieszkanie Janka i Komisariat zlokalizowane były w Instytucie Weterynarii, a „Firma Kurierska Błysk” na terenach dawnej fabryki wódek Koneser.
Artur Barciś do roli przygotowywał się ponad dwa lata.

- Od dawna wiedziałem, że będę grał tę rolę i obserwowałem ludzi podobnych do Janka. Jak się zachowują, jak chodzą, jak reagują na otaczającą ich rzeczywistość. Godzinami przesiadywałem w barach mlecznych, gdzie często można było spotkać takie osoby. Już na etapie czytania scenariusza intuicyjnie wiedziałem jak mam zagrać tę postać – prawie normalnego człowieka. A ponieważ prawie jak wiadomo robi wielką różnicę, zależało mi na tym, aby ta różnica nie była zbyt duża. Swoją postać złożyłem z wielu ludzi, których spotkałem w życiu, nie wzorując się na nikim konkretnym.


Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Scenariusz: Maria Wojtyszko, Aneta Wróbel – Wojtyszko

Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski, Joanna Pindelska

Producenci: Maciej Strzembosz, Dorota Hawliczek, Anna Skowrońska

Pomysł serialu: Maciej Strzembosz

Muzyka: Jerzy Satanowski

Obsada: Artur Barciś, Lucyna Malec, Barbara Kałużna, Anna Dymna, Waldemar Błaszczyk, Radosław Pazura
Poniżej streszczenia pierwszych pięciu odcinków:
Odcinek 1 - PRACA

Janek Kaniewski zostaje sam na świecie. Umiera jego matka. Przyjaciele i sąsiedzi pomagają Jankowi przystosować się do życia w pojedynkę. Jedyne pocieszenie dla Janka stanowią listy, które napisała do niego matka tuż przed śmiercią. Oprócz testamentu zostawiła prywatny list, skierowany do najbliższych Jankowi osób – profesora Lewickiego i jego syna Zbyka, przyjaciela Janka od dzieciństwa. W liście Łucja Kaniewska dziękuje za pomoc okazaną jej i synowi i prosi, żeby zaopiekowali się Jankiem po jej śmierci. Zbyk wpada na pomysł, że skoro jedną z rzeczy, która Janek potrafi robić dobrze, jest jazda na rowerze, załatwi mu pracę w firmie kurierskiej „Błysk”.Odcinek 2 - URODZINY

Krystyna Gradoń na widok stojącego w oknie Janka zaczyna krzyczeć i straszy go ochroną. Kiedy wyjaśnia się kim jest tajemniczy intruz i po co zjawił się w jej oranżerii, znający się na roślinach Janek pomaga kobiecie przesadzić chryzantemy i proponuje swoją pomoc w hodowli egzotycznych kwiatów. Zabiera też od kobiety przesyłkę i dostarcza ją na lotnisko Big Bossowi, który przygląda się z zainteresowaniem nowemu pracownikowi, opowiadającemu o wizycie w jego rezydencji.

Janka czeka wspaniały dzień. Po pierwsze ma urodziny, a po drugie ma dostać wypłatę. Dodatkowo zaprzyjaźnił się z milionerką Gradoniową. Nagle wszystko przybiera zły obrót. Szef Janka – Rafał (Kmiecik) nie jest zadowolony z faktu, że Janek samowolnie pojechał do domu współudziałowca Gradonia. Dalsza praca Janka w firmie kurierskiej staje pod znakiem zapytania. Janek jedzie błagać Gradonia, by go nie wyrzucano. Niestety ktoś przebija mu dętki w rowerze. Dodatkowo, podwórkowy żul – Władek, którego Janek zna, okrada jubilata z wypłaty.
Odcinek 3 - OŚWIADCZYNY

Janek postanawia wypełnić przepowiednię z chińskiego ciasteczka. Przychodzi do pracy z bukietem kwiatów i zwierza się innym kurierom, że planuje założyć rodzinę. Jedno ze zleceń tego dnia dotyczy dostarczenia paczki do znanego muzyka, podstarzałego, łysiejącego „króla” country o imieniu Bernard. Muzyk, który jest w rozsypce po odejściu żony i z powodu ogólnego kryzysu, w Janku znajduje spowiednika. Bernard zaprasza go, żeby wpadał do niego częściej.

Po pracy Janek odwiedza koleżankę z podwórka Alę i oświadcza się jej. Ala odrzuca jego propozycję. Załamany Janek dzwoni po poradę do Diany, asystentki szefa Rafała Kmiecika, z którym prywatnie łączy ją potajemny romans. Pokłócona z kochankiem Diana postanawia pocieszyć Janka i oboje ruszają w miasto. Nie wpuszczeni do żadnego z modnych klubów, kończą wieczór na staromodnym dansingu, gdzie świetnie się bawią i wygrywają konkurs tańca. Kiedy wychodzą, Diana całuje Janka w policzek na pożegnanie. Dla zszokowanego Janka wszystko staje się jasne… Prosi o pomoc Zbyka, by ten w jego imieniu oświadczył się dziewczynie. W środku nocy Zbyk (razem z Jankiem) jedzie do nieznanej mu Diany. Z powodu zatrzaśniętych w samochodzie kluczyków i śpiącego z nimi Janka, Zbyk zostaje u Diany na noc.

Odcinek 4 - WAŻNA PRZESYŁKA

Jadąc ze Zbykiem od Diany, na przejściu dla pieszych, Janek widzi nieznajomą kobietę. Święcie przekonany, że oto właśnie ujrzał „Tę Właściwą”, rezygnuje z poślubienia Diany i tłumaczy jej, że postanowił odnaleźć kobietę z przejścia, nawet jeśli miałby jej szukać kilka dni. Zdezorientowana Diana prosi go tylko o jedno – żeby skonsultował wszystko ze Zbykiem. Szef chwali Janka za jego pracę i zleca mu odpowiedzialne zadanie dostarczenia bardzo ważnej przesyłki do konkretnej godziny.

Zbyk rozmawia z ojcem, który wyczuwa, że z powodu Diany w głowie jego syna kiełkuje myśl o rozstaniu z długoletnią partnerką, Heleną, za którą, on co prawda nie przepada, ale do której się przyzwyczaił.

Zyga idzie na szkolenie dla akwizytorów, ale okazuje się, że za wstęp trzeba zapłacić. Janek przychodzi Zydze z pomocą: śpiewa na ulicy i zbiera potrzebną sumę do kapelusza. Zyga wraca ze szkolenia z odkurzaczem, który ma sprzedać. Okazuje się, że znalezienie przez Zygę pracy było warunkiem postawionym mu przez Alę, który miał spełnić zanim pójdą ze sobą do łóżka.

Władek proponuje, żeby sprzedali odkurzacz Jankowi, ale Zyga po raz pierwszy staje w obronie Janka. Rezygnuje z pracy akwizytora.

Janek jadąc z ważną przesyłką ratuje spod kół samochodu chłopca, którego matką, jak się okazuje, jest kobieta z przejścia dla pieszych. „Ta właściwa” – Marysia. Wdzięczna kobieta zaprasza go na kawę do domu. Janek, który zasiedział się u Marysi pospiesznie jedzie rowerem z bardzo ważną przesyłką. Nie zauważa nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu i wpada prosto pod jego koła.


Odcinek 5 - BOOGIE

Janka potrącił samochód prowadzony przez Boogiego. Tymczasem torbę kurierską z bardzo ważną przesyłką znalazł kloszard. Opróżnienie jej przynosi zaskakujące skutki. Boogie postanawia zająć się nieprzytomnym Jankiem, głównie ze strachu przed policją.

Rafała odwiedzają mafiosi. Zgubiona przez Janka paczka ma związek z nielegalną i podejrzaną działalnością Rafała w firmie. Zastraszony i wściekły Kmiecik zwalnia Janka z pracy.

W czasie pobytu w szpitalu Janek zostaje pomylony z innym pacjentem noszącym to samo nazwisko. Imiennik Janka to dość znany przed laty pisarz, który ponieważ nie ma dobrego pomysłu na powieść próbuje się zabić. Wszystko wyjaśnia się, kiedy Janek powstrzymuje Kaniewskiego nr 2 przed popełnieniem samobójstwa.

Tymczasem torturowany Rafał nasyła mafiosów na Janka. Gangsterzy porywają ze szpitala nie tego Kaniewskiego. Janka odwiedzają w szpitalu wszyscy jego starzy i nowi przyjaciele.
RANCZO

emisja: niedziela, godz. 20.15 (od 1 marca)
Premierowy odcinek oczekiwanej przez miliony fanów czwartej serii kultowego komediowego serialu „Ranczo” już 1 marca w Jedynce!

Trzecia seria „Rancza" zakończyła się ślubem Michałowej i Stacha Japycza a także informacją, że Lucy, że jest w ciąży. W nowej serii w Wilkowyjach znów pojawi się Czerepach. Wykorzystując swoje „wrodzone" zdolności do intryg oraz wiedzę nabytą na kursach dla spin-doktorów oraz programowania neurolingwistycznego, będzie knuł i spiskował. Tyle, że tym razem z kim innym i przeciwko komu innemu niż dotąd. Lucy nadal będzie kontynuować dzieło modernizacji Wilkowyj, swoimi pomysłami zarażając innych mieszkańców. Mieszkańcy Wilkowyj zderzą się boleśnie także z problemem przestępczości zorganizowanej. Dopiero twórcze połączenie tradycji amerykańskiego dzikiego Zachodu z chłopską niechęcią do dzielenia się dochodami zaowocują nieoczekiwaną akcją. Czwarta seria będzie obfitowała w szereg dojrzałych romansów w absolutnie zaskakujących konfiguracjach. Bywalcy ławeczki przejdą bolesną i tragiczną metamorfozę. Przeżywając niemal hamletowskie rozterki duchowe, Ławeczka stanie przed strategicznym wyborem pomiędzy bierną a czynną postawą, wystawiając swą przypieczętowaną Mamrotem przyjaźń na ciężką próbę. Czwarta seria odsłoni coś jeszcze - okaże się bowiem, że Kusy ma imię.


Reżyseria: Wojciech Adamczyk

Obsada: Cezary Żak, Ilona Ostrowska, Paweł Królikowski, Marta Lipińska, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Artur Barciś.


Poniżej streszczenia pierwszych pięciu odcinków IV serii „Rancza”:
Odcinek 40 - SZOK POPORODOWY

W życiu Kusego i Lucy następuje radykalna zmiana - zostają rodzicami. Kusy w nowej roli wykazuje nadzwyczajną gorliwość, co nastręcza problemów bliskim i znajomym.

Klaudia przejawia fascynację różnymi kierunkami psychologii, a przy okazji mężczyznami, którzy są ich reprezentantami. Niestety – ulubionym obiektem badawczym Klaudii staje się ojciec. Pojawia się w domu z nowym przyjacielem, znajomym ze studiów

Wikary wykazuje niezwykłą sprawność w wyszukiwaniu ofert pracy za granicą, co przysparza mu w gminie popularności. Ksiądz czuje się z tego powodu odsunięty i lekceważony. Podobnych uczuć doświadcza w tym samym czasie Wójt, u którego młody psychoanalityk przywieziony przez córkę stwierdził poważne problemy seksualne. Obaj bracia szukają pomocy u doktora Wezóła. Wójtowi stara się na swój sposób pomóc pani doktorowa.


Odcinek 41 - SZTORMY EMOCJONALNE

Kusy z pasją walczy o czystość w domu, żeby nie dopuścić do córeczki jakiejkolwiek choroby zakaźnej. Jego bezwzględność prowadzi do konfliktów.

Wikary skarcony przez Księdza, że swoją kapłańską misję zredukował do pośrednictwa pracy, bierze się za ewangelizacją gminy. Stan wiedzy parafian na tematy religijne, herezje, które w dobrej wierze głoszą, wprawiają go w rozpacz i osłupienie.

Ksiądz, żeby przynajmniej w części poprawić moralność w gminie, namawia Kusego i Lucy, aby się zdecydowali na chrzest dziecka. Chrzest odbywa się bez większych zakłóceń.

Wójt romansuje z doktorową i zaniedbuje żonę. Odtrącona Wójtowa szuka jakiegoś sposobu, który przywróci jej atrakcyjność. Doktor Wezół i tym razem okazuje się skuteczny.
Odcinek 42 - ŚLUBY I ROZSTANIA

Sondaż zamówiony u Witebskiego wykazał, że szanse Wójta w kolejnych wyborach są minimalne. Niespodziewanie zjawia się Czerepach i oferuje pomoc. Sam zresztą też pomocy wymaga, bo jego elastyczny stosunek do etyki i prawa wpędził go w kłopoty.

Lucy w przeciwieństwie do Kusego nie chce się ograniczyć do opieki nad dzieckiem. Nakłania Wójta, żeby wykorzystując unijną pomoc wprowadził Internet pod strzechy. Nieoczekiwanie zyskuje orędownika pomysłu w osobie Czerepacha. We wsi pojawia się mammobus. Kobiety mogą za darmo poddać się badaniom, ale chętnych jest niewiele. Lucy postanawia przystąpić do działania, mimo że jest zajęta przygotowaniami do ślubu. A ślub to nie byle jaki, bo potrójny.
Odcinek 43 - AGENT

Po ślubie z Violetką policjant Stasiek, na stanowcze żądanie swojej małżonki, robi wszystko, żeby małżeńska rutyna nie zabiła ich gorącej miłości, zaskakując żonę coraz to nowymi atrakcjami. Jest to bardzo wyczerpujące zajęcie.

Do wsi przyjeżdżają tanie komputery. Lucy nadzoruje ich montaż i sprzedaż po promocyjnych cenach.

Czerepach roztacza przed Wójtem sugestywną perspektywę odzyskania władzy w kolejnych wyborach, dzięki technikom psychomanipulacji, programowania neurolingwistycznego i innym umiejętnościom, które posiadł na kursie dla spin-doktorów.


Odcinek 44 - POLITYKA I CZARY

Wójt nie dowierza technice manipulacji. Czerepach, żeby go przekonać, zakłada się, że uwiedzie księgową, panią Lodzię.

Ksiądz nakłania Lucy, żeby kandydowała przeciwko wójtowi, który wykorzystuje najnowsze techniki perswazji, żeby otumanić wyborców. Babka przyłącza się do Księdza. Lucy zgadza się kandydować. Ma w programie wymianę doświadczeń między pokoleniami. Młodzież ma uczyć starszych posługiwania się najnowszymi technikami. Okazuje się, że starsi młodym mają niewiele do przekazania, bo ich doświadczenia nie są przydatne w szybko zmieniającym się świecie.

Kusy tymczasem próbuje się odnaleźć w niełatwej roli ojca.Wilkowyjskie kobiety interesu: Więcławska, Hadziukowa i Solejukowa zawiązują spółkę, żeby lepiej radzić sobie na europejskim rynku. Solejukowa wnosi do tego interesu cenne umiejętności, o które nikt do tej pory jej nie podejrzewał.
Ciekawostki:

 • Zdjęcia do IV części serialu „Ranczo” trwały 85 dni. Rozpoczęły się 17 czerwca w Jeruzalu, zakończyły 13 października w miejscowości Targówka, koło Mińska Mazowieckiego.

 • Wilkowyje to miejscowość, w której toczy się życie serialowych bohaterów. W rzeczywistości ekipa przemieszczała się głównie pomiędzy Jeruzalem – (m.in. plebania, kościół, sklep Więcławskich) i okolicznymi miejscowościami – Płomieńcem (dom Solejuków), Łukówcem (dom policjanta Staśka), Cieciszewem (Uniwersytet Ludowy), Strachominem (Knajpa u Japycza), Rozstankami (dom Wójta), Latowiczem (zewnętrze Urzędu Gminy), Hutą Kuflewską (studio Telewizji Internetowej) oraz – Górą Kalwarią (wnętrze urzędu Wójta) i Sokulami (dworek Lucy).

 • W IV transzy pojawiają się nowe postaci – dziecko Lucy i Kusego oraz Ciotka Wójta i Księdza. Oprócz nich pojawią się m.in. nowi narzeczeni Klaudii oraz czarny charakter o ksywce Zdrapek.

 • Temperamentną Ciotkę Wójta i Księdza zagrała Eugenia Herman. Serialowe dziecko Lucy – Dorotkę, zagrało dwoje (bardzo) małoletnich statystów, Gabrysia i… Dominik.

 • W IV części serialu wystąpiła znana i lubiana dziennikarka telewizyjna – Iwona Schymalla, która zagrała postać… dziennikarki TVP.

 • W serialu zagrały dwie statystki, które kupiły rolę na (kolejnej) aukcji z udziałem aktorów i ekipy, z której dochód przeznaczony jest na ratowanie zabytkowego kościoła w Jeruzalu. Jedna z nich zapłaciła za rolę 800, druga 1300 złotych. „Droższa aktorka” zagrała scenę pocałunku z robiącym muzyczną karierę Pietrkiem.

 • W ostatniej części „Rancza” pojawiają się bohaterowie subkultur i kultur młodzieżowych – punkowcy, goci, rastafarianie oraz… reprezentant sado-maso – „wytwór spontanicznego okazania potęgi uczuć”.

 • Ostatni seria ma swój wkład w akcję uświadamiania kobiet o potrzebie przeprowadzania badań cytologicznych i mammograficznych. Na planie zdjęciowym w Jeruzalu pojawił się cytomammobus z warszawskiego Centrum Onkologii, aby przebadać bohaterki Wilkowyj.

 • W jednej ze scen serialu „zagrało”: 40 sztuk broni strzelającej, 1 niestrzelający (na szczęście) pancerfaust, 1 granat oraz 1 żółte plastikowe krzesło, pełniące strategiczną funkcję instruktażową.

 • W serialu pojawiło się też 300 kartonów z komputerami, 40 czerwonych róż, „grających” w dwóch różnych scenach, spalony samochód jednego z bohaterów, podziurawiony od kul pojazd marki Polonez oraz… „latająca miotła”.

 • W ostatniej serii zużyto najwięcej kosmetyków do charakteryzacji.

 • „Ranczo” to prawdopodobnie jedyna polska produkcja, w której serialowa postać sprawdza posiadanie lęku wysokości, wdrapując się na kościelną dzwonnicę (IV seria)


DYNASTIA TUDORÓW

emisja: planowana na marzec
„Dynastia Tudorów” to 10-odcinkowy serial produkcji angielskiej, przedstawiający wczesne lata panowania króla Anglii, Henryka VIII. Burzliwe romanse, rozwody i dramaty króla często wygrywają z polityką. Gdy żona, Katarzyna Aragońska, nie może dać mu pierworodnego, postanawia się z nią rozwieść. W tym samym czasie w niełaskę popada Thomas Wolsey, który nie zdołał doprowadzić do rozwodu i unieważnienia małżeństwa Henryka z Katarzyną Aragońską. Jego miejsce zajmuje Tomasz Morus. Jednak gdy nie chce uznać legalności małżeństwa Henryka VIII i jego drugiej żony, Anny Boleyn oraz nie godzi się uznać go za głowę Kościoła w Anglii, zostaje skazany na ścięcie.
Reżyseria: Michael Hirst

Obsada: Jonathan Rys Meyers, Henry Cavill, Natalie Dormez, Nick DunningDOSKONAŁA OFERTA FILMOWA • W CYKLU HIT NA SOBOTĘ

emisja: sobota, godz.20.15
SZYBCY I WŚCIEKLI

emisja: 7 marca                      
Efekty specjalne zapierające dech w piersiach. Opowieść o gangach, które rywalizują o prymat, ścigając się na ulicach miast przerobionymi samochodami. Są to wyścigi o duże pieniądze. Gangi podejrzewane są także o serię porwań ciężarówek. Aby zlikwidować ten proceder, do jednej z grup przenika policjant, Brian (Paul Walker). Po pewnym czasie przekonuje do siebie szefa Dominica Toretto. Rywalizacja między gangami przybiera na sile, a dla Briana pojawiają się nowe problemy - zakochuje się w siostrze Dominica.

Reżyseria: Rob Cohen

Obsada: Vin Diesel, Beau Holden, Paul Walker
GLADIATOR

emisja: 14 marca
Kostiumowy dramat historyczny. Świecący triumfy rzymski generał Maximus kończy właśnie kolejną zwycięską wyprawę wojenną. Jest prawdziwym ulubieńcem starego cesarza Marka Aureliusza - władca widzi w nim swego godnego następcę. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi - Commodusowi, który bezwzględnie zleca egzekucję generała i jego rodziny. Jednak Maximus unika śmierci i trafia do niewoli, gdzie jest szkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu żądny zemsty. I, wbrew pozorom, jest ona możliwa, bo w Imperium tak naprawdę od cesarza o wiele potężniejsza jest wola ludu...

Reżyseria: Ridley Scott

Obsada: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
DEJA VU

emisja: 21 marca
Agent federalny z agencji ATF, Doug Carlin, prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu bomby na promie w Nowym Orleanie. Ze zdziwieniem dostrzega, że zarówno on sam, jak i ci, którzy ocaleli, przeżywają déja vu. Zjawisko okazuje się kluczem nie tylko do uniknięcia kolejnego zamachu, ale nawet i tego, który już miał miejsce…

Reżyseria : Tony Scott

Obsada: Denzel Washington, Val Kilmer, James Caviezel
ZAWÓD SZPIEG

emisja: 28 marca
Jest rok 1991 - weterana CIA, oficera Nathana Muira dzielą dni od przejścia na zasłużoną emeryturę. I właśnie w tym momencie otrzymuje wiadomość, że jego były podopieczny Tom Bishop zwany „Boy Scout” znalazł się w poważnych tarapatach. Zatrzymany w zagranicznym więzieniu pod zarzutem szpiegostwa, zachowujący się w sposób niesubordynowany Bishop, w ciągu zaledwie 24 godzin ma pożegnać się z tym światem. Obawiając się międzynarodowego rozgłosu i związanego z nim skandalu, decydenci CIA sądzą, że próba odbicia ich pracownika może być tym razem zbyt ryzykowna. A zatem wszystko pozostaje w rękach Muira.

Reżyseria: Tony Scott

Obsada: Robert Bedford, Brad Pitt, Catherine McCormack
CASINO ROYALE

emisja: maj

W „Casino Royale” agent Jej Królewskiej Mości został gruntownie odmłodzony. Ma nieco ponad 30 lat i właśnie dorobił się licencji na zabijanie. Jest doskonale wyszkolony, ale zdarza mu się popełniać błędy. Film opowiada o jego pierwszej samodzielnej misji, która okaże się dla niego prawdziwą szkołą życia.

Rutynowe zadanie na Madagaskarze kończy się dla Bonda strzelaniną na terenie ambasady. Sprawa trafia do mediów i wywołuje furię brytyjskiego rządu i M. Na szczęście działania agenta 007 mają i swoje dobre strony. Bond trafia na ślad demonicznego Le Chiffre'a - genialnego matematyka, mistrza szachowego i bankiera opiekującego się pieniędzmi terrorystów. Kiedy w wyniku nieudanej transakcji traci wszystkie pieniądze swoich klientów postanawia zdobyć je podczas specjalnie zorganizowanej partii pokera w kasynie w Czarnogórze. MI6 wyznacza Bonda, by ten zmierzył się z Le Chiffrem. Przegrana dla bankiera oznaczać będzie bowiem wyrok śmierci ze strony dłużników i zmusi go do oddania się pod opiekę brytyjskiemu wywiadowi. Pieczę nad powierzonymi agentowi 007 pieniędzmi sprawuje piękna Vesper Lynd...

Scenariusz „Casino Royale” powstał w oparciu o pierwszą powieść Iana Fleminga, w której pojawił się agent 007. Książka została wydana w 1953 roku, a już rok później (!) doczekała się pierwszej ekranizacji w postaci telewizyjnego filmu z Barrym Nelsonem w roli głównej. Można więc powiedzieć, że „Casino Royale”, jest obok „Nigdy nie mów nigdy" drugim remakiem w historii cyklu (tekst Filmweb).

Reżyseria: Martin Campbell

Obsada: Daniel Craig, Judy Dench, Eva Green, Mads Mikkelsen

 • W CYKLU UCZTA KINOMANA

emisja: niedziela, godz. 22.50
MÓJ NIKIFOR

emisja: 1 marca
Krynica, 1960 rok. Do mieszczącej się przy deptaku pracowni Włosińskiego wchodzi Nikifor i rozpakowuje swój warsztat malarski. Włosiński próbuje pozbyć się natrętnego gościa. Postanawia odnaleźć rodzinę Nikifora. Okazuje się, że Nikifor żyje samotnie. Mieszka kątem, nie ma nawet metryki. Z punktu widzenia prawa... nie istnieje. Włosiński nie należy do entuzjastów malarstwa ludowego. W miarę jak poznaje Nikifora, zaczyna doceniać jego dzieło. Widzi żarliwą wiarę Nikifora, a jednocześnie duchową wolność. Odkrywa, że w malarstwie oznacza ona niezależność od opinii, w życiu - brak przywiązania do doczesności i głęboką pokorę. Widzi, jak sam jest głęboko zniewolony przez malarskie wykształcenie - uzależniony do malarskiej tradycji, od ocen i sądów. Od marzeń o sukcesie, o materialnej stabilizacji. Wychodzi na jaw, że Nikifor ma gruźlicę. Prymitywista nie chce iść do szpitala, woli malować. Aby go tam umieścić Włosiński musi przejąć nad nim opiekę prawną. Na tę wiadomość żona wraz dziećmi przenoszą się do Krakowa. Mija 7 lat. Nikifor ciągle żyje. Spotykamy Włosińskiego i Nikifora w przededniu największego, polskiego, triumfu Nikifora - wielkiej, retrospektywnej wystawy w warszawskiej „Zachęcie” Widzimy, jak zmieniło się życie Włosińskiego. Porzucił malarskie ambicje. Sensem jego życia stała się opieka nad genialnym malarzem. Przypłacił to rozpadem rodziny. Mija kilka miesięcy. Włosiński czuwa przy łóżku umierającego Nikifora. Przyjeżdża żona Włosińskiego, być może jest to początek pojednania.

Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Krystyny Feldman, nagroda za kostiumy i scenariusz na FPFF w Gdyni w 2004 roku. Orły 2005, Polskie Nagrody Filmowe w kategoriach: najlepsza główna rola kobieca /Krystyna Feldman/, najlepsze zdjęcia, scenografia, dźwięk i montaż. Główne nagrody na festiwalach w Karlowych Warach i Chicago w 2005 roku oraz szereg innych wyróżnień.

Reżyseria: Krzysztof Krauze,

Obsada: Krystyna Feldman, Roman Gancarczyk, Jerzy Gudejko

 • W CYKLU WIELKIE KINO

emisja: poniedziałek, godz. 22.00 (od 16 marca)
WIELKI GATSBY

emisja: 16 marca
Lata dwudzieste nigdy nie błyszczały lepiej niż w tej wystawnej i romantycznej ekranizacji klasycznej powieści F. Scotta Fitzgeralda. Robert Redford zagrał tu Jaya Gatsby'ego, kochającego się w pięknej i zepsutej Daisy Buchanan (Mia Farrow), która porzuciła go dla bogatszego. Ale teraz Gatsby jest bajecznie bogaty i gotów zaryzykować wszystko, by odzyskać Daisy.

„Wielki Gatsby”, laureat dwóch Oscarów, powstał według stylowego scenariusza Francisa Forda Coppoli z udziałem gwiazdorskiej obsady. To także barwne przywołanie czasów

gorącego jazzu i zimnego szampana, gdy kobiety były tak egzotyczne i wymagające, jak kwiaty z oranżerii, zaś życie stawało się szybko zbyt wygodne.

Reżyseria: Jack Clayton

Obsada: Mia Farrow, Robert Redford, Karen Black, Bruce Dern
CHISUM

emisja: 23 marca
Film z okresu, kiedy kariera Johna Wayne'a (zagrał w ponad 200 filmach) była w pełnym rozkwicie. Tym razem wcielił się w rolę Johna Chisuma, prawdziwego króla farmerów, który chce chronić stworzone przez siebie imperium przed zakusami Lawrenca Murphy'ego (Forrest Tucker), przejmującego okoliczne rancza. Aktorska osobowość Wayne'a doskonale pasuje do rekonstrukcji autentycznych wydarzeń, które rozegrały się w 1878 r. w miasteczku Lincoln, w stanie Nowy Meksyk.

Western „Chisum” w reżyserii Andrew V. McLaglena, ze wspaniałymi zdjęciami Williama H. Clothiera (The Warner Bros Story), należy do klasyki tego gatunku. Cechuje go wartka akcja i wiele ekscytujących pojedynków.

Reżyseria: Andrew V. MacLaglen

Obsada: John Wayne, Forrest Tucker, Christopher George
IMIĘ RÓŻY

emisja: 30 marca

Film oparty na powieści Umberto Eco. XIV wiek, opactwo Benedyktynów w północnych Włoszech. Do klasztoru przybywa angielski franciszkanin Willhelm z Baskerville ze swym sekretarzem i uczniem. W bogatym i szanowanym w Europie opactwie ma się odbyć ważne spotkanie o charakterze polityczno - religijnym na temat ubóstwa Jezusa Chrystusa. Tuż przed przybyciem Wilhelma w opactwie ginie w tajemniczych okolicznościach jeden z mnichów. Uczony i inteligentny Anglik prowadzi śledztwo, ale morderstwa się mnożą, co komplikuje sprawę. „Imię Róży” to film niezwykły, wielowątkowy i wciągający.

Reżyseria: Jean-Jacques Annaud

Obsada: Sean Connery, Christian Slater, Helmut Qualtinger

 • W CYKLU W KRAINIE DRESZCZOWCÓW

emisja: wtorek, godz. 20.20
ZEMSTA MNICHA

emisja: 3 marca               

ZEMSTA MNICHA (2)

emisja: 10 marca
White Crane, mnich biegły w sztukach walki,  ma przed sobą tylko jeden cel – pomścić swojego guru - mistrza Wudang. W tym celu sprzymierza się z nowojorską piosenkarką i jej bossem, gangsterem.

Reżyseria: Philip Spink

Obsada: David Carradine, Daryl Hannah

                ATAK REKINÓW: MEGALODON

emisja: 24 marca                   
24 miliony lat temu, 20 tonowy Megalodon był naturalną maszyną do zabijania, uzbrojoną w ponad trzymetrową paszczę.

Kiedy dwóch badaczy odkrywa na jednej z meksykańskich plaż ogromny ząb (notabene należący do rekina) ich przeczucia potwierdzają się. Największy w dziejach świata morderca wodny wciąż żyje i zabija wszystko co stanie mu na drodze! Jedynym rozwiązaniem jest upolowanie i zabicie ogromnej ryby. A nie będzie to łatwe zadanie...

Reżyseria: David Worth

Obsada: John Barrowman, Jenny McShane, Ryan Curtona


TOTALNA ZAGŁADA

emisja: 31 marca ( cz.2, emisja  7 kwietnia)

                        

Huraganowy sztorm u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii powoduje gwałtowny wzrost poziomu wód w rzekach. Groźna fala nieubłaganie sunie Tamizą w stronę Londynu. Życie milionów ludzi jest zagrożone. Sztab ekspertów ma zaledwie kilka godzin, by uratować miasto przed zagładą.

Reżyseria: Tony Mitchell

Obsada: Robert Carlyle, David Suchet, Tom Courtenay

FILMY DOKUMENTALNE

UWAGA! Zmiana terminu emisji. Wiosną filmy dokumentalne w TVP1 w poniedziałki. • W CYKLU PERŁY MILLENIUM


ZŁOTA RYBKA

emisja: 2 marca, godz. 0.43
„Złota rybka” to opowieść o niezwykłym świecie osób upośledzonych. O świecie, który wydaje się zamknięty i smutny, a w rzeczywistości jest w nim sporo szczęścia i radości.

Zamknięta instytucja i radość, wydają się być w sprzecznością. Tak jednak nie jest. Pretekstem do pokazania takiego obrazu będą prace niepełnosprawnych nad wystawieniem bajki o złotej rybce w teatrze. Film opowie także o codziennym życiu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. O ich radościach i smutkach.

Reżyseria: Tomasz Wolski


 • W CYKLU NA WŁASNE OCZY


NIGDY NIE WRÓCISZ DO DOMU...

emisja: 9 marca, godz. 0.00
Bohaterem filmu jest marynarz, bosman Stefan Półrul, chłopak ze wsi pod Koninem. Był zachwycony morzem, służbą, mundurem, możliwością pracy po odbyciu służby wojskowej. Przeżył zawód miłosny, tym chętniej podpisał kontrakt na „nadterminowego”. Niestety nie

pozwolono mu pływać, zatrudniono go w Sądzie Marynarki Wojennej. Tam zorientował się na czym polega wojskowa sprawiedliwość. Chciał coś z tym zrobić, więc wstąpił do Polskiej Organizacji Podziemnej „Wolność”.

Niedługo jednak został aresztowany za swoją działalność podziemną. Inni przyznali się i dostali wyroki kary śmierci, Stefan szedł w „zaparte”, był torturowany, więc umieszczono go na obserwację w szpitalu psychiatrycznym. W 1953 roku został stracony i pochowany. Po 50 latach udaje się odnaleźć jego grób, rodzina jest szczęśliwa.

Reżyseria: Jolanta Krysowata


SPOTKANIE PO LATACH - DR ANATOLIJ KASZPIROWSKI

emisja: 23 marca, godz. 0.14
Życie i działalność doktora Anatolia Kaszpirowskiego są od 20 lat, także i u nas, przedmiotem powszechnego zainteresowania. Warto dodać, że nawet najbardziej zaciekli jego oponenci nie zaprzeczają, że sposób, a zwłaszcza tempo, w jakim zyskał swą popularność, są zadziwiające. Nagle zaczęto o nim mówić i spierać się o wartość jego działań, opisywać na łamach prasy całego świata, przedstawiać w radio i telewizji. Uznano, że transmitowane przez telewizję lecznicze seanse pozwoliły A. Kaszpirowskiemu poprawić stan zdrowia 10 milionom osób. Było to możliwe dzięki nowemu spojrzeniu na organizm ludzki i jego funkcjonowanie, co stanowi fundament jego działalności. Jego odkrycia i przemyślenia wyprzedziły czas. Podzielił los wszystkich nowatorów, których koncepcje wykraczały poza horyzont utartych poglądów, stając się obiektem ludzkiej zawiści i nieporozumienia. O niełatwej drodze naukowych poszukiwań Anatolia Kaszpirowskiego, dawnej i obecnej działalności i o tym jaki jest - opowie on sam i cały nasz film.

Reżyseria: Halina AczkasowaPREMIEROWE SPEKTAKLE TEATRU TV

KWATERA BOŻYCH POMYLEŃCÓW

emisja: 9 marca, godz. 20.20
Spektakl zrealizowany na podstawie kultowej powieści Władysława Zambrzyckiego, rozgrywa się w czasie Powstania Warszawskiego. Czterej inteligenci, lokatorzy tego samego pokoju, prowadzą rozmowy, które są pożegnaniem ze światem młodości i przedwojennego porządku. Wspomnienia ich przygód, ułańskiej i bibliofilskiej fantazji, mieszają się z wojennymi działaniami i coraz bardziej brutalną teraźniejszością. Wszystko zmierza w kierunku kapitulacji.

Czterej przyjaciele w czasie Powstania Warszawskiego zmuszeni są mieszkać w tym samym pokoju, za to w centrum stolicy, na Żurawiej. Znajdują się w sercu wydarzeń, ale z racji swojego wieku nie biorą udziału w walce. Na co dzień pomagają powstańcom, wieczorami toczą długie, wypełnione wspomnieniami rozmowy o życiu. Mahometanin, kalwin i dwaj katolicy reprezentują różne kultury i religie, ale ten sam świat inteligenckich wartości i przedwojennego porządku. Każda rozmowa jest wyprawą w świat młodości, często do innego kraju, kiedy wszystko było proste i naturalne. Każdy z bohaterów ma też swoje tajemnice.

Przedstawienie, wykorzystujące piękną muzykę Hanny Kulenty, jest operą o pokoleniu, którego świat na zawsze odchodzi. W rolach bohaterów występują najlepsi polscy aktorzy.
Autor: Władysław Zambrzycki

Reżyseria: Jerzy Zalewski

Obsada: Jerzy Trela, Jan Peszek, Daniel Olbrychski, Jerzy Radziwiłowicz, Maria Ciunelis, Jerzy Światłoń, Mariusz Bonaszewski, Piotr Bajor, Cezary Kosiński, Magdalena Cielecka, Renata Dancewicz
O PRAWO GŁOSU

emisja: 23 marca, godz. 20.20

Spektakl Sceny Faktu poświęcony jest Stanisławowi Mikołajczykowi, premierowi rządu polskiego w Londynie, który w 1945 roku, na zaproszenie Bolesława Bieruta, podjął trudną decyzję o powrocie do kraju i objęciu funkcji wicepremiera powojennego rządu, a dwa lata potem został zmuszony do dramatycznej ucieczki. Wokół tej ucieczki zawiązana jest akcja scenariusza.

Stanisław Mikołajczyk opuścił Polskę 21 października 1947 roku. Zaledwie dwa lata wcześniej premier rządu polskiego w Londynie, który złożył dymisję w listopadzie 1944 roku, na przekór opinii całej emigracji postanowił wrócić do Polski. Znając realia radzieckiej okupacji wiedział, że nie ma siły, która mogłaby te fakty zmienić. Wierzył jednak, że są szanse, by Polska nie uległa zupełnej sowietyzacji. Szanse na zapewnienie ludziom odrobiny godności i nadziei, a także choćby minimalnego wpływu na rozwój sytuacji.

Po jego powrocie przywódca PSL, największej partii działającej w kraju, stał się symbolem walki z narzucanym siłą ustrojem. Mikołajczyk wszędzie witany był przez społeczeństwo jak bohater. Niebawem jednak okazało się, że nie ma żadnych szans w walce z komunistami, którzy likwidowali gazety ludowców, inne ich wydawnictwa cenzurowali, a członków PSL szantażowali, a w razie potrzeby aresztowali, torturowali i mordowali. Sfałszowali plebiscyt i wybory przy milczącej zgodzie demokratycznej Europy, a nowy parlament uchwalił ustawy, które de facto przekazały całą realną władzę komunistom. Mikołajczyk, sam zagrożony aresztowaniem i jego konsekwencjami, podjął dramatyczną decyzję potajemnego wyjazdu z kraju. Ucieczka ta w sposób symboliczny zamyka pewien okres – czas rozbudzonych nadziei, oporu społeczeństwa przeciw narzuconej z zewnątrz władzy i walki politycznej o minimum demokracji.

Ucieczka Mikołajczyka to jego klęska i osobista porażka. Dramat człowieka i polityka, męża stanu i polskiego patrioty. Spektakl pokazuje ten dramat – od rozmów na szczycie z Churchillem, Stalinem i Andersem, które towarzyszą podjęciu decyzji o powrocie, przez przylot do kraju, entuzjastyczną reakcję społeczeństwa i jego faktyczną sytuację (co znalazło swój wyraz w rozmowie z Wincentym Witosem), aż po zwrócenie się o pomoc do amerykańskiej ambasady, która zorganizowała ucieczkę.
Autorzy: Robert Miękus, Janusz Petelski

Reżyseria: Janusz Petelski

Obsada: Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Maciej Kozłowski, Leon Charewicz, Marek Kalita, Ryszard Filipski, Bożena Stachura, Marian Dziędziel, Marek Lewandowski, Lech Łotocki, Piotr Kozłowski, Jacek Poniedziałek
GŁOSY WEWNĘTRZNE

emisja: 5 kwietnia, godz. 20.20
Autorski spektakl Krzysztofa Zanussiego - z Jerzym Radziwiłowiczem i Agatą Buzek w rolach głównych - opowiada o konflikcie między ojcem a jego dorosłą córką. W pierwszej części wierzący ojciec spiera się z córką o to czy zainwestować na giełdzie zebrane w parafiach i powierzone mu pieniądze, w drugiej wierząca córka chce wstąpić do klasztoru, na co z kolei nie chce pozwolić ojciec. Aktorzy tworzą intrygujące role, a reżyser zadaje swoje ulubione pytania: czy wierząc w Boga ufamy bardziej sobie niż Jemu i czy kierując się w życiu wyłącznie rozumem i własnym interesem nie tracimy z pola widzenia innej rzeczywistości.

Rzecz toczy się współcześnie i składa z dwóch części. W obu chodzi o konflikt na tle religijnym. W pierwszej części ojciec jest wierzący, a córka nie. Okazuje się, że przechowuje on w domu sporą sumę pieniędzy, którą zamierza zainwestować. Pieniądze zostały zebrane w parafiach, a zaprzyjaźnieni z nim ludzie zamierzają je w ten sposób pomnożyć. Córka – nosząca się z szykiem współczesna dziewczyna – próbuje przeszkodzić ojcu w realizacji pomysłu. Ten jednak inwestuje.

W drugiej części ojciec jest bogatym biznesmenem, który opuścił niegdyś swoją rodzinę wiążąc się z kolejnymi młodymi kobietami. Teraz okazuje się, że córka chce wstąpić do klasztoru. Aby to uniemożliwić, ojciec używa rozmaitych argumentów, a w końcu włoskiego narzeczonego, który ma powstrzymać ją przed ryzykownym krokiem. Młodzi mają się ku sobie, a mimo to dziewczyna po spędzeniu kilku godzin z chłopakiem trwa przy swoim wyborze. Ojciec próbuje użyć siły, ale córka wyjeżdża, by podjąć próbę.
Autor: Krzysztof Zanussi

Reżyseria: Krzysztof Zanussi

Obsada: Jerzy Radziwiłowicz, Agata Buzek

PREZENT DLA TOWARZYSZA EDWARDA G.

emisja: 27 kwietnia, godz. 20.20

W 1977 r. towarzysze z bliskiego otoczenia I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka postanowili zrobić mu niespodziankę. Zbliżała się kolejna Barbórka i to właśnie podczas tych uroczystości miał być odsłonięty pomnik legendarnego przodownika pracy socjalistycznej Wincentego Pstrowskiego . Ale pomnik to za mało - ktoś wpadł więc na pomysł, aby również nakręcić film o dzielnym stachanowcu. Zażądano, aby film powstał w rekordowym tempie trzech miesięcy. Propozycję „nie do odrzucenia” dostał Stefan Szlachtycz.

Kiedy jednak zaczęto pracować nad scenariuszem okazało się, że Pstrowskiego wybrano na bohatera filmu nie tylko dlatego, że z jego pomocą usiłowano ożywić „współzawodnictwo pracy socjalistycznej”, ale także ze względu na podobieństwo biografii pierwszego polskiego „stachanowca” i pierwszego sekretarza. Obaj byli repatriantami z Belgii, gdzie pracowali w kopalniach i członkami partii komunistycznej.

W krytycznym momencie, gdy ważyły się losy czy film będzie gotowy na czas, Partia gotowa była „rzucić na ten odcinek nawet wojsko”. Kiedy dosłownie w ostatniej chwili film złożono do kolaudacji - można było odetchnąć. Prezes Szczepański był zadowolony i lekką ręką obiecał specjalną nagrodę w wysokości 70 tys. zł, po którą reżyser miał się zgłosić następnego dnia. Wszystko wyszło inaczej. Kiedy reżyser szedł nazajutrz, aby od Prezesa odebrać nagrodę, spotkał zaprzyjaźnioną artystkę, która wymachując kopertą z 70 tys. zł, opowiadała jak to nieoczekiwanie „Krwawy Maciej” wezwał ją do siebie i zamiast wypowiedzenia wręczył… nagrodę. Za to przed reżyserem wszystkie drzwi w TV zostały zamknięte…

Sprawa wyjaśniła się później. Kiedy „Pierwszy“ usłyszał o niespodziance, jaką szykowali dla niego towarzysze — wpadł w szał. Wszyscy wiedzieli, że Gierek i Pstrowski rzeczywiście się znali. Nikt jednak nie miał pojęcia, że „Pierwszy“ odnosił się do Pstrowskiego wręcz z nienawiścią.


I tak niespodzianka, okazała się jednym wielkim niewypałem – film zdjęto z ramówki, przesunięto uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Pstrowskiego. Pozostało jeszcze tylko znaleźć kozła ofiarnego, winnego całego zamieszania. I znaleziono.
Autorzy: Jacek Raginis, Stefan Szlachtycz

Reżyseria: Janusz DymekObsada: Szymon Bobrowski, Mirosław Baka, Maciej Orłoś, Jacek Romanowski, Jacek Wójcicki, Jacek Braciak

ROZRYWKA300% NORMY

emisja: sobota, godz. 17.20
„300 % normy”, to teleturniej emitowany w soboty na antenie TVP 1 o charakterze game - show, którego tematyką są realia PRL - u. Pytania skonstruowane są z materiałów archiwalnych (Kroniki Filmowe, filmy dokumentalne, materiały z programów informacyjnych i przede wszystkim z programów kabaretowych, rozrywkowych, a także PRL-owskich seriali). W lekki i zabawny sposób przypominamy Polską rzeczywistość sprzed 1989 roku. Program prowadzi Maciej Orłoś przy aktorskim współudziale Joanny Jeżewskiej, która wciela się w różne, charakterystyczne dla tamtego okresu postaci.
Odcinek 31 (7 marca) – tym razem Joanna Jeżewska to sprawna sekretarka. W trakcie trwania programu usłyszymy w zupełnie nowych aranżacjach przeboje PRL-u takie jak „Szparka sekretarka”, „Telefony” czy „Tak bardzo się starałem”.
Odcinek 32 (14 marca) – w tym odcinku na antenie pojawi się, jakże popularna w dawnych czasach bufetowa. W trakcie teleturnieju zabrzmią takie przeboje jak : „Bo z dziewczynami”, „Po ten kwiat czerwony”, „Adio pomidory”.
Odcinek 33 (21 marca) – Joanna Jeżewska wcieli się w postać zaradnej kioskarki, a znane i lubiane przeboje takie jak  „Radość o poranku”, „Komu piosenkę” i „Płonie stodoła” w jej wykonaniu zabrzmią zupełnie inaczej, bo opowiedzą to, czego w czasach PRL-u nie mogły.
Odcinek 34 (28 marca) – tym razem Joanna Jeżowska wcieli się w postać Barbary Hoff. W PRL-u słowo „najnowsze trendy" miało zupełnie inne znaczenie niż teraz, przypomnimy je sobie w rytm melodii: „Kawiarenki”, „Cała sala śpiewa z nami” i „Co powie tata”.

W NOWEJ ODSŁONIE

KAWA czy HERBATA

emisja: poniedziałek-piątek, 6.00 – 8.00
- Przed wiosenną „Kawą czy herbatą?" stoją nowe wyzwania – jak to zresztą wiosną zawsze się dzieje, kiedy wszystko odradza się w jeszcze doskonalszej formie.

Nie tylko wchodzimy do całkowicie nowego studia – w nowoczesnym bloku B, do przeszklonego, modernistycznego wnętrza, w którym nasi prowadzący i goście poczują siłę dobrej energii zawartej w otwartej przestrzeni, zgodnie z najlepszymi standardami telewizji typu „Morning Show".

Nie tylko stawiamy wyłącznie na najlepszych prowadzących telewizyjnej Jedynki. Znane i lubiane postaci naszej anteny poprowadzą „Kawę czy herbatę”: Iwona Schymalla z Pawłem Pochwałą, Radek Brzózka z Agnieszką Szulim-Badziak oraz Paulina Chylewska z Markiem Zającem.

Chcemy także jeszcze mocniej odpowiadać na potrzeby naszych widzów i zgodnie z ich oczekiwaniami rozszerzamy ofertę mądrego poradnictwa o elementy związane ze zdrowym stylem życia, bezpieczeństwem w naszej codzienności, pieniędzmi - w sytuacji, kiedy nam ich coraz bardziej brakuje, mądrym oszczędzaniem, prawami konsumenckimi, problemami wychowawczymi i partnerskimi w rodzinie, radzeniem sobie w świecie nowych technologii, opieką nad zwierzakami, czy poradami związanymi z modą i urodą.

Poza tym nie zapominamy, że widzowie zawsze cenili nas za to, iż znani ludzie, lubiane gwiazdy nigdy nie odmawiały nam udziału w naszym programie. W wiosennym sezonie będzie ich jeszcze więcej, a pokażemy je nie tylko w studiu, ale także odkryjemy ich prywatne oblicze.

I jeszcze.... nie, nie możemy wszystkiego ujawniać. Jeśli będziecie z nami od poniedziałku do piątku, od 6 do 8 rano, ta nasza wspólna pobudka nigdy nie będzie czasem straconym. Wystarczy sprawdzić, nacisnąć pilota, a my na pewno będziemy po drugiej stronie ekranu.

Katarzyna NazarewiczWIELKI TEST Z HISTORII. KAROL WOJTYŁA – JAN PAWEŁ II

emisja: 30 marca, godz.20.20
Celem testu, organizowanego w czwartą rocznicę śmierci Papieża Polaka, jest przypomnienie Jego życia, pontyfikatu oraz popularyzowanie wiedzy o Karolu Wojtyle i Jego naukach, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Chcemy tego Wielkiego Człowieka wspominać z uśmiechem, wzorując się na Jego wyjątkowym poczuciu humoru. Dlatego przygotowywane widowisko będzie pełne anegdot związanych z Papieżem, muzyki i towarzyszącej rozwiązywaniu testu rywalizacji na wesoło.

Eksperci przygotują 24 pytania konkursowe, na które odpowiedzą uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami. Test odbędzie się w dwóch miejscach: w warszawskim studiu TVP przy ulicy Woronicza oraz w wielkiej auli UJ w Krakowie. W studiu w Warszawie zasiądzie grono znanych i popularnych osobistości, złożone z kilkudziesięciu przedstawicieli różnych zawodów: artystów, dziennikarzy, polityków i sportowców, którzy będą też opowiadać o swoich osobistych kontaktach z Janem Pawłem II. Natomiast w auli uniwersyteckiej w Krakowie zasiądą uczestnicy konkursu, którzy będą walczyć o główną nagrodę. Do auli zapraszamy wszystkich chętnych, którzy zechcą zmierzyć się z testem i spełnią warunki określone w regulaminie.

Jest to już druga edycja tego widowiska. 10 listopada TVP wyemitowała „Wielki Test z Historii. 1914 -1918” poświęcony 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program przyniósł sukces telewizji publicznej w postaci pozytywnych recenzji oraz wysokiego wyniku oglądalności ( 2958 tys. widzów, podczas gdy w poniedziałki w tym paśmie Jedynkę oglądało średnio ok. 1 mln widzów).


TWÓRCY WIDOWISKA

Pomysł i scenariusz: Anita Gargas

Reżyseria: Konrad Smuga

Scenografia: Marcin Zawistowski


: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna